KEK
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 969)

Ahmet Qeriqi

Sami Boroci zgjedhet Kryetar i Forumit Rinor të Aleancës Kosova e Re

Sami Boroci zgjedhet Kryetar i Forumit Rinor të Aleancës Kosova e Re

AKR ka mbajtur punimet Kongresi i II-të i Forumit Rinor të Aleanca Kosova e Re. Sami Boroci zgjedhet Kryetar i Forumit Rinor të Aleancës Kosova e Re. Në këtë tubim morën  pjesë kryetari i AKR-së, Bexhet Pacolli, kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri dhe zyrtarë e delegatë të rinj të ...

Më shumë...

Dritëro Agolli, Dielli i letërsisë shqipe që nuk do të shuhet kurrë

Dritëro Agolli

Vdekja e Dritëro Agollit në moshën 85-vjeçare, nuk ishte aksidentale, as e papritur edhe pse ai deri në muajt e fundit të jetës ndihej mirë, por i ndërgjegjshëm për moshën dhe vitet  e jetës, që kishte kaluar. Të shkruash për Agollin dhe veprën e tij është fare lehtë, sepse ai ...

Më shumë...

Prof. Murat Gecaj: Në përvjetorin e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, reportazhi,“Si e pashë unë Kosovën”

Prof. Murat Gecaj: Në përvjetorin e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, reportazhi,“Si e pashë unë Kosovën”

“Reportazhi” i gjallë dhe i flakët i Murat Gecajt për Kosovën, përfaqëson një ndihmesë të rëndësishme, e cila u jep mundësi lexuesve shqiptarë këtej kufirit, po edhe kosovarëve e bashkatdhetarëve tjerë në trevat e Ballkanit, që të njohin më në thellësi sakrificat e mëdha të popullit tonë për këto ditë, ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Xhim Xhema, shqiptaro-amerikani që i qiti telashe të mëdha Serbisë së Milosheviqit

Frank Shkreli

Me rastin e 9-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, Republika e Kosovës me institucionet e saja dhe shqiptarët kudo, në mënyrën e tyre, festuan këtë përvjetor duke nderuar veprat dhe heroizmat e shumë individëve që punuan, kontribuan, sakrifikuan dhe madje dhanë jetën për kauzën e lirisë dhe për pavarsinë ...

Më shumë...

Fidan Mustafa: Nëntë vjet shtet, fal sakrificës së gjyshërve tanë!

Fidan Mustafa

Të nderuar qytetarë të Republikës së Kosovës, të nderuar bashkëkombësit e mi shqiptarë, jemi në përvjetorin e 9-të të Pavarësisë së Kosovës, shteti më të ri në Ballkan, vendi i cili vuajti shumë ndër shekuj, veçanërisht shekullin e fundit ku cak i asimilimit, masakrave e gjenocideve të njëpasnjëshme ishin vetëm ...

Më shumë...

Bajram Arifi: Për dëshmorin Artan Abazi duhet të ngrihen dy flamuj nderi, në Lluçan dhe në Dobrosin

Bajram Arifi: Për dëshmorin Artan Abazi duhet të ngrihen dy flamuj nderi, në Lluçan dhe në Dobrosin

Në ditën e rënies së dëshmorit të UÇPMB-së,nga “Kosova Lindore” Artan Arif Abazi nga Miratova e Preshevës, sikur në Lluçan ashtu edhe në Dobrosin te varri dhe vendi ku ka rënë heroikisht, komandant “Miratoca” për veprën dhe shëmbëlltyrën e dëshmorit Artan Abazi  u bënë homazhe në shenjë respekti. Me rastin ...

Më shumë...

Ditmir Bushati: Dialogu mes Kosovës e Serbisë duhet të rivlerësohet sa i përket objektivave

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, ka mirëkuptim për Greqinë sepse atje edhe ka studiuar

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati ka thënë se dialogu në mes të Kosovës dhe Serbisë duhet të rivlerësohet sa i përket objektivave dhe çështjeve që duhet të diskutohen në Bruksel. “Gjatë këtyre nënrë  viteve, Kosova ka bërë hapa përpara drejt procesit të shtetndërtimit demokratik dhe fitimit të subjektivitetit ...

Më shumë...

Amerika nuk bashkëpunon me ushtrinë ruse në Siri derisa Moska përkrah Assadin dhe nuk pranon opozitën

Rex Tillerson

Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson ka thënë se SHBA nuk do të pajtohet të bashkëpunojë me ushtrinë ruse në Siri derisa Moska e pranon se jo të gjitha grupet opozitare siriane janë terroristë. Gjatë një takimi me homologët nga Franca, Gjermania, Turqia dhe vende të tjera në margjinat e ...

