Ahmet Qeriqi

Ministri i Mbrojtjes dhe Komandanti i FSK-së morën pjesë në manifestimin ,,Epopeja e Dukagjinit” në Gllogjan

Ministri i Mbrojtjes dhe Komandanti i FSK-së morën pjesë në manifestimin ,,Epopeja e Dukagjinit” në Gllogjan

Ministri i Mbrojtjes Rrustem Berisha dhe komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, gjenerallejtënant Rrahman Rama, zëvëndës ministrat e Mbrojtjes Agim Çeku dhe Burim Ramadani, sekretari i përgjithshëm Shkelzen Sylaj, së bashku me një delegacion të gjerë nga Ministria e Mbrojtjes dhe Ushtria zhvilluan homazhe në varrezat e dëshmorëve në …

Më shumë...

20 vjet nga fillimi i sulmeve ajrore të NATO-s kundër Serbisë dhe Malit të Zi

Sulmet e NATO-s

20 vjet më parë kanë filluar  sulmeve ajrore të NATO-s kundër caqeve ushtarake, policore, ekonomike e strategjike  të Serbisë dhe Malit të Zi. Në orën 19:45, kur aeroplanët e NATO-s lëshuan raketat e para kundër pozicioneve strategjike të ushtrisë së ish-Jugosllavisë. Urdhrin për fillimin e fushatës bombarduese e kishte dhënë …

Më shumë...

Sot bëhen 21 vjet nga dita kur filloi rezistenca e UÇK-së në Gllogjan të Deçanit

Sot bëhen 21 vjet nga dita kur filloi rezistenca e UÇK-së në Gllogjan të Deçanit

Sot bëhen 21 vjet të rezistencës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Gllogjan të Deçanit. Në mëngjesin e 24 marsit të vitit 1998 forca të mëdha të armikut ishin nisur drejt shtëpisë së Hilmi Haradinajt, anëtarët e së cilës ishin përfshirë në radhët e UÇK-së.Djali i tretë i kësaj familje …

Më shumë...

A. Vuçiq: Ne jemi viktimë, sepse ishim terrorizuar nga e quajtura fushatë e NATO-s, por nuk jemi turpëruar(!)

Vuçiq

Kryetari i Serbisë, Aleksander Vuçiq, ka folur rreth bombardimeve të NATO-s gjatë vitit 1999, duke thënë se ato ishin një agresion, dhe se nuk duhet pasur frikë për ta thënë një gjë të tillë. “Unë jam krenar që ne nuk jemi të turpëruar. Ne jemi viktimë, sepse të gjithë ne …

Më shumë...

Memli Krasniqi: Edhe në të kaluarën zinin punë militantët partiake, por asnjëherë në mënyrë kaq të drejtpërdrejtë

Memli Krasniqi: Është mirë të kthehemi edhe njëherë të qytetarët dhe ta marrim vlerësimin e tyre

Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi duke folur për zhvillimet e fundit në Kosovë sa u përket punësimeve, ka thënë se është shumë e padrejtë të punësohen familjarët në ndërmarrje publike. “Është shumë dekurajuese për njerëzit që janë në kërkim të një pune. Realisht e …

Më shumë...

Bekim Azizi, zgjidhet kryetar i Degës së PDK-së në Viti

Bekim Azizi, zgjidhet kryetar i Degës së PDK-së në Viti

Partia Demokratike e Kosovës, përmbylli zgjedhjet e brendshme në Degën e Vitisë, ku me shumicë të votave të delegatëve, kryetar i Degës me vota të fshehta u zgjodh, Bekim Azizi. Kuvendi i degës së PDK-së në Viti, zgjodhi edhe Këshillin drejtues me 57 anëtarë si dhe 12 delegatë për Kuvendin …

Më shumë...

Ilir Muharremi; Vrasja e 7-vjeçarit në Basel, me motive raciste apo ishte e çmendur?

Ilir Muharremi; Vrasja e 7-vjeçarit në Basel, me motive raciste apo ishte e çmendur?

Është vështirë ta kuptosh mendjen e një vrasësi. Motivet gjithmonë gjenden në kokat e tyre, por nganjëherë edhe nuk ndodh ashtu. Shpesh motivet janë raciste dhe çmenduritë keqpërdoren me arsye për të dalë nga situata. I çmenduri është i lirë, këpucët e tij nuk i njohin ligjet e shoqërisë normale. …

Më shumë...

Tefta Cami-Cani: Enveri më tha se shqiptarët e Kosovës janë më atdhetarë, sepse luftojnë për bashkim dhe kundër okupimit

Tefta Cami

Tefta Cami lindi më 15 gusht të vitit 1940 në Viçisht të Dibrës, në Shqipëri. Është politikane shqiptare, Ministre e Arsimit dhe Kulturës. Në vitin 1959, mbaroi shkollën pedagogjike në Peshkopi, kurse në vitin 1964 diplomoi në Tiranë në degën Gjuhë-Letërsi Shqipe. Në vitin 1972, mbaroi kursin e lartë të …

Më shumë...

