Ahmet Qeriqi

Prof. dr. Nusret Pllana: Shteti laik, shkolla laike dhe eksperimenti me mësimin e fesë

Nusret Pllana: Serbia pushtuese ka vrarë e masakruar 1432 fëmijë, e jo 1133, siç po thonë liderët e Kosovës

               (Ose: Laicizmi i shkollës shqipe dhe feja)                                          –Kumtesë                            “Njeriu ka nevojë për arsim, ashtu si bima për ujë.                            Ashtu sikundër thahet pema kur është e njomë, po                         s’u vadit, edhe njeriu thahet shpirtërisht po …

Më shumë...

Albin Kurti: Kryekuvendari, Veseli, nuk e ka hallin e Tribunalit, por po kërkon t’i kundërvihet Gjykatës Speciale

Kërcënimi arbitrar i Albin Kurtit, me maksimën e njohur, “krejt ose hiq”, tregon frikën e tij në “përballje” me realitetin

Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti, ka thënë se kërkesa për Tribunal Ndërkombëtar është dorëzim para krimit të Serbisë dhe kryekuvendari, Kadri Veseli nuk e ka hallin e Tribunalit, por  po kërkon t’i kundërvihet Gjykatës Speciale. Kjo kërkesë vetëm sa i amniston prokurorët e Kosovës që paguhen nga buxheti i Shtetit …

Më shumë...

Deputetët e opozitës lëshuan sallën e Kuvendit, ku po diskutohej për themelimin e tribunalit ndërkombëtar

DeKuvendi i Kosovës ka dështuar ta miratoj rezolutën e Vetëvendosjes dhe rekomandimet e PDK-së për pandeminë

Deputetët e Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe ata të Lëvizjes Vetëvendosje e lëshuan sallën e Kuvendit të Kosovës ku po diskutohej për krijimin e një komisioni për themelimin e tribunalit ndërkombëtar për krimet që Serbia i ka kryer gjatë luftës në Kosovë. Deputetët e dy partive politike opozitare janë shprehur …

Më shumë...

Dushan Janjiq: Me zgjedhjet në Veri është dëshmuar se Beogradi mund ta realizojë ndarjen e Kosovës

Dushan Janiq

Zgjedhjet për kryetar të komunave  në veri të Kosovës nuk janë mbajtur në situatë normale dhe nuk kanë qenë demokratike, por është mirë që ato janë mbajtur, ka vlerësuar drejtori i Forumit për Marrëdhënie Etnike Dushan Janjiq. Ai ka shtuar se zgjedhjet kanë dëshmuar se Beogradi mund ta realizojë ndarjen …

Më shumë...

Budenstagu do të vendos lidhur me hapjen e bisedimeve për anëtarësimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë në Union

Gjermania

Qeveria Gjermane i kërkon Budenstagut gjerman të marrë vendimin për hapjen e bisedimeve për anëtarësimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në union. Mihael Rut, Sekretari i Shtetit për Evropën në Ministrinë e Jashtme gjermane i është drejtuar me anë të një letre Budenstagut. Ministri gjerman shkruan se “pas dakordësisë …

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Në cilën kohë jeton Lulzim Basha?

Për vizitën e Lulzim Bashës në Mbretërinë e Bashkuar u informova nga “kazani informativ” dixhitalb. Duhet theksuar se në këtë platformë nuk ke asnjë program informativ që nuk është me prapavijë politike të dyshimtë. Mirëpo për fat të mirë, po në këtë platformë TVSH ngadal po del nga ky kazan, …

Më shumë...

Dritan Goxhaj: Mirënjohje e vonuar për një oficer holandez

Dritan Goxhaj: Mirënjohje e vonuar për një oficer holandez

Ditët e para të Operacionit, “Shigjeta”, forcave të UCK-së iu desh të luftonin për marrjen e territorit të Republikës së Shqipërisë, i pushtuar nga forcat serbe. Forcat serbe e kishin marrë këtë territor në të gjithë gjatësinë e kufirit prej malit Pashtrik e deri ku zhvilloheshin luftime në Koshare, në …

Më shumë...

Adriatik Stavileci: Ulja e eksporteve të produkteve nga Serbia në Kosovë nga 200 milion ka rënë në 4 milionë euro në vit

Adriatik Stavileci: Ulja e eksporteve të produkteve nga Serbia në Kosovë nga 200 milion ka rënë në 4 milionë euro në vit

Kanë kaluar rreth gjashtë muaj që kur Qeveria e Kosovës vendosi taksën 100 për qind për importet nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina. Për efektet e saj si në planin ekonomik ashtu edhe politik, ka mendime e vlerësime të ndryshme. Disa i shohin si pozitive, e të tjerë edhe negative. …

Më shumë...

