KEK
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 899)

Ahmet Qeriqi

Apostolova u ka bërë thirrje përfaqësuesve të partive politike që t’i formojnë sa më shpejt institucionet e vendit

Apostolova

Shefja e Zyrës së Bashkimit Evropian, në Kosovë, Nataliya Apostolova, ka theksuar se BE-ja është në dijeni për arritjen e marrëveshjes së fundit politike, duke iu referuar koalicionit PAN dhe Aleancës Kosova e Re.  Ajo u ka bërë thirrje përfaqësuesve të partive politike që t’i formojnë sa më shpejt institucionet ...

Më shumë...

Limaj: Koalicioni PAN është duke u koordinuar edhe me Listën Serbe për marrëveshjen lidhur me qeverisjen

Fatmir Limaj

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, që është në koalicion me PDK-në, AAK-në dhe AKR-në, ka deklaruar se gjatë kësaj jave do të konstituohet Kuvendi dhe do të formohet Qeveria e Kosovës. Limaj para takimit që u mbajt  në hotelin Swiss Diamond në Prishtinë  me krerët e partive në ...

Më shumë...

Gjermania i dhuroi FSK-së një laborator të gjuhës gjermane

Gjermania i dhuroi FSK-së një laborator të gjuhës gjermane

Zëvendës ministri i Ministrisë për Forcën e Sigurisë të Kosovës, z. Muhamet Latifi dhe komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama, pritën më 5.09.2017, në vizitë pune, zëvendës ambasadorin e Gjermanisënë në Republikën e Kosovës, z. Jan-Axel Voss. Zëvendës ministri Latifi e falenderoi ambasadorin Voss, për ndihmat e vazhdueshme që Gjermania ...

Më shumë...

Xhemil LUMA ka dhënë dorëheqje nga Partia Turke e Drejtësisë së Kosovës dhe në cilësi të Kryetarit të Degës, në Prizren

Xhemil LUMA ka dhënë dorëheqje nga Partia Turke e Drejtësisë së Kosovës dhe në cilësi të Kryetarit të Degës, në Prizren

Për: Znj. Miradije Mavriqi, Drejtoreshë e Zyrës për Regjistrimin e Partive Politike Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve Nga: Xhemil Luma, Themelues i Partisë Turke të Drejtësisë së Kosovës (Kosova Türk Adalet Partisi – KTAP) Data: 18.08.2017 E nderuara Znj. Mavriqi, Po ju drejtohem në cilësi të njërit ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Profesor, doktor, Muhamet Tërnava, historiani më i njohur shqiptar i Mesjetës

Muhamet Tërnava

Më 6 shtator ka ndërruar jetë profesor, doktor, Muhamet Tërnava, historiani më i njohur shqiptar i Mesjetës, i pari ndër shkencëtarët e historisë, i cili me argumente e të dhëna të faktuara shkencore hodhi poshtë pretendimet e historianëve serbë, lidhur me përkatësinë e shqiptarëve të Kosovës,  në Mesjetë. Ai, pasi i ...

Më shumë...

Dr. Hakif Bajrami: Akademia e plagjiatorëve, aktivistë të LKJ-LDK-së i turret Insitutit Albanologjik dhe atyre që nuk janë pjesë e klaneve mafioze politike

Akademik, prof. dr Hakif Bajrami: Edi Rama po e luan rrolin e “Kalit Trojës’, në “minishengen”

Akademia e Kosovës,  po i mbush 50 vjet që është shndërruar në një bujtinë shterrpakësh. Akademia serbiane nuk kalon muaj pa e botuar ndonjë libër kundër Kosovës dhe Shiptarëve, kuptohet me falsifikime ordinere të motodave dhe fabrimimit të rrenave nga shekulli XIX. Por, “akademikët” e Kosovës janë të heshtur, sepse ...

Më shumë...

Ilir Sefaj: A arsyetohet ky nënshtrim total i rinisë sonë kur fajtori i gjendjes kaotike ka emër dhe mbiemër?

Ilir Sefaj

Kur shoku im i fëmijërisë T, më drejtohej mua dhe shokëve të tjerë të lagjes me shprehjen; Motrat!, ne të gjithë e dinim se për çfarë në fakt e kishe fjalën. Shprehjen; Motrat, as shoku im i fëmijërisë T atëbotë, dhe as unë sot, nuk do ta përdornim për t’i ...

Më shumë...

Universiteti “Kadri Zeka” ka hapur konkurs për nëntë programe studimesh

Universiteti “Kadri Zeka” ka hapur konkurs për nëntë programe studimesh

Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan në afatin e dytë të konkursit të studimeve themelore – baçelor dhe master ofron nëntë programe për pranimin e studentëve të rinj në vitin e parë për vitin akademik 2017-2018 . Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan në studimet baçelor respektivisht në Fakultetin e Edukimit programi ...

Më shumë...

Autoritet qeveritare në Kosovë, madje as krerët e BIK-së nuk po e dënojnë dhunën dhe gjenocidin kundër myslimanëve rohinjas

Autoritet qeveritare në Kosovë, madje as krerët e BIK-së nuk po e dënojnë dhunën dhe gjenocidin kundër myslimanëve rohinjas

Të frikësuar me gogolin e “terrorizmit islamik”, krerët e Kosovës, liderët politikë, por as imamët dhe Bashkësia Islame, me asnjë deklaratë deri tani nuk e kanë dënuar dhunën, gjenocidin dhe etnocidin që po e ushtron Qeveria e Mijanmarit kundër myslimanëve. Në Mijanmar po ndodh ajo që ka ndodhur në Kosovë ...

