Ahmet Qeriqi

Poezia e Zeqir Gërvallës “Amerikë, dëgjoje zërin e Kosovës”, që përloti kryetarin amerikan Bill Clinton

Poezia e Zeqir Gërvallës “Amerikë, dëgjoje zërin e Kosovës”, që përloti kryetarin amerikan Bill Clinton

Ende pa përfunduar lufta, poeti fillon jetën e mërgimtarit në SHBA. Por, edhe atje nuk ndalet, edhe atje vazhdon të shkruaj, edhe atje vazhdon të veprojë në të mirë të Lirisë dhe Atdheut. Atje e shkruan poezinë „Amerikë, dëgjoje zërin e Kosovës“, e cila do të mbetet në historinë e …

Më shumë...

Zjarrvënës të panjohur i vënë flakët Kosovës, duke vënë me qëllim zjarre e duke dëmtuar prona private dhe publike

MB: MOS NDIZNI ZJARRE! T’i ruajmë pyjet, sepse ato janë resurse të çmuara kombëtare!

Në Kosovë ditëve të fundit  një fushate ogurzeze në ndezjen e pronave publike në qindra lokalitete private e publike. Më tepër se 10 hektarë pyje po ndizen në pyjet e Blinajës, në fshatin Krojmir. Janë shënuar edhe zjarrëvënie brenda fshatit. Në Pejë kishte dy raste të zjarrvënies në qytet. Në …

Më shumë...

Robert Hand: Amerika nuk duhet të bëjë presion ndaj Kosovës dhe Serbisë që të arrijnë një marrëveshje brenda vitit

Robert Hand: Amerika nuk duhet të bëjë presion ndaj Kosovës dhe Serbisë që të arrijnë një marrëveshje brenda vitit

Këshilltari politik i Komisionit të Helsinkit, Robert Hand  thotë se Shtetet e Bashkuara nuk duhet të bëjnë presion ndaj Kosovës dhe Serbisë që të arrijnë një marrëveshje brenda vitit, sepse ato kanë çështje të vështira për të zgjidhur. Në një intervistë për “Zërin e Amerikës”, Hand tha se ai vetë …

Më shumë...

Edi Rama: Jemi të gatshëm të flasim e të dialogojmë me opozitën për çdo gjë, por ne qeverisim vendim

Edi Rama: Jemi të gatshëm të flasim e të dialogojmë me opozitën për çdo gjë, por ne qeverisim vendim

Ne jemi të gatshëm të flasim e të dialogojmë me opozitën për çdo gjë”, theksoi sot kryeministri Edi Rama, ndërsa ishte në Fier, në takimin “Bashkia që duam”. Duke folur për qëndrimin e opozitës, Rama tha se, opozita iku nga parlamenti se nuk fitoi një debat të vetëm dhe se …

Më shumë...

Pas djegies së mandateve nga deputetët e PD-së dhe LSI-së në Kuvendin e Shqipërisë, po formohet një opozitë e re

Me 83 vota pro, 10 kundër, 10 abstenime, Kuvendi i Shqipërisë miratoi kërkesën për ngritjen e Komisionit lidhur me raportin e Dik Martit

Pas djegies së mandateve nga deputetët e PD-së dhe LSI-së në Kuvend po formohet një opozitë e re, pasi një pjesë e emrave nga listat e këtyre partive kanë dalë kundër vendimeve të grupeve parlamentare duke pranuar mandatin. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, në Shqipëri  ditën e hënë zyrtarisht do u …

Më shumë...

RKL: Sindikata arrogante dhe përbuzëse e arsimit, bën thirrje të “varrosë” tri javë mësim në varrin e paditurisë

Klase shkollore

E ashtuquajtura Sindikatë e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës ka njoftuar se nga raportet e arritura nga komunat e Kosovës, qenka vërejtur  se shumica absolute e shkollave, sot nuk kanë punuar dhe këtë “meritë” për faqe të zezë ia përshkruan vetes, edhe pse Ministria e Arsimit ka …

Më shumë...

Ilir Muharremi: Vendoseni shtatoren e Adem Jasharit në Prishtinë, o qyqarë!

Ilir Muharremi: Vendoseni shtatoren e Adem Jasharit në Prishtinë, o qyqarë!

Shtatorja e Adem Jasharit ndodhet në Tiranë. Stambolli po ashtu ka lartësuar emrin e heroit Adem Jashari. Shtatorja e Adem Jasharit ndodhet edhe në Radushë të Shkupit, por është e punuar dobët. Madje, po thujase në shumë qendra të Kosovës shtatorja e Adem Jasharit është e vendosur. Ende nuk ka …

Më shumë...

Osman Osmani: Mërgata duhet të jetë jo vetëm objekt i trajtimit nga Qeveritë, por edhe subjekt kryesor në këtë trajtim

Osman Osmani

Në një intervistë për TV-Diellin, veprimtari, Osman Osmani, Sekretar Nacional për Emigracionin, në Sindikatën UNIA, dhe përgjegjës për anëtarët e Evropës Juglindore, në Bern të Zvicrës, ka folur për problemet e shumta me të cilat ballafaqohet mërgata shqiptare në përgjithësi, veçmas ajo në Zvicër. Duke qenë njohës mjaft i thellë  …

Më shumë...

