Ahmet Qeriqi

Bashkëkryesuesit e Ekipit Negociator, Fatmir Limaj dhe Shpend Ahmeti kanë qëndruar në Bruksel

Në Samitin e Parisit i cili do të mbahet më 1 korrik do të marrin pjesë edhe Fatmir Limaj dhe Shpend Ahmeti

Bashkëkryesuesit e Ekipit Negociator, Fatmir Limaj dhe Shpend Ahmeti sot kanë qëndruar në Bruksel.  Burime të agjencisë serbe ‘Tanjug’ kanë konfirmuar prezencën e Limajt dhe Ahmetit në Bruksel duke thënë se janë takuar me Angelina Eichhorst, udhëheqëse e politikave të Ballkanit Perëndimor dhe ekipin e saj. Të njëjtat burime thonë …

Më shumë...

Enver Hoxhaj nuk ka asnjë informacion pse kanë shkuar në Bruksel, Fatmir Limaj dhe Shpend Ahmeti

Enver Hoxhaj: Qeveria Kurti në vend se të lehtësoj barrën ekonomike të qytetarëve ,po i përgjysmon shtesat financiare

Zëvendës-kryeministri, Enver Hoxhaj tha takimet e tilla janë të panevojshme dhe nuk ka kuptim nëse nuk ka unitet në Kosovë. “Nuk kam informatë pse janë atje, takimet e tilla mund të jenë të panevojshme nuk ka kuptim nëse ne nuk jemi unik në Kosovë Duhet gjatë këtyre ditëve t’i japim …

Më shumë...

Ka përfunduar debati lidhur me vendimin e Qeverisë për ndarjen e mjeteve financiare nga shpenzimet e paparashikuara

Ka përfunduar debati lidhur me vendimin e Qeverisë për ndarjen e mjeteve financiare nga shpenzimet e paparashikuara

Ka përfunduar debati parlamentar lidhur me vendimin e Qeverisë për ndarjen e mjeteve financiare nga shpenzimet e paparashikuara. Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Driton Selmanaj, i cili ka qenë inicuesi i seancës, pas debatit ka propozuar një rezolutë me dy kërkesa e cila nuk arriti të votohet për shkak …

Më shumë...

Nenad Rashiq: Beogradi po i përdorë shumë serbët e Kosovës, Lista Serbe është krijuar qysh në fillim për këtë qëllim

Rashiq: Asnjëherë më parë nuk ka pasur ndarje kaq të madhe dhe urrejtje në mes të serbëve në Kosovë

Kryetari i Partisë Demokratike Progresive Serbe, Nenad Rashiq, ka thënë se Beogradi po i përdorë shumë serbët e Kosovës dhe se Lista Serbe është krijuar qysh në fillim për këtë qëllim. Prej fillimit të Listës Serbe, kjo ka qenë e pritur, në momentin kur është krijuar e kemi pritë që …

Më shumë...

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala takoi ambasadorin e Katarit, Al Marri

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala takoi ambasadorin e Katarit, Al Marri

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, ka pritur sot në takim ambasadorin e Katarit në Tiranë, jo-rezident në Kosovë, Ali Al Marri, me të cilin kanë diskutuar për thellimin e bashkëpunimit ekonomik në mes të dy vendeve. Ministri Shala e falënderoi ambasadorin Al Marri për ndihmën që ka dhënë …

Më shumë...

Millan Mojsilloviq: Situata në Kosovë është “shumë komplekse”, por Serbia, tash për tash, nuk po reagon ushtarakisht

Millan Mojsilloviq: Situata në Kosovë është “shumë komplekse”, por Serbia, tash për tash, nuk po reagon ushtarakisht

Shefi i shtabit të përgjithshëm të ushtrisë serbe, Millan, Mojsilloviq, tha se situata në Kosovë është “shumë komplekse”, porse Serbia, tash për tash, “nuk po e shqyrton mundësinë e reagimit ushtarak”. Në një intervistë për Radio-Televizionin e Serbisë, Mojsilloviq tha se situata në Kosovë është “plot me tensione dhe lëvizje …

Më shumë...

Nezir Myrtaj: Jeta e një veprimtari në kornizat e një rrëfimi kujtimesh

Nezir Myrtaj: Nëse duhet vdekur dikush, më mirë unë, sesa Kosova ime, – kishte thënë Komandanti

(Recension për librin, “Rrëfime dhe tregime” të autorit, Sheqir Zeneli, botuar nga Radio Kosova e Lirë) Disa kohë më parë, kishte dalë në dritë libri me kujtime me titull, “Rrëfime dhe Tregime” i autorit Sheqir Zeneli. Nga titulli nënkuptohet se përveç rrëfimit të ngjarjeve të cilat në raste të caktuara …

Më shumë...

