Airport Adem Jashari
MIT
kek
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 952)

Ahmet Qeriqi

Ligji për rregullimin e informacionit “online” në Shqipëri ka shqetësuar portalet dhe gazetarët e papërgjegjshëm

Ligji për rregullimin e informacionit “online” në Shqipëri ka shqetësuar portalet dhe gazetarët e papërgjegjshëm

Ligji i ri, që po harton Qeveria e Shqipërisë për rregullimin e informacionit “online”, ka nxitur diskutimin mes gazetarëve dhe poseduesve të mediave  dhe portaleve informative. Të gjithë i bashkohen shqetësimit se, në emër të ndalimit të publikimit të shpifjes dhe fyerjeve në portalet “online”, ligji mund të prodhojë censurë ...

Më shumë...

Kosova ka nevojë për një ligj rigoroz për rregullimin e informacionit “online”

Kosova ka nevojë për një ligj rigoroz për rregullimin e informacionit “online”

Kosova ka nevojë për një ligj më rigoroz për rregullimin e informacionit “online”, me qëllim për ta ndaluar pleksjen e poltikës në gazeta dhe në mediume përgjithësisht, dhe me qëllim për ta sanksionuar gjuhën e ndragët dhe shantazhet, që bëjnë një masë jo e vërgël e gazetarucëve të Kosovës, të ...

Më shumë...

Kush dhe pse e pengonte ndihmën financiare që duhet t’i jepej Adem Jasharit dhe Drenicës?

Adem Shaban Jashari (28.11.1955 - 7.3.1998)

Portali Pashtriku.org. boton në vazhdime disa nga dialogjet e dy krerëve kryesorë të LPK-së, Bedri Islami dhe Ibrahim Kelmendi lidhur me qëndrimin që kishte mbajtur LPK-ja dhe i ashtuquajturi Sektor i Veçantë ndaj Adem Jasharit në vitet e para luftës. Ibrahim Kelmendi: LPK-ja  kishte formuar Sektorin e rëndësisë së veçantë, ...

Më shumë...

Ermira Babamusta: Aktori Vildan Maksuti merr hapat e para të karrierës në Amerikë

Ermira Babamusta: Aktori Vildan Maksuti merr hapat e para të karrierës në Amerikë

Vildan Maksuti është aktor, model, skenarist dhe regjizor i dramave teatrale. Ai është aktor i njohur nga Kumanova që jeton dhe vepron në Belgjikë. Edhe pse tepër i ri, ai ka një karrierë dhe jetë të pasur artistike dhe është një ndër artistët me famë që ka prekur skenat europiane ...

Më shumë...

Mustafa: Bisedojmë me opozitën por kurrsesi për zgjedhje të parakoshshme

Limaj, Haradinaj, Kurti, Mustafa

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, gjatë një vizite në Ministrinë e Tregtisë dhe Industrisë edhe një herë ka theksuar se për të dalë nga kjo krizë politike, ku ndodhet vendi  nuk do të ketë zgjedhje të reja. Ne me opozitën do të gjejnë zgjidhje përmes dialogut për shumë çështje por ...

Më shumë...

Qemajl Mustafa ka mohuar të ketë pasur lidhje me Fatmir Limajn përmes SMS-ve

Qemajl Mustafa

Ish-kryetari i komunës së Gjilanit, Qemajl Mustafa, gjatë gjykimit të ratit MTPT ka mohuar se ka  pasur lidhje me Fatmir Limajn, sikur thuhet në aktakuzë me  mesazhet që i kishte shkëmbyer me biznesmenin, Mehmet Shkodra. Me gjithë insistimin e Prokurorisë për të kuptuar e SMS-ve, Mustafa  ka thënë se nuk ...

Më shumë...

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, myftiu Naim Tërnava, i dënoi sulmet terroriste në Bruksel

Mr. Naim Tërnava

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, myftiu, Naim Tërnava, i dënoi sulmet e një dite më parë në Bruksel, të cilat sipas tij argumentojnë se terroristët nuk njohin vend dhe besim. Në një bisedë për “Zërin e Amerikës”, ai tha se Bashkësia islame e Kosovës solidarizohet me njerëzit e pafajshëm ...

Më shumë...

Tre të arrestuar nga Kosova pranë kufirit me Austrinë, nuk kanë kurrfarë lidhje me sulmet në Bruksel

Tre të arrestuar nga Kosova pranë kufirit me Austrinë, nuk kanë kurrfarë lidhje me sulmet në Bruksel

Për tre qytetarët nga Kosova, të cilët ditë më parë  janë  arrestuar pranë kufirit me Austrinë, deri më tani, sipas Policisë së Kosovës, nuk ka asnjë informacion që i implikon ata me sulmet në Bruksel.  Fatos Makolli, drejtor i Departamentit Anti-Terrorizëm në kuadër të Policisë së Kosovës i ka thënë ...

