KEK
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 973)

Ahmet Qeriqi

Fadil H. Demaku ka dhënë dorëheqje nga pozita e deputetit të Kuvendit të Kosovës

Fadil H. Demaku ka dhënë dorëheqje nga pozita e deputetit të Kuvendit të Kosovës

Në një postim lidhur me aktvendimin e Gjykatës së Apelit, deputeti nga radhët e PDK-së, Fadil Demaku shkruan se pas vendimit të djeshëm të Gjykatës së Apelit, me saktësisht të misionit EULEX për të na dënuar, gjoja për krime lufte, në një proces krejtësisht të montuar, skandaloz pa asnjë fakt ...

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur në një takim kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur në një takim kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka pritur në një takim kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. Ata kanë zhvilluar një takim të mbyllur me ç’rast nuk janë prononcuar as para medieve. Kryetari, Hashim  Thaçi ka përkrahur pa rezervë  qëndrimin e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama gjatë vizitës së tij në Beograd ...

Më shumë...

Ka dështuar takimi i kryetarëve të pesë partive politike parlamentare të Kosovës

Ka dështuar takimi i kryetarëve të pesë partive politike parlamentare të Kosovës

Kryetarët e pesë partive më të mëdha politike janë takuar dhe kanë biseduar në hotelin “Swiss”, në Prishtinë. Në takim kanë marrë pjesë kryetarët e PDK-së, LDK-së, Vetëvendosjes, AAK-së dhe Nismës për Kosovën. Nga AAK-ja  i pranishëm ka qenë Ramush Haradinaj, i cili e  ka lëshuar mbledhjen, duke arsyetuar me ...

Më shumë...

Zeqir Bekolli: Prani e fantazisë dhe e porosive me karakter edukativ

Zeqir Bekolli: Prani e fantazisë dhe e porosive me karakter edukativ

( Avdi Shala: “Fluturoni, Fluturoni”, përmbledhje me poezi, Prishtinë, 2014) Bashkëvendësi ynë, Avdi Shala është bërë i njohur në fushën e Letërsisë për fëmijë me poezitë dhe prozën, që janë të kapshme për brezin të cilit edhe ia dedikon. Kështu ndodhë edhe me përmbledhjen  e tij “Fluturon, Fluturon”, me të ...

Më shumë...

OVL e UÇK-së: Lirinë e fituam me gjak dhe falë luftës çlirimtare u krijuan Institucionet e Republikës së Kosovës

OVL e UÇK-së

Lidhur me vendimin e Gjykatës së Apelit ndaj rastit “Drenica II” ku të akuzuarve u konfirmohet dënimi i shkallës së parë, ka reaguar edhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. OVL e UÇK-së nëpërmjet një komunikate për media shpreh indinjatën për dënimet e ish-luftëtarëve të UÇK-së. ...

Më shumë...

Vetëvendosja: EULEX-i i ka caktuar vetes njollosjen dhe kriminalizimit të luftës së lavdishme të UÇK-së

Eulex

Lëvizja Vetëvendosje ka reaguar kundër dënimit të ish eprorëve e luftëtarëve të UÇK-së. në Reagim thuhet: Derisa sot e 16 vite mbesin të pa dënuara krimet sistematike të Serbisë ndaj popullit të Kosovës dhe derisa krimi organizuar e korrupsioni në vendin tonë po zhvillohen të papenguara nga sistemi i drejtësisë, ...

Më shumë...

Nexhmi Lajçi: Tradhtarët janë si gjarpri helmues, gjarpri është dashur të goditet në kokë e jo në bisht

Nexhmi Lajçi

Luftëtari i lirisë dhe veterani i UÇK-së, Nexhmi Lajçi në një postim të tij ka shkruar se Ushtria Çlirimtare e Kosovës arriti që më ndihmën e faktorit pozitiv ndërkombëtarë ta përzërë  pushtuesin serbo-malazez nga Kosova, por e humbi betejën më të rëndësishme në frontin e luftës, kundër bashkëpunëtorëve të Serbisë, ...

Më shumë...

RKL: Gazeta Ekspres i prin fushatës kundër UÇK-së duke lënë prapa edhe mediet në Serbi

RLK

Nuk është vështirë të dihet se kush e ka financuar dhe e financon Gazetën ekspress, e cila tashmë ka intensifikuar fushatën djallëzore kundër UÇK-së, në prag të hetimeve të Gjykatës Speciale, pikërisht në ditët kur po i zhvillon punimet Seminari i Asmablesë Parlamentare të Evropës. Duke i dhënë vetës të ...

Më shumë...

