KEK
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 967)

Ahmet Qeriqi

Çapajev Gjokutaj; Racizmi mediatik

Çapajev Gjokutaj

Një 32-vjeçare sulmon dy gra myslimane dhe tenton t’ua heqë hixhabet, duke bërtitur: “Qërohuni nga Amerika moj kurva!” Në yrysh e sipër, rrezikon të dëmtojë edhe foshnjat që gratë po shëtisin me karrocë. Vetë është emigrante, akoma nuk e ka marrë pasaportën amerikane. Media botërore, si CNN, Washington Post, Telegraph ...

Më shumë...

Nesër në orën 12.00, përurohet libri, “Gjashtë ditë sa një jetë” i autorit, Apostol Duka

“Gjashtë ditë sa një jetë”, i autorit, Apostol Duka, kushtuar dëshmorit, Labinot Krasniqi

Nesër më 24 shtator 2016, në orën 12.00, në amfiteatrin e Bibliotekës Kombëtare në Prishtinë përurohet libri, “Gjashtë ditë sa një jetë” i autorit, Apostol Duka. Ky libër i kushtohet jetës dhe veprës së dëshmorit të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare, Labinot Krasniqi,  i cili ka rënë heroikisht  më 6 qershor të vitit ...

Më shumë...

Më 1 tetor 2016 përurohet libri: “Adem Demaçi- Ura mbi të cilën kalon liria e Kosovës”

Më 1 tetor 2016 përurohet libri: “Adem Demaçi- Ura mbi të cilën kalon liria e Kosovës”

Instituti Albanologjik i Kosovës, më 1 tetor 2016, në orën 12.00,  prezanton dhe përuron librin “Adem Demaçi- Ura mbi të cilën kalon liria e Kosovës”.  Librin, i cili është botuar në Zyrih të Zvicrës  e kanë nxjerrë në dritë shoqata, “Adem Demaçi Nderi i Kombit” dhe Shoqata e të Burgosurve ...

Më shumë...

Me një pjesëmarrje masive të grave AKR-ja ka mbajtur Konventën e IV-të Zgjedhore të Forumit të Gruas

Me një pjesëmarrje masive të grave AKR-ja ka mbajtur Konventën e IV-të Zgjedhore të Forumit të Gruas

Me një pjesëmarrje masive të grave dhe nën intonimin e himnit nga grupi i korit të femrave, dega e Aleancës Kosova e Re në Prishtinë, ka mbajtur Konventën e IV-të Zgjedhore të Forumit të Gruas, ku të pranishme ishin qindra gra, të cilat kishin ardhur t’i ndjekin punimet e këtij ...

Më shumë...

Kryetari i Amerikës, Barak Obama ka pranuar paaftësinë e administratës së tij për ta penguar luftën në Siri

Barak Obama u ka kërkuar amerikanëve të refuzojnë gjuhën e cilitdo lider, që ushqen urrejtje raciste

Kryetari i Amerikës, Barak Obama ka pranuar paaftësinë e administratës së tij për ta penguar gjakderdhjen kaq të madhe në Siri, por shprehet se qëndrimi i tij për të mos intervenuar kundër Bashar al Assadit ka qenë i drejtë. Dua të them se krejt ato që kanë ndodhur në Siri, ...

Më shumë...

Ministri Hoxhaj: Serbia duhet t’i zbatojë disa marrëveshje para se të fillojë zbatimi i marrëveshjes për AKS-në

Enver Hoxhaj

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj, në një intervistë për “Zërin e Amerikës” ka deklaruar se në javët e para të muajit tetor mund të pritet ratifikimi i marrëveshjes për shënimin e kufirit me Malin e Zi. Ai tha se çështja e kufirit nuk është një çështje e hapur ...

Më shumë...

Server: Kosova po ballafaqohet me krizë të brendshme me Vetëvendosjen dhe Listën Serbe

Daniel Serwer

Analisti dhe njohësi i çështjeve të Ballkanit, Daniel Serwer, ka deklaruar se situata politike në Kosovë është dominuar këto kohë nga veprimet e dy faktorëve të brendshëm, që po i bëjnë sfidë kushtetutës së vendit. Veprimet e Vetëvendosjes në Parlament janë të papranueshme në një shoqëri demokratike, ndërsa  një grup ...

Më shumë...

Krasniqi: Jemi popull i vogël për t’i pasur dy shtete, dy Kuvende, dy ushtri e Qeveri

Jakup Krasniqi

Në një emision për  RTV Dukagjinin, kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi, ka folur për çështjen e bashkimit të trojeve shqiptare. Ai ka thënë që bashkimi i trojeve shqiptare ka qenë qëllimi i secilit, mirëpo tani është koha kur dy shtetet shqiptare duhet të konsolidohen fillimisht ...