Më shumë...

Opozita e bashkuar insiston në mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme

Opozita e bashkuar

Opozita e bashkuar kërkon mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme, si zgjidhje e vetme për të dalë nga kriza politike, në të cilën është futur vendi. Ajo është unike në qëndrimin se  pa largimin e qeverisë aktuale e cila udhëhiqet nga koalicionin PDK-LDK nuk mund të ketë ndryshime pozitive në vend. ...

Më shumë...

Në gjykimin kundër shqiptarëve, në Shkup, Prokuroria paraqet 20 dëshmitarë të mbrojtur nga radhët e policëve

Policia sllavo maqedone

Policët e plagosur sllavomaqedonas gjatë luftimeve  në “Lagjen e Trimave”, me një grup të armatosur shqiptarësh, në Kumanovë, në maj të vitit të kaluar,  kanë dëshmuar në seancën gjyqësore kundër këtij grupi, por dëgjimi i tyre në cilësinë e dëshmitarëve të mbrojtur është zhvilluar me dyer të mbyllura. Ashtu sikur ...

Më shumë...

BIK: Para terrorit e terroristëve duhet të jemi të bashkuar

BIK: Para terrorit e terroristëve duhet të jemi të bashkuar

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës dënon aktet terroriste që ndodhën sot në Bruksel, ku humben jetën qytetarë të pafajshëm, duke u solidarizuar me popullin dhe shtetin belg, lusim Zotin që njerëzimi   mos të përballet me veprime të tilla të tmerrshme. Aktet e tilla, të cilat  sjellin viktima, terror e ...

Më shumë...

Gjeneral Rama: Forca e Sigurisë e gatshme për transformim në Forca të Armatosura

Gjeneral Rama: Forca e Sigurisë e gatshme për transformim në Forca të Armatosura

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, gjenerallejtënant Rrahman Rama mbajti sot një ligjëratë për studentët e Fakultetit Filozofik të Universitetit të Prishtinës, me temë: ,,Transformimi i Forcës së Sigurisë në Forca të Armatosura të Kosovës’’. Fillimisht, këtë aktivitet me një fjalë mirëseardhjeje e hapi dekani i Fakultetit Filozofik, Bujar ...

Më shumë...

AAK-ja nuk është kundër listës së përbashkët zgjedhore me Vetëvendosjen dhe Nismën

Muharrem Nitaj: Partnerët qeveritarë po angazhohen për arritjen e konsensusi sa i përket dialogut me Serbinë

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës nuk është kundër listës së përbashkët zgjedhore me Lëvizjen Vetëvendosje! dhe Nismën për Kosovën ka thënë anëtari i Kryesisë së AAK-së, Muharrem Nitaj, duke iu kundërpërgjigjur sekretarit organizativ të Vetëvendosje!-s, Dardan Molliqajt, i cili kishte deklaruar se AAK-ja është kundër kësaj liste. “Nuk e kam ...

Më shumë...

Burime zyrtare: Deri tani, në Bruksel janë identifikuar 34 viktima, flitet për rreth 170 të plagosur

Katër shpërthime kanë tronditur Brukselin në orët e para të mëngjesit të së martës, dy prej të cilëve të verifikuar në Aeroportin Zaventem, ndërsa dy të tjerët në dy stacione metroje në zemër të kryeqytetit belg. Motivet e shpërthimeve nuk dihen ende, ndërkohë që burime zyrtare flasin për të paktën ...

Më shumë...

Shtete të ndryshme të botës reagojnë kundër sulmeve terroriste në Bruksel. Reaguan edhe Tirana e Prishtina

Pa dyshim se lajmi më tronditës i ditës së sotme, ka ngjallë reagime të fuqishme kudo në botë. Lidhur me sulmin terrorist, që ndodhi sot në Bruksel kanë reaguar Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Rusia, Franca Gjermania, Turqia e shumë vende të tjera. Reagime dhe ngushëllime për familjarët kanë dërguar ...

Më shumë...

ISIS: Këto janë pasojat e bombardimeve të vendeve europiane në Siri!

Terroristët e Shtetit Islamik, Siri Irak, pas sulmeve në Bruksel kanë paralajmëruar sulme të reja në Europë. Në një postim të tyre në Internet thuhet se sulmet e sotme u bazuan në planifikim, zbatim dhe shpejtësi. Ndërkohë përkrahësit e IS-it janë ekzaltuar në rrjet pasi kjo mori përsipër sulmet e ...

Më shumë...