Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 979)

Ahmet Qeriqi

Sekretari Amerikan i Shtetit, Tillerson, uroi kryeministrin, Mustafa dhe myslimanët e Kosovës për Kurban Bajram

Tillerson

Sekretari Amerikan i Shtetit, Rex Tillerson, ka uruar kryeministrin Isa Mustafa dhe të gjithë myslimanët e Kosovës me rastin e festës së Kurban Bajramit. Duke theksuar rëndësinë e kësaj feste për myslimanët në gjithë botën, sekretari Tillerson tha se shumëllojshmëria e kulturave dhe shteteve të përfaqësuara në Haxhin vjetor, shërben ...

Më shumë...

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev dhe kryekuvendari, Talat Xhaferi qëndruan në Xhaminë e Mustafa Pashës

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev dhe kryekuvendari, Talat Xhaferi qëndruan në Xhaminë e Mustafa Pashës

Manifestimi qendror nën organizimin e Bashkësisë Fetare Islame të Maqedonisë  u mbajt në xhaminë Mustafa Pasha në Shkup, ku përveç numrit të madh të besimtarëve, të pranishëm ishin edhe kryeministri, Zoran Zaev dhe kryeparlamentari, Talat Xhaferi, Në hytben e Bajramit të cilën në emër të kryetarit të Bashkësisë Fetare Islame ...

Më shumë...

Është sulmuar fizikisht, Shkodran Sogojeva, aktivist i PDK-së dhe kandidat për asamblist në Fushë Kosovë

Dega e PDK-së në Skenderaj ka reaguar pas ngjarjeve në seancën e Kuvendit Komunal të Skenderajt

Dega e PDK-së në Fushë Kosovë, pasi ka pëublikura lajmin për sulmin kundër Shkodran Sogojevës hedh dyshime se ky sulm tinëzar është bërë nga “kriminelët e Vetëvendosjes”, sepse, sipas tyre, vetëm ata bëjnë sulme qyqare prapa shpinës. Kandidati për asamblist i PDK-së në Fushë Kosovë, Shkodran Sogojeva, para se të ...

Më shumë...

Drejtori i Policisë së Shtetit, Haki Çako kërkon Task-Forcë në çdo qark për hetim dhe sekuestrim të pasurive kriminale

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka komentuar rastin e ekzekutimit të gjyqtares ,Fildes Hafizi nga ish- bashkëshorti i saj. Përmes një postimi zyrtar,

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Haki Çako është takuar me drejtorët e policisë në qarqe për ngritjen e një Task-Force në çdo qark për hetim dhe sekuestro të pasurive kriminale. Në këtë takim ai kërkoi angazhim maksimal për luftën ndaj paligjshmërisë dhe dhunës në familje. Në këtë fazë, ...

Më shumë...

Edi Rama: Janë ”krokodilë” ata që po e vajtojnë gjykatësen e vrarë, ata injoronin reformën në drejtësi dhe Vettingun

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka komentuar rastin e ekzekutimit të gjyqtares ,Fildes Hafizi nga ish- bashkëshorti i saj. Përmes një postimi zyrtar, duke iu referuar rivalëve të tij politik, Edi Rama, i ka quajtur ”krokodilë” të gjithë  ata që po e vajtojnë gjykatësen e vrarë, pasi janë pikërisht ata ...

Më shumë...

Poezia e Asdrenit kushtuar Kosovës dhe Çamërisë, botuar në gazetën “Tomori” më 28 nëntor 1941

ASDRENI ( 1972-1947)

Poezia e Asdrenit, poetit të madh kombëtar, kushtuar Kosovës dhe Çamërisë është botuar në gazetën “Tomori” më 28 nëntor 1941, në 29-vjetorin e shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë. Kjo poezi ishte botuar në kohën kur në prill të vitit 1941, pas kapitullimit të Jugosllavisë monarkike, e cila nga vitit 1918 ...

Më shumë...

Hoyt Yee, në një letër dërguar ministrit Blerand Stavileci, i ka shprehur keqardhje për sulmin ndaj bashkëshortes së tij

Hoyt Yee, në një letër dërguar ministrit Blerand Stavileci, i ka shprehur keqardhje për sulmin ndaj bashkëshortes së tij

Zëvendës ndihmës-sekretari amerikan, Hoyt Yee, me anë të një letre dërguar ministrit në detyrë, Blerand Stavileci, i ka shprehur keqardhje për sulmin ndaj bashkëshortes së tij, Vitorës. “Dëgjova për sulmin e egër dhe të ulët ndaj gruas suaj dhe desha që në emër të shumë miqve tuaj në qeverinë amerikane ...

Më shumë...

Tim Judah: Vuçiq kurrë s’ka qenë më i fortë në bisedime, ndërsa Thaçi asnjëherë s’ka qenë më dobët

Tim Judah

Analisti dhe gazetari britanik, Tim Xhudah në një intervistë për gazetën beogradase ‘blic” ka thënë se që nga nënshkrimi i marrëveshjeve në vitin 2015, nga katër gjëra, vetëm kodi telefonik  për Kosovën, është zbatuar.  Ai ka vlerësuar se nga pala serbe Aleksandar Vuçiq kurrë s’ka qenë më i fortë, ndërsa ...

