Ahmet Qeriqi

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka vazhduar takimet me të rinjtë në Prizren

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka vazhduar takimet me të rinjtë në Prizren

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka vazhduar takimet me të rinjtë e Nismës. Ai ka takuar të rinjtë e Nismës në Prizren, ku ka thënë se beson shumë në potencialin që ka rinia e Prizrenit dhe partia të cilën ai e drejton është e interesuar për të fuqizuar rininë. …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Thuaje një fjalë kryeministër Edi Rama

Xhevat Bislimi

Republika Shqiptare e Kosoves po ballafaqohet ashper me trysnine, shantazhet, kercenimet dhe nderhyrjet e Serbise… Keto dite, Qeveria e Ramush Haradinajt per here te pare i vendosi takse mallrave serbe dhe atyre boshnjake qe hyne ne Republiken e Kosoves. Kjo takse, 100% u miratua en bloc nga populli shqiptar ne …

Më shumë...

U përurua libri “Shteti- Formimi i shteteve në të drejtën ndërkombëtare… i autorit, Arton Musliu

U përurua libri “Shteti- Formimi i shteteve në të drejtën ndërkombëtare... i autorit, Arton Musliu

U promovua libri “Shteti- Formimi i shteteve në të drejtën ndërkombëtare: shtetësia faktike dhe juridike- evolucioni historik”, me autor Arton Musliu. Profesori Bekim Baliqi në tregoi për veprën e autorit Musliu, e cila shtjellon Historinë që nga periudhat e lashta, e deri te Paqja e Vestfalisë.“Këtë e dëshmon më së …

Më shumë...

Ministri i FSK-së, Rrustem Berisha u prit në Budapest nga ministri hungarez i Mbrojtjes, Tibor Benko

Ministri i FSK-së, Rrustem Berisha u prit në Budapest nga ministri hungarez i Mbrojtjes, Tibor Benko

Ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rrustem Berisha, me ftesë zyrtare të ministrit të Mbrojtjes të Hungarisë, z. Tibor Benko, po qëndron për vizitë zyrtare në Budapest.  Ministri Berisha, pasi e falënderoi ministrin Benko për pritjen,  ai falënderoi edhe shtetin hungarez për të gjithë kontributin afatgjatë që ka dhënë …

Më shumë...

Komisari Hahn, ka biseduar me kryetarin e Kosovës, Thaçi, kryetarin e Serbisë, Vuçiq dhe me kryeministrin Haradinaj

Hahn thotë se perspektiva e integrimit evropian për vendet e Ballkanit është garanci për zhvillimin e këtij rajon

Komisari  për zgjerim të BE, Johannes Hahn, ka zhvilluar bisedë me kryetarin, e Kosovës,  Hashim Thaçi, kryetarin e Serbisë, Vuçiq dhe me kryeministrin Haradinaj në lidhje me zhvillimet e fundit. Ai tha se të gjithë u pajtuan mbi “nevojën urgjente për qetësim të situatës për interesin e gjithë rajonit”. Hahn …

Më shumë...

Përurohet vëllimi i dytë i librit, “Demonstratat e vitit 1968”

1968

Organizuar nga Shoqata e të Burgosurve Politikë të Kosovës, Instituti Albanologjik dhe Instituti i Historisë së Kosovës,  më 24. 11  2018 në orën 12.00 në ambientet e Institutit Albanologjik të Prishtinës, përurohet  vëllimi i dytë i librit: Demonstratat e vitit 1968 në shënim të  50-vjetorit të demonstratave të atij viti. …

Më shumë...

Prof. dr. Hakif Bajarmi: Dorëshkrimi serb për Skënderbeun i viti 1778 III

Gjergj Kastrioti

Një parahistori prohoriste për Epokën e Skenderbeut që të kuptohet madhështia  e TIJ Perandoria Romake zgjati 503 vjet; Perandoria Bizantine zgjati 1058 vjet, Perandoria Osamne jetoi 560 vjet.Në këtë kohë janë shenuar PESË periudha të Perandorisë Osmane: Perudha e themlimit 1299-1453; Periudha e lulzimit 1453-1579; Perudha e ngadalsimit 1579-1683; Perudha …

Më shumë...

Kryekuvendari, Kadri Veseli: Nuk do të lejojmë që Kosova të cenohet nga Serbia

Qeveria ime do t’i mbështesë me subvencione të veçanta të gjithë banorët e zonave kufitare, premton Kadri Veseli

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë se vendimet e fundit të shtetit të Kosovës kanë për synim të ndalin destruktivitetin e liderëve institucional të Serbisë kundër Kosovës. Në një konferencë për gazetarë, Kryeparlamentari Veseli theksoi se vendimet e shtetit të Kosovës janë legjitime, legale dhe transparente. Vendimet …

Më shumë...

