Airport Adem Jashari
kek
MIT
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 951)

Ahmet Qeriqi

Jakup Krasniqi: Politikani shqiptar duhet të ketë shumë kujdes për gjuhën e komunikimit

Jakup Krasniqi

Nuk ka asnjë dyshim se kombi ynë ka shumë nevoja jetësore, ekzistenciale  për të cilat duhet pasur një bazë të fortë ekonomike e financiare, por ka diçka që nuk kërkon shumë financa, kërkon vullnet të mirë e kulturë të mirësjelljes. Duhet ta pranojmë, populli ynë ka pasur kushte të renda ...

Më shumë...

17 vjet më parë ploja fashiste serbe vetëm në fshatrat Krushë e Madhe, Brestoc,Fortesë e Celinë kishte masakruar rreth 400 shqiptarë

Në shenjë hakmarrje kundër NATO-s, që në ditët e para të bombardimeve, ushtria dhe policia serbe, 17 vjet më parë kishte goditur frontalisht popullatën civile shqiptare. Vetëm në fshatrat: Krushë e Madhe, Fortesë, Brestoc e Celinë kishin vrarë e masakruar rreth 400 shqiptarë, gjinish e moshash të ndryshme, në mesin ...

Më shumë...

Mesazhi i Pashkëve nga kryetari i Kishës Protestante Ungjillore, Pastor, Driton Krasniqi

Driton Krasniqi

Pashka – kohë e shlyerjes së mëkateve tona nga ana e Perëndisë “Në qoftë se Krishti nuk është ringjallur, i kotë është besimi juaj; ju jeni ende në mëkatet tuaja” 1 Korintasve 15:17 Festa e Pashkës, bashkë me Krishtlindjen, përbëjnë festat themelore të besimit të Krishterë. Miliona njerëz anë a ...

Më shumë...

Meshën solemne të Pashkeve në Katedralen “Nënë Tereza” në Prishtinë, do ta udhëheq Ipeshkvi i Kosovës, Dodë Gjergji

Meshën solemne të Pashkeve në Katedralen “Nënë Tereza” në Prishtinë, do ta udhëheq Ipeshkvi i Kosovës, Dodë Gjergji

Në vigjilje të Pashkëve, komuniteti katolik në Kosovë ka nisur përgatitjet për shënimin e kësaj feste. Duke përcjell mesazhin për këtë ditë, Zyra e Ipeshkvisë së Kosovës ka paralajmëruar edhe mbajtjen e meshës solemne të Pashkeve në Katedralen “Nënë Tereza” në Prishtinë, të cilët do ta udhëheq Ipeshkvi i Kosovës, ...

Më shumë...

Sali Asllanaj: I bëj apel opozitës të kthehet në Kuvend, sepse aty ka hapësirë të mjaftueshme për prezantin të ideve

Sali Asllanaj: I bëj apel opozitës të kthehet në Kuvend, sepse aty ka hapësirë të mjaftueshme për prezantin të ideve

Anëtari i Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës, Sali Asllanaj, i ka bërë thirrje opozitës të kthehet në Kuvend. Në këtë intervistë për “Epokën e re” ai ka vlerësuar se është një pamje jo e këndshme në Kuvendin e Kosovës meqë po mungon debati i mirëfilltë në mes të pozitës ...

Më shumë...

65 të vrarë nga sulmi kamikaz me bombë afër një stadiumi në Bagdad

65 të vrarë nga sulmi kamikaz me bombë afër një stadiumi në Bagdad

Një sulmues vetëvrasës ka hedhur veten në erë pas një ndeshje futbolli në një fshat në jug të Bagdadit, duke vrarë së paku 65 persona, raporton policia irakiane. Ata po festonin trofeun kur një sulmues hodhi veten në erë në turmën e njerëzve, ka thënë një zyrtar policor për AFP-në. ...

Më shumë...

Federata Sindikale e Bujqve të Kosovës fton të gjithë bujqit e vendit që të marrin pjesë në protestën e 26 marsit

Federata Sindikale e Bujqve të Kosovës fton të gjithë bujqit e vendit që të marrin pjesë në protestën e 26 marsit

Federata Sindikale e Bujqve të Kosovës fton të gjithë bujqit që të dalin në protestën e 26 marsit, e cila do të mbahet në orë 14:00, në sheshin Skenderbeu, për shtet me sovranitet dhe kundër Qeverisë antikushtetuese. “Zajednica” dhe demarkacioni me Malin e Zi, janë marrëveshje që duhet kundërshtuar vazhdimisht, ...

Më shumë...