Më shumë...

Doli nga shtypi libri i Bardhyl Mahmutit, në gjuhën frënge: Mashtrimi i Madh: Gjenocidi në Kosovë dhe kumbaria e “mafies shqiptare

Doli nga shtypi libri i Bardhyl Mahmutit, në gjuhën frënge: Mashtrimi i Madh: Gjenocidi në Kosovë dhe kumbaria e “mafies shqiptare

Më 31 gusht 2017, në Paris, doli nga shtypi libri i Bardhyl Mahmutit, në gjuhën frënge, Mashtrimi i Madh: Gjenocidi në Kosovë dhe kumbaria e “mafies shqiptare. Autori i librit  ka falëderuar me këtë rast  Shoqatën « Mëmëdheu »,veprimtarët e Shoqërisë «Lëvizja », mediet që i dhanë hapësirë të nevojshme  ...

Më shumë...

Besimtarët islamë në Maqedoni manifestimin qendror për Kurban Bajram e mbajtën në xhaminë e Mustafa Pashës në Shkup

Besimtarët islamë në Maqedoni manifestimin qendror për Kurban Bajram e mbajtën në xhaminë e Mustafa Pashës në Shkup

Besimtarët islamë në Maqedoni manifestimin qendror për Kurban Bajrami e mbajen  në xhaminë e Mustafa Pashës në Shkup. Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame të Maqedonisë Sulejman Rexhepi, në mesazhin e tij të urimit me rastin e festës së Kurban Bajramit tha se sakrificat tona nuk duhet të konsistojnë vetëm në ...

Më shumë...

Besimtarët e besimit islam sot me faljen e namazit të Kurban Bajramit, filluan festën treditore

Besimtarët e besimit islam sot me faljen e namazit të Kurban Bajramit, filluan festën treditore

Besimtarët e besimit islam sot me faljen e namazit filluan festën triditore të  Kurban Bajramit. Me këtë festë kurorëzohet Haxhi, që është kushti i pestë i islamit, një dëshmi për solidaritet dhe mirëqenie. Manifestimi qendror për territorin e Kosovës është mbajtur në Xhaminë e Madhe, në Prishtinë. Ligjëratën tematike kushtuar ...

Më shumë...

Mijëra besimtarë myslimanë në sheshin “Skënderbej”, në Tiranë, kanë falur namazin e Kurban Bajramit

Mijëra besimtarë myslimanë në sheshin “Skënderbej”, në Tiranë, kanë falur namazin e Kurban Bajramit

Përpara besimtarëve, kryetari i Komunitetit Mysliman Shqiptar, Skënder Bruçaj, bëri thirrje për më shumë dashuri dhe solidaritet mes njëri-tjetrit. Ndërsa për Myftiun e Tiranës, Ylli Gurra, kjo festë ka një rëndësi shumë të madhe në këto kohë: “Një nga ditët e madhërimit të Zotit, por jo të atij falsifikimit që ...

Më shumë...

Hashim Thaçi: Një marrëveshje eventuale përfundimtare me Serbinë mund të bëhet edhe me një “Referendum”

Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se një marrëveshje eventuale përfundimtare me Serbinë duhet të “qitet në referendum”, që të mos mbetet viktimë e debateve ndërpartiake. Ai ka deklaruar se është kjo rruga më e mirë që të shmanget kthimi i saj në temë për folkloristët politikë, ndërsa ka ...

Më shumë...

Një kishë e madhe në Houston ka mbyllur dyert pas uraganit Harvey, xhamitë kanë hapur dyert për strehim

Një kishë e madhe në Houston ka mbyllur dyert pas uraganit Harvey, xhamitë kanë hapur dyert për strehim

Një kishë e madhe në Houston ka mbyllur dyert pas uraganit Harvey, i cili ka shkaktuar përmbytje të mëdha, duke detyruar mijëra banorë të largohen nga shtëpitë e tyre. Mbylljen e kishës e ka bërë të ditur pastori, Joel Osteen përmes një postimi në Facebook, në të cilin ai ka ...

Më shumë...

Mbi 30 mijë myslimanë nga Rohinga janë shpërngulur në Bangladesh, 20 mijë të tjerë janë ngujuar në një zonë demarkacioni

Mysliman

Në kohën kur besimtarët islamë po festojnë Kurban Bajramin kudo në borë, mbi 30 mijë myslimanë nga Rohinga janë shpërngulur në Bangladesh, 20 mijë të tjerë raportohet se janë ngujuar në “tokën e askujt” mes Mijanmarit dhe Bangladeshit kur 70 mijë njerëz filluan largimin nga ky shtet. Gjatë javës së ...

Më shumë...

Nisma për Kosovën e dënon sulmin ndaj bartësit të listës, Beqir Veliut në Skenderaj

Nisma për Kosovën e dënon sulmin ndaj bartësit të listës, Beqir Veliut në Skenderaj

Nisma për Kosovën e dënon sulmin e djeshëm ndaj bartësit të listës Beqir Veliut në Skenderaj për zgjedhjet lokale të 22 tetorit. Në këtë rast, Nisma kërkon nga organet e rendit e të drejtësisë të ndriçojnë rastin dhe motivin e konfliktit dhe autorët të marrin dënimin e merituar. “Ne i ...

Më shumë...