Airport Adem Jashari
kek
MIT
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 969)

Ahmet Qeriqi

Adl Fetahu: 7 Marsi, Dita e Mësuesit

Adil Fetahu

 Në kalendarin e historisë së arsimit në gjuhën shqipe, 7 marsi shënohet si – Dita e Mësuesit, për ta përkujtuar një ngjarje me rëndësi për arsimin shqiptar, që ishte themelimi i Mësonjëtorës së Parë Shqipe në Korçë (7 mars 1887), e cila u hap publikisht në qytetin e Korçës. Mësimi ...

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Situata e sotme në Kosovë parë nën optikën e Ukshin Hotit

Dilaver Goxhaj

Ngjarjet tregji-komike të datës 26 shkurt 2016, për zgjedhjen e Hashim Thaçit president të Kosovës, ishin aq të rënda e të turpshme sa, edhe pse kanë kaluar gati dy javë, zyrtarët e lartë të BE-së ende nuk po çlirohen dot nga ajo ndjenjë e fortë turbullimi e hutimi për ta ...

Më shumë...

Visar Ymeri: Republika e Kosovës është shndërruar në shtet për dialog

Visar Ymeri thotë se PSD-ja është kundër rrëzimit të Qeverisë Haradinaj për shkak të taksës 100%

Në mbledhjen e njëzetetretë të Këshillit të Përgjithshëm të Vetëvendosjes, kryetari, Visar Ymeri ka kërkuar nga të gjithë që të bëhen një kundër shkatërrimit të republikës. “Republika e Kosovës është shndërruar në shtet për dialog. Pra jo shtet sovran, por shtet që vazhdimisht e negocion thelbin e tij. Karakteri unitar ...

Më shumë...

Ministri dhe Komandanti i FSK-së bëjnë homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz

Ministri dhe Komandanti i FSK-së bëjnë homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz

Në shënimin e 18 vjetorit të Epopesë së UÇK-së, dhe në nderim të Komandanti Legjendar Adem Jashari, Familjes Jashari dhe të gjithë dëshmorëve dhe martirëve të kombit një delegacion i MFSK-së dhe FSK-së vizitoi Prekazin dhe familjen Jashari. Sot, ministri Haki Demolli dhe komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama së bashku ...

Më shumë...

Ish-sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton është edhe favorite e demoktarëve, Trump i republikanëve

Pesë shtete të SHBA-së kanë mbajtur zgjedhjet paraprake të shtunën, për të zgjedhur kandidatët që do të përfaqësojnë Partinë Demokratike dhe atë Republikane në garën për president. Republikanët kanë votuar në katër shtete dhe favoriti i tyre, Donald Trump, ka fituar në Luiziana dhe Kentaki, ndërsa senatori Ted Kruz në ...

Më shumë...

Kryeministri Isa Mustafa ka shkruar lidhur me prioritetet e Qeverisë gjatë këtij viti

Isa Mustafa

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka shkruar lidhur me prioritetet e qeverisë së tij gjatë këtij viti.  Ai ka premtuar se autoritetet qeveritare do të iniciojnë: kompensimin e dëmeve të luftës, zbardhjen e të gjitha rasteve të të pagjeturve, zbardhjen e vrasjeve politike dhe reformën zgjedhore. “Realizimi i këtyre objektivave ...

Më shumë...

Lëvizja Vetëvendosje ka mbajtur mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm

Visar Ymeri

Lëvizja Vetëvendosje në kushte dhe rrethana të një fushate kundër aktivistëve të saj, ka mbajtur mbledhjen e Këshillit të përgjithshëm. Në këtë mbledhje u tha se  aktivistët e Vetëvendosjes po arrestohen shkaku i një kauze të drejtë. Kryetari i kësaj partie, Visar Ymeri ka bërë të ditur se në kohën ...

Më shumë...

Qendra Rajonale e KMDLNJ-së në Mitrovicë, kërkon hetim të pavarur dhe të pa anshëm për Agim Bahtirin

Bahtiri: Institucionet e Kosovës janë të gatshme t’ia japin përgjigjen adekuate atyre që duan destabilizim

Qendra Rajonale e KMDLNJ-së në Mitrovicë, ka kërkuar hetim të pavarur dhe të paanshëm lidhur me rastin e kryetarit të Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri të cilit i është ngritur një aktakuzë për keqpërdorim të detyrës zyrtare. Kjo qendër apelon tek organet e hetuesisë që punën e vet ta bëjnë ...

Më shumë...

