KEK
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 974)

Ahmet Qeriqi

Kataniq: Grupi i organizuar terrorist nga Serbia kishte për qëllim t’i sulmonte organet shtetërore ditën e zgjedhjeve

Kataniq: Grupi i organizuar terrorist nga Serbia kishte për qëllim t'i sulmonte organet shtetërore ditën e zgjedhjeve

Organet relevante shtetërore të Malit të Zi disponojnë  fakte që bëjnë me dije  se grupi i shtetasve nga Serbia që ndërhynë në ditën e zgjedhjeve, në Mal të Zi, deshi të organizonte dhunë në fund të ditës zgjedhore dhe të kryejnë akte terroriste. Prokurori special për luftë kundër krimit të ...

Më shumë...

Ban Ki Mun: Në sulmet e fundit ë së paku 500 sirianë janë vrarë e 2000 të tjerë kanë marrë plagë

Ban Ki Mun

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki  Mun ka deklaruar se më së paku 500 sirianë janë vrarë e 2000 të tjerë kanë marrë plagë, gjatë intervenimit të forcave të Assadit të  mbështetura nga aeroplanët dhe artileria ruse, në luftimet që po zhvillohen  për ta marrë qytetin e Halepit, të ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: A kemi paqe të drejtë dhe të qëndrueshme

Jakup Krasniqi

Organizimi i një Konference që për bosht të reflektimit ka temat që lidhen  me “Paqen e Drejtë dhe Paqen e Qëndrueshme” më shtyri të përqendrohem në një segment të kësaj çështjeje universale. Do të ndalem në rastin e Kosovës, që përmbylli shekullin e XX si objekt i një lufte me ...

Më shumë...

Prof. Dr. Hakif Bajrami: Nuk ka dhe nuk do të ketë kurrë komb kosovar

Akademik, prof. dr Hakif Bajrami: Edi Rama po e luan rrolin e “Kalit Trojës’, në “minishengen”

Çka është mjaftë, mjaftë është, Kosova duhet të shpallet e pavarur dhe sovrane, pat shpërthyer kryetari amerikan, XORXH  W. BUSH më 10 qershor 2007 në  Shqipëri. Çka është mjaft, mjaft është, nuk ka “komb kosovar”, argumenton Kushtetuta e Republikës Kosovës. Pas çlirimit është krijuar një serë konceptesh politikaneske si rezultat  e ...

Më shumë...

Arton Musliu: “Kombi Kosovar” dhe sindromi austriak

Arton Musliu

Në një nga rrugët rajonale të  Kosovës dy udhëtarë po lëviznin me një automobil. Njëri ngiste automobilin, tjetri i bënte shoqëri. Vozitësi meqenëse filloi të rritë shpejtësinë, shoqëruesi filloi të frikësohet. Për rrjedhojë ky i fundit lutë vozitësin që të zvoglojë shpejtësinë, në të njëjtën kohë i bënë me dije ...

Më shumë...

Promovohet libri-ditar lufte: “Duke i shëruar plagët e luftës”, i autorit, Ibish Ahmeti

Promovohet libri-ditar lufte: “Duke i shëruar plagët e luftës”, i autorit, Ibish Ahmeti

Në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës, “Pjetër Bogdani” të shtunën (më 22 tetor), duke filluar në ora 12:00, promovohet libri-ditar lufte, “Duke i shëruar plagët e luftës”, nga mjeku dhe ish-luftëtari i UÇK-së, dr. Ibish Ahmeti.  Për librin e Ahmetit pritet të referojnë analistë, publicistë dhe njohës të rrethanave organizative, historike ...

Më shumë...

Delegacioni i Lëvizjes Vetëvendosje, ka kryer me sukses vizitën në Bruksel

Delegacioni i Lëvizjes Vetëvendosje, ka kryer me sukses vizitën në Bruksel

Delegacioni i Lëvizjes Vetëvendosje, i përbërë nga Visar Ymeri, Shpend Ahmeti, Albin Kurti dhe Gurjeta Zeka, e ka kryer me sukses vizitën në Bruksel gjatë punimeve të Konferencës së Social Demokratëve të Aleancës Progresive Evropiane. Nga partitë e ndryshme evropiane që morën pjesë në këtë konferencë, delegacioni është takuar me ...

Më shumë...

Qosja: Kryeministri Rama me deklaratën e tij në Beograd ia tha Serbisë dy të vërteta të mëdha

Rexhep Qosja

Akademiku, Rexhep Qosja ka folur për debatin e fundit që është krijuar si pasojë e pjesëmarrjes së kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, në Forumin e Sigurisë në Beograd, ku ai ka dhënë disa deklarata për Kosovën dhe të cilat pastaj janë komentuar në mënyra të ndryshme në Prishtinë dhe Tiranë. Në ...

Më shumë...

