KEK
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 976)

Ahmet Qeriqi

Në Kosovë, për herë të parë mbahet seminari i Asamblesë Parlamentare të NATO-s

Sot në Prishtinë fillon punimet Seminari i 93-të i Asamblesë Parlamentare të NATO-s

Ditën e shtunë, në Prishtinë mbahet për herë të parë seminari i Asamblesë  Parlamentare të NATO-s, ndërkohë që pjesëmarrësit në këtë seminar  do të flasin për vendin dhe rolin e Kosovës në Evropë dhe për sigurinë euroatlantike.  Kuvendi ka bërë të ditur se në takimin treditor do të diskutohet për ...

Më shumë...

Kodheli dhe Pinotti vlerësuan marrëdhëniet dhe bashkëpunimin mes Shqipërisë dhe Italisë

Kodheli dhe Pinotti vlerësuan marrëdhëniet dhe bashkëpunimin mes Shqipërisë dhe Italisë

Shqipëria është e gatshme që të marrë përgjegjësitë që i takojnë në planin ndërkombëtar për zgjidhjen e krizës së refugjatëve, ka deklaruar ministrja e Mbrojtjes së Shqipërisë, Mimi Kodheli, në një takim me  ministren  italiane të Mbrojtjes, Roberta Pinotti. Në takimin e përbashkët, dy ministret  vlerësuan nivelin e lartë të ...

Më shumë...

Mustafa: Po përpiqemi për bashkërendimin e qëndrimeve me opozitën lidhur me demarkacionin

Mustafa: Po përpiqemi për bashkërendimin e qëndrimeve me opozitën lidhur me demarkacionin

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka paralajmëruar një takim me opozitën për të diskutuar rreth demarkacionit me Malin e Zi. Gjatë Konventës së parë të industrisë së drurit në Kosovë, Mustafa ka thënë se do të bëjnë përpjekje për bashkërendimin e qëndrimeve me opozitën, para se demarkacioni të procedohet në ...

Më shumë...

Ministri Demolli priti në vizitë komandantin e Gardës Kombëtare të Ajovës, Timothy Orr

Ministri Demolli priti në vizitë komandantin e Gardës Kombëtare të Ajovës,Timothy Orr

Ministri i FSK-së, Haki Demolli priti në takim zyrtar komandantin e Gardës Kombëtare të Ajovës, gjeneral Timothy Orr, i cili po qëndron për vizitë zyrtare në Kosovë. Në takimin e ministrit Demolli dhe gjeneralit Orr, ishin të pranishëm edhe gjeneralët: Zymer Halimi dhe Gëzim Hazrolli, me ç’ rast u bisedua ...

Më shumë...

Kryekuvendari, Kadri Veseli shpesh viziton “ilegalisht” veriun e Kosovës

Kryekuvendari, Kadri Veseli shpesh viziton “ilegalisht” veriun e Kosovës

Kryekuvendari, Kadri Veseli pas takimit që pati me nënkryetarin e komunës së Leposaviqit, Mihret Salkoviq, ka deklaruar se shumë shpesh shkon në veriun e Kosovës por që nuk dëshiron ta shfaq publikisht, për shkaqe të cilat nuk ia ka bërë të ditura opinionit. Veseli premtoi me këtë rast se shumë ...

Më shumë...

Ministrja, Hykmete Bajrami, po merr pjesë në Forumin për Investime dhe Tregti Kosovë – Turqi

Ministrja, Hykmete Bajrami, po merr pjesë në Forumin për Investime dhe Tregti Kosovë - Turqi

Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami, po merr pjesë në Forumin për Investime dhe Tregti Kosovë – Turqi që po mbahet në Stamboll të Turqisë. Në fjalën e saj, Bajrami tha se Kosova është e interesuar t’i forcojë marrëdhëniet ekonomike me Turqinë, dhe forumet sikur ky janë një mundësi ...

Më shumë...

Deputeti i LDK-së, Shpejtim Bulliqi kërkon që marrëveshja e demarkacionit me Malin e Zi të rinegociohet

Shpejtim Bulliqi

Deputeti i LDK-së, Shpejtim Bulliqi shprehet  se marrëveshja e demarkacionit me Malin e Zi duhet të rinegociohet. Edhe pse Kryeministri Mustafa ka paralajmëruar procedimin në Kuvend të demarkacionit, Bulliqi ka shprehur se fillimisht duhen menjanuar lëshimet që ka bërë Komisioni Shtetëror. “Praktikisht zgjidha më e mirë do të ishte rinegocimi ...

Më shumë...

Aeroplanmbajtëset e Marinës ruse janë drejtuar për në ujërat britanike për të rrugëtuar drejt Sirisë

Aeroplanmbajtëset e Marinës ruse janë drejtuar për në ujërat britanike për të rrugëtuar drejt Sirisë

Aeroplanmbajtëset e Marinës ruse janë drejtuar për në ujërat britanike për të shkuar drejt Sirisë.  Forcat e Armatosura norvegjeze kanë fotografuar luftanijet ruse në bregdetin e saj, duke përfshirë një aeroplanmbajtëse, nëndetëse dhe një luftë anije me fuqi bërthamore. Kjo po ndodh vetëm pak ditë pasi Marina Mbretërore e Britanisë ...

