leoni

Ahmet Qeriqi

Më 11.01.2021 organizohet vendosja e Gurthemelit në  përkujtim të martirëve të rënë në masakren e vitit 1921, në fshatin Prapashticë

Më 11.01.2021 organizohet vendosja e Gurthemelit në  përkujtim të martirëve të rënë në masakren e vitit 1921, në fshatin Prapashticë

Komuna e Prishtinë ka njoftuar se  sot më 11.01.2021  ditë e hënë, organizohet vendosja e Gurthemelit në  përkujtim të martirëve të rënë në masakren e vitit 1921 fshatin  në Prapashticë. Në përkujtim të këtyre martirëve nesër në ora 13:00 te Dheu i Kuq në Prapashticë bëhet vendosja e Gurthemelit. Komuna …

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: Dy dekada kemi investuar miliarda në shumëçka por jo në atë që është më kryesori, në njeriun

Fatmir Graiçevci

Janë mbresëlënëse disa tregime të mira që kanë porosi me vlera të jashtëzakonshme. Porosi që sa më herët t’i përmbushim aq më shpejt do ta ndërtojmë një të ardhme më të mirë. Tregohet se një prind i zënë pas punëve e karrierës, nuk arrinte të gjente dot kohë t’i përkushtohej …

Më shumë...

MSc. Adem Lushaj: Vështrim rreth romanit autobiografik “Lufta e ndyrë e shërbimit sekret” të autorit, Bajram Mehmeti

Adem Lushaj

“Lufta e ndyrë e shërbimit sekret” të autorit, Bajram Mehmeti, pasqyron vuajtjet e shqiptarëve në vitet e ’80-ta, duke i akuzuar për “bashkim për veprimtari armiqësore”, “propagandë armiqësore”, “nacionalizëm dhe irredentizëm”, e që sipas KODIT të RSFJ-së, ishin “vepra penale”. Proceset e montuara politike ishin bërë edhe me ndihmën e …

Më shumë...

Avdi Gjata: Shqiptarët janë nëna e vakive!?….

Prof. Avdi Gjata

Si duket punën e kemi të rëndë!? apo, siç po më duket mua, dikush po na bënë magji?!…. Dhuna që ndodhi në shtëpinë e bardhë, është për të na ardhur keq jo vetëm shqiptarëve të Kosovës, Shqipërisë, Maqedonisë, Serbisë e Mal të Zi, po edhe atyre që jetojnë në botë. …

Më shumë...

Fitim Rifati: Rënia heroike e Rexhep Malës dhe Nuhi Berishës, sipas gazetës, “Rilindja” në janar 1984

Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha

Lufta çlirimtare e shqiptarëve për bashkim kombëtar ndërmjet viteve 1912-2001, ka nxjerrë disa figura të shquara luftëtarësh, prijësish dhe intelektualësh, që me shembullin e sakrificës e të vetëmohimit, kanë përjetësuar emrat e tyre në historinë e Kosovës historike dhe kanë zënë vendin e merituar në altarin e lirisë së kombit …

Më shumë...

37 vjet më parë, natën ndërmjet 11 e 12 janarit të vitit 1984, ranë duke luftuar heroikisht Rexhep Mala e Nuhi Berisha

Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha

37 vjet më parë, natën ndërmjet 11 e 12 janarit të vitit 1984, Rexhep Mala e Nuhi Berisha ranë heroikisht gjatë një përleshjeje me forcat policore të Krahinës Autonome të Kosovës, në “Kodrën e Trimave”,  në Prishtinë. Gjatë kohës ku ishte student me iniciativën e Rexhep Malës dhe të bashkëveprimtarëve …

Më shumë...

Disa medie në Serbi: Shqiptarët e Kosovës kanë filluar ta realizojnë aspiratën e tyre ushtarake me inkuadrimin në NATO

NATO

Disa medie në Serbi shkruajnë se shqiptarët e Kosovës kanë filluar ta  realizojnë aspiratën e tyre ushtarake, pasi nga muaji mars i këtij viti  ata do të përfshihen në këmbësorinë e NATO-s përmes Gardës Kombëtare të Ajovës Gazeta serbe “Politika” shkruan se partitë politike shqiptare, të cilat po bëjnë fushata …

Më shumë...

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, gjithherë ka qenë shtëpi e mundësive për të rinjtë në politikë

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, gjithherë ka qenë shtëpi e mundësive për të rinjtë në politikë

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka takuar strukturat e Aleancës së të Rinjve të Kosovës, të cilët i ka siguruar se do ta kenë mbështetjen e tij të plotë për zgjedhjet e 14 shkurtit. Haradinaj  ka shkruar se të rinjtë e AAK-së  do të jenë vlerë e shtuar e listës …

Më shumë...

