KEK
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 901)

Ahmet Qeriqi

Nesër në tërë territorin e Republikës së Kosovës, në shkolla fillore dhe të mesme fillon Viti i Ri Shkollore

Shpresa Rama: Nëse nuk kthehen fëmijët në shkollë plan programet janë të pamundura të arrihen

Nesër në tërë territorin e Republikës së Kosovës, në shkolla fillore dhe të mesme fillon Viti i Ri Shkollore. Me rastin e kësaj dite kryetari  Hashim Thaçi, ka uruar fillimin e vitit të ri shkollor. Ai ka thënë se shpreson që edhe këtë vit të shënohen arritje në arsim që ...

Më shumë...

Partia e Vojvodinës ka caktuar Marshin e 300 flamujve në Novi Sad dhe kërkohet që Vojvodina të shpallet republikë

Partia e Vojvodinës ka caktuar Marshin e 300 flamujve në Novi Sad dhe kërkohet që Vojvodina të shpallet republikë

Partia e Vojvodinës  ka caktuar Marshin e 300 flamujve të Vojvodinës në Novi Sad. Në këtë  marsh do të kërkohet që Vojvodina të bëhet republikë. Kryetari  i Partisë vojvodinase Aleksandar Oxhiq ka thënë se nuk e ka aspak problem që Beogradi e etiketon separatist. “Politika jonë është e qartë: Jo ...

Më shumë...

Kryeministri Rama, në Forumin e Global Positive: Ne fituam në Shqipëri, te ju në Francë fitoi bota

Kryeministri Rama, në Forumin e Global Positive: Ne fituam në Shqipëri, te ju në Francë fitoi bota

Kryeministri Rama, në Forumin e Global Positive i organizuar nga kryetari Emmanuel Macron tha se ky vit ishte një vit zgjedhjesh, si në vendin tim ashtu dhe në tuajin. Tek ne, partia ime dhe unë fituam, në tuajin ishte bota që fitoi. Sa ndryshe do të ishin ndjerë miliona njerëz ...

Më shumë...

Më 3 shtator 2017, në sallën e Kuqe të Pallatit të Rinisë në Prishtinë përkujtohet dëshmori, Aziz Kelmendi

Aziz Kelmendi

Në 30-vjetorin e rënies, përkujtohet dëshmori i kombit, Aziz Kelmendi nga fshati Karaçicë i Drenicës. Ai ishte vrarë në dalje të Kazermës së Paraqinit, në Serbi më 3 shtator të vitit 1987, pasi paraprakisht dyshohej se kishte vrarë katër  ushtarë jugosllavë.  Kjo vrasje mbeti enigmatike për faktin se u krijuan ...

Më shumë...

Sami Ukshini deklaron se Mirsad Ndrecaj dhe Beg Rizaj u vranë duarlidhur në Kumanovë

Sami Ukshini

Gjatë seancës gjyqësore për rastin e përleshjes së armatosur në “Lagjen e Trimave” të Kumanovës, më 9 maj  të vitit 2015, të akuzuarit, ndër ta Sami Ukshini tha se Mirsad Ndrecaj dhe Beg Rizaj janë vrarë të lidhur. Ai gjatë seancës pyeti gjykatësin se pse nuk saktëson prokuroria se kush ...

Më shumë...

Zëdhënësja e BE-së, Kocijançiq, thërret partitë në Kosovë të veprojnë me përgjegjësi dhe të formojnë institucionet

Kocijançiq

Zëdhënësja e Bashkimit Evropian,  Maja Kocijançiq, u bëri thirrje të gjitha partive parlamentare të Kosovës të veprojnë me përgjegjësi dhe të formojnë Kuvendin, të zgjedhin kryekuvendarin dhe të krijojnë qeverinë sa më parë që të jetë e mundur. Kosova nuk ka kohë për të humbur. Qeveria e re duhet të ...

Më shumë...

Kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdoğan deklaroi se bota islame në këtë Kurban Bajram ndihet shumë e dëshpëruar

Erdogan

Kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdoğan deklaroi se bota islame në këtë Kurban Bajram po hyn shumë e dëshpëruar. Në njërën anë konfliktet në Siri dhe në Irak, në anën tjetër konfliktet në Arakan, si dhe lufta që ne e bëjnë në vendin tonë kundër terrorizmit. Të gjitha këto janë ...

Më shumë...

Mbi 38 mijë myslimanë të Rahkines ikën nga shtëpitë e tyre pas një terrori që ushtroi ushtria e Mianmarit

myslimanë të Rahkines

Përderisa miliona myslimanë në të gjithë botën janë bashkuar në shtëpitë e tyre për të festuar Kurban Bajramin, vetëm dy ditë para kësaj feste mbi 38 mijë myslimanë të provincës Rahkine janë detyruar ti braktisin shtëpitë e tyre pas një terrori që u ushtrua ndaj tyre nga ushtria e Mianmarit. ...

Më shumë...

