Ahmet Qeriqi

Veli Veliu: Tri poezi

Veli Veliu

      UNË JAM I PARË   Në gjirin e vatrës flaka më mallëngjeu, Me ngjyrat e forta të flamurit kuqezi! Zjarrin himnizues e dhuroi Prometheu, Zemrën e trimit e çoi peshë fjala: liri!   Shtet pas shteti po e njohim botën, Në çdo vend ka ndonjë fshehtësi! Me të gjitha forcat …

Më shumë...

Instituti i Historisë botoi librin, Marrëdhëniet shqiptaro-jugosllave 1944-1948, Vëllimi I, përgatitur nga Sabit Syla dhe Qerim Lita

Instituti i Historisë botoi librin, Marrëdhëniet shqiptaro-jugosllave 1944-1948, Vëllimi I, përgatitur nga Sabit Syla dhe Qerim Lita

Instituti i Historisë botoi librin, Marrëdhëniet shqiptaro-jugosllave 1944-1948, Vëllimi I, përgatitur nga Sabit Syla dhe Qerim Lita   Në këtë vëllim të kësaj përmbledhjeje janë përfshi dokumente me rëndësi të dorës së parë, që përfshijnë harkun kohor tetor 1944 – qershor 1948. Pjesa më e madhe e dokumenteve janë të fushës diplomatike …

Më shumë...

Kandidati për kryeministër i PDK-së, Enver Hoxhaj, së bashku me disa kandidatë për deputetë vizituan veriun e Kosovës

Kandidati për kryeministër i PDK-së, Enver Hoxhaj, së bashku me disa kandidatë për deputetë vizituan veriun e Kosovës

Kandidati për kryeministër nga radhët e PDK-së, Enver Hoxhaj, së bashku me disa kandidatë për deputetë nga kjo parti, kanë vizituar veriun e Kosovës. Vizita e Hoxhajt vjen me rastin e 21-vjetorin e vrasjes së dhjetë shqiptarëve, dhe në kuadër të fushatës elektorale. Në Mitrovicën e Veriut, aty ku para …

Më shumë...

Lidhja Demokratike e Kosovës ka hapur fushatën zgjedhor në Besianë ku ka udhëhequr qysh prej mbarimit të luftës

Lidhja Demokratike e Kosovës ka hapur fushatën zgjedhor në Besianë ku ka udhëhequr qysh prej mbarimit të luftës

Lidhja Demokratike e Kosovës ka hapur fushatën zgjedhor në Podujevë, në një nga komunat ku për disa vite radhazi ka udhëhequr kjo parti. Me këtë rast, lideri i LDK-së, Isa Mustafa, ka deklaruar se kjo parti do të fitojë më 14 shkurt. “Ne ia lëmë Vetëvendosjes sondazhet dhe ne do …

Më shumë...

Nisma Socialdemokrate ka hapur zyrtarisht fushatën elektorale për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 14 shkurtit

Nisma Socialdemokrate ka hapur zyrtarisht fushatën elektorale për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 14 shkurtit

Nisma Socialdemokrate ka hapur zyrtarisht fushatën elektorale për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 14 shkurtit. Kryetari i kësaj partie, Fatmir Limaj, në fjalën e tij hyrëse ka uruar hapjen e fushatës zyrtare të zgjedhjeve të 14 shkurtit, duke thënë që kjo fushatë po nis me zërin dhe frymën e çlirimtarëve. …

Më shumë...

Vetëvendosja ka hapur sot fushatën zgjedhore në qytetin e Pejës, duke paralajmëroi fitore në zgjedhjet e 14 shkurtit

Vetëvendosja ka hapur sot fushatën zgjedhore në qytetin e Pejës, duke paralajmëroi fitore në zgjedhjet e 14 shkurtit

Lëvizja Vetëvendosje ka hapur sot fushatën zgjedhore në qytetin e Pejës. Albin Kurti dhe Vjosa Osmani të shoqëruar edhe nga kandidatë tjerë për deputetë u pritën nga një numër i madh i qytetarëve të cilët kishin dalë në sheshin “Shkëlzen Haradinaj” në mbështetje të tyre. Moti i mirë që mbretëroi …

Më shumë...

Abdyl Krasniqi, vëllai i Jakup Krasniqit, në zgjedhjet e 14 shkurtit është pjesë e listës së Nismës Socialdemokrate për deputet

Abdyl Krasniqi, vëllai i Jakup Krasniqit, në zgjedhjet e 14 shkurtit është pjesë e listës së Nismës Socialdemokrate për deputet

Abdyl Krasniqi, vëllai i Jakup Krasniqit, në zgjedhjet e 14 shkurtit është pjesë e listës së Nismës Socialdemokrate për deputet. Ai përmes një postimi ka shkruar se është i nderuar që është pjesë e listës së Nismës. Krasniqi ka thënë se kjo listë është listë e kauzës në mbrojtje të …

Më shumë...

Kandidatët e PDK-së në Prizren, ditën e parë të fushatës e filluan me homazhe në varrezat e dëshmorëve në Landovicë

Kandidatët e PDK-së në Prizren, ditën e parë të fushatës e filluan me homazhe në varrezat e dëshmorëve në Landovicë

Kandidatët për deputetë nga radhët e PDK-së në Prizren: Nezir Çoçaj, Kujtim Gashi, Luljeta Veselaj- Gutaj, Kadri Kryeziu, Gresë Baraliu, Alban Bislimaj, Veton Firzi dhe Kastriot Krasniqi, të shoqëruar nga shefi i shtabit zgjedhor Shaqir Totaj dhe strukturat e degës, ditën e parë të fillimit të fushatës zgjedhore e kanë …

Më shumë...

