Ahmet Qeriqi

Pas dorëzimit të aktakuzës, kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi do të ketë avokat, kroatin e njohur, Luka Misetiq

Luka Misetic

Pas dorëzimit të aktakuzës, nga Prokuroria e Gjykatës Speciale,  kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi do të intervistohet të hënën në Hagë, ndërsa atë do ta mbrojë avokati kroat, Lluka Misetiq, i cili  ka përvojë në mbrojtjen e pjesëtarëve të luftërave të  ish- Jugosllavisë. Ai është në listën e 40 juristëve …

Më shumë...

Kryetari i Bashkësisë Lokale i fshatit, Karaçevë e Poshtme, Selver Lenjani vizitoi Radion Kosova e Lirë dhe i ndau dy “Mirënjohje”

Kryetari i Bashkësisë Lokale i fshatit, Karaçevë e Poshtme, Selver Lenjani vizitoi Radion Kosova e Lirë dhe i ndau dy “Mirënjohje”

Kryetari i Bashkësisë Lokale i fshatit, Karaçevë e Poshtme, Selver Lenjani, vizitoi Radion Kosova e Lirë dhe me këtë rast bisedoi edhe me drejtorin,  Ahmet Qeriqi. Ai e ka falënderuar këtë Radio për kontributin informativ, që i ka dhënë dhe po iu jep shqetësimeve të banorëve të Karaçevës, në Brezin …

Më shumë...

Nisma Socialdemokrate: Jemi ballafaquar me përpjekjet e vazhdueshme që të minohet krijimi i kësaj force të re politike

Nisma Socialdemokrate

Në një komunikatë për opinion Nisma Socialdemokrate ka konstatuar se që nga iniciativa për themelimin e kësaj force politike  është ballafaquar me përpjekjet e vazhdueshme që të minohet krijimi i kësaj partie. Këto përpjekje dashakeqe morën përmasa shumë më të mëdha gjatë zgjedhjeve parlamentare në vitin 2014. Gjatë kohës kur …

Më shumë...

KMDLNJ: Aktakuza e Prokurorisë së Gjykatës Speciale kundër Thaçit e Veselit, është ndërhyrje në procesin e bisedimeve

KMDLNJ

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNj) e ka quajtur pamflet politik publikimin e aktakuzave të Gjykatës Speciale ndaj presidentit Hashim Thaçi dhe kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli. “Bërja publike e këtij pamfleti politiko-juridik në një kohë të paraparë për vazhdim të bisedimeve për një marrëveshje …

Më shumë...

Egzon Kastrati: Rëndësia e NVM-ve në zhvillim ekonomik, cilësohen si shtylla kurrizore e zhvillimit ekonomik të një vendi

Egzon Kastrati

Rëndësia e NVM-ve në zhvillim ekonomi – NVM-të  cilësohen shtylla kurrizore e zhvillimit ekonomik të një vendi. Pandemia COVID 19 ka  ndikim të paprecedent në funksionimin e këtij sektori tepër të rëndësishëm me impakt të madh në punësim në gjenerim të të ardhurave dhe në rritje ekonomike. Qeveria e Kosovës …

Më shumë...

Beqir Beqa: Hajrullah Gorani ishte mbrojtësi më besnik i të drejtave të punëtorëve!

Beqir Beqa: Hajrullah Gorani ishte mbrojtësi më besnik i të drejtave të punëtorëve!

Sa isha sudent në Prishtinë, e njoha Profesor Hajrllah Goranin, si ligjerues i lëndës së Bilancit të cilin kishe kënaqësi t’i përcjellje ligjeratat e tij. Gjithënjë vazhdonte pa pushim ligjeraën shoqërore ku shumë student e rrethonin Profesorin, për të diskutuar mbi problemet tjera sociale, shoqërore dhe kombëtare. Sa isha dalur …

Më shumë...

Blerim Muriqi: PRIVIMI ME ARROGANCË NUMRASH MALLKIMI QË NUK E DUAM

Blerim Muriqi

Debati ynë i brendshëm është tekanjoz dhe i mbushur me urrejtje. Ai nuk ia ka dalur asnjëherë të bëhet më shumë se vetëm akuzë dhe goditje. Kjo mjerisht është edhe vet baza politikbërëse e jona, meqë ne nuk ia kemi dalur të shëndrrohemi në shoqëri politikë-prodhuese. Këtë e tregoi edhe …

Më shumë...

Antonio Guterres, në 25-vjetorin e Masakrës së Srebrenicës, tha se ky ka qenë krimi më i rëndë pas Luftës së Dytë Botërore

Antonio Guterres

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, në një video-mesazh për përvjetorin e 25-të të masakrës së Srebrenicës, tha se ky ka qenë krimi më i keq masiv në tokën evropiane, pas Luftës së Dytë Botërore. “Njëzetepesë vjet më vonë, nderojmë mijëra të vrarët dhe zotohemi se nuk …

Më shumë...