Kryetari Veseli bëri homazhe pranë varrit të Komandantit Legjendar, Adem Jashari

Kryetari Veseli bëri homazhe pranë varrit të Komandantit Legjendar, Adem Jashari

Në kuadër të shënimit të 18-vjetorit të rënies heroike të Komandantit Legjendar Adem Jashari dhe Familjes Jashari, si dhe në kujtim të Epopesë së UÇK-së, sot, kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, bëri homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në nderim të veprës së Komandantit ...

Më shumë...

Izet Mexhiti: Nëse në Shkup vendosen simbole kafshësh të egra luanë edhe dema, pse të mos ketë shqiponja

Izet Mexhiti: Nëse në Shkup vendosen simbole kafshësh të egra luanë edhe dema, pse të mos ketë shqiponja

Nëse mundet në Shkup të ketë simbole kafshësh të egra luanë edhe dema, ndoshta edhe një kopsht të tërë zoologjik, atëherë pse të mos ketë edhe shqiponjë dykrenare, e cila është e ketyre viseve, thotë nënkryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim dhe kryetar i komunës së Çairit Izet Mexhiti në ...

Më shumë...

Vazhdojnë manifestimet e Epopesë së UÇK-së

Prekaz

Në vazhdim të manifestimit të “Epopesë së UÇK-së, sot kanë filluar homazhet para  Shtatores së Komandantit legjendar, Adem Jashari, në Skenderaj. Homazhet do të vazhdojnë gjatë tërë ditës në institucionet lokale në Skënderaj, në Kompleksin Përkujtimor “Adem Jashari” në Prekaz, nga përfaqsuesit e Institucioneve qendrore. Homazhe bëhen edhe te lapidarët ...

Më shumë...

Adem Jashari dhe familja e tij janë dëshmia e sakrificës për liri, udhëzues i së ardhmes, tha Visar Ymeri

Adem Jashari dhe familja e tij janë dëshmia e sakrificës për liri, udhëzues i së ardhmes, tha Visar Ymeri

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, pas homazheve në Kompleksin Memorial, në Prekaz  ka deklaruar se Komandanti, Adem Jashari dhe familja e tij janë dëshmia e sakrificës për liri dhe udhëzues i së ardhmes se si individi është përherë në funksion të lirive kolektive. Visar Ymeri bashkë më deputetë dhe ...

Më shumë...

Ismet Azizi: Këshilli Kombëtar Boshnjak viziton Memorialin Përkujtimor Adem Jashari në Prekaz

Ismet Azizi: Këshilli Kombëtar Boshnjak viziton Memorialin Përkujtimor Adem Jashari në Prekaz

Pas nënshkrimit të marrëveshjeve të bashkëpunimit mes shoqatës “Kosova për Sanxhakun” dhe Këshillit Kombëtar Boshnjak,   vazhdojnë vizitat  e ndërsjella. Sot në orën 10.00, delegacioni i   Këshilli Kombëtar Boshnjak i shoqëruar nga anëtarët e organizatës do të vizitojnë Memorialin Përkujtimor Adem Jashari në Prekaz dhe do të  bëjnë homazhe tek varri ...

Më shumë...

Greqia kërkon vendosjen e gjendjes së jashtëzakonshme në kufi me Maqedoninë

Greqia kërkon vendosjen e gjendjes së jashtëzakonshme në kufi me Maqedoninë

Bëhet e ditur se një guvernator rajonal, në veri të Greqisë ka kërkuar vendosjen e gjendjes së jashtëzakonshme në kufi me Maqedoninë, për shkak të krizës me migrantë. Guvernatori i rajonit të Maqedonisë Qendrore, në Greqi, Apostolis Cicikoastar  ka thënë se numri i migrantëve të bllokuar në kufi ka arritur në ...

Më shumë...

Dridhen Shëngeni dhe BE-ja

shengen

Vala e refugjatëve drejt shteteve të Evropës si pasojë e luftës në Siri, Irak e Afganistan, ka shkaktuar jo vetëm reagime në shtetet e BE-së por edhe shtrëngim të masave. Në një kohë kur liderët e Bashkimit Evropian po përpiqen ta ruajnë regjimin pa viza Schengen, goditja e radhës vjen ...

Më shumë...

Italia do të ndërhyjë ushtarakisht në ish-koloninë e saj, në Libi, nëse i jep leje Parlamenti

Matteo Renzi

Kryeministri i Italisë, Matteo Renzi, thotë se një ndërhyrje e mundshme ushtarake italiane, në Libi, duhet fillimisht duhet të miratohet nga Parlamenti. Çdo lloj angazhimi italian kundër degëzimeve të grupit Shteti Islamik, në atë shtet duhet të kalojë në etapat e nevojshme parlamentare dhe institucionale, tha ai për partinë e ...

Më shumë...