Fatmir Limaj dhe Shpend Ahmeti po qëndrojnë në Bruksel, për ta dorëzuar Platformën e dialogut që u votua në Kuvend

Në Samitin e Parisit i cili do të mbahet më 1 korrik do të marrin pjesë edhe Fatmir Limaj dhe Shpend Ahmeti

Dy bashkëkryesuesit e delegacionit për dialogun me Serbinë Fatmir Limaj dhe Shpend Ahmeti po qëndrojnë në Bruksel, me qëllim që ta dorëzojnë Platformën e dialogut e cila javën që shkoi u votua në Kuvendin e Kosovës. Bashkëkryesuesi i delegacionit shtetëror për dialogun Fatmir Limaj në një deklaratë për KosovaPress tha …

Më shumë...

Ministri i Mbrojtjes, Rrustem Berisha priti në takim ambasadorin e Katarit, Ali bin Hamad Al Marri

Ministri i Mbrojtjes, Rrustem Berisha priti në takim ambasadorin e Katarit, Ali bin Hamad Al Marri

Ministri i Mbrojtjes, Rrustem Berisha, ka pritur  në takim njohës ambasadorin jo rezident të Katarit për Kosovën, Ali bin Hamad Al Marri. Ministri Berisha, e ka njoftuar ambasadorin Al Marri, me procesin e tranzicionit të FSK-së dhe punën e madhe për ngritjen e kapaciteteve të parapara me planin e tranzicionit. …

Më shumë...

OAK: Bizneset kërcenojnë: Hiqni Udhëzimet Administrative ose do të përballeni me protesta dhe bllokada të rrugëve

OAK

Me qëllim të prezentimit të aktiviteteve të ndërmarra nga Oda e Afarizmit të Kosovës (OAK) për sektorin Minerar dhe koordinimin për hapat e mëtutjeshëm, OAK organizoi takim të përbashkët me bizneset e këtij sektori. Hysni Zogaj, drejtori i bordit , theksoi se OAK deri më tani ka organizuar më së …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Demonstratat e vitit 1981-1990, sollën ritëm të ri në jetën politike të shqiptarëve

Jakup Krasniqi - 1981

Demonstratat e vitit 1981 ishin ngjarje më kulmore të historisë sonë më të re të pas Luftës së Dytë Botërore. Pranvera Shqiptare ‘81, si ngjarje e periudhë kërkon studim e analizë serioze, sa më gjithëpërfshirëse, nga historianët e rinj të liruar nga kurthet e ideologjisë së LKJ-së. Demonstratat e vitit …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Marsi e prilli i vitit 1981, protestë, demonstratë, përpjekje për kryengritje, apo kryengritje? I

1981

Sa herë vjen 11 marsi, na kthen në kujtesë atë të kaluar jo të largët dhe përgjithësisht i kujtojmë zhvillimet sociale e politike, që u manifestuan në mars, prill, maj të vitit 1981. I përkujtojmë të rënët, vizitojmë familjarët e tyre, shihemi me ndonjë bashkëvuajtës burgu, evokojmë ndonjë kujtim. Dhe, …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Marsi e prilli i vitit 1981, protestë, demonstratë, përpjekje për kryengritje, apo kryengritje? II

Demonstratat e vitit 1981

“Shkurorëzimi” nga Jugosllavia dhe jugosllavizimi Duhet pranuar faktin se jeta e përbashkët e shqiptarëve me serbë dhe kombet e tjera të Jugosllavisë deri në vitin 1981, kishte dhënë shumë rezultate në afrimin e popujve, por jo në afrimin mbi principe të barazisë, por mbi shembullin e skllavit të nënshtruar ndaj …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Demonstratat e viti 1981

Mehmet Bislimi

Demonstratat e 11, 26 marsit dhe 1, 2 e 3 prillit të vitit 1981, ishin nder më të fuqishmet që populli shqiptarë kishte organizuar ndonjëherë kundër ish pushtuesit serbo-jugosllave. Është e padiskutueshme se për këtë ditë, populli shqiptarë kishte punuar pa ndërprerë, në veçanti shtresa elite e popullit tonë, që …

Më shumë...

Bahri Ferat Kuçi ( 5. 4.1971 – 11. 3.1999)

Bahri Ferat Kuçi ( 5. 4.1971 – 11. 3.1999)

Bahri Kuçi u lind më 5 prill të vitit 1971, në fshatin Lugmir (Dalak) të komunës së Vushtrrisë. Rrjedh nga një familje bujare, punëtore e mikpritëse, me tradita patriotike. Babai i dëshmorit,baca Ferat, ishte një burrë i urtë, e gojëmbël, i nderuar e respektuar në çdo mes. Ishte punëtor dhe …

Më shumë...

11 marsi i vitit 1981 ishte shkëndija e fillimit të kryengritjes popullor kundër padrejtësive, shtypjes e shfrytëzimit

11 marsi i vitit 1981 ishte shkëndija e fillimit të kryengritjes popullor kundër padrejtësive, shtypjes e shfrytëzimit

Sa herë vjen 11 marsi, na kthen në kujtesë atë të kaluar të para 38 vitesh dhe përgjithësisht i kujtojmë zhvillimet sociale e politike, që u manifestuan në mars, prill, maj të vitit 1981. I përkujtojmë të rënët, vizitojmë familjarët e tyre, shihemi me ndonjë bashkëvuajtës burgu, evokojmë ndonjë kujtim. …

Më shumë...