KEK
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 975)

Ahmet Qeriqi

Ramush Haradinaj u deklarua kundër vazhdimit të dialogut Kosovë-Serbi

Ramush Haradinaj

Duke folur për takimin e paralajmëruar të krerëve të Kosovës e Serbisë, në Bruksel, Ramush Haradinaj ka deklaruar se është kundër dialogut  pa kushte, pas sulmeve të njëpasnjëshme të shtetit serb ndaj Kosovës. Përmes një postimi, ai ka deklaruar se  përcaktimi i Hashim Thaçit e Isa Mustafës, që pavarësisht rrethanave ...

Më shumë...

Avokati i Haradinajt hedh poshtë mundësitë e ekstradimit të tij në Gjykatën Speciale

Arianit Koci

Avokati i Ramush Haradinajt, Arianit Koci ka hedhur poshtë pretendimet e prokurorit serb, Milan Petroviq lidhur me ekstradimin Ramush Haradinaj në Gjykatën Speciale. Ai theksoi se arrestimi i Haradinajt nuk është kryer në kuadër të mandatit të Dhomave Speciale të Kosovës. Gjykata Speciale ende nuk ka gjyqtar të zgjedhur dhe ...

Më shumë...

Francois Fillon dhe Angela Merkel bisedojnë për të ardhmen e Evropës

Francois Fillon dhe Angela Merkel bisedojnë për të ardhmen e Evropës

Kandidati francez për kryetar, Francois Fillon do të takohet sot me kancelaren gjermane, Angela Merkel në Berlin ku ai do të prezantojë planet e tij për Francën dhe Evropën. Fillon pritet të mbajë një fjalim kryesor në Fondacionin Konrad Adenauer të kryeqytetit gjerman ku do të përshkruajë politikat e tij ...

Më shumë...

Skënder S.Kapiti: Amerika dhe Turqia janë aleatë strategjikë të Shqipërisë II

Skënder S. Kapiti

(Shqiptarët, turqit, sllavët dhe grekët) Fundamentalizmi ortodoks historikisht në shekuj ka qenë dhe vazhdon të jetë realisht rreziku dhe kërcënimi kryesor për shqiptarët. Mercenarët dhe të shiturit, serbo-grekofilët, antishqiptarët dhe islamofobët e përdorin turkofobinë  e tyre sot për ta coroditur opinionin me qëllim  për ta zbehur dhe shlyer nga kujtesa ...

Më shumë...

Rrezikojnë të dënohen me burg 7 ushtarë grekë me origjinë shqiptare për shkak të një fotoje me shqiponjë

7 ushtarët grekë me origjinë shqiptare dënohen nga dy muaj burg për pozimin e shqiponjës

Në një repart elitar të këmbësorisë së ushtrisë greke në Mesologji të Greqisë, 7 pjesëtarë të ushtrisë greke, me origjinë shqiptare, janë fotografuar mbrëmjen e së premtes së kaluar dhe në vazhdim kanë publikuar foton e bërë brenda ambienteve të repartit ushtarak duke bërë me pëllëmbët e tyre simbolin e ...

Më shumë...

Gazeta “Dnevnik” sulmon Edi Ramën, për shkak të bashkimit që i bëri faktorit shqiptar në Maqedoni

Edi Rama

Gazeta Dnevnik e Maqedonisë, sulmon kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama, për shkak të bashkimit që ai i bëri faktorit shqiptar duke i ftuar dy herë në Tiranë. Sulmin ndaj Ramës mediat maqedonase po e bëjnë përmes ish bashkëshortes së tij, Delina Fiço të cilën e akuzojnë si anëtare dhe përfaqësuese ...

Më shumë...

Kosova po bën përpjekje për t’u anëtarësuar në Këshillin e Evropës

Kosova po bën përpjekje për t’u anëtarësuar në Këshillin e Evropës

Kosova po bën përpjekje për t’u anëtarësuar në Këshillin e Evropës.  Sipas gazetës së Beogradit “Veçernje Novosti”, Kosova do të bëjë përpjekje që gjatë seancës plenare dimërore të Këshillit të Evropës që të lobojë për anëtarësim në këtë institucion të integruar evropian. “Duan të zënë vendin e rëndësishëm në sallën ...

Më shumë...

M. Petroviq: Haradinaj nga Franca do të ekstradohet në Gjykatën Speciale

M. Petroviq: Haradinaj nga Franca do të ekstradohet në Gjykatën Speciale

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj i cili u arrestua në Francë me një urdhër arrest të lëshuar nga Serbia, do të mund të ekstradohet në Gjykatën e Speciale për krime kundër UÇK-së, tha Prokurori serb për Krime të Luftës, Milan Petroviq shkruan Tanjug. Ai tha se ...