Më shumë...

Takimi i partive parlamentare shqiptare mbahet në hotelin “Arka”, në Shkup

Bisedimet për themelimin e qeverisë mes LSDM-së dhe partive shqiptare mund të dështojnë për gjuhën shqipe

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti merr pjesë në takimin e sotëm të partive parlamentare shqiptare që do të mbahet në hotelin Arka në Shkup. Takimi i dytë i partive parlamentare është thirrur nga Aleanca për Shqiptarët si obligim nga Deklarata e Përbashkët e firmosur në Tiranë dhe si vazhdimësi e ...

Më shumë...

Albulenë Haxhiu: Për shkak të politikave nënshtruese Kosova po ballafaqohet me probleme të mëdha

Haxhiu

Deputetja e Lëvizjes “Vetëvendosje”, Albulena Haxhiu, ka thënë se do të donte që 9-vjetori i Pavarësisë ta gjejë Kosovën si një vend të fuqishëm sikur brenda, po ashtu edhe në arenën ndërkombëtare por, sipas saj, fatkeqësisht është e kundërta. “Fatkeqësisht për shkak të politikave të dobëta e nënshtruese Kosova sot ...

Më shumë...

Sot në orën 12.00 fillon në Tiranë protesta e PD-së kundër Qeverisë së Edi Ramës

PD

Sot në orën 12.00 fillon protesta e Partisë Demakratike të Shqipërisë kundër Qeverisë së vendit. Protestuesit e parë tanimë janë nisur nga qytete të ndryshme drejt Tiranës, ku në ora 12:00 do të mbahet protesta e paralajmëruar për rrëzimin e Qeverisë. Disa nga militantët partiakë, të njohur për protesta të ...

Më shumë...

Kryetari Thaçi ka biseduar me përfaqësuesen e Lartë të BE-së, Federica Mogherini

Kryetari Thaçi i propozon Kuvendit dekretin për shpallen e gjendjes së jashtëzakonshme në Kosovë

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi në kuadër të Konferencës së Sigurisë së Mynihut ka takuar Përfaqësuesen e Lartë të BE-së, Federica Mogherini, ku kanë diskutuar për zhvillimet në Kosovë dhe Ballkanin Perëndimor. Ata po ashtu kanë biseduar se kur qytetarët e Kosovës do të udhëtojnë pa viza. ”Në kuadër të ...

Më shumë...

Një delegacion dypartiak nga Dhoma e Përfaqësuesve të Amerikës arrin sot në Prishtinë

Një delegacion dypartiak nga Dhoma e Përfaqësuesve të Amerikës arrin sot në Prishtinë

Një delegacion dypartiak nga Dhoma e Përfaqësuesve të Amerikës arrin sot në Prishtinë për takime dyditore si pjesë e Partneritetit të Dhomës për Demokraci që është një komision dypartiak me 20 anëtarë nga Dhoma e Përfaqësuesve e Shteteve të Bashkuara që punon drejtë për drejtë me shtetet partnere në gjithë ...

Më shumë...

Fatmir Limaj e Haxhi Shala kanë vizituar Ramush Haradinajn në Colmar të Francës

Fatmir Limaj e Haxhi Shala kanë vizituar Ramush Haradinajn në Colmar të Francës

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, deputeti Haxhi Shala dhe bashkëpunëtorë të tjerë të Nismës në diasporë, vizituan në Francë kryetarin e AAK-së, Ramush Haradinaj. Limaj ka shkruar me këtë rast se “UÇK-ja dhe familjet simbol të rezistencës së popullit tonë, si familja Jashari dhe Haradinaj, janë më meritoret ...

Më shumë...

Sot në orën 14. 00 në Colmar mbahet protestë për lirimin e Ramush Haradinajt

Protesta per Ramushin

Këshilli organizativ i protestës për lirimin e Ramush Haradinajt, ka bërë të ditur se sot në orën 14. 00 në Colmar të Francës do të mbahet një protestë me kërkesë për lirimin pa kusht të Haradinajt, i cili është ndaluar gjashtë javë më parë, në bazë të një urdhër arresti ...

Më shumë...

RKL: Prekazi, Kosova dhe shqiptarët në 9-vjetorin e shpalljes së pavarësisë

RKL

Sot më 17 shkurt 2017, në Prekaz, në vendin më të vizituar  të Kosovës, u nderua  vepra dhe heroizmi i Komandantit legjendar të UÇK-së, Adem Jashari dhe familjes së tij. Memorialin,  në lagjen Jashari, e vizituan  veteranë, invalidë, familjarë të dëshmorëve, qytetarë liridashës nga Kosova e më gjerë,  por edhe  ...

Më shumë...