Ahmet Qeriqi

Kadri Veseli: Pranvera në Kosovë është stinë e dëshmorëve

Kadri Veseli: Pranvera në Kosovë është stinë e dëshmorëve

 Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë sot në Prekaz se pranvera në Kosovë është stinë e dëshmorëve, stinë e heronjve, të cilët, siç tha ai, në ditët më të rënda për kombin, nuk kursyen as jetën e tyre për lirinë e Kosovës. Duke folur në manifestimin e …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Kështu shkruante Wolfgang Petriq në vitin 2002

Jakup Krasniqi: Dëmin që “insajderi” ia shkakton buxhetit të Kosovës dhe PTK-së nuk ia shkakton gjithë “fisi” im

Pas tetëmbëdhjetë e më shumë vitesh, W. Petritsch e paska ndryshuar bindjet politike?! Ai tani po e çuan bombardimin e NATO-s mbi Serbinë, veprim ilegal. Aso kohe ai fliste krejt ndryshe. Çka paska ndodhur pas kaq shumë vitesh? Kam pasur rastin që të takohem para Konferencës së Rambujesë, në Kosovë, …

Më shumë...

Më 26 mars të vitit 1981, në Prishtinë, u zhvilluan demonstratat e dyta me kërkesë për Kosovën Republikë

Ahmet Qeriqi: Demonstratat e vitit 1981 grushtin më të fortë ia dhanë idesë së jugosllavizimit të shqiptarëve

Më 26 mars të vitit 1981, në Prishtinë, u zhvilluan demonstratat e dyta të studentëve me kërkesë për Kosovën Republikë, pas atyre të 11 marsit. Atë ditë, njësitë speciale të federatës jugosllave kanë maltretuar fizikisht qindra studentë e studente shqiptare sidomos në Konviktin numër 3 të Studentëve në Prishtinë por …

Më shumë...

Përkujtohet 20-vjetori Betejave të Anadrinit dhe rënies së 34 dëshmorëve të UÇK-së dhe martirëve të kësaj ane

Përkujtohet 20-vjetori Betejave të Anadrinit dhe rënies së 34 dëshmorëve të UÇK-së dhe martirëve të kësaj ane

Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Prizrenit, z. Mytaher Haskuka, për nder të 20 vjetorit të Betejave në Zonën e Pahtrikut, rënies së 34 dëshmorëve të UÇK-së dhe martirëve, organizohen aktivitete përkujtimore. 10:00 – Homazhe në varrezat e dëshmorëve në Landovicë. 10:45 – Tubim përkujtimor pranë lapidarit në Landovicë. …

Më shumë...

Prokuroria e Tiranës ka të dhëna të bazuara se PD-ja ka abuzuar paratë publike në zgjedhjet elektorale të vitit 2017

Prokuroria e Tiranës ka të dhëna të bazuara se PD-ja ka abuzuar paratë publike në zgjedhjet elektorale të vitit 2017

Prokuroria e Tiranës deklaron se, nga hetimi deri tanishëm lidhur me subjektin politik Partia Demokratike, në kuadër të shpenzimeve elektorale të vitit 2017, kanë rezultuar dyshime të arsyeshme të bazuara në prova se ka një diferencë thelbësore mes deklarimeve të bëra zyrtare për shpenzimet e bëra nga subjekti PD, dhe …

Më shumë...

Mehmet Musa: Amaneti i profesorit, Halil Berisha

Mehmet Musa: Amaneti i profesorit, Halil Berisha

Burrat e mëdhenj të kombit e burrat e dheut e të Atdheut nuk u takojnë partive politike, sepse partitë lindin e vdesin, vijnë e shkojnë. Ata burra i takojnë dheut e Atdheut të gjakur e të përgjakur ndër shekuj ! I tillë ishte profesor Halil Berisha, i cili u lind …

Më shumë...

Sot, në Celinë, Fortesë e Brestoc u mbajtën tubime përkujtimore për të shënuar 20-vjetorin e masakrave serbe të vitit 1999

Sot, në Celinë, Fortesë e Brestoc u mbajtën tubime përkujtimore për të shënuar 20-vjetorin e masakrave serbe të vitit 1999

Sot, në fshatrat Celinë, Fortesë e Brestoc të Komunës së Rahovecit janë mbajtur tubime përkujtimore për të shënuar 20-vjetorin e të vrarëve gjatë vitit 1999 në këto fshatra, të cilët u vranë barbarisht nga paramilitarët serb. Në këto tubime ka marrë pjesë edhe kryetari i komunës, Smajl Latifi, me bashkëpunëtorë …

Më shumë...