PDK vazhdon me shtrirjen e saj në botë, sot themeloi degët e radhës në Kanada dhe në Finlandë

PDK vazhdon me shtrirjen e saj në botë, sot themeloi degët e radhës në Kanada dhe në Finlandë

PDK vazhdon me shtrirjen e saj në botë, sot themeloi degët e radhës në Kanada dhe Finlandë. Partia Demokratike e Kosovës po vazhdon themelimin dhe zgjerimin e degëve të saj nëpër botë. Sot janë themeluar edhe dy degë në Finlandë dhe Kanada. Drejtori i Departamentit për Diasporë në PDK, Elmi …

Më shumë...

Haki Demolli: LDK-ja në zgjedhjet e përgjithshme duhet të shkojë e vetme, pa bërë koalicion me parti të tjera

Haki Demolli

Ish-ministri i Mbrojtjes nga radhët e LDK-së, Haki Demolli, ka njoftuar se nuk është i interesuar që të jetë pjesë e listës zgjedhore. Ai  ka radhitur  disa arsye se pse LDK në zgjedhjet e përgjithshme duhet të shkojë e vetme në zgjedhje, pa bërë koalicion me parti të tjera. Fatkeqësisht, …

Më shumë...

Pronari i një hoteli në Tiranë, Fatos Dusha, u arrestua sepse u doli në ndihmë 50 emigrantëve sirianë(!)

Pronari i një hoteli në Tiranë, Fatos Dusha, u arrestua sepse u doli në ndihmë 50 emigrantëve sirianë(!)

Fatos Dusha, pronari i një hoteli në Tiranë u arrestua mbrëmjen e djeshme pasi akuzohet se strehoi 50 sirianët e kapur në Vlorë, të cilët synonin të kalonin në Itali. 9 klandestinë të tjerë, të cilët do të dërgoheshin drejt Italisë në mënyrë të paligjshme janë gjetur të strehuar në …

Më shumë...

Të paktën 12 civilë të një familjeje afgane janë vrarë në sulmet ajrore të forcave të sigurisë mbi bazat e Talibanëve

Sulmet në Afganistan

Të paktën 12 civilë  të një familjeje  janë vrarë në sulmet ajrore të forcat afgane të sigurisë mbi bazat  e Talibanëve në provincën perëndimore, Nemruz. Kryetari i Asamblesë së Nemruzit,  Baz Muhamed Nasir tha se forca ajrore afgane kreu sulme ndaj pozicioneve të lëvizjes Talibane në rajonin e Manzarit pranë …

Më shumë...

Mësuesi shqiptar akuzon disa nga mediet kryesore për amoralitet, pervesitete, banalitete dhe poshtërim të vlerave kombëtare

Mësuesi shqiptar akuzon disa nga mediet kryesore për amoralitet, pervesitete, banalitete dhe poshtërim të vlerave kombëtare

Ju akuzoj se jeni ndër përgjegjësit kryesorë të kalbjes kulturore të vendit tonë, ngritjes sociale, korrupsionit dhe korrupsionit moral, destabilizimit mendor të gjeneratave të reja, varfërimit etik të të rinjve tanë, shtrembërimit arsimor të fëmijëve tanë. Ju me televizionin tuaj te plehrave, programet tuaja te plehrave, shfaqjet tuaja pseudo artifakte, …

Më shumë...

Fehmi Rama: Joe Biden më 20 janar do të betohet si presidenti i 46 i SHBA-ve

Fehmi Rama

Në botën shqiptare Joe Biden gëzon respekt të madhë, në sajë të kontributit të tij për lirin e Kosovës. Jo Biden, John McCain dhe Bob Dol gjatë kulmit të luftës në Kosovë, ishin të mendimit që populli i Kosovës duhet të lirohet më intervenimin e trupave tokësore, dhe të arrestohet …

Më shumë...

Zlatko Vujoviq: Beogradi po bën presion në Mal të Zi, për të ndryshuar identitetin e tyre kombëtar nga malazias në serb

Zlatko Vujoviq: Beogradi po bën presion në Mal të Zi, për të ndryshuar identitetin e tyre kombëtar nga malazias në serb

Kisha Ortodokse Serbe dëshiron të imponojë modelin e saj ideologjik-teokratik, duke i serbizuar malazezët, thotë kryetari i Qendrës për Monitorim dhe Kërkim, Zlatko Vujoviq. Ai thotë se për  Aleksandar Vuçiqin, është jashtëzakonisht e rëndësishme të” çlirohet “ose të margjinalizohet pjesëmarrja kombëtare e malazezëve në strukturën e përgjithshme të popullsisë. Ndryshimi …

Më shumë...

Shefqet Dibrani: Ndryshimi që po e tronditë Isa Mustafën

Shefqet Dibrani

Reagim në shkrimin: “Mustafa me “porosi” për Gjykatën Speciale: Të gjykohen vrasjet e anëtarëve të LDK-së, ua kemi borxh drejtësinë”, gazeta “Bota sot – Online”, 09.01.2021. Sa herë vijnë zgjedhjet, Isa Mustafa kërkon të gjykohen vrasjet e anëtarëve të LDK-së pasi ai ua paska borxh, por Isa Mustafa paska harruar …

Më shumë...