RKL: Kur “fytyra” Bregasi, përqesh fytyrat e UÇK-së

RKL: Kur "fytyra" Bregasi, përqesh fytyrat e UÇK-së

Në luftën e përditshme të Kompanisë së Veton dhe Flaka Surroit kundër UÇK-së është aktivizuar edhe një fytyrë që quhet, Majlinda Bregasi. Edhe kjo misionare vullnetare e Prokurorisë së Gjykatës Speciale kundër UÇK-së, akuzon e sulmon kreun e luftës, duke e satirizuar, përfolur e duke pretenduar ta fusë sherrin brenda …

Më shumë...

21 vjet pas luftës dhe 12 vjet Shpalljes së Pavarësisë, Kuvendi votoi rezolutën për unitet dhe mbrojtjen e vlerave të luftës

RKL: Mos-votimi i projektligjit për Mbrojtjen e Vlerave të Luftës së UÇK-së, është pajtim me apo pa dashje me qëndrimin e Serbisë

21 vjet pas luftës dhe 12 vjet Shpalljes së Pavarësisë, Kuvendi i Republikës së Kosovës ka votuar rezolutën për unitet politik për mbrojtjen e vlerave të luftës, e cila është propozuar nga deputetja e AKR-së, Mirlinda Sopi-Krasniqi. Në favor të kësaj rezolute, 61 deputetë kanë votuar për, asnjë kundër dhe …

Më shumë...

Deputeti serb, Igor Simiq: Vjosa Osmani i ka ndjekur korridoreve të Kuvendit deputetët serbë për t’i siguruar votat

Deputeti serb, Igor Simiq: Vjosa Osmani i ka ndjekur korridoreve të Kuvendit deputetët serbë për t'i siguruar votat

Deputeti nga radhët e Listës serbe që përfaqëson komunitetin serb në Kosovë, Igor Simiq ka akuzuar kryetaren e Kuvendit se po sulmon deputetët e këtij subjekti, duke i sqaruar asaj  se në këtë pozitë ajo ka ardhur me votat e Listës Serbe. Ai ka akuzuar  Osmanin se ka ndjekur korridoreve …

Më shumë...

Mbi 12 milionë njerëz në botë janë të infektuar me koronavirus, sipas të dhënave të Universitetit “John Hopkins”

Raportohet se më shumë se 30 milionë njerëz janë infektuar me virusin korona në nivel global që nga fillimi i pandemisë

Mbi 12 milionë njerëz në botë janë të infektuar me koronavirus, sipas të dhënave të Universitetit “John Hopkins”. Rreth një e katërta e tyre janë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në këtë vend, rastet e reja po vazhdojnë të shënojnë rritje, kryesisht në shtetet perëndimore dhe jugore: Florida, Teksas, …

Më shumë...

Për numrin e madh të rasteve me virus, në Prishtinë, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka fajësuar Vetëvendosjen

Armend Zemaj

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, sot në foltoren e Kuvendit është shprehur se nga tubimi i 12 qershorit të cilin e pati organizuar Vetëvendosje, në kryeqytet janë rritur frikshëm rastet me Covid-19.  Kjo iu prekë dhe juve dhe këtë është dashur që ta keni parasysh edhe me datë 12 qershor. …

Më shumë...

Deputeti, Liburn Aliu, thotë se virusi korona hiqet kur të mbahen zgjedhjet e reja dhe kur të bjerë kjo Qeveri (!)

Liburn Aliu

Deputeti Vetëvendosje, Liburn Aliu, ka thënë se vendi është duke shkuar drejt një gjendje të pasigurisë për shkak të rritjes së numrit të personave të infektuar me Covid-19, dhe rasteve të vdekjes. Aika deklaruar se nga kjo gjendje dilet vetëm me largimin e qeverisë Hoti dhe mbajtjen e zgjedhjeve të …

Më shumë...

Bujar Bukoshi: Përpjekja për ta kriminalizuar luftën e UÇK-së, përpjekje për të zhbërë legjitimitetin e lirisë së Kosovës

Bujar Bukoshi: Përpjekja për ta kriminalizuar luftën e UÇK-së, përpjekje për të zhbërë legjitimitetin e lirisë së Kosovës

Ish-kryeministri i parë i Kosovës, në egzil, në vitet 90-të, Bujar Bukoshi, ka thënë se përpjekja për ta kriminalizuar luftën, si një nga instrumentet kryesore të lirisë së Kosovës, është përpjekje për të zhbërë legjitimitetin e lirisë së Kosovës. “Të nxjerrësh në plan të parë papërgjegjësi të ndodhura gjatë luftës …

Më shumë...

Petrit Dibrani: Gjykata Speciale dhe Kuvendi i Kosovës!

Petrit Dibrani

Vullneti e arrinë qëllimin… Reagimi i bashkrenduar, jo emocional është i duhur, tani në gjendjen e re të krijuar. Ndryshimi ose zhbërja, e ligjit për Gjykatën Speciale, mundë të bëhet. Kompetencat e Kuvendit të Republikës së Kosovës, dihen dhe janë të njohura; Kuvendi ka të drejtë ligjore, të ndryshoj ligjin …

Më shumë...