Ibrahim Gashi: Roli i Shqipërisë në procesin e afirmimit të shtetit të Kosovës është i veçantë

Ibrahim Gashi

Profesori, Ibrahim Gashi, ish rektor i Universitetit të Prishtinë, ka thënë se reagimet nga Prishtina, për deklarimet nga Shqipëria ishin të pakuptimta. “Roli i Shqipërisë në procesin e afirmimit të shtetit të Kosovës është i veçantë. Dhe, është e pakuptimtë të thuhet se kryeministri Edi Rama nuk ka të drejtë ...

Më shumë...

Kryekuvendari Ilir Meta u prit në vizitë nga kryetari i Asamblesë Kombëtare Popullore të Kinës, Zhang Dejiang

Kryekuvendari Ilir Meta u prit në vizitë nga kryetari i Asamblesë Kombëtare Popullore të Kinës, Zhang Dejiang

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta dhe delegacioni nga Kuvendi, në kuadër të vizitës së tij zyrtare në Kinë, u prit në një takim të veçantë nga kryetari i Asamblesë Kombëtare Popullore të Kinës, Zhang Dejiang. Gjatë takimit, Meta shprehu kënaqësinë për vizitën në Pekin dhe vlerësoi marrëdhëniet e ...

Më shumë...

Më 22 e 24 tetor në Prishtinë do të mbahet Seminari i 93-të i Asamblesë Parlamentare të NATO-s

Sot në Prishtinë fillon punimet Seminari i 93-të i Asamblesë Parlamentare të NATO-s

Më 22 e 24 tetor, në Prishtinë do të mbahet Seminari i 93-të i Asamblesë Parlamentare të NATO-s. Në këtë Seminar, i cili mbahet për herë të parë në vendin tonë   do të flitet edhe për Dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Kjo pjesë do të udhëhiqet nga Frank van Kappen, ...

Më shumë...

Haxhiu: Është skandaloze që në Seminarin e 93-të i AP-së të NATO-s merr pjesë edhe Marko Gjuriq

Albulena Haxhiu i thotë Lutfi Hazirit: Kryeministri është vendosur më 6 tetor

Duke komentuar pjesëmarrjen në  punimet e Seminarit të  93-të  të Asamblesë Parlamentare  të NATO-s, i cili mbahet në Prishtinë, deputetja e Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu, në një postim të saj thotë  se është e papranueshme në atë Seminar prania e Marko Gjuriqit, i cili  njihet zyrtarisht  si drejtor i “Zyrës për ...

Më shumë...

Organet e sigurisë në vend, nuk i kanë listat me emrat e serbëve që kanë kryer krime lufte në Kosovë

Fatmir Limaj: U bënë 21 vjet qyshkur kur ushtria dhe policia serbe kryen një nga krimet më monstruoze në Burgun e Dubravës

Organet e sigurisë në Republikën e Kosovës nuk posedojnë asnjë listë të plotë  lidhur me emrat e serbëve të dyshuar, për kryerjen e krimeve në Kosovë, gjatë periudhës së luftës në vitet, 1998-99. Një listë të tillë të ushtarakëve apo personave të armatosur, për të cilët ka shënime që kanë ...

Më shumë...

Ministrja Hoxha takoi ambasadorin e parë suedez, rezident në Kosovë, Henrik Nilsson

Ministrja Hoxha takoi ambasadorin e parë suedez, rezident në Kosovë, Henrik Nilsson

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha ka pritur në takim ambasadorin e parë të Mbretërisë së Suedisë, rezident në Kosovë, Henrik Nilsson. Ajo e falënderoi ambasadorin Nilsson për bashkëpunimin e deritashëm duke shprehur gatishmërinë për thellimin e tij mbi bazat e reciprocitetit dhe vullnetit të mirë, duke synuar që të avancohet ...

Më shumë...

FSK: Gjeneral brigade Bashkim Jashari priti në takim gjeneral brigade, Blazho Beretin nga Kroacia

FSK: Gjeneral brigade Bashkim Jashari priti në takim gjeneral brigade, Blazho Beretin nga Kroacia

Shef i Inspektoratit të FSK-së, gjeneral brigade Bashkim Jashari priti në takim gjeneral brigade Blazho Beretin, zëvendës shef i Inspektoratit të Mbrojtjes të Kroacisë.  Gjeneral brigade,  Bashkim Jashari, shef i Inspektoratit të Forcës së Sigurisë së Kosovës në MFSK, priti në vizitë zyrtare një delegacioni nga Ministria e Mbrojtjes të ...

Më shumë...

Garda Kombëtare e Ajovës dhe Ushtria Amerikane për Evropë mbajtën krosin me moton “Së bashku për paqe’’

Garda Kombëtare e Ajovës dhe Ushtria Amerikane për Evropë mbajtën krosin me moton “Së bashku për paqe’’

Sot në sheshin ,,Skënderbeu” të Prishtinës, në organizim të Departamentit për Bashkëpunim Civilo-Ushtarak të MFSK-së, u mbajt krosi në atletikë, ku morën pjesë mbi 300 pjesëtarë të FSK-së, pjesëtarë të Gardës Kombëtare të Ajovës dhe pjesëtarë të Ushtrisë Amerikane për Evropë. Në hapjen zyrtare  të garës morën pjesë: Ministri i ...

Më shumë...