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli bëri homazhe te Varrezat e Dëshmorëve: Fehmi Lladrovci dhe Xhevë Krasniqi-Lladrovci

Kryekuvendari Vesli bëri homazhe te Varrezat e Dëshmorëve: Fehmi Lladrovci dhe Xhevë Krasniqi-Lladrovci

Sot, në 18-vjetorin e rënies së heronjve, Fehmi Lladrovci dhe Xhevë Krasniqi-Lladrovci, kryekuvendari, Kadri Veseli, bëri homazhe dhe vendosi lule pranë vendit ku prehen në përjetësi dëshmorët e UÇK-së, në fshatin Shkabaj, ish Gllanasellë. Me këtë rast, kryetari Veseli përkujtoi rrugën e tyre, duke theksuar se Fehmi dhe Xhevë Lladrovci, në ...

Më shumë...

Deputeti i Lëvizjes për Bashkim, Raif Qela, kërkoi që Ligji për Kombinatin “Trepça” të sillet në Kuvend

Deputeti i Lëvizjes për Bashkim, Raif Qela, kërkoi që Ligji për Kombinatin “Trepça” duhet të sillet në Kuvend

Deputeti i Lëvizjes për Bashkim, Raif Qela, ka thënë se Ligji për Kombinatin “Trepça” duhet të sillet në Kuvend menjëherë, ose do të kërkohet përgjegjësi. “Prej fillimit të këtij viti, si përfaqësues i qytetarëve të Kosovës, e kam ngritur me dhjetëra herë çështjen e Ligjit mbi Trepçën. Edhe në Komisionin ...

Më shumë...

Deputeti Bali Muharremaj ka reaguar lidhur me takimin ndërministror për kthimin e serbëve në Mushtisht

Bali Muharremaj

Deputeti i AAK-së Bali Muharremaj ka reaguar lidhur me takimin ndërministror për kthimin e serbëve në Mushtisht. Ai ka thënë se përpjekja për t’i kthye serbët në Mushtisht është e  parakohshme. “Pajtimi nuk bëhet me masa administrative, po me krijimin e klimës se mirëbesimit. Sot ka ndodhur në takim ndërministror ...

Më shumë...

Arsim Bajrami: Kemi kryer detyrën tonë kombëtare në arsim, në vitet 90, nuk kemi pse dekorohemi

Arsim Bajrami

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami foli në Kuvend për çështjen e njohjes së kontributit të mësimdhënësve në vitet 1990-1999. Duke iu përgjigjur pyetjes së deputetes së AAK-së, Teuta Haxhiu rreth ligjit për njohjen e këtij kontributi, ministri deklaroi se ky ligj është në vlerësim financiar. “Ka qenë ...

Më shumë...

Deputetja Time Kadriaj, kërkoi sqarime nga ministri i Punës lidhur me pagat e veteranëve të luftës

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Time Kadrijaj, është ftuar nga Gjykata Speciale në cilësinë e dëshmitares

Në seancën e sotme të kuvendit të Kosovës është ngritur edhe çështja e pagave të veteranëve të UÇK-së. Deputetja e AAK-së Time Kadriaj, ka kërkuar sqarime nga ministri i Punës Arban Abrashi në lidhje me pagat e veteranëve të luftës. Në përgjigjen e tij ministri, Abrashi tha se aktualisht marrin ...

Më shumë...

Zyrtarë të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Serbisë të premten dhe të shtunën do të qëndrojnë në Kosovë

Qeveria Serbe

Zyrtarë të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Serbisë të premten dhe të shtunën do të jenë në Kosovë. E ashtuquajtura Zyra për Kosovën në kuadër të Qeverisë së Serbisë, nëpërmjet një komunikate ka njoftuar se këta zyrtarë do ta vizitojnë Kosovën për  sukur thuhet rëndësinë e madhe të ngecjes ...

Më shumë...

Kroacia ka të drejtë legjitime për të luftuar për barazinë e kroatëve në Bosnjë dhe Hercegovinë

Kroacia ka të drejtë legjitime për të luftuar për barazinë e kroatëve në Bosnjë dhe Hercegovinë

“Kroacia, në lidhje me ngjarjet në Bosnjë dhe Hercegovinë, në ditët e ardhshme do të reagojë përmes niveleve të larta tek Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, përmes Këshillit të Zbatimit të Paqes, si dhe do të luajë një rol të fuqishëm dhe aktiv”, i kanë thënë mediumit ...

Më shumë...

Zhan Klod Junker, kritikoi ashpër vendet anëtare të BE-së për dështim në trajtimin e krizës me emigrantë

Junker

Kryetari i Komisionit Evropian, Zhan Klod  Junker, kritikoi ashpër vendet anëtare të BE-së për dështim në trajtimin e krizës me emigrantë. Ai tha se vendet anëtare nuk duan të marrin refugjatë nga Greqia dhe Italia, që janë të mbipopulluara, shpesh për faktin se emigrantët janë myslimanë. “Disa shtete të BE-së ...

Më shumë...