Pjesëtarë të Komandës dhe Batalionit të Dytë të Reagimit të Shpejtë certifikohen për lëvizje taktike me automjete të blinduara ,,Kobra’’

Pjesëtarë të Komandës dhe Batalionit të Dytë të Reagimit të Shpejtë certifikohen për lëvizje taktike me automjete të blinduara ,,Kobra’’

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, gjeneral Rrahman Rama dhe Ambasadrorja fuqiplotë e Republikë së Turqisë në Republikën e Kosovës, Kivilcim Kiliç vizituan kazermën e FSK-së ,,Ushtarët e NATO-s’’ në Istog për të marrë pjesë në ceremoninë e certifikimit të trajnimit ,,Mbështetje dhe lëvizje taktike me automjetet e blinduara ...

Më shumë...

Aktivitete tematike dhe përkujtimore në 17-vjetorin e rënieve të dëshmorëve të familjes, Rama nga Shkabaj e Kastriotit

Aktivitete tematike dhe përkujtimore në 17-vjetorin e rënieve të dëshmorëve të familjes, Rama nga Shkabaj e Kastriotit

Aktivitetet:  E diel, 27 mars 2016, Ora 12.00 Vendosje e kurora lulesh tek Lapidari në vendin e rënies, në shtëpitë e familjeve Rama në Shkabaj, Obiliq (Lapidari gjindet në rrugën Prishtinë-Obiliq, pas udhëkryqit Prishtinë-Obiliq-Mitrovicë); Fjalë rasti e Organizatorit; Pritje e të ftuarve, presidentja, kryeministri, personalitete tjera, qytetarë. Informacion plotësues: – ...

Më shumë...

Kryeministri Mustafa konsideron nuk mund të ndalohet procesi i krijimit të ASK-së

Isa Mustafa

Kryeministri, Isa Mustafa konsideron se askush nuk mund ta ndalojë krijimin e Asociacionit të Komunave Serbe. Sipas tij,  krijimin e saj nuk do të mund ta ndalte as opozita, edhe nëse ajo do të vinte në pushtet. Çështja e Asociacionit është çështje e përfunduar. Asociacioni është obligim ligjor që është ...

Më shumë...

Bardhyl Mahmuti: Shpifje irrituese dhe neveritëse kundër Florence Hartmann-it

Bardhyl Mahmuti

Në ditën kur pritej shqiptimi i dënimit të Radovan Karaxhiqit nga Gjykata Ndërkombëtare e Hagës, policia arrestoi, zonjën,  Florence Hartmann, ish-zëdhënësen e Prokurorisë së Tribunalit të Kombeve të Bashkuara për krime në ish-Jugosllavi. Florence Hartmann kishte ardhur që të përcillte epilogun e një procesi që e njihte më mirë se ...

Më shumë...

Besart Galica: Në kujtim të 17- vjetorit të bombardimeve të NATO-s

Besart Galica: Në kujtim të 17- vjetorit të bombardimeve të NATO-s

Mbrëmja ishte nën ethe. Rreth orës 24, në derë u dëgjuan disa trokitje të rënda. Po çfarë të shihje, policë e ushtarë të maskuar, me kallashnikovë na u futën brenda, me bërtima duke na kërcënuar për vdekje, se pse kishim dalë… Goditën me tytë automatiku në fytyrë babain, dhe Rrezeartin, ...

Më shumë...

Refki Jashari: Na fal shteti ynë, ti s’ke faj edhe pse ne s’kemi gabuar!

“Të vrasësh një njeri të pafajshëm, thonë: “Krim që s’falet, dënojeni!”, ndërsa të vrasësh një popull të pafajshëm në shtëpinë e tij, thonë: “Ky është problem, për këtë duhet negociuar”!” Neve shqiptarëve të Kosovës na ka përcjellë aspirata për liri, sovranitet e shtetësi dhe edhe përkundër ndërhyrjes e represionit propagandistik, ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Kërcënimi i Vuçiqit dhe i “demokratëve” të rinj serb duhet të merren seriozisht

Jakup Krasniqi

Në vend që “demokratet” e rinj serb ta shfrytëzonin dënimin për gjenocid te Karaxhiqit për tu penduar për gjenocidin e programuar të politikes serbe ndaj jo serbëve në hapësirat e ish Jugosllavisë, për tu penduar ai gjykim  për të kërkuar falje boshnjakëve, kroatëve e shqiptare, Vuiçqi kërcënon këdo që guxon ...

Më shumë...

17-vjetori i sulmit barbar në Fortesë, Brestoc e Celinë ku policët e ushtarët serbë masakruan rreth 200 shqiptarë në mesin e tyre edhe fëmijë

17-vjetori i sulmit barbar në Fortesë, Brestoc e Celinë ku policët e ushtarët serbë masakruan rreth 200 shqiptarë në mesin e tyre edhe fëmijë

Sot bëhen 17 vjet nga dita, kur forcat serbe kanë vrarë e kanë masakruar rreth 200 shqiptarë në fshatrat: Fortesë, Celinë dhe Brestoc të komunës së Rahovecit. Ashtu sikur kishte kërcënuar kryekrimineli serb, Milosheviq me kohortën  e tij vrastare, se në rast të bombardimit të NATO-s hakmarrja do të zbrazej ...

Më shumë...