Ahmet Qeriqi

Kuvendi i Kosovës ka caktuar për nesër seancë të re plenare, me 7 pika në rend të ditës

Kuvendi i Kosovës

Kuvendi i Kosovës për nesër ka caktuar të mbajë një  seancë të re plenare, që ka në rend dite 7 pika. Seanca, si zakonisht parashihet të fillojë  në orën 10:00. Koha për deklarime jashtë rendit të ditës dhe Koha për pyetje parlamentare, janë dy pikat e zakonshme për seancën e …

Më shumë...

Avdullah Hoti: Kuvendi sot ka dështuar të mbajë seancë për shkak të mungesës së kuorumit

Hoti thotë se në qeverisjen e tij 1 miliard euro do të mobilizohen për zbatimin e Pakos për Rimëkëmbje Ekonomike

Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti, ka deklaruar sot se në Kuvendin e Kosovës po kalojnë vetëm pikat e pozitës. Në një konferencë për media, Hoti ka thënë se kryeparlamentari Kadri Veseli nuk po merr përgjegjësi për kaosin e krijuar në Kuvend.  Në Kuvendin e …

Më shumë...

Veseli: Stacioni i trenit në Prishtinë do të bëhet muze i dëbimit të dhunshëm të shqiptarëve nga forcat serbe

Veseli: Stacioni i trenit në Prishtinë do të bëhet muze i dëbimit të dhunshëm të shqiptarëve nga forcat serbe

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, i shoqëruar nga ministri i Kulturës, Kujtim Gashi ka vizituar lokacionin te stacioni i trenave në Prishtinë, i cili sipas propozimit të tij do të shndërrohet në muze të dëbimit të shqiptarëve dhunshëm nga forcat serbe gjatë luftës në Kosovë.  Kryeparlamentari Veseli tha …

Më shumë...

Ambasadori i Austrisë, Sattler, kërkon nga politikanët shqiptarë ta ndalojnë retorikën e dhunës dhe urrejtjes

Zjarrëvënësit e opozitës kanë hedhur bomba molotov edhe në godinën e Kuvendit

Ambasadori i Austrisë në Tiranë, Johann Sattler deklaroi sot se “politikanët shqiptarë duhet të ndalojnë retorikën e dhunës dhe urrejtjes, dhe duhet të dialogojë për të kapërcyer krizën”. Ai iu bashkua apelit të përfaqësuesve të tjerë ndërkombëtarë për politikën shqiptare, ndërsa theksoi se “përfaqësuesit ndërkombëtar janë këtu për të ndihmuar, …

Më shumë...

Tryeza përkujtimore, “Dritë për Ukshin Hotin”, mbahet më 16 maj 2019, në orën 16.00 në ambientet e Institutit Albanologjik, në Prishtinë

Tryeza përkujtimore, “Dritë për Ukshin Hotin”, mbahet më 16 maj 2019, në orën 16.00 në ambientet e Institutit Albanologjik, në Prishtinë

Organizuar nga Shoqatat e të Burgosurve Politikë, Shoqata e Familjeve të Dëshmorëve, Instituti Albanologjik dhe Shoqëria “Lëvizja”, nesër më 16 maj do të mbahet një Tryezë përkujtimore, kushtuar veprimtarit, filozofit dhe politikanit të Kosovës, profesor Ukshin Hoti, fati i të cilit prej 16 majit të vitit 1999 ende nuk është …

Më shumë...

Janë bërë disa ndryshime në udhëheqjen e Festivalit Folklorik mbarëkombëtar “I Këndojmë lirisë”- Klina 2019

Janë bërë disa ndryshime në udhëheqjen e Festivalit Folklorik mbarëkombëtar “I Këndojmë lirisë”- Klina 2019

Këshilli Organizativ i Festivalit mbarëkombëtar e ka aprovuar dorëheqjen e Dibran Fyllit, nga posti i drejtorit të Festivalit folklorik mbarëkombëtar “I Këndojmë lirisë”- Klina 2019 dhe në vend të tij, për edicionin e sivjetmë e ka zgjedhur Alban Gashin. Dibran Fylli, kohë më parë kishte dhënë dorëheqjen nga drejtori i …

Më shumë...

U shpall lista e këngëve konkurruese për Edicionin e 30-të të Festivalit, “Zambaku i Prizrenit”

Këshilli organizativ i festivalit të këngës së lehtë Zambaku i Prizrenit, shpallë listën e këngëve konkurruese të përzgjedhura për të qenë pjesë e garës zyrtare të këtij edicioni të festivalit. Nga të gjitha këngët konkurruese të edicionit të 30-të, juria profesionale/seleksionuese e përbërë nga: Jetmir Barbullushi – Dirigjent (kryetar i jurisë), Nora Rrema …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Dëmin që “insajderi” ia shkakton buxhetit të Kosovës dhe PTK-së nuk ia shkakton gjithë “fisi” im

Jakup Krasniqi: Dëmin që “insajderi” ia shkakton buxhetit të Kosovës dhe PTK-së nuk ia shkakton gjithë “fisi” im

 (Reagim  ndaj shkrimit të Insajderit, lidhur me shkrimin tim  për PTK-në) Ketë shkrim e bëj vetëm për hir të opinionit shqiptar, që mos të helmohet e mashtrohet nga argatët e huaj! Duhet që ta dinë gjithë banditët e “INSAJDERIT”, të cilët duhet kërkuar deri në Beograd dhe të gjithë ata …

Më shumë...

