MIT
kek
Airport Adem Jashari
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 971)

Ahmet Qeriqi

RKL: Hashim Thaçi kryetar i Kosovës, përçanë përfundimisht LDK-në, një pjesë të PDK-së, ndërsa forcon fuqishëm opozitën

RKL

Votimi në Kuvendin e Kosovës, më 27 shkurt 2016 i kryetarit të PDK-së, Hashim Thaçi, në postin e kryetarit të Shtetit, ka nxjerrë në sipërfaqe shumë kontradikta, që janë pasuar dhe do të pasohen me thellimin ekstrem të krizës në vend. Të gjithë analistët e matur dhe me përvojë kishin ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Familja Jashari porositë, bashkohuni e hapni sytë!

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Kosova dhe mbarë kombi kujtuan me manifestime 18-vjetorin e fillimit të luftës së armatosur të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe të sakrificave të mijëra dëshmorëve të kombit, luftë e cila me ndihmën dhe me ndërhyrjen ushtarake të aleancës së NATO-s dhe miqve perëndimorë të shqiptarëve, çoi në çlirimin e trojeve ...

Më shumë...

Ministri i Mbrojtjes së Kroacisë, Josip Buleviq u prit me ceremoni ushtarake në Ministrinë e FSK-së

Ministri i Mbrojtjes së Kroacisë, Josip Buleviq u prit me ceremoni ushtarake në Ministrinë e FSK-së

Ministri i Mbrojtjes së Kroacisë, Josip Buleviq u prit me ceremoni ushtarake në Ministrinë e  Forcës së  Sigurisë së Kosovës. Ministri kroat ka deklaruar me këtë rast se kjo është vizitë e tij e parë jashtë shtetit dhe tregon për rëndësinë që ka FSK-ja  për Ministrinë e Mbrojtjes së Kroacisë. ...

Më shumë...

Arsim Bajrami thotë se 7 Marsi – Dita e Mësuesit, është një ditë e veçantë në kalendarin e arsimit kombëtar

Arsim Bajrami

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami ka thënë se 7 Marsi – Dita e Mësuesit, është një ditë e veçantë në kalendarin e arsimit kombëtar. Ai tha se në këtë ditë, kujtojmë rolin historik të mësuesit shqiptar që nga fillet e arsimit shqip. “Kujtojmë përkushtimin dhe sakrificën e ...

Më shumë...

Në Ditën e Mësuesit, kryetari Veseli vizitoi Shkollën Fillore “Ismail Qemali” në Mitrovicë

Kryekuvendari Veseli

Me rastin e 7 Marsit, Ditës së Mësuesit, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, vizitoi Shkollën Fillore “Ismail Qemali”, në Mitrovicë. Në një pritje nga nxënësit dhe stafi mësimdhënës i shkollës, kryetari Veseli theksoi se ndihet krenar që pikërisht sot, në Ditën e Mësuesit, gjendet në shkollën, nxënës i ...

Më shumë...

Mytaher Haskuka: Edhe pas 129 vitesh shkolla shqipe po ballafaqohet me probleme shumë të mëdha

Mytaher Haskuka

Duke iu referuar Ditës së Mësuesit, 7 Marsit, Lëvizje Vetëvendosje përmes një vështrimi u rikthehet problemeve me të cilat përballet sot arsimi në Kosovë. Në një prononcim lidhur me këtë datë,  deputeti i Vetëvendosjes Mytaher Haskuka ka deklaruar se tani kanë kaluar  129 vite nga ajo kohë dhe shkolla shqipe ...

Më shumë...

Përmbytje në Pejë nga vërshimet

Përmbytje në Pejë nga vërshimet

Nga reshjet e shiut dhe rritjes së nivelit të ujërave në lumenj, sot Sheshi kryesor i Pejës, lagjja Dardania, Haxhi Zeka dhe lagjja Fidanishtë janë  vërshuar. Zëdhënësi i Shtabit emergjent, Engelbert Zefaj, tha për KosovaPress se vërshimet janë krijuar si pasojë e infrastrukturës aktuale e cila nuk ka kapacitete për ...

Më shumë...

Prof. dr. Hakif Bajrami: THEMELIMI I LRBSH-së DHE BURGIMI I DYTE I ADEM DEMAÇIT ME 1964

Adem Demaçi

Epoka Demaçiane u lind në rrethana të robërisë së thellë kombëtare. Lidhur me këtë,  para këtij ideologu do të nevoitën forca për t` i zbatuar në të njëjtën kohë dy veprime të njëkohshme strategjike (lufta do të jetë e gjatë) dhe taktike (mos me u ndalë për asnjë çast), për ...

Më shumë...

