KEK
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 975)

Ahmet Qeriqi

Halepi po vuan nën “thundrën e përdhunës” gjakatare ruse, assadiste e iraniane

Halepi po vuan nën “thundrën e përdhunës” gjakatare ruse, assadiste e iraniane

Halepi po vuan nën “thundrën e përdhunës” gjakatare ruse assadiste e iraniane. Ky koalicion djallëzor i dy shteteve të huaja dhe i regjimit fashist, assadist, Sirinë e ka kthyer në gërmadhë, ndërsa fundi i mizorisë dhe çmendurisë po derdhet mbi banorët e Halepit, qytetit historik i qytetërimit islam dhe tërë ...

Më shumë...

Kryekuvendari Veseli: Mujë Krasniqi ishte bërë shpejt shembull se si duhej të ishte luftëtari i lirisë

Kryekuvendari Veseli: Mujë Krasniqi ishte bërë shpejt shembull se si duhej të ishte luftëtari i lirisë

Në Akademinë përkujtimore për heroin e kombit, Mujë Krasniqi dhe 40 bashkëluftëtarët e tij të rënë dëshmorë, më 14 dhjetor të vitit 1998, të malet e Pashtrikut, mbajti një fjalë para të pranishmëve,   kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli. Ai deklaruar se Mujë Krasniqi ishte bërë shpejt shembull se ...

Më shumë...

Gjykatësja bullgare emërohet kryetare e Dhomave të Specializuara të Gjykatës Speciale kundër UÇK-së

Kryetarja e Dhomave të Specializuara, Ekaterina Trendafilova, sot për herë të parë do të vizitojë Kosovën

Pas rekomandimit të të ashtuquajturit Panel Përzgjedhës i pavarur, autoriteti emërues, grekja, Alexandra Papadopulu, shefe e Misionit të EULEX-it në Kosovë, emëroi zyrtarisht kryetare të Dhomave të Specializuara, bullgaren, Ekaterina Trendafilova  nga Bullgaria. Nga marsi 2006 deri në mars 2015, Dr. Trendafilova shërbeu si gjykatëse e Gjykatës Penale Ndërkombëtare (GJPN). ...

Më shumë...

Gjenerallejtënant Rrahman Rama qëndroi për vizitë zyrtare në Bruksel

Gjenerallejtënant Rrahman Rama qëndroi për vizitë zyrtare në Bruksel

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, gjenerallejtënant Rrahman Rama nga data 11-14 dhjetor, qëndroi për një vizitë zyrtare në Bruksel. Gjatë qëndrimit, Ai u takua me përfaqësues ushtarak të SHBA, Shqipërisë dhe Kroacisë, etj., si dhe kryesuesin e komitetit ushtarak të NATO-s.  Gjeneral Rama diplomatët ushtarak i ka njoftuar ...

Më shumë...

Visar Ymeri: Bombardimet dhe mizoritë në Halep kanë tronditur ndërgjegjen e njerëzve anembanë botës

Visar Ymeri: Gjyqtari Kalludra, argat i pushtetit që përndjek aktivistët e Vetëvendosjes

Kryetari i lëvizje Vetëvendosjes, Visar Ymeri tha bombardimet dhe mizoritë  fundit në Halep kanë tronditur ndërgjegjen e njerëzve anembanë botës. Qindra mijëra fëmijë e pleq të vrarë barbarisht, shtëpi e spitale të shkatërruara, persekutime, masakra e spastrime, janë këto pasojat e një lufte që nuk po kryhet tash e gjashtë ...

Më shumë...

Kadri Veseli: Kosova dhe Hungaria po thellojnë bashkëpunimin

Kryekuvendari, Veseli, priti në takim ministrin e Punëve të Jashtme dhe të Tregtisë të Hungarisë, z. Péter Sijártó, me të cilin kanë diskutuar për zhvillimet

Kryekuvendari, Veseli, priti në takim ministrin e Punëve të Jashtme dhe të Tregtisë të Hungarisë, z. Péter Sijártó, me të cilin kanë diskutuar për zhvillimet politike dhe për thellimin e bashkëpunimit mes Kosovës dhe Hungarisë. Në këtë takim, kryekuvendari Veseli e ka falënderuar kryediplomatin e Hungarisë për mbështetjen që ky ...

Më shumë...

Është ndërprerë mbledhja e jashtëzakonshme e Kuvendit të Komunës së Mitrovicës

Është ndërprerë mbledhja e jashtëzakonshme e Kuvendit të Komunës së Mitrovicës

Është ndërprerë mbledhja e jashtëzakonshme e Kuvendit të Komunës së Mitrovicës pasi që qysh në fillim u sheshuan mospajtime mes asamblistëve të PDK-së dhe LDK-së dhe kryetarit të komunës Agim Bahtiri e asamblistëve të AKR-së. Ata ishin takuar  për të diskutuar lidhur me  gjendjen e sigurisë në komunë pas ngritjes ...

Më shumë...

Ministrja Hoxha: Projektligji për përgjegjësinë disiplinore hap drejt fuqizimit të sistemit të drejtësisë

Ministrja Hoxha: Projektligji për përgjegjësinë disiplinore hap drejt fuqizimit të sistemit të drejtësisë

Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, ka qenë e pranishme në tryezën e organizuar nga Ministria e Drejtësisë, me ç’ rast është diskutuar: Projektligji për përgjegjësinë disiplinore për gjyqtarë dhe prokurorë, ku kanë marrë pjesë, zëvendës-kryeministri, Hajredin Kuçi, kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi, ambasadori amerikan Greg Delawie, shefja e Zyrës së ...