Ambasada amerikane reagon kundër emërimit në pozita të larta qeveritare, të individëve të pakualifikuar dhe atyre që janë dënuar

Ambasada e Amerikës

Ambasada amerikane në Prishtinë ka dërguar një komunikatë për media me anë të së cilës shpreh shqetësimin për emërimin e personave të pakualifikuar në pozita të larta qeveritare. Në komunikatë thuhet se  Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbesin thellësisht të shqetësuara nga veprimi i qeverisë së Kosovës për emërimin e …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Si të shpëtohet PTK-ja

Jakup Krasniqi: Jo paramilitarë dhe jo masakra

Një gjë duhet ta dimë që të gjithë: Post Telekomin e Kosovës nuk mund ta shpëtojnë partitë politike që vrapojnë për të rrëmbyer pushtet, por partitë që luftojnë fortë për ta funksionalizuar në çdo segment shtetin e së drejtës. Po a kemi parti të tilla që vërtetë dëshirojnë ta bëjnë …

Më shumë...

Ka përfunduar seanca e Kuvendit për Telekomin e Kosovës, por në mungesë të kuorumit nuk u votua rezoluta

Kuvendi i Kosovës

Ka përfunduar pa ndonjë rezultat seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Kosovës në të cilën është diskutuar për gjendjen në Telekomin e Kosovës. Në këtë seancë nuk ka arritur të dalë në votim rezoluta për Telekomin për shkak të mungesës së kuorumit. Gjatë kësaj seance ka pasur edhe akuza dhe …

Më shumë...

Ramush Haradinaj: Jam përgjegjës për gjendjen e Telekomin e Kosovës, që nga koha kur jam bërë shef i Qeverisë

Kryeministri i Kosovës

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj thotë se është përgjegjës për gjendjen e Telekomi të Kosovës, që nga koha kur ka filluar mandatin si shef Qeverie, dhe se nuk i ik kësaj përgjegjësie. Megjithatë, ai tha se është i vetëdijshëm që gjendja e Telekomit është e vështirë dhe problematike, por jo …

Më shumë...

Safete Hadergjonaj: Zonja Gaxherri ka punuar dhe ka qenë pjesë e abuzimit personal e politik në PTK

Hadergjonaj: Izolimi dhe kufizimet anti kushtetuese nga qeveria po rezultojnë edhe të kota përderisa numri i të infektuarve po rritet

Deputetja e PDK-së në Kuvendin e Kosovës, Safete Hadërgjonaj, gjatë seancës së jashtëzakonshme që po zhvillohet për Telekomin e Kosovës, e ka quajtur të befasishëm diskutimin e Besa Gaxherrit lidhur me këtë temë teksa ka thënë se ajo akuzon të tjerët, pa e kthyer kokën kah vetvetja. “Zonja Gaxherri ka …

Më shumë...

Më 17 maj do të mbahet një tubim përkujtimor, me rastin e 70 vjetorit të rënies së Rifat Berishës dhe familjarëve të tij

Rifat Berisha

Më 17 maj 2019, nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, do të mbahet një tubim përkujtimor, me rastin e 70 vjetorit të rënies së Rifat Berishës dhe familjarëve të tij. Tubimi mbahet në Berishë, duke filluar në orën 14:30. Tubimi do të mbahet sipas kësaj agjende: …

Më shumë...

Adil Fetahu: Klerikalizmi i Shtetit apo bindja ndaj kishës…

Adil Fetahu

 Pjesëmarrja e kryetarit të shtetit në “Saborin” e Kishës Kisha Ortodokse Serbe është duke mbajtur mbledhjen vjetore, e quajtur “Sabor” (koncil). Sabori do të zgjasë një javë, ndërsa në mbledhjen plenare që u mbajt dje në Pallatin e Patrikanës në Beograd, ishte ftuar dhe mori pjesë kryetari i Serbisë, Aleksandar …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Historia e kontestuar është shkencërisht e papërdorshme

Agim Vuniqi

Historia nuk eshte kategori absolute, ajo varet nga konstalcaioni i forcave politike dhe ushtarake ne bote, eshte gabim qe historia te instrumentalizohet dhe te perdoret si mjet i politikes ditore… Koha ne te cilen jetojme sot me ate qe ishte gjate luftes se dyte Boterore dhe pas saj ishte krejtesisht …

Më shumë...