Sot përmbyllet dita e tretë e manifestimit “Epopeja e UÇK-së“, me ndezjen e zjarreve në Prekaz

Nata e Zjarreve

Sot përmbyllet dita e tretë e manifestimit, “Epopeja e UÇK-së“. Pas dy ditë të aktiviteteve të ngjeshura tematike, përkujtimore e kulturore, sonte në Prekaz në orën 18.00 me  ndezjen tradicionale të zjarreve dhe  flakadanëve në Kompleksin Përkujtimor “Adem Jashari, përmbyllet “Epopeja e UÇK-së”.  Në ’’Natën e Zjarreve“ do të shfaqet ...

Më shumë...

Donika Gërvalla: Isa Mustafa nuk ka marrë pjesë në ngushëllime për Jasharët, në Mynih, 18 vjet më parë

Aktivistja e hershme e LDK-së, Donika Gërvalla, ka kërkuar informacione se sa delegatë e kanë votuar Isa Mustafën

Donika Gërvalla, vija e atdhetarit dhe heroit, Jusuf Gërvalla deklaron se është shumë për t’u shqetësuar paaftësia e Isa Mustafës për ta përballuar të vërtetën dhe shkarja e tij në gënjeshtra krejtësisht të pakuptimta për çështje, të cilat shumë lehtë mund të vërtetohen. E pamja në Mynih në mars të ...

Më shumë...

Sllavo-maqedonasit po i keqtrajtojnë refugjatët në kufi me Greqinë

Sllavo-maqedonasit po i keqtrajtojnë refugjatët në kufi me Greqinë

Gazeta gjermane “Bild” shkruar se janë shfaqur shumë ankesa sa i përket trajtimit të emigrantëve në kufirin me Maqedoninë. Ky lajm mbështetet në organizata civile të cilat theksojnë se është shtuar keqtrajtimi i emigrantëve në vijën kufitare mes Greqisë dhe Maqedonisë. “Duhet doemos të ketë kushte më të mira, më ...

Më shumë...

Vetura e shefit të grupit parlamentar të LDK-së, Ismet Beqiri, është djegur sot në orët e para të mëngjesit

Vetura e shefit të grupit parlamentar të LDK-së, Ismet Beqiri

Vetura e shefit të grupit parlamentar të LDK-së, Ismet Beqiri, është djegur krejtësisht sot në orët e para të mëngjesit. Vetura ka qenë e parkuar para banesës së Beqirit në Prishtinë. Zjarrfikësit dhe Policia e Kosovës kanë dalë në vendin e ngjarjes për të shuar zjarrin dhe për të kryer ...

Më shumë...

Me aktivitete të ndryshme tematike, kulturore e arsimore sot kudo të trevat shqiptare shënohet 7 Marsi, Dita e Mësuesit

7 Marsi - Dita e Mësuesit

Me aktivitete të ndryshme tematike, kulturore e arsimore, sot, kudo të trevat shqiptare shënohet 7 Marsi, Dita e Mësuesit. Më 7 Mars të 1887, në qytetin e  Korçës, pas një pune të gjatë, të mundishme dhe të rrezikshme, të shumë rilindësve  u hap Shkolla e  parë në gjuhën  shqipe. Kjo ...

Më shumë...

Lulzim Jashari: Nuk ka poshtërsi më të madhe sesa të vësh atdheun në rrezik për interesa personale

Lulzim Jashari: Nuk ka poshtërsi më të madhe sesa të vësh atdheun në rrezik për interesa personale

Lulzim Jashari, djali i komandantit Adem Jashari, konsideron se 17 vjet pas luftës, Kosovës po i hapen plagë të panevojshme. Në fjalën e tij mbajtur në Akademinë përkujtimore, për “Epopoenë e UÇK-së, në Sallën e Kuqe, në Prishtinë, ai ka thënë: “Në një moment të caktuar, i madhi Sami Frashri do ...

Më shumë...

Demolli: Zhvillimet e fundit ndikuan drejtpërdrejt në ngecjen e transformimit të FSK-së në Forcë të Armatosur

Demolli: Zhvillimet e fundit ndikuan drejtpërdrejt në ngecjen e transformimit të FSK-së në Forcë të Armatosur

Ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Haki Demolli, duke folur në Akademinë përkutimore “Epopeja e UÇK-së” ka thënë se zhvillimet e fundit në Kosovë kanë ndikuar drejtpërdrejt në ngecjen e proceseve të rëndësishme për vendin, përfshirë këtu edhe transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Forcë të Armatosur. ...

Më shumë...

Lunaçek: Serbët e ndihmuan Hashim Thaçin të zgjidhet kryetari Kosovës, duke i siguruar kuorum

Ulrike Lunacek

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, është shprehur se Serbia duhet ta njohë Kosovën, meqë ajo është e vetëdijshme se Bashkimi Evropian, pas rastit të Qipros, nuk do të pranojë më asnjë shtet anëtar që nuk i ka kufijtë e definuar. Kur ka folur për integrimin e serbëve, Lunacek ka ...

Më shumë...