KEK
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 952)

Ahmet Qeriqi

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mbajti mbledhjen e radhës të kryesuar nga kryetarja Valdete Daka

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mbajti mbledhjen e radhës të kryesuar nga kryetarja Valdete Daka

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve gjatë mbledhjes së sotme akreditoi Grupin e VI të vëzhguesve për Zgjedhjet e Parakohshme për Kuvendin e Republikës së Kosovës, që do të mbahen më 11 qershor, që përfshin 1 mijë e 437 vëzhghues. Deri më tani Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka akredituar 4 mijë e ...

Më shumë...

Ministri i MASHT-it qëndroi për një vizitë në Universitetin “Kadri Zeka” në Gjilan

Ministri i MASHT-it qëndroi për një vizitë në Universitetin “Kadri Zeka” në Gjilan

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, në një bashkëbisedim me stafin akademik të Universitetit “Kadri Zeka”, ka theksuar se UKZ është model për universitetet tjera në republikën e Kosovës. Ministri Arsim Bajrami gjatë qëndrimit në UKZ, fillimisht është pritur nga Rektori Bajram Kosumi për të vazhduar më pas ...

Më shumë...

Partia FJALA hapi fushatën në Gjakovë dhe prezantoi tetë kandidatët e saj nga ky qytet

Partia FJALA hapi fushatën në Gjakovë dhe prezantoi tetë kandidatët e saj nga ky qytet

Partia FJALA sot hapi  fushatën në qytetin e Gjakovës, ku para mediave dhe qytetarëve të prezantoi tetë kandidatët që vinë nga qyteti i Gjakovës, kandidat këta me kuadro të larta intelektuale si specialistë në lëmin e mjekësisë, inxhinierë, mësimdhënës e magjistra.  Kryetari i Partisë FJALA Dr. Gëzim Kelmendi tha se ...

Më shumë...

Albin Kurti premton se do ta lejojë shaminë në shkolla dhe në administratë

Albin Kurti premton se do ta lejojë shaminë në shkolla dhe në administratë

Albin Kurti, kandidati për kryeministër nga Lëvizja  Vetëvendosje, në një tubim zgjedhor tha se do ta lejojë shaminë në shkolla dhe në administratë.  Kurti gjatë këtij fjalimin e tij shtoi se ekstremizmi islamik në Kosovë nuk është problemi kryesor. “Prej vitit 2011 ne e kemi pasur të qartë qëndrimin tonë, ...

Më shumë...

Hasi ka qenë porta dhe dritaraja e lirisë së vendit tonë

Hasi ka qenë porta dhe dritaraja e lirisë së vendit tonë

Para qindra qytetarëve hasjan të mbledhur në Shtëpinë e Kulturës në fshatin Gjonaj, kandidatët për deputetë nga radhët e PDK-së, nga komuna e Prizrenit të prirë nga: Nezir Çoçaj, Nait Hasani, Nijazi Kryeziu, Luljeta Veselej-Gutaj, të cilët u shoqëruan edhe nga zv.kyetari i PDK-së, njhëherit Ministër në detyrë i Punëve ...

Më shumë...

Pacolli: Në Kosovë ka shumë të papunë dhe shumë punë për të bërë, nuk e di pse duhet të presim

Pacolli: Në Kosovë ka shumë të papunë dhe shumë punë për të bërë, nuk e di pse duhet të presim

Në tubimin zgjedhor të koalicionit AKR-LDK-LD-Alternativa, të mbajtur sot në Malishevë, Presidenti i AKR-së, Behgjet Pacolli ka thënë se Kosova për 18 vite me radhë është në duar të njerëzve që veprojnë me forcë. “Ne palës tjetër duhet t’i themi mjaft më! Nëse keni luftuar ashtu siç thoni për Kosovën, ...

Më shumë...

Bashkimi Demokratik për Integrim shënoi 15-vjetorin e themelimit

Bashkimi Demokratik për Integrim shënoi 15-vjetorin e themelimit

Me rastin e shënimit të 15-vjetorit të themelimit të Bashkimit Demokratik për Integrim thuhet: Të nderuar themelues, bashkë partiakë, bashkëmendimtarë, bashkëveprimtarë, anëtar, simpatizant, përkrahes, aktivistë, qytetarë. 5 vjet më parë, bashkë themeluam vlerën kombëtare tashmë të dëshmuar, pasardhësen e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare, Bashkimin Demokratik për Integrim.  15 vjet bashkë ngadhënjyem në ...

Më shumë...