Kundërshtari i Putinit, Alexei Navalny dënohet në Rusi me tre vjet e gjysmë burg

Kundërshtari i Putinit, Alexei Navalny dënohet në Rusi me tre vjet e gjysmë burg

Opozitari i njohur rus dhe kundërshtar i kryetarit Putin Alexei Navalny, është dënuar me tre vjet e gjysmë burg për shkeljen e një dënimi me kusht.  “Gjykata vendosi në favor të Shërbimit të Ndëshkimit Federal të Rusisë për prishjen e vendimit të dënimit me kusht kundër Navalnit. Ai u caktua …

Më shumë...

Parlamenti arab, organi ligjvënës i Ligës Arabe, ka dënuar “njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit nga Kosova

Parlamenti arab, organi ligjvënës i Ligës Arabe, ka dënuar “njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit nga Kosova

Parlamenti arab, që është organi legjislativ i Ligës Arabe, ka dënuar “njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit nga Kosova”. Liga Arabe po ashtu ka dënuar vendimin që Kosova të vendosë ambasadën e saj në Jerusalem, raporton agjencia shtetërore e lajmeve të Jordanit, Petra. Kjo Ligë i bëri thirrje Kosovës …

Më shumë...

Fadil Shyti:  Enver Hoxha, burrështetas i madh i kombit shqiptar, që i ruajti si sytë e ballit Shqipërinë dhe shqiptarët.

Fadil Shyti

 Enver Hoxha, ky burrështetas i madh i kombit shqiptar, i ruajti si sytë e ballit Shqipërinë dhe shqiptarët. I bashkoi si një trup i vetëm, rreth PKSH/ PPSH-së, nën Flamurin Kuqezi në luftë dhe në paqe. -Me sakrifica të mëdha, popullit ia krijoi kushtet dhe lirinë e vërtetë, në atdheun …

Më shumë...

Adil Fetahu: “JERUSALEMI I SERBISË – NË JERUSALEMIN E IZRAELIT”!

Adil Fetahu

Marrëveshjet e Vashingtonit (4 shtator 2020) të lidhura  në një mënyrë të pazakontë, ishin si “trastë e jevgës”, në të cilën futet gjithçka bashkë. Ato marrëveshje kishin të bënin: me të drejtat e homoseksualëve; me rrjetin ‘G5’; me transferimin e ambasadës nga Telavivi – në Jerusalem; me trajtimin e Hesbollahut …

Më shumë...

Elmi Reçica: Falënderoj diasporën për organizimin e fuqishëm në përkrahje të PDK-së

Elmi Reçica: Qeveria e drejtuar nga Albin Kurti po provon ta kap edhe Agjencinë për Informim dhe Privatësi

Pas një angazhimi të jashtëzakonshëm të ekipit të diasporës në Kosovë dhe mijëra anëtarëve të strukturave të PDK-së në Diasporë për të mobilizuar mbështetësit tanë dhe diasporën që përherë ka kontribuar për Kosovën, pres që sot të certifikohet lista votuese për Diasporën. Ashtu siç është e paraparë në datat e …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Intervistë me kënëgtarin popullor, Arben Jorgji

Albert Z. Zholi: Intervistë me kënëgtarin popullor, Arben Jorgji

Nuk harroj bashkëpunimet me Petrit Lulon, Paro dhe Dashuri Hysajn, Nertila Vreton, Blerina Balilin Dy ikonat e këngës popullore kolonjare kanë qenë Xhemal Dalipi dhe Ivanova Rrushi.   Arben Jorgji mbetet nëj ndër kënëgtarët më të mirë popullor të krahinës së Kolonjës. Ai ka  rreth 300 këngë të tabanit kolonjar, …

Më shumë...

Nexhmi Lajçi: Ata që etiketuan dhe bënë përpjekje ta përçajnë UÇK-në, sot ndihmojnë e përkrahin gjyqet kundër tyre

Nexhmi Lajçi

Koha po dëshmon se trimat e lirisë është dashur që krahas luftës kundër pushtuesit të bëjnë luftë edhe kundër bimës së egër, brenda radhëve të popullit të vet. UÇK-ja pati qëllim që popullin e vet ta paraqes  të shenjtë, duke ua falur fajet spiunëve, duke konsideruar se ata i ka …

Më shumë...

FEDERATA PANSHQIPTARE E AMERIKES “VATRA” PËRSHËNDET MARRËVESHJEN MES KOSOVËS DHE IZRAELIT

FEDERATA PANSHQIPTARE E AMERIKES “VATRA” PËRSHËNDET MARRËVESHJEN MES KOSOVËS DHE IZRAELIT

Federata Panshqiptare e Amerikës VATRA, përshëndet dhe mbështet fuqishëm marrëveshjen ndërmjet shtetit të Kosovës dhe shtetit të Izraelit për njohjen dhe vendosjen zyrtare të marrëdhënieve diplomatike mes dy shteteve dhe rritjen e bashkëpunimin në shumë fusha. Izraeli bëhet shteti i 117-të që e njeh Republikën e Kosovës si shtet të …

Më shumë...