MIT
Airport Adem Jashari
kek
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 973)

Ahmet Qeriqi

Ministrja, Hykmete Bajrami: Do të vazhdojë reciprociteti me Serbinë

Ministrja, Hykmete Bajrami

Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami,  ka shprehur keqardhjen që për shkak të aplikimit të reciprocitetit me Serbinë, mërgimtarët që udhëtojnë nga Serbia për në Evropë dhe anasjelltas mund të kenë probleme. Ajo ka sqaruar se marrëveshja e CEFTA-s nuk po respektohet nga Serbia dhe fajtor për këtë situatë ...

Më shumë...

Papa Françesku ka dënuar ata që kanë dështuar të ndihmojnë refugjatët dhe emigrantët

Papa Françeku: Ka abuzime me fëmijë dhe me murgesha nga priftërinj madje edhe na nga peshkopët

Në fjalimin e tij tradicional të Pashkëve, të mbajtur nga bazilika e “Shën Pjetrit” në Romë, Papa Françesku ka dënuar ata që kanë dështuar, të ndihmojnë refugjatët dhe emigrantët. Papa tha se refugjatët përballen shpesh me “refuzimin e atyre, që në fakt duhej t’u ofronin mirëseardhjen dhe ndihmë”. Ai dënoi ...

Më shumë...

Genevieve Chenard: Ja arsyet pse nuk duhet të ngutemi me shpalljen e Nënës Terezës- shenjtëreshë

Nëna Terezë

Kritikja e vazhdueshme e nobelistes dhe humanistes shqiptare, Genevieve Chenard, tek New York Times tashmë ka shprehur kundërshtinë e saj me vendimin e Vatikanit për ta shpallur Nënën Tereze shenjtëreshë. Shkrimin e profesoreshës së Universitetit të Montrealit. Nuk jam e bindur se duhet të ngutemi kaq shumë me shpalljen e ...

Më shumë...

Bashkimi Demokratik për Integrim organizoi debat në sferën e bujqësisë

Bashkimi Demokratik për Integrim organizoi debat në sferën e bujqësisë

Bashkimi Demokratik për Integrim sot organizoi debat në sferën e bujqësisë në kuadër të aktiviteteve për përgatitjen e versionit final të Platformës 2020 për zgjedhjet e jashtëzakonshme të vitit 2016. Debatin e hapi Fatmir Besimi si përfaqësues i departamentit për program zgjedhor në kuadër të shtabit zgjedhor, i cili në ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Revoltat e protestat e Marsit dhe Prillit të 1981 shënuan epokën e rikthimit të shqiptarëve në identitet të mirëfilltë kombëtar

vitit 1981

Demonstratat gjithë-popullore të Marsit dhe Prillit të viti 1981, shënuan kthesën vendimtare të ndarjes definitive të shqiptarëve të robëruar nga ish-RSFJ. Kërkesa për krijimin e një republike të shqiptarëve në Jugosllavi, shtrohej si nevojë strategjike e kohës, për të ruajtur identitetin kombëtar të shqiptarëve dhe për të krijuar parakushte për ...

Më shumë...

Faton Topalli: Marsi e prilli i vitit 1981 i vunë themelet e Republikës së Kosovës

Faton Topalli

26 Marsi i vitit 1981 përbën një kthesë të madhe në Lëvizjen Kombëtare për Pavarësi. Sot duhet të ndihen krenar të gjithë ata që me gjak, djerse dhe shumë vite burg kontribuuan në jetësimin e Republikës së Kosovë. Lufta për Sovranitet politik ekonomik dhe territorial vazhdon. Nuk ka dyshim që ...

Më shumë...

Refik Hasani: Pjesëmarrja për zgjedhje Parlamentare të Serbisë duhet të kushtëzohet ?

Refik Hasani

Më 24 prill janë caktuar zgjedhjet lokale dhe Parlamentare të Republikës së Serbisë. Ne, Shqiptarët e Medvegjës, Bujanocit dhe Preshevës edhe në këto zgjedhje jemi pro e kontra. Për një vend apo dy ulëse nuk kemi nevojë të ndahemi. Në ndërtimin e një qëndrim unik politik do të duhej të ...

Më shumë...

Besart Krasniqi: Marsi i rezistencës kombëtare

Demostratat e vitit 1981

Marsi  muaji, ku rezistenca  është  gjithherë e nxehtë dhe e fuqishme, përkundër faktit se ky muaj është i ftohtë. Muaj ky që paralajmëron jo vetëm pranverën sipas stinëve, por edhe pranverën që vetëm me rezistencë, shqiptaret mund t’i realizojnë qëllimet dhe aspiratat e tyre.   Shumë marsa kanë qenë të përgjakshëm, ...

Më shumë...

