Ahmet Qeriqi

Behxhet Pacolli: Kosova nuk mund ta refuzojë kërkesën e Amerikës për heqjen e taksave 100% ndaj Serbisë dhe Bosnjës

Behxhet Pacolli: Militantët e partisë së Albin Kurtit e kanë kërcënuar me jetë dhe kam pasur frikë nga institucionet

Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe ministër i Jashtëm, Behxhet Pacolli, duke komentuar kërkesat e Uashingtonit që të hiqet taksa për mallrat nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina ka thënë se Kosova nuk mund ta refuzojë kërkesën e Amerikës. Pacolli ka thënë se do të bisedojë me kryeministrin Ramush Haradinaj për mundësinë …

Më shumë...

Sot në Hagë, është marrë në pyetje komandanti i Zonës Operative të Drenicës, gjatë luftës, Sami Lushtaku

Sot në Hagë, është marrë në pyetje komandanti i Zonës Operative të Drenicës, gjatë luftës, Sami Lushtaku

Sot në Hagë, në të ashtuquajturat Dhoma të Specializuara,  është marrë në pyetje  ish-komandanti i Zonës Operative të Drenicës, Sami Lushtaku. Ndërkohë është bërë e ditur se Sami Lushtaku, pas disa orë të marrjes në pyetje është larguar nga ndërtesa, por nuk ka folur se  për çka është pyetur nga …

Më shumë...

Ministri i Infrastrukturës Pal Lekaj, nënshkroi marrëveshje bashkëpunimi me Dhomën e Tregtisë Zvicër – Kosovë

Ministri i Infrastrukturës Pal Lekaj, nënshkroi marrëveshje bashkëpunimi me Dhomën e Tregtisë Zvicër - Kosovë

Ministri i Infrastrukturës dhe Transportit, Pal Lekaj, të mërkurën nënshkroi marrëveshje bashkëpunimi me presidentin Stefan Sarkany të Dhomës së Tregtisë, Industrisë dhe Shërbimeve Zvicër – Kosovë. Kjo marrëveshje hap rrugë trajnimit, certifikimit dhe licencimit të personave përgjegjës të cilët janë të angazhuar në punëtoritë për riparim, servisim dhe rregullim të …

Më shumë...

Oda e Afarizmit të Kosovës përshëndetë fillimin e punës të Doganës së Kosovës në Portin e Durrësit

OAK

Oda e Afarizmit të Kosovës përshëndetë fillimin e punës të Doganës së Kosovës në Portin e Durrësit e cila ka ardhë pas vendimit të marrë në mbledhjen e dy qeverive shqiptare të bërë me datën 26 nëntor në Pejë. OAK hapjen e kësaj pike doganore e konsideron si ndihmë të …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Sot të gjitha rrugët, venë e vinë, në Reçak

Sot u mbushen 20 vjet qyshkur forcat e barbarisë serbe kryen një krim të pa paparë e të padëgjuar deri në atë kohë

Kanë kaluar dy mileniume nga shqiptimi për herë të parë, (me sa dimë ne) i fjalisë me domethënie historike: Të gjitha rrugët e botës qojnë në Romë. Prej atëherë e deri sot, mbase edhe më herët, datat e shënuara të historisë njerëzore, na sjellim në kujtesë të kaluarën, dhe, në  …

Më shumë...

Veseli: Reçaku është sinonim i çmimit të lirisë, pavarësisë dhe shtetit tonë

Kadri Veseli thotë se me Ligjin për Pagat do t’i japin fund anarkisë që ka mbizotëruar qe 20 vite në sektorin publik

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, sot në 20-vjetorin e masakrës së Reçakut, të kryer nga forcat serbe, bëri homazhe dhe vendosi lule në Kompleksin Memorial në këtë fshat, në nderim të viktimave të 15 janarit 1999.  Më pas, në Akademinë Përkujtimore të mbajtur në kujtim të …

Më shumë...

Ministri i Mbrojtjes dhe komandanti i FSK-së, bënë homazhe në nderim të martirëve dhe dëshmorëve në Reçak

Ministri i Mbrojtjes dhe komandanti i FSK-së, bënë homazhe në nderim të martirëve dhe dëshmorëve në Reçak

Ministri i Mbrojtjes dhe komandanti i FSK-së në 20 vjetorin e masakrës së Reçakut bënë homazhe në nderim të martirëve dhe dëshmorëve. Sot, ministri i Mbrojtjes Rrustem Berisha dhe komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama, së bashku me stafin e lartë të MFSK/FSK-së, në 20-të vjetorin e masakrës së Reçakut, …

Më shumë...

Prof. dr. Hakif Bajrami: Pajtohuni politikanë shqiptarë, ju thërret zëri dhe vaji i fëmijës jetim, në malet e Çiçavicës

Prof. dr. Hakif Bajrami

Pajtohuni politikanë shqiptarë, ju thërret zëri dhe vaji I fëmijës jetim, në malet e Çiçavicës. Po të ishte Shotë Galica gjallë të gjithëve do t` u mallkonte për dëmin që ia bëni kombit, me përçarjet e juaja për intersa personale. Pajtohuni shqiptarë, ju fton amaneti i Bajram Currit t` i …

Më shumë...

