Ahmet Qeriqi

Albert Zholi: Flet Sara Kaso, studentja e shkëlqyer shqiptare në Angli

Albert Zholi: Flet Sara Kaso, studentja e shkëlqyer shqiptare në Angli

-Sara, keni lindur në Itali, si jeni ndjerë kur morët vesh se jeni shqiptare?  Nuk kam përjetuar një moment në të cilin kam realizuar gjendjem time si shqiptare. Mundem të them që ka qenë një gjendje kalimtare ku thjeshtë realizova që ekzistonte një diferencë midis meje edhe shokëve të mi, …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Debat, jo urrejtje!

Agim Vuniqi

Tragjedia para ca vitesh në Tucson dhe plagosja e udhëheqëses së mrekullueshme Gabby Giffords gjatë fushatës zgjedhore kishte tronditur të gjithë deri në palcë. Faktet po  shtohen, edhe me ngjarje tjera te hidhura dhe të gjithë janë të kujdesshëm të mos hudhen përfundime të  parakohshme Derisa ende nuk dihet se …

Më shumë...

Hamid Qorraj: Reagim publik ndaj lajmit të rremë të televizionit T7

Hamid Qorraj: Reagim publik ndaj lajmit të rremë të televizionit T7

Televizioni T7, në edicionin e lajmeve të orës 19,30, në kuadër të reportazhit për grevën e SBASHK-ut në Deçan, ka dhënë një lajm plotësisht të rremë se ne Gjimnazin “Vëllezërit Frashëri” në Deçan drejtori i shkollës ka pas një përleshje me një profesor të këtij Gjimnazi, sot, ditën e martë, …

Më shumë...

Zeqir Bekolli: Në bisedë me Hamëz Jasharin, pas sulmit të 22 janarit 1998, mësova për gjithë rrjedhën e ngjarjes

Zeqir Bekolli

Pas sulmit të parë të vitit 1991, ushtria dhe policia serbe, bërë edhe një sulm tinëzar mbi familjen Jashari të Prekazit, më 22 janar të vitit 1998. Sulmi ka nisur, në ora 15,15 minuta nga njësitet e veprimit të shpejtë të policisë dhe ushtrisë serbe. Në këtë aksion, ushtria dhe …

Më shumë...

Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës deklaron se Jusuf Azemi nuk përfaqësoi punëtorët në takim

Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës deklaron se Jusuf Azemi nuk përfaqësoi punëtorët në takim

Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës, organizoi sot protestë para Komunës së Prishtinës lidhur me rritjen për 4% të pagave të këtyre punëtorëve, si dhe kthimin e tyre në punëtorë të sektorit publik. Kryetari i kësaj sindikate, Jusuf Azemi, u prit në takim nga Nënkryetari i Komunës, Muhedin Nushi, takim …

Më shumë...

Sot janë zyrtarizuar emërimet e Ministrit të Mbrojtjes dhe Komandantit të FSK-së

Gjenerallejtënant Rrahman Rama do të jetë komandat i Forcës së Sigurisë të Kosovës edhe për pesë vitet e ardhme

Pas votimit të tri projektligjeve për Ministrinë e Mbrojtjes dhe FSK-në, nga deputetët e Kuvendit të Kosovës, nënshkrimit nga Presidenti Hashim Thaçi, si dhe pas publikimit në Gazetën Zyrtare, dje më 21 janar 2019, solemnisht u bë zyrtarizmi i Ministrisë së Mbrojtjes dhe procesi i tranzicionit të FSK-së në ushtri …

Më shumë...

Edi Rama: Janë gati disa padi për shkelje të Kushtetutës nga ana e kryetarit, Ilir Meta

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, pas mbylljes së seancës parlamentare, tha për gazetarët se janë gati disa padi për shkelje të Kushtetutës nga ana e kryetarit, Ilir  Meta për t’u depozituar në Gjykatën Kushtetuese. Ai komentoi rrethanat që e detyruan atë të marrë postin e ministrit të Jashtëm, pas mos-dekretimit …

Më shumë...

Më shumë se 70 pjesëtarë të policisë afgane u vranë nga një sulm i talibanëve, në një bazë ushtarake afër Kabulit

Më shumë se 70 pjesëtarë të policisë afgane u vranë nga një sulm i talibanëve, në një bazë ushtarake afër Kabulit

Së paku 70 pjesëtarë të policisë afgane u vranë nga një sulm i talibanëve, në një bazë ushtarake në perëndim të Kabulit. Talibanët sulmuan bazën në provincën, Maidan Vardak të hënën. Një anëtar i këshillit të provincës, tha se sulmi la të plagosur edhe mbi 70 vetë të tjerë. Sulmi …

Më shumë...

