KEK
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 971)

Ahmet Qeriqi

Krasniqi: Jemi popull i vogël për t’i pasur dy shtete, dy Kuvende, dy ushtri e Qeveri

Jakup Krasniqi

Në një emision për  RTV Dukagjinin, kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi, ka folur për çështjen e bashkimit të trojeve shqiptare. Ai ka thënë që bashkimi i trojeve shqiptare ka qenë qëllimi i secilit, mirëpo tani është koha kur dy shtetet shqiptare duhet të konsolidohen fillimisht ...

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli bëri homazhe te Varrezat e Dëshmorëve: Fehmi Lladrovci dhe Xhevë Krasniqi-Lladrovci

Kryekuvendari Vesli bëri homazhe te Varrezat e Dëshmorëve: Fehmi Lladrovci dhe Xhevë Krasniqi-Lladrovci

Sot, në 18-vjetorin e rënies së heronjve, Fehmi Lladrovci dhe Xhevë Krasniqi-Lladrovci, kryekuvendari, Kadri Veseli, bëri homazhe dhe vendosi lule pranë vendit ku prehen në përjetësi dëshmorët e UÇK-së, në fshatin Shkabaj, ish Gllanasellë. Me këtë rast, kryetari Veseli përkujtoi rrugën e tyre, duke theksuar se Fehmi dhe Xhevë Lladrovci, në ...

Më shumë...

Deputeti i Lëvizjes për Bashkim, Raif Qela, kërkoi që Ligji për Kombinatin “Trepça” të sillet në Kuvend

Deputeti i Lëvizjes për Bashkim, Raif Qela, kërkoi që Ligji për Kombinatin “Trepça” duhet të sillet në Kuvend

Deputeti i Lëvizjes për Bashkim, Raif Qela, ka thënë se Ligji për Kombinatin “Trepça” duhet të sillet në Kuvend menjëherë, ose do të kërkohet përgjegjësi. “Prej fillimit të këtij viti, si përfaqësues i qytetarëve të Kosovës, e kam ngritur me dhjetëra herë çështjen e Ligjit mbi Trepçën. Edhe në Komisionin ...

Më shumë...

Deputeti Bali Muharremaj ka reaguar lidhur me takimin ndërministror për kthimin e serbëve në Mushtisht

Bali Muharremaj

Deputeti i AAK-së Bali Muharremaj ka reaguar lidhur me takimin ndërministror për kthimin e serbëve në Mushtisht. Ai ka thënë se përpjekja për t’i kthye serbët në Mushtisht është e  parakohshme. “Pajtimi nuk bëhet me masa administrative, po me krijimin e klimës se mirëbesimit. Sot ka ndodhur në takim ndërministror ...

Më shumë...

Arsim Bajrami: Kemi kryer detyrën tonë kombëtare në arsim, në vitet 90, nuk kemi pse dekorohemi

Arsim Bajrami

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami foli në Kuvend për çështjen e njohjes së kontributit të mësimdhënësve në vitet 1990-1999. Duke iu përgjigjur pyetjes së deputetes së AAK-së, Teuta Haxhiu rreth ligjit për njohjen e këtij kontributi, ministri deklaroi se ky ligj është në vlerësim financiar. “Ka qenë ...

Më shumë...

Deputetja Time Kadriaj, kërkoi sqarime nga ministri i Punës lidhur me pagat e veteranëve të luftës

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Time Kadrijaj, është ftuar nga Gjykata Speciale në cilësinë e dëshmitares

Në seancën e sotme të kuvendit të Kosovës është ngritur edhe çështja e pagave të veteranëve të UÇK-së. Deputetja e AAK-së Time Kadriaj, ka kërkuar sqarime nga ministri i Punës Arban Abrashi në lidhje me pagat e veteranëve të luftës. Në përgjigjen e tij ministri, Abrashi tha se aktualisht marrin ...

Më shumë...

Zyrtarë të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Serbisë të premten dhe të shtunën do të qëndrojnë në Kosovë

Qeveria Serbe

Zyrtarë të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Serbisë të premten dhe të shtunën do të jenë në Kosovë. E ashtuquajtura Zyra për Kosovën në kuadër të Qeverisë së Serbisë, nëpërmjet një komunikate ka njoftuar se këta zyrtarë do ta vizitojnë Kosovën për  sukur thuhet rëndësinë e madhe të ngecjes ...

Më shumë...

Kroacia ka të drejtë legjitime për të luftuar për barazinë e kroatëve në Bosnjë dhe Hercegovinë

Kroacia ka të drejtë legjitime për të luftuar për barazinë e kroatëve në Bosnjë dhe Hercegovinë

“Kroacia, në lidhje me ngjarjet në Bosnjë dhe Hercegovinë, në ditët e ardhshme do të reagojë përmes niveleve të larta tek Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, përmes Këshillit të Zbatimit të Paqes, si dhe do të luajë një rol të fuqishëm dhe aktiv”, i kanë thënë mediumit ...

