Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 953)

Ahmet Qeriqi

Ilir Demalia: Letrën e Kadaresë dërguar Enverit e botova si reagim ndaj pseudo-intelektualëve që mbështesin manipulimet

Ilir Demalia: Letrën e Kadaresë dërguar Enverit e botova si reagim ndaj pseudo-intelektualëve që mbështesin manipulimet

Autori, që botoi letrën e Ismail Kadaresë drejtuar Enver Hoxhës dhe që ngjalli debat në media, Ilir Demalia, shkruan se letra nuk kishte të bënte me mbrojtjen e motrës së shkrimtarit. Për Ilir Demalinë – i njohur si “lideri” i njerëzve që hynë në ambasada në vitin 1990 – çështja ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Për zhbllokimin e punimeve të Kuvendit fillimisht votohet për kryetarin e Kuvendit pastaj votohet Qeveria

Jakup Krasniqi

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovës, Jakup Krasniqi, ka thënë për mediet  se hapi i parë për zhbllokimin e punimeve të  Kuvendit  është votimi i kryeparlamentarit pastaj votimi i Qeverisë. Për këtë krizë në Kuvend të gjithë janë fajtorë, Sidoqoftë, nëse PAN dështon herën e parë të formojë ...

Më shumë...

Lekaj: Deklaratat e koalicionit LAA e Vetëvendosje se PAN po e bllokon krijimin e institucioneve nuk janë të vërteta

Lekaj

Deputeti, Pal Lekaj, ka thënë se deklaratat e koalicionit LAA dhe Lëvizjes Vetëvendosje se PAN po e bllokon krijimin e institucioneve nuk janë të vërteta, dhe sipas tij, janë pikërisht këto dy subjekte politike që po e bllokojnë krijimin e qeverisë përmes veprimeve të tyre, përmes të cilave, ata dëshirojnë ...

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Politika e sotme po e humbet të nesërmen

Bahri Bivolaku

Diçka në politikën e Kosovës duhet të ndodhë, është e nevojshme të ndodhë dhe ne duhet ta gjejmë duke e kërkuar atë, dhe gjetja më e mirë është ajo e dialogimit të vazhdueshëm nga të gjithë akterët në vend të barrikadimeve. Deputetët e Partisë Vetëvendosje ishin kundër krijimit të Gjykatës ...

Më shumë...

Ismet Azizi: Aqif Blyta, shembull i përfaqësimit të popullit në parlament!

Aqif Blyta

Aqif Blyta, i lindur dhe rritur në Pazarin e Ri, u shkollua në Akademinë Ushtarake më të njohur të kohës, në atë të Manastirit, ku ishte shkolluar edhe Kemal Ataturku. Aktiviteti i tij politik ishte halë në sy të kundërshtarëve, përkatësisht shtetit serb. Madje atë nuk e donin as të ...

Më shumë...

Prof. dr. Bernard Zotaj: Tabllo tronditëse e dramës së dhembshme të shqiptarëve në librin e Albert Zholit, ” Ikja e madhe”

Prof. dr. Bernard Zotaj: Tabllo tronditëse e dramës së dhembshme të shqiptarëve në librin e Albert Zholit, " Ikja e madhe"

Ditë më parë autori i librit “Ikja e madhe” më ftoi në një takim dhe më dhuroi botimin e dytë të këtij libri, pas 20 vite nga botimi i parë, të botuar në Athinë në vitin 1997. Në faqet librit të autorit Albert Zholi, të cilin e shfletova me vëmendje ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Merita Halili dhe Raif Hyseni prezantues të denjë të muzikës dhe kulturës shqiptare

Frank Shkreli: Merita Halili dhe Raif Hyseni prezantues të denjë të muzikës dhe kulturës shqiptare

Pikërisht pas ditën e së diel,  më 6 gusht 2017, në Qendrën e famshme të Arteve Lincoln, të shfaqjeve dhe të koncerteve mu në qendër të lagjes Manhattan të Nju Jorkut, zhvillohet koncerti, “E djela e Trashëgimisë – Nga Tirana në Tashkent”, dmth me një pjesëmarrje të grupeve muzikore dhe ...

Më shumë...

Deputeti, Andin Hoti thotë se Vetëvendosja po shpërfaq tendenca përçarëse për personalitetet kombëtare si Kadri Veseli

Deputeti, Andin Hoti thotë se Vetëvendosja po shpërfaq tendenca përçarëse për personalitetet kombëtare si Kadri Veseli

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, nga PDK-ja, Andin Hoti thotë se Vetëvendosja ka tendenca përçarëse për personalitetet kombëtare si Kadri Veseli. Ai shkruan se Dardan Molliqaj ka mungesë të edukatës, sepse Veseli nuk do të dorëzohet, meqë ai nuk është dorëzuar as para Serbisë. Kadri Veselin dhe shumë burra të ...

Më shumë...

Vetëvendosja: Gjatë afatit për pranimin e kandidaturave për kryetar komune, është vetëm kandidatura e Shpend Ahmetit

Lëvizja Vetëvendosje ka rizgjedhur sërish kandidat për kryetar të Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmetin

Lëvizja Vetëvendosje në Prishtinë bëri të ditur  se gjatë afatit për pranimin e kandidaturave për kryetar komune, kanë pranuar vetëm një deklaratë kandidature. “Ky formular kandidimi me nënshkrimet e nevojshme nga Këshilli i Qendrës së Prishtinës është dorëzuar nga Shpend Ahmeti dhe është miratuar si i rregullt proceduralisht nga Komisioni”, ...

