Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 981)

Ahmet Qeriqi

Oda e Afarizmit të Kosovës prezantoi shqetësimet e biznesit të KEDS-it

Skënder Krasniqi: Rritje ekonomike që e kemi në vendin tonë është më e vogël se një rritje prej 0.1 përqind

Një delegacion i Odës së Afarizmit të Kosovës, i kryesuar nga kryetari i bordit, z. Skender Krasniqi, nënkryetari, z. Arsim Selmonmusaj, sekretari, z. Diamant Elshani, si dhe anëtari i bordit, z. Hamdi Malushaj me bashkëpunëtor,  vizituan kompaninë KEDS, me ç’rast u pritën nga drejtoret z.Gerge Karagutoff dhe z. Alper Erbas ...

Më shumë...

Ismet Azizi, me rastin e Kurban Bajramit ka uruar Bashkësinë Islame në Sanxhak dhe qytetarët e besimit islam

Ismet Azizi, me rastin e Kurban Bajramit ka uruar Bashkësinë Islame në Sanxhak dhe qytetarët e besimit islam

Kryetari OJQ-së, “Kosova për Sanxhakun” Ismet Azizi, me rastin e festës së Kurban Bajramit ka uruar Bashkësinë Islame në Sanxhak dhe qytetarët e besimit islam. Në mesazhin e urimit thuhet: “I nderuari kryetar i Bashkësisë Islame në Sanxhak, myfti  Dr.Prof. Mevlud ef. Dudiq, Të nderuar qytetarë të Sanxhakut, Më lejoni ...

Më shumë...

Shqipe Pantina: Vetëvendosja ka një vendim të Këshillit të Përgjithshëm, ai vendim është që Albin Kurti të jetë kryeministër

Grupi i të pakënaqurve në LV brenda këtij muaji do të vendosin për të ardhmen e tyre politike

Deputetja e Vetëvendosjes, Shqipe Pantina i është përgjigjur deputetit të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Ramiz Kelmendit, i cili tha se me Vetëvendosjen nuk do të ketë asnjë lloj marrëveshjeje, nëse postin për kryeministër nuk do ta ketë LDK-ja. Ajo thotë se  është ende herët të bisedohet për ndarje të posteve ...

Më shumë...

Shpallet një muaj paraburgim për Bogdan Mitroviqin, i dyshuar për krime lufte në fshatin Sopi të Theranndës

Shpallet një muaj paraburgim për Bogdan Mitroviqin, i dyshuar për krime lufte në fshatin Sopi të Theranndës

Gjykata Themelore në Prizren ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Speciale për t’ia caktuar masën e paraburgimit prej një muaji për Bogdan Mitroviqin, i dyshuar për krime lufte në fshatin Sopi. I pandehuri dyshohet se në bashkëkryerje ka kryer veprat penale krime lufte kundër popullsisë civile sepse me datën 02.04.1999, në ...

Më shumë...

Fatmir Limaj ka thënë se skena politike në Kosovë mund të marrë mësim nga situata aktuale politike në vend

Fatmir Limaj

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, ka thënë se skena politike në Kosovë mund të marrë mësim nga situata aktuale politike në vend, me që kriza e krijuar nga pamundësia për të formuar institucionet tre muaj pas zgjedhjeve “lë hapësirë që vendi të pjeket politikisht”. “Situata e tilla pjekin ...

Më shumë...

Deputeti i PDK-së, Zenun Pajaziti thotë se partia Vetëvendosje është e dëshmuar për veprime të dhunshme

Deputeti i PDK-së, Zenun Pajaziti thotë se partia Vetëvendosje është e dëshmuar për veprime të dhunshme

Zenun Pajaziti, deputet i PDK-së, thotë se Vetëvendosja është e dëshmuar për veprime të dhunshme. Dëshmi e tillë është edhe deklarata e Vitore Stavilecit, që e kanë shtyrë PDK-në ta akuzojë VV-në për sulmin ndaj bashkëshortes së Blerand Stavilecit. Ai ka thënë se Vitore Stavileci ka deklaruar se pas sulmit ...

Më shumë...

Një vit që nga miratimi i Ligjit për Trepçën, autoritetet s’ kanë arritur asgjë në drejtim të rimëkëmbjes së Kombinatit

Gjendja aktuale e Trepçës është e rëndë, minatorët parlajmërojnë protesta edhe grevë

Për afër një vit që nga miratimi i Ligjit për Trepçën, autoritetet në Kosovë nuk kanë arritur të bëjnë as edhe një hap para, për siç është synuar, rimëkëmbjen dhe zhvillimin e kombinatit Trepça. Kombinati Trepça, llogaritej si një prej ndërmarrjeve më të mëdha jo vetëm në Kosovë, por edhe ...

Më shumë...

Senatori amerikan, R. Johnson, kërkon nga Serbia të mos sigurojë status diplomatik për personelin e një qendre për ndihma nga Rusia

Senatori amerikan, R. Johnson, kërkon nga Serbia të mos sigurojë status diplomatik për personelin e një qendre për ndihma nga Rusia

Senatori amerikan, Ron Johnson, ka kërkuar mbrëmë nga Serbia që të mos siguroj status diplomatik për personelin e një qendre për ndihma në rast të fatkeqësive nga Rusia, për të cilën zyrtarët perëndimorë kanë dyshime se i strehon spiunët dhe përhapë propagandë. “Shpresoj se kryetari Vuçiq dhe Serbia do t’i ...

