kek
MIT
Airport Adem Jashari
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 963)

Ahmet Qeriqi

Pjesëtarë të familjeve: Jashari dhe Haradinaj nuk morën pjesë në ceremoninë e betimit të Hashim Thaçit, në Kuvend

Pjesëtarë të familjeve: Jashari dhe Haradinaj nuk morën pjesë në ceremoninë e betimit të Hashim Thaçit, në Kuvend

Pjesëtarë të familjeve emblematike të kombit:  Jashari dhe Haradinaj nuk morën pjesë në ceremoninë e betimit të Hashim Thaçit, në Kuvend edhe pse ishin rezervuar vendet për pjesëmarrjen e tyre në ceremoninë e betimit të Hashim Thaçit për postin e kryetarit të Kosovës. Përveç tyre është vërejtur edhe mungesa e ...

Më shumë...

Thaçi: Do të jem i përkushtuar për ta mbrojtur integritetin territorial dhe interesat e çdo qytetari

Thaçi: Do të jem i përkushtuar për ta mbrojtur integritetin territorial dhe interesat e çdo qytetari

Në Kuvendin e Kosovës u mbajt seanca solemne, në të cilën Hashim Thaçi u betua për kryerjen me përgjegjësi dhe përkushtim të detyrës së kryetarit të vendit. Gjatë fjalës së betimit në Kuvend,  ku kishte edhe mysafirë të shumtë, kryetari, Hashim Thaçi theksoi në mes tjerash se do të jetë ...

Më shumë...

Gjokë Dabaj: Kush dhe pse donte t’ i shfaroste shqiptarët me bombë atomike?

Gjokë Dabaj

(Romani  “Grahma e fundit”,  i Romen Garrisë, përktheu, Agim Vinca) Romani “Grahma e fundit” është përkthyer në nja 20 gjuhë dhe, sado që flet në më shumë se gjysmën e vet për Shqipërinë, më saktë për RPSSH-në, problemi është gjithbotëror. Ç’po bëhet kështu me NJERIUN dhe me PLANETIN, në të ...

Më shumë...

Në 17-vjetorin e rënies përkujtohen dëshmoret: Mukadeze Lika, Jehona Raka, Lumnije Raka dhe Emsale Frangu

Në 17-vjetorin e rënies përkujtohen dëshmoret: Mukadeze Lika, Jehona Raka, Lumnije Raka dhe Emsale Frangu

Sot përkujtohet 17 vjetori i rënies së dëshmoreve të luftës së UÇK-së: Mukadeze Lika- Muhaxheri, Jehona Raka, Lumnije Raka dhe Emsale Frangu, të cilat ranë trimërisht në fushë të betejës  më 9 prill të vitit 1999, në Lagjen Rakoc të Kaçanikut. Ora përkujtimore është organizuar nga gruaja Demokratike e Kosovës- ...

Më shumë...

Partia FJALA dënon sulmin kundër ish-ushtarit të UÇK-së, Nysret Krasniqi

Partia FJALA

Partia FJALA dënon fuqishëm sulmin fizik kundër  ish-ushtarit të UÇK-së Nysret Krasniqi, i cili ka qenë  edhe pjesëtar i njësisë speciale në Kuadër të UÇK-së. Ai ka luftuar e ka dhënë shumë për lirinë dhe Pavarësinë e Kosovës, prandaj sulmi ndaj tij, është sulm kundër Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, është ...

Më shumë...

Kuvendi sot mban seancë solemne në të cilën do të bëhet betimi i Hashim Thaçit në postin e kryetarit

Thashim Thaçi - tretë

Kuvendi i Kosovës sot mban seancë solemne, në të cilën do të bëhet betimi i Hashim Thaçit në postin e kryetarit. Senaca do të mbahet në ora 11.00 dhe në të do të merr pjesë edhe kryetarja e deritashme, Atifete Jahjaga. Inaugurimi i kryetarit të vendit do të bëhet më ...

Më shumë...

Vetëvendosja ka mundësi të organizojë një aksion simbolik kundër emërimit të Hashim Thaçit në postin e kryetarit

Grupi parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje mban sot mbledhje për të diskutuar rreth përgatitjeve për seancën konstituive

 Lëvizja Vetëvendosje nuk do të mjaftohet vetëm me bojkotimin e ceremonisë së inaugurimit të Hashim Thaçit në postin e kryetarit të vendit. Zyrtarë të këtij subjekti politik kanë lënë të hapur mundësinë e ndonjë aksioni simbolik kundër inaugurimit të Hashim Thaçit në postin e presidentit, i cili do të bëhet ...

Më shumë...

Eksplozivi në veturën e shtetasit të Serbisë është i njëjtë me eksplozivët e përdorur në Francë dhe Bruksel

Gjykata Themelore e Prishtinës ka dënuar serbin, Sllobodan Gavriq me 13 vjet heqje lirie, pasi i njëjti është gjetur fajtor për përgatitjen e një akti terrorist me rreth 13 kg lëndë shpërthyese. Gavriqit do t’i vazhdohet paraburgimi derisa vendimi të marrë formën e prerë. Serbi, Sllobodan Gavriq u bë i njohur në fund të vitit të 2014 kur u kap nga Policia e Kosovës në lagjen ‘Arbëria’ në Prishtinë. Sipas aktakuzës së Prokurorisë së Shtetit, ai po përgatiste kryerjen e veprës penale të terrorizmit. Lënda shpërthyese e tipit PETN, ishte përzier me fragmente metali, bulona dhe gozhda, që shërbejnë për rritjen e fuqisë shkatërruese dhe shkaktimit sa më të madh të viktimave në njerëz.

