Brickos

Ahmet Qeriqi

Driton Kajtazi: Paraqitje e shkurtër e Institutit Zvicëran të Studimeve Shqiptare ISEAL

Driton Kajtazi: Paraqitje e shkurtër e Institutit Zvicëran të Studimeve Shqiptare ISEAL

ISEAL është Institucion shkencor, me vlerë publike, unik në Zvicër. Konfederata Zvicerane, në muajin mars 2008, duke e njohur ISEAL-in “Institucion me vlerë publike”, i mundëson që të zhvillojë aktivitete afatgjata në sektorët ekonomikë, kulturorë, letrarë dhe shkencorë. ISEAL-i është, për sa u përket strukturave, sektorëve dhe projekteve, i pari …

Më shumë...

Bekë Berisha: Albin Kurti e Rexhep Selimi duhet të distancohen nga fundërrina jugosllave, Shkëlzen Gashi

Kandidati për deputet nga AAK, Bekë Berisha kërkon që të rinumërohen të gjitha votave në nivel vendi

Deputeti i AAK-së, Bekë Berisha, ka reaguar pas deklaratave të këshilltarit të kryeministrit në detyrë, Albin Kurti, Shkëlzen Gashit, për Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës. Në një shkrim në “Facebook”, Berisha ka deklaruar se Albin Kurti, Rexhep Selimi dhe LV-ja duhet të distancohen nga kjo “fundërrinë jugosllave”, përndryshe edhe ata do …

Më shumë...

Familja Kiçina: Ty o Shkelzen Gashi të qoftë haram liria e KOSOVËS!

Familja Kiçina: Ty o Shkelzen Gashi të qoftë haram liria e KOSOVËS!

Familja Kiçina nga Baica e Elshanit në Drenicë, ka reaguar pas deklaratës së djeshme të Shkëlzen Gashit. Familja Kiçina, e cila ka dhënë dëshmorë në luftën për liri, ka shprehur mallkime për këshilltarin e Kurtit, i cili dje, ka  ofenduar UÇK-në. Arben Kiçina nga kjo familje ka publikuar fotografi të …

Më shumë...

Nexhmi Lajçi: UÇK-ja bëri luftën më të pastër në historinë e luftërave çlirimtare në botë

Nexhmi Lajçi: Gjykata Speciale - Fytyra e zezë e Evropës plakë

(Ripostim me shkas të një pjese nga një studim më i gjatë ) Luftën e lavdishme të UÇK-së e lindën rrethanat e robërisë së padurueshme. Bartësit e kësaj lufte bënë heroizma të pashoq që edhe armiqtë tanë ua kanë lakmi. Ato heroizma e sollën këtu edhe NATO-n si forcë ushtarake …

Më shumë...

RKL: Nuk është vetëm Shkëlzen Gashi që e paraqet terroriste luftën e UÇK-së, në Vetëvendosje ka edhe shumë të tillë…

RKL: Nuk është vetëm Shkëlzen Gashi që e paraqet terroriste luftën e UÇK-së, në Vetëvendosje ka edhe shumë të tillë...

Nuk është vetëm Shkëlzen Gashi llapaqen që leh luftën e UÇK-së, në Vetëvendosje ka edhe shumë të tillë, por disa nga ata nuk janë trima si ky zagari i Albinit,  dhe mbase nuk e kanë edhe lejen e Albinit, për të reaguar. Ndërkohë aktivisti i njohur i Vetëvendosjes nga OJQ-të …

Më shumë...

Nuk është vetëm Shkëlzen Gashi llapaqen që leh luftën e UÇK-së, në Vetëvendosje ka edhe shumë të tillë…

Shkelzen gashi

Nuk është vetëm Shkëlzen Gashi llapaqen që leh luftën e UÇK-së, në Vetëvendosje ka edhe shumë të tillë, por disa nga ata nuk janë trima si ky zagari i Albinit,  dhe mbase nuk e kanë edhe lejen e Albinit, për të reaguar. Një zyrtar i lartë i kësaj parie e …

Më shumë...

Bajrush Xhemajli: Deklarata e Shkëlzen Gashit nuk është aksidentale, as ajo e deputetes Kollçaku, e shumë të tjerëve

Bajrush Xhemajli: Deklarata e Shkëlzen Gashit nuk është aksidentale, as ajo e deputetes Kollçaku, e shumë të tjerëve

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Bajrush Xhemaili përmes një postimi ka reaguar rreth deklaratave kundër UÇK-së, të Shkëlzen Gashit, këshilltar i  kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit. Ai ka thënë se Albin Kurtin nuk e lanë as shkarkimi i Shkëlzen Gashit, sepse e ka emëruar këshilltar duke i ditur qëndrimet …

Më shumë...

Deputeti, Andin Hoti, i kërkon Albin Kurtit ta shkarkojë këshilltarin e tij, zagarin, Shkëlzen Gashi

Hoti

Andin Hoti, djali i veprimtarit të shquar Ukshin Hoti i cili vazhdon të jetë i zhdukur nga lufta e fundit, i ka kërkuar kryeministrit në detyrë, Albin Kurti, që ta shkarkojë këshilltarin e tij Shkelzen Gashi, i cili ka deklaruar  se UÇK dhe ushtarët e saj kanë vrarë mijëra civilë …

Më shumë...