Sekretari Amerikan i Shtetit, Tillerson, uroi kryeministrin, Mustafa dhe myslimanët e Kosovës për Kurban Bajram

Tillerson

Sekretari Amerikan i Shtetit, Rex Tillerson, ka uruar kryeministrin Isa Mustafa dhe të gjithë myslimanët e Kosovës me rastin e festës së Kurban Bajramit. Duke theksuar rëndësinë e kësaj feste për myslimanët në gjithë botën, sekretari Tillerson tha se shumëllojshmëria e kulturave dhe shteteve të përfaqësuara në Haxhin vjetor, shërben ...

Më shumë...

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev dhe kryekuvendari, Talat Xhaferi qëndruan në Xhaminë e Mustafa Pashës

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev dhe kryekuvendari, Talat Xhaferi qëndruan në Xhaminë e Mustafa Pashës

Manifestimi qendror nën organizimin e Bashkësisë Fetare Islame të Maqedonisë  u mbajt në xhaminë Mustafa Pasha në Shkup, ku përveç numrit të madh të besimtarëve, të pranishëm ishin edhe kryeministri, Zoran Zaev dhe kryeparlamentari, Talat Xhaferi, Në hytben e Bajramit të cilën në emër të kryetarit të Bashkësisë Fetare Islame ...

Më shumë...

Është sulmuar fizikisht, Shkodran Sogojeva, aktivist i PDK-së dhe kandidat për asamblist në Fushë Kosovë

Dega e PDK-së në Skenderaj ka reaguar pas ngjarjeve në seancën e Kuvendit Komunal të Skenderajt

Dega e PDK-së në Fushë Kosovë, pasi ka pëublikura lajmin për sulmin kundër Shkodran Sogojevës hedh dyshime se ky sulm tinëzar është bërë nga “kriminelët e Vetëvendosjes”, sepse, sipas tyre, vetëm ata bëjnë sulme qyqare prapa shpinës. Kandidati për asamblist i PDK-së në Fushë Kosovë, Shkodran Sogojeva, para se të ...

Më shumë...

Drejtori i Policisë së Shtetit, Haki Çako kërkon Task-Forcë në çdo qark për hetim dhe sekuestrim të pasurive kriminale

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka komentuar rastin e ekzekutimit të gjyqtares ,Fildes Hafizi nga ish- bashkëshorti i saj. Përmes një postimi zyrtar,

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Haki Çako është takuar me drejtorët e policisë në qarqe për ngritjen e një Task-Force në çdo qark për hetim dhe sekuestro të pasurive kriminale. Në këtë takim ai kërkoi angazhim maksimal për luftën ndaj paligjshmërisë dhe dhunës në familje. Në këtë fazë, ...

Më shumë...

Edi Rama: Janë ”krokodilë” ata që po e vajtojnë gjykatësen e vrarë, ata injoronin reformën në drejtësi dhe Vettingun

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka komentuar rastin e ekzekutimit të gjyqtares ,Fildes Hafizi nga ish- bashkëshorti i saj. Përmes një postimi zyrtar, duke iu referuar rivalëve të tij politik, Edi Rama, i ka quajtur ”krokodilë” të gjithë  ata që po e vajtojnë gjykatësen e vrarë, pasi janë pikërisht ata ...

Më shumë...

Poezia e Asdrenit kushtuar Kosovës dhe Çamërisë, botuar në gazetën “Tomori” më 28 nëntor 1941

ASDRENI ( 1972-1947)

Poezia e Asdrenit, poetit të madh kombëtar, kushtuar Kosovës dhe Çamërisë është botuar në gazetën “Tomori” më 28 nëntor 1941, në 29-vjetorin e shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë. Kjo poezi ishte botuar në kohën kur në prill të vitit 1941, pas kapitullimit të Jugosllavisë monarkike, e cila nga vitit 1918 ...

Më shumë...

Hoyt Yee, në një letër dërguar ministrit Blerand Stavileci, i ka shprehur keqardhje për sulmin ndaj bashkëshortes së tij

Hoyt Yee, në një letër dërguar ministrit Blerand Stavileci, i ka shprehur keqardhje për sulmin ndaj bashkëshortes së tij

Zëvendës ndihmës-sekretari amerikan, Hoyt Yee, me anë të një letre dërguar ministrit në detyrë, Blerand Stavileci, i ka shprehur keqardhje për sulmin ndaj bashkëshortes së tij, Vitorës. “Dëgjova për sulmin e egër dhe të ulët ndaj gruas suaj dhe desha që në emër të shumë miqve tuaj në qeverinë amerikane ...

Më shumë...

Tim Judah: Vuçiq kurrë s’ka qenë më i fortë në bisedime, ndërsa Thaçi asnjëherë s’ka qenë më dobët

Tim Judah

Analisti dhe gazetari britanik, Tim Xhudah në një intervistë për gazetën beogradase ‘blic” ka thënë se që nga nënshkrimi i marrëveshjeve në vitin 2015, nga katër gjëra, vetëm kodi telefonik  për Kosovën, është zbatuar.  Ai ka vlerësuar se nga pala serbe Aleksandar Vuçiq kurrë s’ka qenë më i fortë, ndërsa ...

Më shumë...