Më shumë...

Zhan Klod Junker, kritikoi ashpër vendet anëtare të BE-së për dështim në trajtimin e krizës me emigrantë

Junker

Kryetari i Komisionit Evropian, Zhan Klod  Junker, kritikoi ashpër vendet anëtare të BE-së për dështim në trajtimin e krizës me emigrantë. Ai tha se vendet anëtare nuk duan të marrin refugjatë nga Greqia dhe Italia, që janë të mbipopulluara, shpesh për faktin se emigrantët janë myslimanë. “Disa shtete të BE-së ...

Më shumë...

Kryetari Thaçi, nuk do të dekretojë 34 gjyqtarët serbë, të propozuar nga Këshilli Gjyqësor i Kosovës

Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, nuk do të dekretojë 34 gjyqtarët nga radhët e komunitetit serb, të propozuar nga Këshilli Gjyqësor i Kosovës që nga muaji gusht i vitit 2015, kanë bërë të ditur për Radion Evropa e Lirë zyrtarë të Presidencës. Zyra për media e kryetarit, Hashim Thaçi tha ...

Më shumë...

Albin Kurti, thotë se kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi është injorant ordiner

Albin Kurti

Pasi deklarata e Albin Kurtit se mund të ketë luftë në Kosovë brenda pesë vjetësh, u komentua nga kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi si “qesharake, absurde, por edhe e  rrezikshme dhe e papranueshme, ka reaguar deputeti i Vetëvendosjes, Albin Kurti. Ai është shprehur se “i ashtuquajturi” kryetar i Kosovës, përveç ...

Më shumë...

Visar Ymeri: Seanca e një shtatorit është fundi i marrëveshjes për Demarkacionin me Malin e Zi

Visar Ymeri

Kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri ka deklaruar edhe një herë se seanca e një shtatorit është fundi i marrëveshjes për Demarkacionin me Malin e Zi, ditë kjo kur republikës iu mbrojt territori. Ai në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës, ka thënë se marrëveshja për demarkacionin është e papranueshme ...

Më shumë...

Nënshkruhet Memorandumi i mirëkuptimit në mes të Ministrisë së Infrastrukturës dhe Komunës së Klinës

Nënshkruhet Memorandumi i mirëkuptimit në mes të Ministrisë së Infrastrukturës dhe Komunës së Klinës

Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku dhe kryetari i Komunës së Klinës, Sokol Bashota, nënshkruan Memorandumin e mirëkuptimit, me të cilin Ministria e Infrastrukturës merr përsipër financimin e tërësishëm të realizimit të dy projekteve infrastrukturore në komunën e Klinës, asfaltimin e rrugëve në fshatrat Stupë-Videjë dhe Zajm, në vlerë prej 100 ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Agresiviteti i qeveritarëve me dy standarde

Krasniqi: Ideja për korrigjim kufijve është antikushtetuese por nuk është ide e Thaçit, është ide e vjetër e Serbisë

Pothuajse në të gjitha mediet qarkulluan dje dy lajme të cilat u vlerësuan kërcënuese. Konkretisht, deklaratat e Albin Kurtit dhe e Marko Gjuriqit. Për deklaratën e të parit pati një interesim të veçantë, nisur nga të parët  e vendit dhe nga e gjithë hapësira mediale. Ndërsa për deklaraten e të ...

Më shumë...

Kuvendi i Kosovës mbanë seancën e rregullt plenare

Kuvendi i Kosovës

Kuvendi i Kosovës, sot në orën 10:00, do të mbajë seancë plenare, në të cilën, përveç deputetëve të koalicionit qeveritar: RDK-LDK-Lista Serbe, pritet të marrin pjesë edhe deputetët e AAK-së dhe të Nismës për Kosovën. Në këtë seancë janë paraparë 10 pika të rendit të ditës, e në mesin e ...

Më shumë...

Brenda javës policia e Amerikës ka vrarë tre zezakë. Guvernatori i Karolinës shpallë gjendje të jashtëzakonshme

Brenda javës policia e Amerikës ka vrarë tre zezakë. Guvernatori i Karolinës shpallë gjendje të jashtëzakonshme

Guvernatori i Karolinës së Veriut, në Amerikës ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme në qytetin Charlotte, pas trazirave që janë shkaktuar si pasojë e përleshjeve mes Policisë dhe protestuesve. Protestuesit kanë shprehur indinjatën e tyre për vrasjen e një zezaku të moshë së re nga Policia. Dhuna shpërtheu natën e dytë ...

Më shumë...