Nuredin Lushtaku: Ja përse nuk e dërgova Gardën e TMK-së në varrimin e Ibrahim Rugovës

Nuredin Lushtaku: Ja përse nuk e dërgova Gardën e TMK-së në varrimin e Ibrahim Rugovës

Duke sqaruar opinionin lidhur me mospjesëmarrjen e Gardës Ceremoniale të TMK-së në varrimin e Ibrahim Rugovës 13 vjet më parë, Nuredin Lushtaku, asokohe komandant i Gardës ka dhënë një përgjigje të shkurtë për medie duke afishuar disa  dëshmi shkrimore të botuara në gazetat serbe dhe ato në gjuhën shqipe, ku …

Më shumë...

Kryeministri Haradinaj, ministri Berisha, komandanti Rama zbuluan pllakën me mbishkrimin “Ministria e Mbrojtjes”

Kryeministri Haradinaj, ministri Berisha, komandanti Rama zbuluan pllakën me mbishkrimin “Ministria e Mbrojtjes”

Me një ceremoni të organizuar sot në ambientet e Ministrisë së Mbrojtjes të Republikës së Kosovës, kryeministri Ramush Haradinaj, ministri i Mbrojtjes Rrustem Berisha dhe komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama, sot solemnisht zbuluan pllakën me mbishkrimin Ministria e Mbrojtjes. Në ceremoninë e zbulimit të kësaj pllake, përveç kryeministrit të …

Më shumë...

RKL: Kryeministri dhe Qeveria e Kosovës ndodhen në një pozitë shumë të rëndë, mbase pa rrugëdalje

RKL

Kriza shumëvjeçare sociale në Kosovë ka filluar të marrë përmasa kaotike, meqë keqqeverisja, papunësia në rritje,  injorimi i skamnorëve, lënia në mëshirë e veteranëve të vërtetë  dhe e kategorive sociale,  ka krijuar një sensibilizim tejet të shprehur, i cili ka filluar të shprehet  me revoltë, organizime grevash, madje edhe me …

Më shumë...

Doli nga shtypi libri: “Ahmet Arifi me bashkëluftëtarë të NDSH-së”, i autorit, Skënder Haliti

Doli nga shtypi libri: "Ahmet Arifi me bashkëluftëtarë të NDSH-së", i autorit, Skënder Haliti

Libri i veprimtarit dhe të burgosurit politik, Skënder Haliti, është përpjekja e parë e tij në hulumtimin dhe gjurmimin e jetës dhe veprave të luftëtarëve NDSH-së, në rrethet e Ferizajt, Kaçanikut dhe të Anamoravës. Libri publicistik, “Ahmet Arifi me bashkëluftëtarë të  NDSH-së”, pasqyron fakte e dokumente, proces-verbale të hetuesisë së …

Më shumë...

Januz Goxhuli: Edhe veteranët do të bëjnë grevë për rritjen e pagave dhe nuk do të tërhiqen

Januz Goxhuli: Edhe veteranët do të bëjnë grevë për rritjen e pagave dhe nuk do të tërhiqen

Nga afër e me shqetësime po i shohim ditët e janarit se ne çfarë situate  jemi duke kaluar si shoqëri. Shtrohet pyetja se a kanë menduar institucionet shtetërore, gjegjësisht Qeveria Parlamenti Presidenti, qe me ligjin e ri për pagat dhe nivelizimin sesi duhet të rregullohet çështja pagave e nivelizimit të …

Më shumë...

Ismet Azizi: Me rastin e 74 vjetorit të ekzekutimit të Aqif Blytës, 21 janar 1945

Aqif Blyta

Edhe për shqiptarët e Sanxhakut, janari ishte muaj i  ekzekutimeve, shfarosjeve  dhe vuajtjeve. Roli dhe kontributi i Aqif Blytës si nënkryetar i Lidhjes së Dytë të Prizrenit  në vitin 1943. Aqif Blyta pa dyshim është personaliteti dhe lideri më me ndikim i boshnjakëve dhe shqiptarëve të Sanxhakut në periudhën e …

Më shumë...

Frank Shkreli: Po shtohet rezistenca botërore ndaj udhëheqësve autokratë

Frank Shkreli

Organizata jo-qeveritare ndërkombëtare, “Human Rghts Watch” me qëndër në Nju Jork, e cila merret me mbrojtjen e të drejtave të njeriut, botoi para disa ditësh në Berlin raportin e saj vjetor për 2019. Siç dihet, kjo organizatë, si mbështetëse e të drejtave të njeriut, ka si mision të vetin ushtrimin …

Më shumë...

Sherif Luzha: Dy fjalë për librin e Elife Luzhës, “ FALË I QOFSHIM KOSOVËS”

Sapo doli nga shtypi libri më i ri,"Falë i qofshim Kosovës", i politologes dhe veprimtares, Elife Luzha

Libri “Falë i qofshim Kosovës”, i autores Elife Luzha, i përket zhanrit të publicistikës, brenda të cilit gjenden tridhjetë (30) shkrime, shumica prej të cilave janë publikuar më herët nëpër gazeta dhe portale të ndryshme elektronike të Kosovës. Mbi bazën e homogjenitetit të temave dhe të stilit me të cilin …

Më shumë...