Më shumë...

Nezir Myrtaj: Brezi që mbajti ndezur flakadanin e lirisë

Nezir Myrtaj: Brezi që mbajti ndezur flakadanin e lirisë

(Recension për librin “Në rrugë drejt lirisë”, Agim Sylejmani, Prishtinë, 2016 ) Është e njohur thënia se rruga e revolucionit dhe përgjithësisht rruga që çon te liria nuk është e shtruar me lule, por është rrugë e vuajtjeve të shumta dhe e sakrificave të mëdha. Pikërisht këtë fakt e konfirmon ...

Më shumë...

Samantha Power: Halepi sot është sikur ishte Srebrenica e Ruanda dikur

Samantha Power: Halepi sot është sikur ishte Srebrenica e Ruanda dikur

Ambasadorja amerikane në OKB, Samanta Pover ka akuzuar Rusinë dhe Iranin, shtete këto tp cilat po e ndihmojnë për të kryer krime të rënda, regjimin e Assadit, në Siri. Këto sulme të egra dhe antinjerëzore do të lënë shenja të pashlyeshme në ndërgjegjen e tyre. Halepi sot është sikur ishte ...

Më shumë...

Fidan Mustafa: A kemi kujt t’i themi ta ndalojë luftën në Halep?

Fidan Mustafa: A kemi kujt t'i themi ta ndalojë luftën në Halep?

Po e filloj thirrjen time, drejtuar Anëtarëve të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, përfaqësuesve të Grupit të Kontaktit, Anëtarëve të Kombeve të Bashkuara, nëse vërtet këta janë për këtë ndihmë!?  Po i drejtohem si një Njeri i planetit Tokë, nëse kjo ka një domethënie për ju, pa e precizuar nëse ...

Më shumë...

Shtyhet për 20 shkurt gjykimi kundër deputetëve: Albin Kurti, Albulena Haxhiu, Faton Topalli e Donika Kadaj Bujupi

Shtyhet për 20 shkurt gjykimi kundër deputetëve: Albin Kurti, Albulena Haxhiu, Faton Topalli e Donika Kadaj Bujupi

U shtyhe për 20 shkurt gjykimi kundër deputetëve: Albin Kurti, Albulena Haxhiu, Faton Topalli e Donika Kadaj Bujupi. Shkak për shtyrjen e gjykimit ishte mungesa e deputetëve, Albin  Kurti e Albulenë Haxhiu, që kishin njoftuar gjykatën së do të jenë në udhëtim zyrtar. Gjykata kishte njoftuar dëshmitaren Blerta Deliu, deputete ...

Më shumë...

Pjesëmarrësit e Pellgut të Drinit do të bashkohen sot e nesër në Prishtinë

Pjesëmarrësit e Pellgut të Drinit do të bashkohen sot e nesër në Prishtinë

Me 14-15 Dhjetor 2016, Në Swiss Diamond Hotel në Prishtinë, organizohet Konferenca e 4-te e palëve, në kuadër të Veprimit të Koordinuar për Drinin (CORDA), për zbatimin e Memorandumit të Bashkëpunimit për Drinin, si dhe në kuadër të Projektit të GEF për Drinin: “Mundësimi I Bashkëpunimit Ndërkufitar dhe Menaxhimit të ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Kapitull nga romani në dorëshkrim, “Guri i betimit”

Ahmet Qeriqi

Haxhi Yllbegu   Në vitin 1360 Sulltan Murati i Parë, kishte filluar sulmet kundër  principatave të  Ballkanit, të cilat i përkisnin Perandorisë së Lindjes, Bizantit, që ishte dobësuar sidomos nga inkursionet e princërve të Rashkës. Ata  kishin krijuar edhe mbretërinë e tyre, madje e quanin Perandori. Në vitin 1366 osmanët ...

Më shumë...

Më 14 dhjetor 1998, në vendin e quajtur “Likenet e Hasit”, kanë rënë 41 dëshmorë në krye me Mujë Krasniqin

Më 14 dhjetor 1998

18-vjet më parë, më 14 dhjetor të vitit 1998, në vendin e quajtur “Likenet e Hasit”, një formacion luftarak i UÇK-së, në krye me komandantin, Mujë Krasniqi, kishte rënë në pritë të forcave policore dhe ushtarake serbe. Gjatë luftimeve krejtësisht të pabarabarta kanë rënë dëshmorë pjesëtarë të radhëve të UÇK-së, ...

Më shumë...

Akademi përkujtimore në 18-vjetorin e rënies së Mujë Krasniqit dhe 40 bashkëluftëtarëve të tij

Mujë Krasniqi

Në organizim të shoqatave të luftës së UÇK-së, mbahet Akademi përkujtimore me rastin e 18 vjetorit të rënies së  dëshmorëve të Zonës Operative të Drenicës dhe të Pashtrikut  të cilët kanë  rënë në vendin e quajtur Likenet e Hasit në Gorozhup të Pashtrikut më 14 dhjetor 1998,udhëhequr nga komandanti, Mujë ...

Më shumë...