Më shumë...

Dita Ndërkombëtare e të Zhdukurve,-përkujtim për të zhdukurit nga luftërat e viteve 1990 në ish-Jugosllavi

30 Gushti - Dita Ndërkombëtare e Personave të Zhdukur shënohet edhe në Kosovë me disa aktivitete përkujtimore

Sot në çdo pjesë të botës, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të të Zhdukurve, familjet e të zhdukurve do të bëjnë thirrje për veprim për të gjetur dhjetëra mijëra njerëz që zhduken çdo vit si pasojë e konfliktit, fatkeqësive natyrore, krimit, Migracioni të parregullt dhe shkaqeve të tjera. Komisioni Ndërkombëtar ...

Më shumë...

Flet “Artisti i Merituar”, Todi Llupi: Në shtëpi kam ende veprat e Enverit, në kohën e tij dolën artistë, sot…

Flet “Artisti i Merituar”, Todi Llupi: Në shtëpi kam ende veprat e Enverit, në kohën e tij dolën artistë, sot…

(Albert Z. ZHOLI, intervistë me Artistin e Merituat, Todi Llupo) Të gjithë e mbajnë mend tek skeçi i njohur “Po martojmë Malon”. Por “Artisti i Merituar”, Todi Llupo ka edhe një galeri të tërë rolesh, ku shpesh herë tipizohet me fshatarin e Myzeqesë. Edhe pse kaloi një sëmundje të rëndë, ...

Më shumë...

Rufki Suma edhe njëherë do të konkurrojë për kryetar të Hanit të Elezit

Rufki Suma, Komuna e Hanit të Elezit deri tani nuk ka të prekur asnjë banor me Covid 19

Kryetari i Hanit të Elezit, Rufki Suma ka konfirmuar për KosovaPress se ka kandiduar për kryetar si kandidat i pavarur, në mënyrë që edhe për një mandat ta udhëheq këtë qytezë të Kosovës. Rufki Suma që dy mandatet e kaluara ka qenë kryetar i Hanit të Elezit. Në vitin 2009 ...

Më shumë...

E ashtuquajtura IKD dhe drejtori i saj kërkojnë edhe një Gjykatë tjetër Speciale ndërkombëtare në Kosovë

KDI: Komuna e Prizrenit dhe Dragashit nuk respektojnë të drejtën e informimit të komuniteteve jo - shumicë

I ashtuquajturi “Instituti i Kosovës për Drejtësi” ka publikuar raportin sesi mund të luftohet  korrupsioni. Raporti thuhet  është hartuar mbi bazën e gjetjeve nga analizat rreth ndikimit të politikës ne sistemin e drejtësisë dhe  është  titulluar “Prokuroria dhe Gjykata Speciale e Republikës së Kosovës. Drejtori i IKD-së, Betim Musliu ka ...

Më shumë...

RKL: Çështjen e kategorive të luftës nuk e zgjidh dot Prokuroria, gjykatat, as Kadri Veseli, ajo duhet filluar nga e para

RKL

Nuk guxojmë të lejojmë që të trajtohet “veteran” bashkëpunëtori i regjimit okupator serb, njëjtë me atë që ka luftuar kundër atij regjimi. Nuk mund të shpallet veteran dhe të marrë pension ai që nuk ka qenë asnjë ditë të vetme në UÇK, por edhe ai që rastësisht ka qenë një ...

Më shumë...

Rrjeti i Grave të Kosovës dënon ashpër dhunën e ushtruar kundër, Vitore Stavilecit

Rrjeti i Grave të Kosovës dënon ashpër dhunën e ushtruar kundër, Vitore Stavilecit

Rrjeti i Grave të Kosovës dënon ashpër dhunën e ushtruar kundër, Vitore Stavilecit, duke theksuar se dhuna është e papranueshme dhe e dënueshme edhe me legjislacionin në fuqi. Dhunën nuk e arsyeton asgjë dhe përdorimi i dhunës si shprehje e pakënaqësisë është akt qyqar dhe i ulët. RrGK thekson se ...

Më shumë...

KMLDNJ ka dënuar sulmin fizik kundër Vitore Metajt, bashkëshortes së ministrit Blerand Stavileci

KMDLNJ

Këshilli për Mbrojtjen të Drejtat dhe Liritë e Njeriut, ka dënuar sulmin fizik ndaj bashkëshortes së ministrit Blerand Stavileci. “KMLDNJ duke e dënuar këtë sulm të dhunshëm ndaj znj. Vitorie Stavileci, sikur edhe në rastet e mëparshme ka kërkuar dhe kërkon hetime të shpejta, efikase, të pavarura, që nënkupton të ...

Më shumë...

Festivali i filmit „Seanema“ për të tretë në Ulqin

Festivali i filmit „Seanema“ për të tretë në Ulqin

Festivali i filmit „Seanema“ këtë vit do të mbahet në disa lokacione, në Qytetin e vjetër të Ulqinit, në datat 31 gusht deri më 3 shtator. Tema e edicionit të tretë është „EXILE“ (dëbim), ndërsa në fokus janë të rinjtë që ndihen të përjashtuar për shkak të ndryshimeve kulturore si ...

Më shumë...