Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 978)

Ahmet Qeriqi

Lulzim Beqiri: Letër publike drejtuar ambasadores së BE-së në Kosovë Nataliya Apostolova

Mr. Lulzim A. Beqiri

E nderura, Nataliya Apostolova  përfaqësuese speciale e zyrës së BE-së në Prishtinë, unë jam një qytetar i Republikës së Kosovës, një i ri që ka shumë ambicie dhe dëshirë të jetë një ditë pjesë e familjes së madhe evropiane pra BE-së, ajo çka më shtyri të shkruaj është situata ekonomike ...

Më shumë...

Prof. Dr. Bardhosh Gaçe: “Ikja e madhe”, një rrëfim i trishtueshëm për emigracionin shqiptar

Prof. Dr. Bardhosh Gaçe: “Ikja e madhe”, një rrëfim i trishtueshëm për emigracionin shqiptar

Publicisti i njohur, Albert Z. Zholi, është autori i mbi njëzet librave që nga poezia, proza, romani, monografia, publicistika etj. Në jetën e një krijuesi një numër i tillë nuk është pak, për më tepër që autori është i një moshe të re dhe në kulmin e krijimtarisë së tij. ...

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: LISTA N’ BELIGRAD

Jusuf Zenunaj

Lista n’Beligrad shkoi ta marrë bekimin me votat e saj të drejtojë Prishtinën. Një shekull e më shumë të pushtuar ishim, në sofër e në fushë, në shkollë , fabrikë e n’gjumë, në tokë e në ajër, në oborr edhe në varre, si ora serkisof, , me pare e papare ...

Më shumë...

Izaora Çollaku: Hapet konkursi letrar “Frymoj në letër”

Izaora Çollaku: Hapet konkursi letrar “Frymoj në letër”

“Frymoj në letër” është aktiviteti i radhës i cili do të organizohet nga Ideartë! (www.unejamidearte.com) Një konkurs letrar, një mundësi e shkëlqyer për të gjithë personat që kanë dhunti të shkruarin, pa limit moshe, me synimin e vetëm të promovuarit e talenteve në fushën letrare. Në këtë garë të artit ...

Më shumë...

Lajmin e publikuar në RTK e ka demantuar edhe Haradinaj, i cili mohon të jetë arritur marrëveshje PAN-AKR

Haradinaj

Kandidati i PAN-it për kryeministër, Ramush Haradinaj, ka thënë se lajmi i publikuar nga televizioni publik për arritjen e marrëveshjes në mes AKR-së dhe PAN-it është spekulim. Është spekulim,  është përgjigjur shkurt kryetari i AAK-së për Kosovapress. Pak më herët, edhe agim Bahtiri nga AKR ka thënë, se ky lajm ...

Më shumë...

Behxhet Pacolli: Nuk ka marrëveshje mes koalicion PAN dhe AKR-së

Behxhet Pacolli

Pas publikimit të lajmit në Radio Televizionin e Kosovës lidhur me arritjen e marrëveshjes së koalicionin PAN me AKR-në, thuhet se këtë lajm për portalin zeri.info e ka përgënjeshtruar vetë kryetari i AKR-së, Behxhet Pacolli. “Nuk ka marrëveshje. Unë sapo u ktheva nga Zvicra”, ka thënë Pacolli. Zyrtarë të koalicionit ...

Më shumë...

Pal Lekaj: Java e ardhshme do të jetë vendimtare për zgjedhjen e kryetarit të Kuvendit dhe nënkryetarëve

Lekaj: Taksa 100 për qind të vazhdojë, derisa nuk kemi njohje nga Serbia, liberalizim dhe njohje të plotë nga BE-ja

Deputeti i AAK-së, Pal Lekaj, ka thënë se java e ardhshme do të jetë vendimtare për zgjedhjen e kryetarit të Kuvendit dhe nënkryetarëve. Lekaj për televizionin publik nuk ka përjashtuar mundësinë për nënshkrimin e një marrëveshje zyrtare ndërmjet koalicionit PDK-AAK-NISMA (PAN) dhe AKR-së, për detajet e së cilës ka thënë ...

Më shumë...

Xhavit Haliti ka informacione të sigurta se koalicioni PDK-AAK-NISMA i ka numrat për ta zgjedhur kryetarin e Kuvendit

Xhavit Haliti

Deputeti i PDK-së, Xhavit Haliti ka informacione të sigurta se koalicioni PDK-AAK-NISMA i ka numrat për ta zgjedhur kryetarin e Kuvendit dhe për formimin e qeverisë. Kam informacion se kanë arritur t’i sigurojnë numrat, ka thënë Haliti. Pal Lekaj nga AAK ditë më parë kishte thënë që java e ardhshme ...

Më shumë...

