KEK
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 898)

Ahmet Qeriqi

Qeveria në Mijanmar luftën kundër popullatës myslimane por e vlerëson si pjesë e koalicionit kundër terrorizmit islamik

Musliman Rohinga

Aktvistët e  popullatës myslimane rohinjase thonë se terrori i Mijanmarit mbi myslimanët po bëhet për të dëshmuar para bashkësisë ndërkombëtare se sulmi mbi ta është luftë kundër terrorizmit. Nëse OKB-ja dhe bota heshtë edhe më tej, myslimanët e mbetur në Arakan gjatë javëve të ardhme të gjithë do ta braktisin ...

Më shumë...

Qeveria e Izraelit vazhdon t’i dërgojë armë Qeverisë në Mijanmar, kur dhjetëra mijëra myslimanë rohinjas po dëbohen nga vendi i tyre

Qeveria e Izraelit vazhdon t’i dërgojë armë Qeverisë në Mijanmar, kur dhjetëra mijëra myslimanë rohinjas po dëbohen nga vendi i tyre

Qeveria e Izraelit vazhdon t’i dërgojë armë Qeverisë në Mijanmar, në kohën kur qindra  mijëra myslimanë rohinjas po dëbohen nga vendi i tyre. Izraeli  i ka  dhënë Mijanmarit 100 tankse,  pastaj disa anije lufte dhe armë të rënda, për sikur thuhet mbrojtjen e kufijve t[ vendit,  në kohën kur bashkësia ...

Më shumë...

Në 20 vjetorin e vdekjes së Gonxhe Bojaxhiut tani e njohur si Shën Nëna Terezë, është bërë shugurimi i Katedrales me emrin e saj, në Prishtinë

Në 20 vjetorin e vdekjes së Gonxhe Bojaxhiut tani e njohur si Shën Nëna Terezë, është bërë shugurimi i Katedrales me emrin e saj, në Prishtinë

Në 20 vjetorin e ndarjes nga jeta të shqiptares, Gonxhe Bojaxhiu tani e njohur si Shën Nëna Terezë, është bërë shugurimi i Katedrales me emrin e saj, në Prishtinë. Shugurimi është bërë në prani të Kardinalit, Ernest Simoni, i dërguar i posaçëm i Papa Françeskut. Gonxhe Bojaxhiu – Nëna Terezë, ...

Më shumë...

Lëvizja për Bashkim nuk pranon të jetë pjesë e qeverisë së Ramush Haradinajt

Valon Murati thotë se vazhdoj të habitem se sa energji ka kundër bashkimit të shqiptarëve në një shtet, ndër shqiptarët

Në një deklaratë të Lëvizjës për Bashkim, thuhet se që nga përfundimi i zgjedhjeve, me Lëvizja me vëmendje e ka përcjellë situatën paszgjedhore dhe procesin e formimit të institucioneve të vendit. Fatkeqësisht, për shkak të konstelacionit të forcave politike të krijuar nga rezultati zgjedhor dhe, mbi të gjitha, të pozicionimit ...

Më shumë...

Kryetari, Vuçiq, ka deklaruar se Serbia vetë i merr vendimet dhe nuk do t’i bashkohet asnjë aleance, as NATO-s

Kryetari serb, Aleksander Vuçiq: Nuk jemi më të dobët se shqiptarët, por më të dobët se Amerika

Kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar se Serbia vetë i merr vendimet dhe nuk do t’i  bashkohet asnjë aleance. Ajo vetë do ta zhvillojë ushtrinë dhe mbrojtjen. Ai ka bërë të ditur se në selinë e NATO-s, në Bruksel  e ka thënë hapur se Serbia nuk do të jetë ...

Më shumë...

Indipendent: Forcat ushtarake të Mianmarit kanë djegur për së gjalli një numër të madh të fëmijëve dhe u kanë këputur kokat

Indipendent: Forcat ushtarake të Mianmarit kanë djegur për së gjalli një numër të madh të fëmijëve dhe u kanë këputur kokat

Gazeta angleze “Indipendent” në një raport të fundit  ka bëre të ditur se forcat ushtarake të Mianmarit kanë djegur për së gjalli një numër të madh të fëmijëve ose i kanë këputur kokën. Gazeta në raportin e saj shkruan se gjatë javes të kaluar mbi 60 mijë myslimanë Rohingianë, kanë ...

Më shumë...

Më tepër se 1 milionë çeçenë protestuan në Grozni kundër gjenocidit dhe shfarosjes masive të myslimanëve në Mianmar

Më tepër se 1 milionë çeçenë protestuan në Grozni kundër gjenocidit dhe shfarosjes masive të myslimanëve në Mianmar

Më tepër se 1 milionë qytetarë të Çeçenisë kanë protestuar në kryeqytetin Grozni kundër gjenocidit dhe shfarosjes masive të myslimanëve rohinja, në Mianmar të rajonit të Arakanit. Protestusit kanë vërshyer nëpër rrugët e kryeqytetit. Ndërsa në mesin e tyre është parë edhe kryetari pro rus i Çeçenisë, Ramazan Kadirov. Ata ...

Më shumë...