Gjatë protestave dhe demonstratave të 27 dhe 28 marsit të vitit 1989 kanë rënë rreth 30 dëshmorë e martirë në mbarë vendin

Ismet Krasniqi

Më 27 dhe 28 mars të vitit 1989 gjatë demonstratave dhe protestave kundër forcave policore serbe në Prishtinë, me rastin e  pezullimit të  autonomisë dhe masave për ta shtypur  Kosovën  kanë rënë 30 dëshmorë, në Prishtinë, Drenas, ish Gllogovc, Zhur dhe në disa vendbanime të vendit. Në Prishtinë gjatë protestave ...

Më shumë...

Komuna e Kastriotit sot përkujton 10 dëshmorët e martirët e familjes, Rama

Aktivitete tematike dhe përkujtimore në 17-vjetorin e rënieve të dëshmorëve të familjes, Rama nga Shkabaj e Kastriotit

Komuna e Kastriotit  sot përkujton 10 dëshmorët e martirët e familjes, Rama në mesin e tyre edhe fëmijë, të cilët forcat serbe i kanë vrarë para 17 viteve, me rastin e fillimit të bombardimeve të NATO-s kundër Serbisë. Në aktivitetet për nderim të këtyre dëshmorëve e martirëve organizatorët fillimisht do ...

Më shumë...

Në 17-vjetorin e plojës fashiste serbe përkujtohet masakra kundër familjes Berisha në Therandë ish-Suharekë

Në 17-vjetorin e plojës fashiste serbe përkujtohet masakra kundër familjes Berisha në Therandë ish-Suharekë

Përveç masakrave në Krushë të Madhe, Brestoc, Fortesë e Celinë, ku forcat policore e ushtarake serbe kishin vrarë e masakruar më shumë  se 400 shqiptarë gjatë dy ditëve, ata kishin vazhduar sulmet brutale në të gjitha vendbanimet shqiptare. Me qëllim të shfarosjes dhe dëbimit masiv nga Kosova, më 26 mars ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Politikani shqiptar duhet të ketë shumë kujdes për gjuhën e komunikimit

Jakup Krasniqi

Nuk ka asnjë dyshim se kombi ynë ka shumë nevoja jetësore, ekzistenciale  për të cilat duhet pasur një bazë të fortë ekonomike e financiare, por ka diçka që nuk kërkon shumë financa, kërkon vullnet të mirë e kulturë të mirësjelljes. Duhet ta pranojmë, populli ynë ka pasur kushte të renda ...

Më shumë...

17 vjet më parë ploja fashiste serbe vetëm në fshatrat Krushë e Madhe, Brestoc,Fortesë e Celinë kishte masakruar rreth 400 shqiptarë

Në shenjë hakmarrje kundër NATO-s, që në ditët e para të bombardimeve, ushtria dhe policia serbe, 17 vjet më parë kishte goditur frontalisht popullatën civile shqiptare. Vetëm në fshatrat: Krushë e Madhe, Fortesë, Brestoc e Celinë kishin vrarë e masakruar rreth 400 shqiptarë, gjinish e moshash të ndryshme, në mesin ...

Më shumë...

Mesazhi i Pashkëve nga kryetari i Kishës Protestante Ungjillore, Pastor, Driton Krasniqi

Driton Krasniqi

Pashka – kohë e shlyerjes së mëkateve tona nga ana e Perëndisë “Në qoftë se Krishti nuk është ringjallur, i kotë është besimi juaj; ju jeni ende në mëkatet tuaja” 1 Korintasve 15:17 Festa e Pashkës, bashkë me Krishtlindjen, përbëjnë festat themelore të besimit të Krishterë. Miliona njerëz anë a ...

Më shumë...

Meshën solemne të Pashkeve në Katedralen “Nënë Tereza” në Prishtinë, do ta udhëheq Ipeshkvi i Kosovës, Dodë Gjergji

Meshën solemne të Pashkeve në Katedralen “Nënë Tereza” në Prishtinë, do ta udhëheq Ipeshkvi i Kosovës, Dodë Gjergji

Në vigjilje të Pashkëve, komuniteti katolik në Kosovë ka nisur përgatitjet për shënimin e kësaj feste. Duke përcjell mesazhin për këtë ditë, Zyra e Ipeshkvisë së Kosovës ka paralajmëruar edhe mbajtjen e meshës solemne të Pashkeve në Katedralen “Nënë Tereza” në Prishtinë, të cilët do ta udhëheq Ipeshkvi i Kosovës, ...

Më shumë...

Sali Asllanaj: I bëj apel opozitës të kthehet në Kuvend, sepse aty ka hapësirë të mjaftueshme për prezantin të ideve

Sali Asllanaj: I bëj apel opozitës të kthehet në Kuvend, sepse aty ka hapësirë të mjaftueshme për prezantin të ideve

Anëtari i Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës, Sali Asllanaj, i ka bërë thirrje opozitës të kthehet në Kuvend. Në këtë intervistë për “Epokën e re” ai ka vlerësuar se është një pamje jo e këndshme në Kuvendin e Kosovës meqë po mungon debati i mirëfilltë në mes të pozitës ...

Më shumë...