mbpzhr 2018
Airport Adem Jashari
MIT
kek
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 933)

Ahmet Qeriqi

Jakup Krasniqi: Kur të “pavarurit” sulmojnë opozitën

Në Kosovë po formohet një klasë e “intelektualëve” të “pavarur”, të cilët në pa mundësi për t’i thurur elozhe shefave nga “Rienvesti”, i cili është vërë në shërbim të uzurpimit  të institucioneve më vitale të shtetit, nuk ngurojnë t’i akuzojnë qindra mijëra qytetarë si “serbizues të Ditës së Pavarësisë”!!! Pse ...

Më shumë...

Organizata Amnesty International akuzon Rusinë për krime lufte në Siri

SIRI

Drejtoresha e programit për “Përgjigje  në kriza”, Al Tirana Hasan, ka deklaruar për  Sky News, me qendër në Britani të Madhe se gjatë sulmeve kundër civilëve në Siri, Rusia gjatë disa muajve ka bombarduar vendbanimet me popullatë civile në Siri, duke shkatërruar shkolla, spitale dhe sirianë të pambrojtur. Ata, edhe ...

Më shumë...

Pacolli pyet Isa Mustafën se ku mbeten 5o milion marka gjermane të 3-përqindëshit

Kryetari i AKR-së, Behxhet Pacolli, është përfshirë në debatin rreth fondit të 3 për qindëshit të qeverisë në ekzil. Nëpërmjet një postimi në internet Pacolli, duke e vlerësuar si çështje shumë të ndjeshme ka thënë se është shumë mirë që po shkruhet dhe po flitet për këto para. Megjithatë, ai ...

Më shumë...

Policia e Kosovës vazhdon arrestimin e aktivistëve të Vetëvendosjes

vetevendosje

Policia e Kosovës ndaloi sot edhe dy aktivistë të Lëvizjes Vetëvendosje, Kastriot Gërbeshin dhe Januz Shatrin, të cilët më pas i arrestoi pa asnjë arsyetim, thuhet në njoftimin e Vetëvendosjes. Këta dy aktivistë i shtohen 21 aktivistëve të tjerë, të cilët aktualisht janë nëpër masa të ndryshme policore, nga të ...

Më shumë...

Kryetari i Shqipërisë, Bujar Nishani dekretoi dy ministrat e propozuar nga kryeministri, Edi Rama

Bujar Nishani

Kryetari i Shqipërisë, Bujar Nishani, pavarësisht zvarritjes dhe dilemave më në fund mori vendim dhje  dekretoi, ministrin Arben Ahmetaj në krye të Ministrisë së Financave dhe Milva Ekonomin Ministre e Zhvillimit Ekonomik. Pavarësisht se dërgoi sot në Gjykatën Kushtetuese interpretimin  për mënyrën e dekretimit të ministrave,  duket se vetëm disa ...

Më shumë...

Në kohën kur Tirana drejtohej nga Basha “lokalet mbinë si kërpudha në të gjithë hapësirën e parkut”

Pas reagimit të kryeministrit Edi Rama në lidhje me protestën e zhvilluar tek Parku i Liqenit, pasdite ka reaguar dhe Bashkia e Tiranës që përmes një deklarate per mediat, shkruan se një minorancë e zhurmshme po i kundërvihet aspiratave të shumicës së qytetarëve që e duan zhvillimin e qytetit. Në ...

Më shumë...

Turqia kërkon nga aleatët ndërhyrje tokësore në Siri

Mevlut Cavusoglu

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu në një konferencë për shtyp me ministrin italian Paolo Gjentiloni, në Ankara, ka deklaruar se vetëm sulmet ajrore kundër ISIS në Siri nuk mjaftojnë, por duhet një strategji me përpjekje nga toka”. Turqia nuk do të veprojë e vetme. Duhet një vendim i përbashkët”, ...

Më shumë...

Në një seri të sulmeve nga vetëvrasës fanatikë kundër faltoreve alavite në Damask janë vrarë më së paku 130 vetë

Në një seri të sulmeve nga vetëvrasës fanatikë kundër faltoreve alavite në Damask janë vrarë më së paku 130 vetë, pikërisht në kohën kur Rusia dhe Amerika kanë shënuar përparim në bisedimet për ndërprerjen e luftimeve dhe zgjidhjen e konflikteve në Siri. Shteti Islamik, Siri Irak ka marrë përgjegjësinë për ...