Gjykata Supreme e Kosovës refuzoi kërkesat e avokatëve për mbrojtje të ligjshmërisë, për 10 ish-eprorë dhe luftëtarë të UÇK-së

Këshilli Gjyqësor i Kosovës angazhon 30 gjyqtarë në nivel vendi për ditën e zgjedhjeve të cilët do të jenë kujdestar

Gjykata Supreme e Kosovës i ka refuzuar kërkesat e avokatëve për mbrojtje të ligjshmërisë, të cilat ata ia kanë paraqitur lidhur me dënimet e eprorëve të UÇK-së. Gjykata vendosi që pas seancës së mbajtur më 19 korrik t’i refuzojë kërkesat e të dënuarve. Në maj të vitit 2015, Gjykata Themelore ...

Më shumë...

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli, ka nënshkruar marrëveshjen për bashkëqeverisje me përfaqësuesit e koalicionit PAN

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli, ka nënshkruar marrëveshjen për bashkëqeverisje me përfaqësuesit e koalicionit PAN

Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli, ka nënshkruar marrëveshjen për bashkëqeverisje me përfaqësuesit e koalicionit PAN. Me rastin e nënshkrimit të marrëveshjes ishin të pranishëm, Kadri Veseli, Ramush Haradinaj dhe Fatmir Limaj. Pacolli në deklarimin për medie ka thënë se kjo është një marrëveshje për dalje nga kriza. ...

Më shumë...

Koalicionit mes AKR-së dhe PDK-AAK-NISMA, do t’i bashkohen edhe Ukë Rugova e Dardan Gashi

Ukë Rugova

Koalicionit mes Aleancës Kosova e Re dhe koalicionit PDK-AAK-NISMA, do t’i bashkohen edhe Ukë Rugova dhe Dardan Gashi. Këtë e ka konfirmuar kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, pas nënshkrimit të marrëveshjes së koalicionit me AKR-në. Veseli ka thënë se këtij koalicioni do t’i bashkohet edhe një listë, të cilën ai ...

Më shumë...

Kryeministri Haradinaj s’ do të ketë të drejtë t’i shkarkojë ministrat apo zëvendësministrat e emëruar nga AKR-ja

Aleanca Kosova e Re

Ramush Haradinaj, në rast të zgjedhjes kryeministër i vendit, nuk do të ketë të drejtë që të shkarkojë ministrat apo zëvendësministrat që janë emëruar nga Aleanca Kosova e Re, me të cilën ka nënshkruar marrëveshje sot në mbrëmje. Në marrëveshjen mes PAN-it dhe AKR-së, në mesin e pikave të dakorduara, ...

Më shumë...

Kardinali shqiptar, Ernest Simoni, nuk ka dhënë ndonjë përgjigje nëse Vatikani do ta njohë Kosovën

Kardinali shqiptar, Ernest Simoni, nuk ka dhënë ndonjë përgjigje nëse Vatikani do ta njohë Kosovën

Kardinali shqiptar, Ernest Simoni, i dërguar i posaçëm i Papa Françeskut për shugurimin e Katedrales, “Nënë Tereza” në Prishtinë, nuk ka dhënë ndonjë përgjigje nëse Vatikani do ta njohë Kosovën. Ai  ka thënë se ende nuk dihet ndonjë datë se kur Papa Françesku mund ta vizitojë Kosovën. Sipas tij, vizita ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Heroi ynë Gjergj Kastrioti SKËNDERBEU iu ka mbijetuar të gjitha kohërave dhe ua ka lënë vulën e lavdisë e të triumfit

Jakup Krasniqi

Lodhemi kot me zhvillimet e fundit rreth, sikur po thuhet  “mbulimit” të Monumentit të Skënderbeut, sepse nuk e kanë me të, ndaj kujdes! Pse? Sepse Heroi ynë Gjithëkombëtar, Gjergj Kastrioti SKËNDERBEU iu ka mbijetuar të gjitha kohërave dhe në të gjitha e ka lënë vulën e lavdisë e të triumfit ...

Më shumë...

Prokuroria në Prizren pranoi raportin e ekspertizës së analizave të video-incizimeve me rastin e vdekjes në burg të Astrit Deharit

Prokuroria në Prizren pranoi raportin e ekspertizës së analizave të video-incizimeve me rastin e vdekjes në burg të Astrit Deharit

Zyra e Kryeprokurorit të Shtetit ka bërë të ditur se Prokuroria Themelore në Prizren ka pranuar raportin e ekspertizës së analizave të video-incizimeve të kamerave të sigurisë, lidhur me rastin e vdekjes së të ndjerit Astrit Dehari, të cilat janë siguruar nga Qendra e Paraburgimit në Prizren, për intervalin kohor ...

Më shumë...

Viktor Malaj: Kapitalizmi (Mbi debatin për legjitimitetin e socializmit)

Kapitalizmi

Profesor, Fatos Tarifa botoi në disa numra të gazetës Dita pjesë të një libri të tij mbi legjitimitetin e sistemit shoqëror që u zbatua në Evropën Lindore gjatë shekullit të 20-të. Sipas gjykimit tim, punimi i z. Tarifa ishte serioz dhe meriton vëmendje nga njerëzit e interesuar për problemet social-politike ...

Më shumë...

Lulzim Beqiri: Letër publike drejtuar ambasadores së BE-së në Kosovë Nataliya Apostolova

Mr. Lulzim A. Beqiri

E nderura, Nataliya Apostolova  përfaqësuese speciale e zyrës së BE-së në Prishtinë, unë jam një qytetar i Republikës së Kosovës, një i ri që ka shumë ambicie dhe dëshirë të jetë një ditë pjesë e familjes së madhe evropiane pra BE-së, ajo çka më shtyri të shkruaj është situata ekonomike ...

Më shumë...