Rexhep Qosja: Jemi vonuar në histori, andaj jemi turrur të gjithë që t’i kompensojmë ato vonesa

Më 24 qershor në orën 17.00 mbahet Akademi në 85-vjetorin e lindjes së profesor dr. Rexhep Qoses

Në një intervistë ekskluzive për gazetën “Dita”, Akademiku Rexhep Qosja ka shkruar për problemin e ngutjes së shqiptarëve, për shkak të vonesave gjatë rrugëtimin historik. “Jemi turrur pa menduar sa duhet e si duhet për to! Jemi vonuar shumë, pamatshëm shumë në histori. Jemi vonuar në të gjitha fushat e ...

Më shumë...

Mërgim Lushtaku: Drenica meriton edhe më shumë përkujdesje nga Shteti i Kosovës

Mërgim Lushtaku: Drenica meriton edhe më shumë përkujdesje nga Shteti i Kosovës

Në një shkrim autorial, kandidati i PDK-së për zgjedhjet parlamentare të 11 Qershorit, Mërgim Lushtaku thotë se Drenica meriton edhe më shumë përkujdesje nga Shteti i Kosovës. Diskriminimi shekullor prej shtetit jugosllav dhe atij serb, edhe më tutje nuk është shëruar. Rajoni ynë, përkundër përkujdesjes së institucioneve, vazhdon te mbetet ...

Më shumë...

Mërgim Lushtaku: Kosovës i duhet energji e re!

Mërgim Lushtaku: Kosovës i duhet energji e re!

 Na ka rënë shpesh të dëgjojmë se, rinia është pasuria dhe vlera më e madhe e vendit. Ky është një cilësim më se i vërtetë. Por, kjo pasuri, rinia e Kosovës, është e nevojshme të përfshihet dhe të përfaqësohet edhe më shumë në jetën institucionale të vendit, si në atë ...

Më shumë...

Kandidati për kryeministër nga PDK-AAK-NISMA, Ramush Haradinaj, mbajti tubim zgjedhor në Vushtrri

Kandidati për kryeministër nga PDK-AAK-NISMA, Ramush Haradinaj, mbajti tubim zgjedhor në Vushtrri

Kandidati për kryeministër nga PDK-AAK-NISMA, Ramush Haradinaj, mbajti tubim zgjedhor në Vushtrri. Me këta rast ai ka kërkuar votën e vushtrriasve, duke thënë se bashkërisht mund të bëhen punë të mëdha për vendin. “Kosova ka njerëz, ka resurse, por kërkohet një vullnet i të gjithëve. Nëse ne sigurojmë diçka më ...

Më shumë...

Behxhet Pacolli: Lëvizje e lirë dhe ekonomi me rritje të shpejtë!

Behxhet Pacolli: Lëvizje e lirë dhe ekonomi me rritje të shpejtë!

Në një tubim madhështor të mbajtur sot në Pejë, Presidenti i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli ka rikonfirmuar mbështetjen e fuqishme të AKR-së për kandidatin e koalicionit AKR-LDK-LD-Alternativa, për kryeministër të Kosovës, Dr.Avdullah Hoti.  Duke i falënderuar qytetarët e Pejës për pritjen madhështore, Presidenti Pacolli theksoi se, tash pas ...

Më shumë...

PDK në Prizren: Kultura pjesë e prioriteteve tona

PDK në Prizren: Kultura pjesë e prioriteteve tona

Gjatë  ditës së sotme kandidatët për deputetë nga radhët e PDK-së, Luljeta Veselaj-Gutaj,   Nijazi Kryeziu dhe Nait Hasani të shoqëruar nga anëtarë të shtabit zgjedhor,  kanë takuar Ansamblin e këngëve dhe valleve “Lidhja e Prizrenit”, me rastin e dhjetë vjetorit të themelimit të këtij ansambli, me ç’ rast u priten ...

Më shumë...

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka thënë se qyteti i Pejës është “shembulli më i mirë se si qeveriset mirë”

Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës sot do të mbajë mbledhje me kryetarët e degëve të kësaj partie

LDK-ja  e ka pasur e do ta ketë Pejën për 40 vjet”, ka thënë Mustafa në tubimin elektoral të mbajtur në qytetin e Pejës. “LDK është shtëpi e përbashkët e jona”, ka shtuar Mustafa, kur ka folur edhe për partnerët tjerë të koalicionit. “Pacolli (Behgjet) i ka vënë krahun këtij ...

Më shumë...

Gëzim Kelmendi: Ne nuk e ftojmë popullin në tubime, ne shkojmë te populli!

Gëzim Kelmendi

Ne nuk e ftojmë popullin në tubime. Ne nuk e mundojmë popullin. Ne nuk e varfërojmë popullin. Ne nuk e mashtrojmë popullin. Por, Ne shkojmë te populli. Ne jemi në shërbim të popullit. Ne pasurojmë popullin. Ne fitojmë ndaj mashtruesve të popullit.   Për popull dhe shtet. Voto Partinë FJALA ...

Më shumë...