Ishte paraparë që të fillonte zëvendësimi i tri javëve të humbura mësim pas grevës por nxënësit u kthyen të zhgënjyer

Ishte paraparë që të fillonte zëvendësimi i tri javëve të humbura mësim pas grevës por nxënësit u kthyen të zhgënjyer

Sot ishte paraparë që të fillonte zëvendësimi i tri javëve të humbura mësim pas grevës së mësimdhënësve. Prindërit i dërguan  nxënësit nëpër shkolla, pas vendimit që lëshoi Ministria e Arsimit, por mësimdhënësit nuk shkuan fare në mësim. Të zhgënjyer me këtë veprim të mësimdhënësve kanë mbetur prindërit e nxënësve. Kryetari …

Më shumë...

Meqë Ministri i Arsimit nuk është i aftë ta zbatojë vendimin për mësim atëherë dikush do të duhej të jepte dorëheqje

Ministri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi ka dhënë dorëheqje nga të qenit pjesë e Nismës Socialdemokrate

Përpjeka e të ashtuquajturit SBASHK për t’ ua humbur nxënësve shqiptarë të Kosovës tri javë mësim është përpjekje antikombëtare dhe anti-arsimore, është akt i patolerueshëm, të cilin mjerisht po e përkrahim shumica dërrmuese e arsimtarëve. Meqë Ministri i Arsimit nuk është i aftë ta zbatojë ligjin,  atëherë do të duhej …

Më shumë...

Më 23 mars të vitit 1989, regjimi i Milossheviqit kishte pezulluar autonominë e Kosovës

Më 23 mars të vitit 1989, regjimi i Milossheviqit kishte pezulluar autonominë e Kosovës

Më 23 mars të vitit 1989, në Kuvendin e Kosovës, u ndryshua Kushtetuta e vitit 1974 dhe u suprimua  autonomia e Kosovës në Federatën Jugosllave, duke e lënë Kosovën si pjesë përbërëse të Serbisë. Pezullimi i autonomisë kishte sjellë në Kosovë mijëra policë e ushtarë serbë, duke e vënë popullatën …

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI: Demokracia shqiptare është mashtrim dhe krim në emër të Republikës dhe Ligjit

Skënder Sadri KAPITI: Vizioni i reformatores Grida Duma

Në demokracinë shqiptare, tre pushtetet te cilat duhet të jenë të pavarura si Legjislativi, Ekzekutivi dhe Gjyqësori: ato faktikisht funksionojnë në kooperim dhe në simbiozë intriguese dhe djallëzore duke e trajtuar shtetin, shoqërinë dhe drejtësinë si prona private të tyre; ato fuknsionojnë si një koorporatë fitimprurëse biznesi korruptiv, politik, kriminal …

Më shumë...

Xhemajl Pllana: Demonstratat e grave dhe vajzave të Pantinës, më 23 mars të vitit 1989, tronditën okupatorin serb

Xhemajl Pllana: Helmimet e nxënësve të shkollave të mesme në Kosovë – pranverë, 1990

Se gruaja shqiptare, ka luftuar krah për krah me burrin,kemi dëshmi të shumta, gjatë gjithë historisë tonë kombëtare. Femra shqiptare është dëshmuar për sakrificat më sublime,në të gjitha etapat e historisë tonë, të vjetër e të re për t’u çliruar nga prangat e okupimit shekullor. Shembullin e Shotë Galicës, Marie …

Më shumë...

Policia e Kosovës ndërmori një aksion policor në kontrollimin dhe mbylljen e lokaleve të lojërave të fatit

Policia e Kosoves

Policia e Kosovës në bashkëpunim me Administratën Tatimore të Kosovës dhe me Doganën e Kosovës sot kanë realizuar një aksion të madh policor e që ka pasur të bëj me kontrollimin e lokaleve të lojërave të fatit. Ky aksion i policisë ka rezultuar me bastisjen e 235 lokacioneve në 33 …

Më shumë...

Frank Shkreli: 70-vjet më parë ndërroi jetë Vinçenc Prenushi, bariu i katolikëve dhe engjëlli i myslimanëve

Frank Shkreli: 70-vjet më parë ndërroi jetë Vinçenc Prenushi, bariu i katolikëve dhe engjëlli i myslimanëve

“Simboli i të së kaluemës së Shqipënisë me të cilin ne mburremi”!  Kështu e kishte cilësuar Profesor Arshi Pipa Imzot Vinçenc Prenushin, në një ese të gjatë me titull, “Kujtime mbi Vinçenc Prenushin”, prelatin e Kishës Katolike Shqiptare, të cilin e kujtojmë këtë muaj me rastin e 70-vjetorit të vdekjes …

Më shumë...

Edi Rama: Sikur e shihni jam mirë, nuk jam në një spital të Berlinit, por në zyrën time, në Tiranë

Edi Rama: Sikur e shihni jam mirë, nuk jam në një spital të Berlinit, por në zyrën time, në Tiranë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka shpjeguar arsyen e vizitës në Paris dhe në Berlin në ditët e fundit, ndërsa ka njoftuar se ata që sajuan lajmin se ndodhej në spital, i sëmurë do i dërgojë në gjyq. “Në fund të ditës idetë për politikë mund të na ndajnë, por …

Më shumë...