Më shumë...

Mijëra qytetarë i kanë dhënë lamtumirën e fundit Muhamet Lladrovcit, babait të heroit të kombit, Fehmi Lladrovci

Mijëra qytetarë i kanë dhënë lamtumirën e fundit Muhamet Lladrovcit, babait të heroit të kombit, Fehmi Lladrovci

Mijëra qytetarë janë mbledhur sot në fshatin Gllanasellë të Drenasit për t’i dhënë lamtumirën e fundit Muhamet Lladrovcit, babait të heroit të kombit Fehmi Lladrovci. Muhamet Lladrovci, i njohur edhe si Baca Tush, ka ndërruar jetë mbrëmë pas një sëmundjeje të rëndë. Ai është varrosur me ceremoni ushtarake nga trupat ...

Më shumë...

Qeveria në Shkup ka miratuar më në fund Projektligjin për përdorim të barabartë por edhe selektiv të gjuhëve zyrtare

Qeveria në Shkup ka miratuar më në fund Projektligjin për përdorim të barabartë por edhe selektiv të gjuhëve zyrtare

Qeveria në Shkup miratoi projektligjin për përdorimin e gjuhëve, një ligj shumë i debatuar dhe i kërkuar me forcë nga partitë shqiptare në Maqedoni. Në projektligj, i cili do t’ i dërgohet Kuvendit për diskutim në muajin shtator, parashikohet se veç gjuhës maqedonase, gjuhë zyrtare është dhe shqipja dhe alfabeti ...

Më shumë...

Zorana Mihajloviq: Çështjen e Kosovës duhet ta shikojmë realisht pa mite, legjenda dhe pa rrahagjoks patriotik

Zorana Mihajloviq: Çështjen e Kosovës duhet ta shikojmë realisht pa mite, legjenda dhe pa rrahagjoks patriotik

Zëvendës-kryeministrja e Serbisë, Zorana Mihajloviq, ka thënë për mediet në Serbi se çështjen e Kosovës duhet shikuar realisht pa mite, legjenda dhe rrahagjoks patriotik. “Duhet të shohim se ku jemi, çfarë fqinjësie kemi, sa jemi të fortë, cilat janë dobësitë dhe kërcënimet tona dhe në bazë të një pasqyre reale ...

Më shumë...

Filip Çakuli: Gjuha shqipe gjatë shekujve ka përballuar agresionin e turqishtes, greqishtes dhe serbishtes, por çka po ndodh tani?

​Gjuha shqipe

Duke qenë nga gjuhët më të vjetra në botë, pavarësisht se daton e shkruar shumë vonë, gjuha shqipe është ruajtur dhe pasuruar nga rilindësit tanë të mëdhenj (se mos i ngatërroni me rilindësit e sotshëm), si shenjë e mbijetesës së kombit. Gjuha shqipe u ka qëndruar pushtimeve shekullore, u ka ...

Më shumë...

Plenkoviq: Ushtria Atdhetare e Kroacisë me operacionin “Stuhia” parandaloi krimet masive sikur ato që kryen serbët në Srebrenicë

Plenkoviq: Ushtria Atdhetare e Kroacisë me operacionin "Stuhia" parandaloi krimet masive sikur ato që kryen serbët në Srebrenicë

Kryeministri  i Kroacisë, Andrej Plenkoviq ka  deklaruar se operacioni i Ushtrisë Atdhetare të Kroacisë i quajtur, “Stuhia”, në vitin 1995 kundër forcave serbe kishte shënuar  një kthesë të fortë lidhur me marrëdhëniet me Bosnjën e Hercegovinën. Ai operacion ka parandaluar krimet masive si ato që kishin kryer serbët  në Srebrenicë ...

Më shumë...

Sot fillon kampi ndërkombëtar me 40 të rinj nga Kosova, rajoni, Evropa dhe Amerika në Qendrën Rekreative të Gërmisë

Sot fillon kampi ndërkombëtar me 40 të rinj nga Kosova, rajoni, Evropa dhe Amerika në Qendrën Rekreative të Gërmisë

Organizata Kosovare për Talent dhe Arsim, bën të ditur se sot fillon kampi ndërkombëtar me 40 të rinj nga Kosova, rajoni, Europa dhe Amerika veriore të cilët për një javë do të jenë të vendosur në Qendrën Rekreative të Gërmisë dhe përmes aktiviteteve të ndryshme socializuese, argëtuese dhe edukuese do ...

Më shumë...

Haradinaj: Vetëvendosja dhe LDK-ja po bëjnë gabim që po e bllokojnë zgjedhjen e kryetarit të Kuvendit të Kosovës

Ramush Haradinaj

Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës po bëjnë gabim që po e bllokojnë zgjedhjen e kryetarit të Kuvendit të Kosovës, ka thënë i emëruar për kryeministër të Kosovës nga koalicioni: PDK-AAK-NISMA,  Ramush Haradinaj. Ai është shprehur i bindur se i ka votat për të formuar Qeverinë. “Për qeverinë e dimë ...

Më shumë...