Më shumë...

Donald Trump duhet t’i refuzojë kriminelët e luftës dhe të qartësojë pikëpamjet për ndërhyrjet e NATO-s në ish-Jugosllavi

Trump

26 personalitete amerikane, me origjinë nga Shqipëria, Kosova, Kroacia, Bosnja e Hercegovina dhe vende të tjera,   i kanë dërguar një letër të hapur kandidatit republikan për zgjedhjet presidenciale në Amerikë, Donald Trump, me qëllim që ai t’i  qartësojë publikisht pikëpamjet e tij  lidhur me refuzimin e  kriminelëve të  luftës në ...

Më shumë...

Zeqir Bekolli: Bisedë me Ton Markun, në 18- vjetorin e rënies së komandant Fehmi Lladrovcit

Zeqir Bekolli: Bisedë me Ton Markun, në 18- vjetorin e rënies së komandat Fehmi Lladrovcit

* Në vitin 1978/1979 Fehmi Lladrovci, në Zagreb, ishte anëtar i kryesisë së shoqatës së studentëve shqiptarë “Shkëndija”, kurse në vitin 1982/1983 formoi qelizën e parë të Lëvizjes Popullore për Republikën e Kosovës.- Me ndihmën e gjeneralit Tom Berisha, Kroaci, në vjeshtën e vitit 1991, u bë një organizim ushtarak ...

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Edi Rama e tha atë që duhej thënë dhe jo më shumë

Mehmet Bislimi

Në këtë hapësirë të madhe, së cilës  i thonë Kosovë, dikur, dera e madhe hapej e mbyllej nga Serbia dhe ish-Jugosllavia. Dikur…, por tanimë jo. Tani, Kosovën dhe interesat e saj vitale kanë të drejt dhe obligim t’i mbrojnë shqiptarët ku do që janë, pa dyshim edhe miqtë tanë ndërkombëtarë ...

Më shumë...

Lulzim Shkreli: Nëse Rama nuk do të fliste për Kosovën, në Beograd do duhej larguar sa më parë nga posti i tij

Edi Rama dhe Aleksandar Vuciq

 Në vitin 1981, pas demonstratave të njohura të pranverës së atij viti, një funksionar i lartë serb në Kosovë, Dushan Ristiq, deklaronte se “Kurrfarë librash nuk na duhen nga Shqipëria”. Përse thirrjet e sotme janë si dy pika uji me thirrjet e ristiqëve. Së dyti, mund ta mbrosh Berat Buzhalën kur oligarkët ...

Më shumë...

DASH: Kosova është vend burim dhe destinim për burrat, gratë dhe fëmijët, që përdoren për trafikim

DASH: Paqëndrueshmëria politike e ndërhyrja në ekonomi e drejtësi, korrupsioni dhe energjia akoma janë problem në Kosovë

Në raportin e fundit të Departamentit Amerikan të Shtetit për “Trafikimin me Njerëz, thuhet se “Kosova është vend burim dhe destinim për burrat, gratë dhe fëmijët, që përdoren për qëllim të trafikimit për seks dhe punë të detyruar, përfshirë edhe në industrinë e restoranteve. Shumica e viktimave të trafikimit në ...

Më shumë...

Tahir Veliu: Republika e Shqipërisë është e obliguar t’ i mbrojë të drejtat kombëtare te popullit shqiptar

Tahir Veliu

Deklarata e panevojshme, anti-shqiptare dhe aspak diplomatike e Ministrit të Jashtëm të Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, nxiti një si përplasje mes klaneve këndej dhe andej Drinit. Ky mllef i shfaqur i Ministrit të Jashtëm, më së miri i shërben politikës pan-sllaviste dhe kurrsesi Kosovës dhe çështjes kombëtare shqiptare. Republika ...

Më shumë...

FSK-ja po zhvillon ushtrimin fushor ,,Shqiponja 5”

FSK

Forca e Sigurisë së Kosovës(FSK) nga data 22-28.10.2016, do të realizojë ushtrimin fushor ,,Shqiponja 5’’. Stërvitja e përgjithshme ,,Shqiponja 5’’ është planifikuar  deri në detaje  nga grupet planifikuese të FSK-së të mbështetura  nga ekspertë të fushave të  ndryshme  nga Garda Kombëtare e shtetit Ajova të Shteteve të Bashkuara  të Amerikës(SHBA) ...

Më shumë...

Ahmet Isufi: Shqipëria gjithmonë ka folur dhe e ka ndihmuar Kosovën

Isufi

Nënkryetari i AAK-së, Ahmet Isufi, ka folur lidhur me debatin e fundit që po ndodhë rreth deklaratave të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, për Kosovën në Beograd. Ai ka thënë se Shqipëria gjithmonë ka folur për Kosovën. “Shqipëria e ka ndihmuar Kosovën. Qytetarë tanë kanë gjetur përkujdesjen e Shqipërisë në luftë. ...

Më shumë...