Në katër komunat e veriut të vendit kanë fituar bindshëm kandidatët e Listës Serbe

Komunat veriore të Kosovës nuk i përfillin masat e shtetit të Kosovës por u bindën urdhrave të Vuçiqit

Rezultatet preliminare për zgjedhjet në katër komunat, tregojnë se të katër komunat janë fituar bindshëm nga kandidatët e Listës Serbe. Demokracia në Veprim ka bërë publikimin e rezultateve preliminare të zgjedhjeve të jashtëzakonshme për kryetar në komunat: Mitrovicë e Veriut, Zubin Potok, Leposaviq dhe Zveçan. Koalicioni i OJQ-ve Demokracia në …

Më shumë...

Midis pjesëtarëve të LDK-së ka ndodhur një përleshje fizike në nëndegën e Qendrës, në Mitrovicë

Midis pjesëtarëve të LDK-së ka ndodhur një përleshje fizike në nëndegën e Qendrës, në Mitrovicë

Kryetari i degës së LDK-së në Mitrovicë, Safet Kamberi ka thënë se në Kuvendin e Qendrës ka pasur tendenca të njerëzve të padëshirueshëm që ta sulmonin anëtarin Fisnik Çitakun. Ai thotë se sulmi është tendencë e njerëzve të SHIK-ut brenda partisë me qëllim për ta dëmtuar LDK-në. Por akuza ka …

Më shumë...

Procesi zgjedhor në degën e LDK-së në Mitrovicë, është ndërprerë ka njoftuar Sektori për Informim i kësaj dege

Lidhja Demokratike e Kosovës, të hënën, mbanë njëherë mbledhjen e kryesisë, pastaj të grupit parlamentar

Procesi zgjedhor në degën e LDK-së në Mitrovicë, është ndërprerë ka njoftuar Sektori për Informim i kësaj dege, Sipas njoftimit, shkak i ndërprerjes është bërë drejtimi dhe menaxhimi “skandaloz” nga ana drejtuesve të kuvendeve të procesit, pasi që thekson njoftimi “ata nuk ndërmorën asnjë hap për pamundësimin e përpjekjeve që …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Nuk ka drejtësi aty ku mëshirohen krimet e gjenocidit

Jakup Krasniqi

I “Me qëllim që refugjatët shqiptarë të mund të ktheheshin në vendin e tyre, duhet fshirë çdo gjurmë pranie ushtarake të pushtetit policor e administrativ serb”.   Paul Garde Më 17 maj 2019, “Zëri” na bëri me dije se: “Franca, së bashku me disa shtete të tjera anëtare, besojnë që në …

Më shumë...

Ilir Muharremi: Përse munguan fotografitë kur u kërkuan nga populli, a është ky dështim i konceptit?

Ilir Muharremi: Përse munguan fotografitë kur u kërkuan nga populli, a është ky dështim i konceptit?

Kosova u prezantua me artistin Alban Muja aty ishin prezent ministri i kulturës Kujtim Gashi si dhe kryeparlamentari Kadri Veseli. Vincent Honoré, i cili është drejtor i Ekspozitave dhe Programeve në MoCo Montpellier Contemporain, është zgjedhur si kurator i pavijonit të Kosovës, bashkë me Anya Harrison, e të njëjtit institut, …

Më shumë...

Gani Qarri: Hajdar Maloku, kapiteni i vrarë me tradhti (1904 – 1946)

Gani Çarri: Hajdar Maloku, kapiteni i vrarë me tradhti (1904 - 1946)

Hajdar Maloku-Planeja u lind në fshatin Planejë të Hasit, fshat piktoresk dhe mu buzë kufirit shqiptaro-shqiptar. Ai që në moshën fëmijërore do të kalonte në Shqipëri, ku mbaroi shkollimin fillor dhe atë të mesëm me shumë sukses, arsye e cila bëri që atij, ti ndahej edhe një bursë shtetërore nga …

Më shumë...

Myrvete Hoti-Kasumi: Kurrë nuk do të ndalem së kërkuari fatin e vëllait tim, Ukshin Hoti

Myrvete Hoti-Kasumi: Kurrë nuk do të ndalem së kërkuari fatin e vëllait tim, Ukshin Hoti

Gjatë një bisede në studion e TV-Diellit, veprimtarja, Myrvete Hoti-Kasumi, motra e Ukshin Hotit, veprimtarit të mirënjohur të kombit, ka rrëfyer për familjen, dhunën që në mënyrë sistematike kishin ushtruar në atë familje regjimet pushtuese antishqiptare, për rëniet e ngritjet, sidomos për  jetën e kolosit të mendimit politik e filozofik …

Më shumë...

Angela Merkel: Evropa duhet të ecën vetë, pa Amerikën, Kinën apo Rusinë

Merkel

Kancelarja gjermane, Angela Merkel deklaron se nuk ekziston më një rend botëror sikur ai që ishte  krijuar pas Luftës së Dytë Botërore dhe se Shtetet e Bashkuara praktikisht renditen me Kinën dhe Rusinë si kundërshtarë të Evropës. “Nuk ka dyshim se Europa duhet të ripozicionohet në një botë të ndryshuar. …

Më shumë...