Më shumë...

Prokuroria Speciale ka nisur hetimet kundër tre personave nga Fondi i Republikës së Kosovës

Jo zyrtarisht bëhet e ditur se Prokuroria Speciale ka nisur hetimet kundër tre personave për veprën penale të krimit të organizuar, që lidhet me transaksionet e dyshimta nga  i ashtuquajturi “Fond i Republikës së Kosovës”. Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi i ka konfirmuar hetimet, por në mesin e të hetuarve ...

Më shumë...

Opozita në gjendje mobile për ta pamundësuar zgjedhjen e Hashim Thaçit kryetar të Kosovës

Opozita e bashkuar po mobilizohet për ta penguar zgjedhjen e Hashim Thaçit president të Kosovës. Jo zyrtarisht është bërë e ditur  se partnerët e koalicionit qeverisës po planifikojnë që zgjedhja e Thaçit president të ndodhë këtë të mërkurë, në një seancë të Parlamentit, të cilën gjë opozita po planifikon që ...

Më shumë...

Roland Bartezko: Jo peticion kundër Amerikës, por kundër një diplomati i cili dëmton raportet mes liderëve politikë në Kosovë

roland bartetzko

Veterani invalid i UÇK-së gjermani Roland Bartezko,  ka deklaruar  se peticionin kundër ambasadorit Amerikan, Greg Delawie e ka ndërmarrë pasi konsideron se ai i ka dëmtuar  raportet me liderët e disa partive kur ka thënë se ishte i irrituar nga veprimet e tyre. Gjysma e qytetarëve të Kosovës janë të ...

Më shumë...

Ka filluar të nënshkruhet peticioni kundër ambasadorit amerikan, Greg Delawie

Delawie: Politika e jashtme amerikane nuk do të ndryshojë ndaj Ballkanit as ndaj Kosovës

Ka filluar të nënshkruhet peticionin kundër ambasadorit amerikan Greg Delawie me arsye se ai po e përkrah regjimin në Kosovë. “Craig Delawie si ambasador amerikan në Kosovë duhet të përkrah vlerat demokratike dhe t’i ndihmojë Kosovës që të bëhet shtet me demokraci funksionale dhe pa korrupsion”, shkruhet në arsyetimin e ...

Më shumë...

Koalicioni qeveritar PDK-LDK ka vendosur prosedimin në Kuvend për zgjedhjen e kryetarit të Kosovës

Koalicioni qeveritar në Kosovë ka vendosur që ta procedojë javën e ardhshme në Kuvend zgjedhjen e kryetarit të Kosovës. Kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi, synon ta marrë mbështetjen e nevojshme për kreun e shtetit për një mandat pesëvjeçar. Edhe pse, sipas Kushtetutës, data e fundit për zgjedhjen e kryetarit është ...

Më shumë...

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu, është liruar nga QKUK-ja

Haxhiu:Ministria e Infrastrukturës dhe Ministria e Punëve të Jashtme nuk janë përgjigjur për zbatimin e ligjit

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu është liruar nga QKUK-ja, ka bërë të ditur Tinka Kurti nga Vetëvendosje. Ajo ka qenë në trajtim mjekësor  në QKUK që nga e premtja, për shkak të lëndimeve që kishte pësuar nga Policia në Kuvendin e Kosovës, me rastin e ndërhyrje për të arrestuar ...

Më shumë...

Diplomatët evropianë paralajmëruan Turqinë se nuk mund të mbështeten në përkrahjen e NATO-s në një luftë me Rusinë

Diplomatët evropianë kanë paralajmëruar qeverinë turke se nuk mund të mbështeten në përkrahjen e NATO-s në raport me konfliktin që ajo ka me Rusinë në rast të një eskalimi të mundshëm në konflikt të armatosur. Ankaraja ka bërë thirrje për një operacion tokësor në Siri me aleatët e saj ndërkombëtarë, ...

Më shumë...