Nesër në tërë territorin e Republikës së Kosovës, në shkolla fillore dhe të mesme fillon Viti i Ri Shkollore

Shpresa Rama: Nëse nuk kthehen fëmijët në shkollë plan programet janë të pamundura të arrihen

Nesër në tërë territorin e Republikës së Kosovës, në shkolla fillore dhe të mesme fillon Viti i Ri Shkollore. Me rastin e kësaj dite kryetari  Hashim Thaçi, ka uruar fillimin e vitit të ri shkollor. Ai ka thënë se shpreson që edhe këtë vit të shënohen arritje në arsim që ...

Më shumë...

Partia e Vojvodinës ka caktuar Marshin e 300 flamujve në Novi Sad dhe kërkohet që Vojvodina të shpallet republikë

Partia e Vojvodinës ka caktuar Marshin e 300 flamujve në Novi Sad dhe kërkohet që Vojvodina të shpallet republikë

Partia e Vojvodinës  ka caktuar Marshin e 300 flamujve të Vojvodinës në Novi Sad. Në këtë  marsh do të kërkohet që Vojvodina të bëhet republikë. Kryetari  i Partisë vojvodinase Aleksandar Oxhiq ka thënë se nuk e ka aspak problem që Beogradi e etiketon separatist. “Politika jonë është e qartë: Jo ...

Më shumë...

Kryeministri Rama, në Forumin e Global Positive: Ne fituam në Shqipëri, te ju në Francë fitoi bota

Kryeministri Rama, në Forumin e Global Positive: Ne fituam në Shqipëri, te ju në Francë fitoi bota

Kryeministri Rama, në Forumin e Global Positive i organizuar nga kryetari Emmanuel Macron tha se ky vit ishte një vit zgjedhjesh, si në vendin tim ashtu dhe në tuajin. Tek ne, partia ime dhe unë fituam, në tuajin ishte bota që fitoi. Sa ndryshe do të ishin ndjerë miliona njerëz ...

Më shumë...

Më 3 shtator 2017, në sallën e Kuqe të Pallatit të Rinisë në Prishtinë përkujtohet dëshmori, Aziz Kelmendi

Aziz Kelmendi

Në 30-vjetorin e rënies, përkujtohet dëshmori i kombit, Aziz Kelmendi nga fshati Karaçicë i Drenicës. Ai ishte vrarë në dalje të Kazermës së Paraqinit, në Serbi më 3 shtator të vitit 1987, pasi paraprakisht dyshohej se kishte vrarë katër  ushtarë jugosllavë.  Kjo vrasje mbeti enigmatike për faktin se u krijuan ...

Më shumë...

Sami Ukshini deklaron se Mirsad Ndrecaj dhe Beg Rizaj u vranë duarlidhur në Kumanovë

Sami Ukshini

Gjatë seancës gjyqësore për rastin e përleshjes së armatosur në “Lagjen e Trimave” të Kumanovës, më 9 maj  të vitit 2015, të akuzuarit, ndër ta Sami Ukshini tha se Mirsad Ndrecaj dhe Beg Rizaj janë vrarë të lidhur. Ai gjatë seancës pyeti gjykatësin se pse nuk saktëson prokuroria se kush ...

Më shumë...

Zëdhënësja e BE-së, Kocijançiq, thërret partitë në Kosovë të veprojnë me përgjegjësi dhe të formojnë institucionet

Kocijançiq

Zëdhënësja e Bashkimit Evropian,  Maja Kocijançiq, u bëri thirrje të gjitha partive parlamentare të Kosovës të veprojnë me përgjegjësi dhe të formojnë Kuvendin, të zgjedhin kryekuvendarin dhe të krijojnë qeverinë sa më parë që të jetë e mundur. Kosova nuk ka kohë për të humbur. Qeveria e re duhet të ...

Më shumë...

Kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdoğan deklaroi se bota islame në këtë Kurban Bajram ndihet shumë e dëshpëruar

Erdogan

Kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdoğan deklaroi se bota islame në këtë Kurban Bajram po hyn shumë e dëshpëruar. Në njërën anë konfliktet në Siri dhe në Irak, në anën tjetër konfliktet në Arakan, si dhe lufta që ne e bëjnë në vendin tonë kundër terrorizmit. Të gjitha këto janë ...

Më shumë...

Mbi 38 mijë myslimanë të Rahkines ikën nga shtëpitë e tyre pas një terrori që ushtroi ushtria e Mianmarit

myslimanë të Rahkines

Përderisa miliona myslimanë në të gjithë botën janë bashkuar në shtëpitë e tyre për të festuar Kurban Bajramin, vetëm dy ditë para kësaj feste mbi 38 mijë myslimanë të provincës Rahkine janë detyruar ti braktisin shtëpitë e tyre pas një terrori që u ushtrua ndaj tyre nga ushtria e Mianmarit. ...

Më shumë...