Deputeti i AAK-së, Pal Lekaj, kërkon shkarkimin e këshilltarit të Albin Kurtit, Shkëlzen Gashi

Lekaj

Deputeti i AAK-së, Pal Lekaj, ka kërkuar nga kryeministri në detyrë, Albin Kurti, që ta shkarkojë këshilltarin e tij, Shkëlzen Gashi i cili ka bërë deklarime publike për  UÇK-së se ajo gjoja ka kryer  krime lufte. Lekaj ka thënë se është e dhimbshme se si një Këshilltar i Kryeministrit të …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Vetëvendosja duhet të distancohet nga “patritotët” e Dik Martit në radhët e veta

Jakup Krasniqi: Ngjarjet e vitit 1981 në shkrimet e autorëve të huaj

Pres që organet drejtuese të LVV-së, kuptohet nëse ato janë funksionale, të distancohen seriozisht nga “patriotizmi i Dick Martit”! Nëse ato nuk distancohen, atëherë ato janë politika të VV-së. Disa shqipfolës kur i dëgjon e i sheh se si shkruajnë e çka flasin, nuk ka si mos të të vije …

Më shumë...

Kelly Craft: Pavarësisht pezullimit të tarifës, Kosova duhet të heq të gjitha masat reciproke menjëherë dhe në mënyrë të pakushtëzuar

AKelly Craft: Pavarësisht pezullimit të tarifës, Kosova duhet të heq të gjitha masat reciproke menjëherë dhe në mënyrë të pakushtëzuar

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, Kelly Craft, ka kërkuar nga Kosova dhe Serbia të kthehen në dialog. Ajo pasi ka përshëndetur masat e marra nga Kosova dhe Serbia në luftimin e pandemisë së shkaktuar nga COVID-19, ka kërkuar kthimin në …

Më shumë...

Antonio Guterres bëri thirrje për heqjen e shpejtë të pengesave për vazhdimin e dialogut Kosovës Serbi

Antonio Guterres bëri thirrje për heqjen e shpejtë të pengesave për vazhdimin e dialogut Kosovës Serbi

Vazhdimi i procesit të normalizimit të marrëdhënieve Beograd-Prishtinë dhe reforma institucionale, janë pritjet kryesore të bashkësisë ndërkombëtare në raport me Kosovën, tha Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guteres. Në raportin gjashtëmujor për Kosovën, që do të diskutohet sot (24 prill) nga Këshilli i Sigurimit, Guterres bëri thirrje …

Më shumë...

Sekretari i përgjithshëm i AAK-së, Besnik Tahiri, tha se qeveria e re mund të krijohet javën e ardhshme

Sekretari i përgjithshëm i AAK-së, Besnik Tahiri, tha se qeveria e re mund të krijohet javën e ardhshme

Sekretari i përgjithshëm i AAK-së, Besnik Tahiri, ka theksuar se qeveria e re mund të krijohet javën e ardhshme. Ai pas takimit me mandatarin për formimin e qeverisë, Avdullah Hoti, ka theksuar se nuk beson se do të kenë mosmarrëveshje rreth ndarjes së posteve me LDK-në, pasi sipas tij Kosova …

Më shumë...

Bedri Istrefi: Vendimet e Kurtit dhe zbatimi i tyre nga militantët e tij nuk e dëmtojnë kryeministrin në detyrë, por të tjerët

Bedri Istrefi: Vendimet e Kurtit dhe zbatimi i tyre nga militantët e tij nuk e dëmtojnë kryeministrin në detyrë, por të tjerët

Kryeshefi i Telekomit të Kosovës, Bedri Istrefi, përmes një konference për media, ka deklaruar se thirrja e mbledhjes së sotme nga Bordi i ri i përkohshëm është e jashtëligjshme. Personat që ushtrojnë poste zyrtare dhe bëjnë dëme ndaj personave tjerë, sipas ligjit dënohen me burg. Istrefi ka thënë se vendimet …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Riciklimi i hipokritëve

Agim Vuniqi

N’Kosovë veç partiakët e Kosovës janë të djathtë, populli është lakue n’ekstrem ne t’majt-eshte në asistencë sociale Shumë nga dilemat etike të vështira lindin në marrëdhëniet në mes jetës personale dhe publike të një politikani. Cilat dilema etike  janë ngritur nga sjellja personale e një politikani? Njëra është “pamaturia rinore.” …

Më shumë...

Mehmet Musa: Virusët e çarjes dhe përçarjes në kombin tonë ndër shekuj më të rrezikshëm se çdo virus tjetër!!!

28 Nëntori

     A duam të kuptojmë e nuk dimë apo, dimë të kuptojmë e nuk duam se nëse, Dom Lush Gjergji sot është me ramazan dhe është mysliman dhe, Naim Ternava është i krishterë aq është  edhe Isa Mustafa demokrat e Albin Kurti komunist. Në këtë shkallë lufte, dhe gjendje katastrofale …

Më shumë...