Monografia, “Masakra e Reçakut krim kundër njerëzimit”

Monografia Masakra e Recakut

Sot, këtu para jush,  flas në emër të kolegjiumit të Redaksisë së botimit të parë të librit, “Masakra e Reçakut krim kundër njerëzimit” meqë lënda e prezantuar në të, është prodhim i një grupi të autorëve, ku  secili në mënyrën e vetë ka dhënë kontribut të çmuar në hartimin e …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: 20-vjet nga dita kur forcat e barbarisë serbe masakruan banorët e Reçakut

Në shënim të 21-Vjetorit – Ditës Përkujtimore të Masakrës së Reçakut, më 15 janar mbahet Akademi përkujtimore

20 vjet më parë, më 15 janar të vitit 1999, forcat policore dhe ushtarake serbe kishin filluar sulmin e përgatitur kohë më parë kundër banorëve të Reçakut dhe Togës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, që ndodhej në pozicion përballë forcave serbe.  Rreth orës 6.30 minuta forcat policore dhe ushtarake  serbe, …

Më shumë...

RKL: Saga e Reçakut-20 vjet dhembje por edhe dinjitet e krenari

Masakra e Recakut

Sot mbushen 20 vjet qyshkur forcat e  barbarisë serbe kryen një krim të rëndë kundër njerëzimit, një krim monstruoz, të pa paparë e të padëgjuar deri në atë kohë. Kanë kaluar 20 vjet dhe plaga e Reçakut, plaga e madhe e Kosovës dhe e Shqipërisë nuk është mbyllur, sepse edhe …

Më shumë...

Në 20 vjetorin masakrës së Reçakut, në përkujdesjen e kryetarit Thaçi, komuna e Shtimes organizon aktivitete përkujtimore

Kryesia e fshatit Reçak ka reaguar lidhur me anashkalimin e 22-vjetorit të Masaksës së Reçakut nga Presidenca e Kosovës

Në 20 vjetorin masakrës së Reçakut, në përkujdesjen e kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi komuna e Shtimes organizon aktivitete përkujtimore e tematike. Sot duke filluar nga ora 9.00 deri në 10 e 30 bëhen homazhe në Kompleksin Përkujtimor, në fshatin Reçak. Nga 10 e 30 deri në 10 e 45  …

Më shumë...

Kryeministrit Haradinaj, iu ka refuzuar viza amerikane për shkak të vendosjes së taksës 100% ndaj mallrave të Serbisë

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka takuar sot komisionin qeveritar për hartimin e projektligjit për Qeverinë

Televizioni “Al-Xhazia” ka bërë të ditur se kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj, i është refuzuar viza amerikane për shkak të vendosjes së taksës prej 100 % ndaj mallrave të Serbisë dhe Bosnjës dhe Hercegovinës. Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj nuk ka mori vizën amerikane, kështu që ai nuk do të …

Më shumë...

Çlirimtarët dhe liridashësit e Kosovës e kundërshtojnë Gjykatën Speciale, pacifistët e aprovojnë dhe e mirëpresin

The Telegraph: Gjyqtarët për krimet e luftës të Gjykatës Speciale duhet të largohen nga detyra për “shpërdorim të autoritetit”

Në ditën, kur në Hagë, ka nisur intervistimi i parë nga Gjykata Speciale, në Kosovë vazhdon të kundërshtohet ajo. Aleanca për Ardhmëninë e Kosovës, e cila votoi kundër kësaj gjykate, sa ishte në opozitë, fillimin e punës së kësaj gjykate e cilëson si tejet të dëmshme për vendin. Veç largimit …

Më shumë...

Fazli Maloku: Liridashësit çlirimtarë urdhërohen për në Gjykatën Speciale, kriminelët, kalërojnë atin të lirë

Fazli Maloku

Liridashësit – Çlirimtarët, Urdhërohen Për Në Gjykatën Speciale Te Hagës, Kriminelët, Kalërojnë Atin Të lirë Si Në Kosovë Po Ashtu Edhe Në Serbi!! Absurditet i Llojit Të Vet Rifilloi përpjekja për ta përbaltur Luftën e Shenjtë të UÇK-së, përmes të ashtuquajturës “Gjykatë Speciale” e Hagës për Kosovën, e diktuar dhe …

Më shumë...

Rexhep Zeka Drejtor Ekzekutiv i OJQ-së Sundimi i Demokracisë në Kosovë: Mos na leni pa ujë!

Rexhep Zeka Drejtor Ekzekutiv i OJQ-së Sundimi i Demokracisë në Kosovë: Mos na leni pa ujë!

Banoret e Orllanit me padurim e kanë pritur fillimin e vitit 2019, që ti vie fundi  diskriminimit që u është bërë banorëve të Orllanit dhe fshatrave përreth, lidhur me furnizimin me ujë të pijshëm, fatkeqësisht kësaj radhe qëllimisht MMPH ne krye me ministrin z.Fatmir Matoshi po donë të na  “vjedhë”  …

Më shumë...