FSK-ja teston aftësitë ndërvepruese me agjencitë civile në ushtrimin fushor ,,Skifteri 03’’

FSK-ja teston aftësitë ndërvepruese me agjencitë civile në ushtrimin fushor ,,Skifteri 03’’

 Forca e Sigurisë së Kosovës njofton opinionin e gjerë se, bazuar në planin vjetor të ushtrimeve dhe stërvitjeve, Batalioni i Tretë i Reagimit të Shpejtë i Forcës së Sigurisë të Kosovës, me vendqëndrim në Mitrovicë, nga data 25 deri më 28 mars 2019, do të zhvillojë aktivitete stërvitore në kuadër …

Më shumë...

Arkivi i Kosovës prej sot deri më 29 mars 2019 ka hapur dyert e veta për publikun

Arkivi i Kosovës prej sot deri më 29 mars 2019 ka hapur dyert e veta për publikun

Arkivi i Kosovës prej sot deri më 29 mars 2019 ka hapur dyert e veta për publikun. Java e arkivit të hapur organizohet për të sensibilizuar  opinionin e gjerë lidhur me rëndësinë dhe punën e arkivit si institucion. Këtë javë Arkivi i Kosovës ka shënuar  ditën e themelimit, 68 vjetorin …

Më shumë...

Ka filluar rrënimi i lokaleve në qendër të qytetit të Deçanit

Ka filluar rrënimi i lokaleve në qendër të qytetit të Deçanit

Bazuar në planin rregullues të qytetit të Deçanit, komuna e Deçanit është duke ber përpjekje që të zbatoi në përpikëri ketë plan rregullues duke ju krijuar kushte më të mira qytetarëve të Komunës së Deçanit. Në qendër të qytetit sot ka filluar largimi i lokaleve të cilat do të zëvendësohen …

Më shumë...

U vranë 13 fëmijë, në një sulm ajror të forcave ndërkombëtare, afër qytetit Kunduz të Afganistanit

Sulmet në Afganistan

Trembëdhjetë civilë u vranë, shumica nga ta fëmijë, “në një sulm ajror të forcave ndërkombëtare”, pranë qytetit Kunduz të Afganistanit, njoftoi Misioni i Ndihmës i Kombeve të Bashkuara në Afganistan. “Misioni shpreh shqetësim serioz që faktet fillestare tregojnë se dhjetë nga të vrarët janë fëmijë, anëtarë të një familjeje të …

Më shumë...

Shemsi Syla: Të korruptuarit e pandëshkuar

Shemsi Syla: Vendi po zbrazet derisa Qeveria po merret me sistemimin e militantëve partiakë në institucionet shtetërore

  “Sa më shumë një shtet bëhet i korruptuar, aq më shumë shtohen ligjet”  (G.C. Tacito)  Gjithandej Kosovës njerëzit janë të dëshpëruar. Të dëshpëruar nga zhgënjimi i madh që pësuan nga “pushtetarët e korruptuar”. Të revoltuar nga “pushtetarët e pandëshkuar”. Të neveritur nga qetësia  e mospërfillja e zhgënjimit qytetar nga …

Më shumë...

Frank Shkreli: Në prag të festimeve të 110-vjetorit të themelimit të Gazetës, “Dielli” organ i Federatës Pan-shqiptare, “Vatra”

Organi i Federatës Pan-Shqiptare Vatra, Dielli është në prag të festimeve të organizuara me rastin e 110-vjetorit të themelimit të tij. Historia e Vatrës dhe organit të saj Dielli, është aq e gjatë dhe e larmishme sa edhe vet historia e shtetit modern shqiptar.  Dielli kishte filluar të botohej në …

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI: Xhudistet e Kosovës –Krenaria e Kombit shqiptar

Skënder S. Kapiti

Unë Skënder Sadri KAPITI nga Durrësi me bindje dhe edukate nacionaliste të trashëguar nga prindërit e mi, jam studiues i historisë, politikës, drejtësisë, moralit dhe filozofisë,  por dhe si opinionist e analist nuk mund të rri indiferent dhe të mos shpreh respektin dhe mirënjohjen time të thellë për sportistet e …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Pushteti i “clochard-ve” të padrejtë “ushqen” kaosin urban

Agim Vuniqi

Prishtina e ngrehinave shumëkatëshe me rrugë-dhi të ngushta është bërë shembull tipik i kaosit urban, i mbikalimeve me shkallë të rrëpishme, alpiniste, të pashfrytëzuara, që simbolizojnë zgjidhjet aspak praktike të kapërcimit të rrugëve dyanësore, diçka e tillë praktikohet në autoudhë, jo në vende të hapura brenda qytetit. Posa më ra …

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: Sot është nder të mos kesh nder

Jusuf Zenunaj

Është nder të t’mos kesh nder, je gënjeshtar të hapet çdo derë, pate fat e hyre në politikë varfërisë i thua ik. Ke miq e je i pa shkollë diploma të vjen në dorë, vendi i punës të pret në kuvend e në fakultet. Për pesë-gjashtë vjet sa i madh …

Më shumë...