Pas analizave që ia kanë bërë eksplozivit të gjetur rreth dy vite më parë në Prishtinë në veturën e shtetasit të Serbisë, Slobodan Gavriq, ekspertët kanë konstatuar se eksplozivi ka të njëjtën përbërje dhe fuqi shpërthyese sikurse ekspolizët e përdorur në Francë dhe Bruksel, ku humbën jetën qindra qytetar dhe ...

Më shumë...

Lekaj: AAK nuk do të bëhet aneks i asnjë partie

Lekaj

Shefi i grupit parlamentar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj ka thënë se AAK-ja nuk do të lejojë të behët aneks i asnjë partie. Ne nuk dëshirojmë që vizionin tonë ta shkrijmë në një subjekt që quhet VV apo NISMA apo çfarëdo subjekti tjetër. Unë çuditem kur Vetëvendosje ...

Më shumë...

Sot është dita botërore e shëndetit dhe shënohet anekënd botës

Sot është dita botërore e shëndetit dhe shënohet anekënd botës

Kjo datë e rëndësishme për shëndetin do të shëhohet edhe në vendin tonë. Për shënimin e kësaj dite, Ministria e Shëndetësisë dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë bashkë me Klinikën e Endokrinologjisë të QKUK-ës dhe Shoqatën e diabetikëve të Prishtinës, organizojnë një konferencë të përbashkët për media e cila i dedikohet ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Ndërroi jetë “Apostulli” i Dardanisë, Zef Mirdita

Frank Shkreli: Ndërroi jetë “Apostulli” i Dardanisë, Zef Mirdita

Mediat elektronike dhe gazetat përhapën lajmin e zi anë e mbanë trojeve shqiptare se Prof. Doktor Zef Mirdita, në moshën 80-vjeçare e la këtë shekull për në jetën e amshuar, duke i mbyllur sytë në Zagreb të Kroacisë ku kishte jetuar dhe zhvilluar për shumë vite aktivitetin e tij akademik ...

Më shumë...

EULEX-i shkon në Tiranë për hetimet e paragjykuara të Dik Martit

EULEX-i pjesë operative dhe ekzekutive e Gjykatës Speciale kundër UÇK-së

Të ashtuquajturit “ekspertë” të EULEX shkojnë në Tiranë, lidhur me, sikur thuhet në medie,  për të ndihmuar policinë shqiptare në hetimin e ngjarjeve kriminale në fushën e vendosjes së eksplozivëve. Këtë e bëri të ditur Zëvendësshefi i Sektorit Ekzekutiv të Policisë, Misioni EULEX, Kosovë, Oliver Hoffman, gjatë takimit që zhvilloi ...

Më shumë...

Kryeministri Rama nesër qëndron për një vizitë në Kosovë

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, nesër qëndron për një vizitë  në Kosovë. Gjatë kësaj vizite, do të takohet me kryetarin e Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli. “Kryetari Veseli pret në takim kryeministrin e Republikës së Shqipërisë, Edi Rama”, është thënë në njoftimin e Kuvendit  të Kosovës. Rama do të marrë ...

Më shumë...

Thaçi nesër jep betimin për kryetar para deputetëve të Kuvendit të Kosovës

Hashim Thaçit i jep një goditje për Asociacionin, Këshilli i Ministrave të BE’së

Kryetari i  Kosovës i zgjedhur nga koalicioni qeveritar PDK-LDK- Lista Serbe, Hashim Thaçi, nesër, në një seancë solemne do ta japë betimin para deputetëve të Kuvendit të Republikës së Kosovës. Betimi i Thaçit do të behët në orën 11:00. Pikë e vetme e rendit të ditës në këtë seancë solemne ...

Më shumë...

AKB: Trepça është aset kombëtar i Kosovës e jo i Serbisë

Aleanca Kosovare e Bizneseve, ka realizuar një takim pune me bizneset e regjionit të Mitrovicës, ku kanë diskutuar për shumë çështje në interes për bizneset e kësaj pjese. Agim Shahini, kryetar i AKB-së, duke  folur për çështjen  e MSA-së, tha se kjo marrëveshje ishte e para kontratë e realizuar ndërmjet ...

Më shumë...

Krasniqi: Sqarim lidhur me reagimin e Rrjetit të Grupit të Grave të Kosovës

Jakup Krasniqi

Pas publikimit të një shkrimi  të ish kryekuvendarit Jakup Krasniqi lidhur me bisedimet e palës së Kosovës, në Bruksel, ka reaguar “Rrjeti i Grupit të Grave të Kosovës”. Në përgjigje të reagimit Jakup Krasniqi ka shkruar se  RRGGK është ngutur dhe nuk e ka kuptuar esencën e shkrimit tim për ...

Më shumë...