Kryeministri, Haradinaj, ka pritur në takim përfaqësuesit e vendeve të Quintit

Kryeministri, Haradinaj, ka pritur në takim përfaqësuesit e vendeve të Quintit

Kryeministri, Haradinaj, ka pritur në takim të ngarkuarën me Punë në Misionin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, ambasadorët e Britanisë së Madhe, Gjermanisë, Francës, Italisë dhe përfaqësuesin e Zyrës së BE-së në Kosovë, me të cilët bisedoi për zhvillimet e fundit politike në vend. Gjatë takimit, kryeministri …

Më shumë...

Prodhuesit e Kosovës kundër qëndrimit të Qeverisë së Shqipërisë lidhur me taksën 100%, produkteve të Serbisë e Bosnjës

Shqiperia dhe Kosova

Prodhuesit e Kosovës kundër qëndrimit të Qeverisë së Shqipërisë lidhur me taksën 100% produkteve të Serbisë dhe Bosnjës. Klubi i Prodhueseve reagon ndaj deklarimit të fundit të Ministrit të Ekonomisë dhe Financave Arben Ahmetaj, njofton kumtesa, transmeton Koha.net. Ahmeti nuk e ka përkrah vendimin e Qeverisë së Kosovës që të …

Më shumë...

Biblioteka Kombëtare “Pjetër Bogdani”, në Prishtinë, ka shënuar sot 74 vjetorin e themelimit të saj

Biblioteka Kombëtare “Pjetër Bogdani”, në Prishtinë, ka shënuar sot 74 vjetorin e themelimit të saj

Biblioteka Kombëtare, “Pjetër Bogdani”,  në Prishtinë ka shënuar sot 74 vjetorin e themelimit të saj. Me këtë rast është hapur ekspozita me fotografi dhe dokumente “Kujtesa e Kosovës” Demonstratat Shqiptare të vitit 1968, të cilat sot kanë mbushur 50 vjet. Për përvjetorin e Bibliotekës foli drejtori, Fazli Gajraku, i cili …

Më shumë...

KFOR-i ka qenë i informuar për arrestimin e katër personave në Mitrovicën e Veriut, por nuk përzihet në punët e Policisë

NATO vendos masa emergjente në Kosovë, Stoltenberg nesër pret në takim kryeministrin Hoti

KFOR-i ka qenë i informuar për arrestimin e katër personave në Mitrovicën veriore dhe është duke ndjekur situatën atje e cila është momentalisht e qetë, ka deklaruar zëdhënësi i komandantit të KFOR-it, Viçenco Graso. Forcat paqeruajtëse  nuk planifikojnë të intervenojnë, sepse ky ishte një aksion i policisë dhe lidhej me …

Më shumë...

Vuçiq dhe Brnabiq i ankohen Kinës për sjelljet e KFOR-it në veri të Kosovës

Vucic brnabic

Kryetari i Serbisë Aleksandar Vuçiç dhe kryeministrja, Ana Brnabiç e kanë lutur ambasadorin kinez që t’ia bartë udhëheqjes kineze faktin se Serbia kurrë nuk ka qenë në situatë më të vështirë. Kryetari i Serbisë ka akuzuar KFOR-in se qëllimisht i ka mashtruar për të tërhequr vëmendjen nga ajo që po …

Më shumë...

Policia e Kosovës dha detaje të operacionit ku janë arrestuar tre persona në lidhje me vrasjen e Oliver Ivanoviqit

Policia e Kosovës dha detaje të operacionit ku janë arrestuar tre persona në lidhje me vrasjen e Oliver Ivanoviqit

Policia e Kosovës ka dhënë detaje të operacionit në Mitrovicë ku janë arrestuar tre persona në lidhje me vrasjen e Oliver Ivanoviqit. Në një konferencë të jashtëzakonshme për media, drejtori i Departamentit për Hetime, Riza Shillova, ka sqaruar se sot në mëngjes policia ka arrestuar tre persona, ndërsa njëri nuk …

Më shumë...

Ministri Shala nënshkroi Deklaratën e Përbashkët për Bashkëpunim me vendet e EFTA-së

Ministri Shala nënshkroi Deklaratën e Përbashkët për Bashkëpunim me vendet e EFTA-së

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, në Gjenevë në prani të ministrave homolog të Zvicrës, Norvegjisë, Lihtenshtajnit dhe Islandës, nënshkroi Deklaratën e Përbashkët për Bashkëpunim me këto 4 vende anëtare të EFTA-së. Ky dokument me rendësi strategjike për Republikën e Kosovës parasheh thellimin e bashkëpunimit ekonomik me EFTA-në dhe …

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI: Për publikun, letër nr. 1

Skënder S. Kapiti

Kam shkruar shumë herë duke menduar se dikush edhe mund të më lexojë  ndonjë rrjesht prej mendimeve të mia; kam shkruar duke menduar ashtu si dhe shumë  krijues, botues e shkrues të tjerë se po kontribuojmë diçka për mirë. Falënderoj të gjithë ata intelektualë   dhe shkrues të tjerë  të shquar …

Më shumë...