Më shumë...

Qeveria në Mijanmar luftën kundër popullatës myslimane por e vlerëson si pjesë e koalicionit kundër terrorizmit islamik

Musliman Rohinga

Aktvistët e  popullatës myslimane rohinjase thonë se terrori i Mijanmarit mbi myslimanët po bëhet për të dëshmuar para bashkësisë ndërkombëtare se sulmi mbi ta është luftë kundër terrorizmit. Nëse OKB-ja dhe bota heshtë edhe më tej, myslimanët e mbetur në Arakan gjatë javëve të ardhme të gjithë do ta braktisin ...

Më shumë...

Qeveria e Izraelit vazhdon t’i dërgojë armë Qeverisë në Mijanmar, kur dhjetëra mijëra myslimanë rohinjas po dëbohen nga vendi i tyre

Qeveria e Izraelit vazhdon t’i dërgojë armë Qeverisë në Mijanmar, kur dhjetëra mijëra myslimanë rohinjas po dëbohen nga vendi i tyre

Qeveria e Izraelit vazhdon t’i dërgojë armë Qeverisë në Mijanmar, në kohën kur qindra  mijëra myslimanë rohinjas po dëbohen nga vendi i tyre. Izraeli  i ka  dhënë Mijanmarit 100 tankse,  pastaj disa anije lufte dhe armë të rënda, për sikur thuhet mbrojtjen e kufijve t[ vendit,  në kohën kur bashkësia ...

Më shumë...

Në 20 vjetorin e vdekjes së Gonxhe Bojaxhiut tani e njohur si Shën Nëna Terezë, është bërë shugurimi i Katedrales me emrin e saj, në Prishtinë

Në 20 vjetorin e vdekjes së Gonxhe Bojaxhiut tani e njohur si Shën Nëna Terezë, është bërë shugurimi i Katedrales me emrin e saj, në Prishtinë

Në 20 vjetorin e ndarjes nga jeta të shqiptares, Gonxhe Bojaxhiu tani e njohur si Shën Nëna Terezë, është bërë shugurimi i Katedrales me emrin e saj, në Prishtinë. Shugurimi është bërë në prani të Kardinalit, Ernest Simoni, i dërguar i posaçëm i Papa Françeskut. Gonxhe Bojaxhiu – Nëna Terezë, ...

Më shumë...

Lëvizja për Bashkim nuk pranon të jetë pjesë e qeverisë së Ramush Haradinajt

Valon Murati thotë se vazhdoj të habitem se sa energji ka kundër bashkimit të shqiptarëve në një shtet, ndër shqiptarët

Në një deklaratë të Lëvizjës për Bashkim, thuhet se që nga përfundimi i zgjedhjeve, me Lëvizja me vëmendje e ka përcjellë situatën paszgjedhore dhe procesin e formimit të institucioneve të vendit. Fatkeqësisht, për shkak të konstelacionit të forcave politike të krijuar nga rezultati zgjedhor dhe, mbi të gjitha, të pozicionimit ...

Më shumë...

Kryetari, Vuçiq, ka deklaruar se Serbia vetë i merr vendimet dhe nuk do t’i bashkohet asnjë aleance, as NATO-s

Kryetari serb, Aleksander Vuçiq: Nuk jemi më të dobët se shqiptarët, por më të dobët se Amerika

Kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar se Serbia vetë i merr vendimet dhe nuk do t’i  bashkohet asnjë aleance. Ajo vetë do ta zhvillojë ushtrinë dhe mbrojtjen. Ai ka bërë të ditur se në selinë e NATO-s, në Bruksel  e ka thënë hapur se Serbia nuk do të jetë ...

Më shumë...

Indipendent: Forcat ushtarake të Mianmarit kanë djegur për së gjalli një numër të madh të fëmijëve dhe u kanë këputur kokat

Indipendent: Forcat ushtarake të Mianmarit kanë djegur për së gjalli një numër të madh të fëmijëve dhe u kanë këputur kokat

Gazeta angleze “Indipendent” në një raport të fundit  ka bëre të ditur se forcat ushtarake të Mianmarit kanë djegur për së gjalli një numër të madh të fëmijëve ose i kanë këputur kokën. Gazeta në raportin e saj shkruan se gjatë javes të kaluar mbi 60 mijë myslimanë Rohingianë, kanë ...

Më shumë...

Më tepër se 1 milionë çeçenë protestuan në Grozni kundër gjenocidit dhe shfarosjes masive të myslimanëve në Mianmar

Më tepër se 1 milionë çeçenë protestuan në Grozni kundër gjenocidit dhe shfarosjes masive të myslimanëve në Mianmar

Më tepër se 1 milionë qytetarë të Çeçenisë kanë protestuar në kryeqytetin Grozni kundër gjenocidit dhe shfarosjes masive të myslimanëve rohinja, në Mianmar të rajonit të Arakanit. Protestusit kanë vërshyer nëpër rrugët e kryeqytetit. Ndërsa në mesin e tyre është parë edhe kryetari pro rus i Çeçenisë, Ramazan Kadirov. Ata ...

Më shumë...