Nexhmi Lajçi: UÇK-ja në front fitoi luftën kundër Serbisë por ende nuk e ka fituar kundër tradhtarëve e spiunëve

Nexhmi Lajçi: Politika evropiane e shitur në Serbi e Rusi ka kthyer timonin në kah të padëshirueshëm për shqiptarët

…Ushtria Çlirimtare e Kosovës arriti që më ndihmën e faktorit pozitiv ndërkombëtarë ta përzërë  pushtuesin serbo-malazez nga Kosova, por e humbi betejën më të rëndësishme në frontin e luftës, kundër bashkëpunëtorëve të Serbisë, spiunë e tradhtarë të kombit. Ajo pati për qëllim që popullin e vet ta paraqesë si të ...

Më shumë...

Një prokuror ndërkombëtar i parashtroi dy aktakuza në Gjykatën Themelore të Prishtinës

Gjykata

Një prokuror ndërkombëtar i parashtroi dy aktakuza në Gjykatën Themelore të Prishtinës në lidhje me “krim të organizuar dhe korrupsion” ndaj grupit të udhëhequr nga ish-deputeti i PDK-së, Azem Syla. Sipas njoftimit për media, në aktakuzën e parë akuzohen 22 të pandehur, ndërsa në aktakuzë janë renditur 46 pika të akuzës ...

Më shumë...

Fatmir Limaj: Dënimi i çlirimtarëve është lajm shumë i keq për gjithë liridashësit

Limaj

Kryetari i Nismës për Kosovës, Fatmir Limaj ka reaguar për vendimin e Gjykatës së Apelit ndaj të dënuarve për rastin e njohur se “Drenica 2”. Limaj ka thënë se, “ky është një lajm shumë i keq për gjithë liridashësit në Kosovë”. “Dje u dënuan zërat e parë të UÇK-së, ata ...

Më shumë...

NISMA mban takim rajonal në Malishevë

NISMA mban takim rajonal në Malishevë

NISMA për Kosovën, ka filluar të mbajë  takime pune me kryesitë e degëve të saj, sipas rajoneve. Nën organizimin e Sekretarisë Organizative, kryesitë e degëve të NISMA për Kosovën në Prizren, Suharekë, Rahovec, Dragash dhe Malishevë, kanë zhvilluar një takim pune në Malishevë. Të pranishëm në këtë takim, të parin ...

Më shumë...

Aktivitet publik i Vetëvendosjes për lirimin nga burgu të aktivistëve

Lëvizja Vetëvendosje, qendra Gjermani proteston sot në prag të Samitit të Ballkanit

Me shpalosjen e panos me mbishkrimin “Lironi të burgosurit politik” dhe me brohoritje të parullës “Pa drejtësi nuk ka qetësi”, filloi një aktivitet simbolik në afërsi të burgut të Pejës, ku po mbahet padrejtësisht i burgosur aktivisti i Lëvizjes VETËVENDOSJE!, Egzon Haliti. Përmes këtij aksioni, u kërkua lirimi i Egzonit, ...

Më shumë...

Suzana Shkreli, kandidate shqiptare për Kongresin në Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Demokratja, Suzana Shkreli po merr pjesë në garën zgjedhore për në Kongresin Amerikan

Suzana Shkreli, kandidatura shqiptare për Kongresin në Shtetet e Bashkuara duket se po realizon ëndrrën amerikane. Asistente-prokurorja Shkreli ka marrë mbështetjen e Presidentit Barack Obama ndërsa kandidon për postin e përfaqësimit të zonës së Miçiganit në Kongres. E para shqiptaro-amerikane që kandidon për një post të tillë, ajo u përshkrua ...

Më shumë...

Skënder S. Kapiti: Ja pse duhen përshëndetur kryetari, Bajram Mulaku, dhe komuna e Vushtrrisë

Skënder S. Kapiti

 Këtë përshëndetje e bëj nisur nga fakti pas informimit se Kryetari i Kumunës Vushtrrisë z. Bajram Mulaku ka autorizuar Drejtorinë e Urbanizimit pranë kësaj Komune për nisjen e Projektit për Sheshin “Hasan Prishtina” dhe të ngritjes së shtatores së tij.Ky projekt nuk i shërben vetëm qytetarëve të Vushtrrisë pasi ai ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Edhe 145-vjetori i lindjes së At Gjergj Fishtës kaloi pa përkujdesje institucionale

Frank Shkreli

E Diela e 23 Tetorit shënoi 145-vjetorin e lindjes së At Gjergj Fishtës. Flamuri i kombit valëvitet pranë bustit të vetmuar dhe të autorit të Lahutës së Malcisë të harruar, para shtëpisë gërmadhë ku dikur banonte poeti kombëtar, At Gjergj Fishta – dhe siç shihet në fotografinë më poshtë, në ...

Më shumë...