Halit Xhemë Elshani: Pse mjegullohet e vërteta në librin: “idealistët” të Behare dhe Reshat Sahitajt

Halit Xhemë Elshani: Pse mjegullohet e vërteta në librin: "idealistët" të Behare dhe Reshat Sahitajt

Në vendin tim, në vëndin tand, Një i çmendur, të gjithë i çmend ! (Dritero Agolli) Historia e diasporës ende s’është shpalosur sa duhet. Ajo padyshim është pjesë e historisë së gjatë të popullit shqiptar! Halit Elshani Të gënjehet sot në mënyrë spekulative e fantastike, është një çmenduri e llojit …

Më shumë...

A.Q. Përpjekjet anakronike të sharlatanëve për zbulimin e një origjine të re dhe të një identiteti të ri të shqiptarëve

Ahmet Qeriqi

Në kohën e komunikimit masiv përmes internetit, në kohën e larjes dhe shpërlarjes së vlerave, në kohën kur tradhtari me damkë shpallet hero i kombit, ndërsa heroi etiketohet si terrorist, në kohën kur bashkëjetojnë vlera dhe antivlera, në kohën kur skribët e çdo lloji qëndisen me tituj shkencorë, nëpër qindra …

Më shumë...

Hashim Thaçi: Kosova përsëriti zotimin se është gati për dialog sa më gjithëpërfshirës dhe transparent me Serbinë

Kryetari Thaçi: Të gjithë e kemi për obligim moral dhe ligjor ta respektojmë me përpikëri Kushtetutën e Kosovës

Kryetari, Hashim Thaçi,  ka folur për takimin me nënsekretarin amerikan për Politikë të Jashtme, David Hale. Ai gjithashtu ka treguar se është biseduar për zhvillimet politike aktuale në Ballkanin Perëndimor dhe me theks të veçantë për zhvillimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë. Postimi i plotë i Thaçit: Sot, së …

Më shumë...

Msc. Adem Lushaj: Femra deçanase nuk kërkon lëmoshë, por marrje të përgjegjësive!

Adem Lushaj

Nëpër gjitha periudhat e historisë sonë kombëtare, femrat çdoherë ishin përkrahë gjinisë së kundërt, përkrah burrave dhe vëllezërve të tyre, qoftë me penë, shpatë apo pushkë. Nënat shqiptare ishin dhe mbesin krenaria e kombit, të cilat pos që lindën dhe rritën bijë dhe bija me të cilët krenohet historia jonë, …

Më shumë...

Mark Rossini: Në Shqipëri po zhvillohen protesta, të thirrura nga Sali Berisha, i cili është nën ndikimin e rusëve

Mark Rossini: Në Shqipëri po zhvillohen protesta, të thirrura nga Sali Berisha, i cili është nën ndikimin e rusëve

Ish-agjenti i FBI-së, Mark Rossini duke komentuar protestën e opozitës në Shqipëri, nëpërmjet një postimi në Twitter e cilësoi këtë si një  të ndikuar nga rusët, duke akuzuar për këtë drejtpërdrejt ish-kryeministrin Sali Berisha. “Në Shqipëri po zhvillohen protesta, të thirrura nga Sali Berisha, i cili është nën ndikimin e …

Më shumë...

Spartak Braho: Dëshmitë e Ali Anadollit, një punonjës i respektuar ish-Sigurimit të Shtetit, duhet të jenë objekt i Prokurorisë

Spartak Braho

Pjesa e dytë e intervistës së Xhevdet Shehut,  me deputetin, Spartak Braho, ish-kryetar i Komisionit Parlamentar për Sigurinë Kombëtare)   – Zoti Braho, pjesa e parë e intervistës me ju ditën e djeshme, ka pasur një jehonë të madhe, jo se këto gjëra nuk janë diskutuar ndonjëherë në shtyp, por …

Më shumë...

Sherifi: Platforma për dialogun e miratuar në Kuvend nuk lë vend për kompromis që dëmton interesin e Kosovës

Anëtari i Nismës Socialdemokrate, Bilall Sherifi thotë se Kosova nuk duhet të rrëshqas në dialog teknik

Shefi i grupit parlamentar të Nismës Socialdemokrate, Bilall Sherifi, ka bërë me dije se platforma e Kosovës për dialog, e cila dje është miratuar në Kuvend nuk lë vend për kompromis në kurriz të Kosovës. Ai ka shkruar se kryetari  i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ka të drejt kur i është …

Më shumë...

Gjykata Themelore në Prishtinë, ka hedhur poshtë padinë e pabazuar të SBASHK-ut ndaj Ministrisë së Arsimit

Gjykata Themelore në Prishtinë, ka hedhur poshtë padinë e pabazuar të SBASHK-ut ndaj Ministrisë së Arsimit

Gjykata Themelore në Prishtinë, Departamenti për Çështje Administrative ka hedhur poshtë padinë e SBASHK-ut, ndaj Ministrisë së Arsimit, lidhur me vendimin e kësaj të fundit për kompensimin e orëve të humbura mësimore gjatë grevës që u mbajt në janar të këtij vendimi. Në aktvendimin e Gjykatës thuhet “Refuzohet si e …

Më shumë...