Më shumë...

Presidentja e Speciales filloi punën zyrtarisht

Kryetarja e Dhomave të Specializuara, Ekaterina Trendafilova, sot për herë të parë do të vizitojë Kosovën

Presidentja e Gjykatës Speciale kundër UÇK-së, Ekaterina Trendafilova, edhe zyrtarisht ka nisur punën e saj në konsolidimin e ekipit i cili do të merret me hetimin e krimeve të supozuara të UÇK-së. Caktimi i gjyqtarëve të cilët do të merren me rastet konkrete është hapi i ardhshëm i madh që ...

Më shumë...

Serbia do të provojë ta fusë trenin përsëri, bashkë me ushtri

Serbia do të provojë ta fusë trenin përsëri, bashkë me ushtri

Sipas një ueb-sajti të inteligjencies ushtarake, në Izrael, treni serb do të provojë të futet përsëri në Kosovë tash pas inaugurimit të Donald Trumpit në krye të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Dy ushtri janë gati për betejë; 60.000  trupa serbë, dhe vetëm rreth 6000 trupa të Forcës së Sigurisë ...

Më shumë...

A. Qeriqi: Isa Boletini, Robin Hudi i Shqipërisë

A. Qeriqi: Isa Boletini, Robin Hudi i Shqipërisë

Më 23 janar të vitit 1916, sipas një skenari të përgatitur nga ambasada franceze, ajo e Austrohungarisë  dhe Kral Nikolla  i Malit të Zi, në Urën e Ribnicës, karshi Kishës Katolike në Podgoricë, Isa Boletini  me trimat e tij bie në pritë të qindra forcave të armatosura malazeze. Pas një ...

Më shumë...

Sot bëhen 101 vjet nga rënia e Isa Boletinit, dy bijve, dy nipave të tij dhe tre bashklëlutëtarëve

RKL: Isa Boletini ra duke luftuar me armë në dorë dhe nuk “u vra” duarlidhur

Më 23 janar të vitit 1916, sipas një skenari të përgatitur nga ambasada franceze, ajo e Austohungarisë  dhe Kral Nikolla  i Malit të Zi, në Urën e Ribnicës, karshi Kishës Katolike në Podgoricë, Isa Boletini  me trimat e tij bie në pritë të qindra forcave të armatosura malazeze. Pas një ...

Më shumë...

Konfirmohet pjesëmarrja e kryetarit Thaçi dhe kryeministri Mustafa në takimin e Brukselit

Bisedimet Kosovë - Serbi

Në takimet e radhës që do të mbahen në Bruksel, pas një pauze të gjatë,  delegacioni i i Kosovës do të përbëhet nga kryetari, Hashim Thaçi dhe kryeministri Isa Mustafa, ka thënë për mediet, zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Arban Abrashi.  “Kryeministri Mustafa është në koordinim të vazhdueshëm me kryetarin ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Propozimi i akademikut, Rexhep Qosja nuk është dëshirë por shqetësim

Jakup Krasniqi

Është e vërtetë se propozimi i Akademik Rexhep Qosjes, nuk mund të pranohet e as të refuzohet a priori. Propozimi kërkon analiza më të thella e më përmbajtjesore. Pra, propozimi kërkon një analizë më të gjithanshme që duhet të bëhet nga studimi i disa fushave shoqërore e ekonomike. Natyrisht edhe ...

Më shumë...

AAK-ja mbanë konferencën shkencore: Gjenocidi serb në Kosovë

AAK: S’do të ketë pritje qeveritare për Haradinajn

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, ka bërë të ditur se të hënën e 23 janarit, në orën 14:00 në Hotel Sirius në Prishtinë, do të organizojë konferencë shkencore me titull: Gjenocidi serb në Kosovë. “Konferenca mbahet në solidarizim për z. Ramush Haradinaj, që po mbahet padrejtësisht në Francë, në përkrahje ...

Më shumë...

Kryetarët e Degëve të OVL të UÇK-së Deçan, Pejë e Burim vizituan familjen Haradinaj në Gllogjan

Kryetarët e DeKryetarët e Degëve të OVL të UÇK-së Deçan, Pejë e Burim vizituan familjen Haradinaj në Gllogjangëve të OVL të UÇK-së Deçan, Pejë e Burim vizituan familjen Haradinaj në Gllogjan

Kryetarët e Degëve të OVL të UÇK-së Deçan, Pejë dhe Istog Abdyl Mushkolaj, Gazmend Syla dhe Bekë Berisha, me delegacion, kanë vizituar sot familjen Haradinaj në Gllogjan të Deçanit, ku u pritën nga zoti i shtëpisë Ilmi Haradinaj. Ata i uruan plakut të shtëpisë, lirim sa më të shpejtë të ...

Më shumë...