Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 982)

Ahmet Qeriqi

Sali Kabashi: Duam dekorimin e qyteteve për Bajram, ashtu si për Krishtlindjet dhe festat e fundvitit

Sali Kabashi: Shpërfillja e Komunës së Burimit (Ish-Istogut) ndaj objekteve dhe vendngjarjeve historike!

Jemi mësuar që dekorime e stolisje të qyteteve të kemi vetëm gjatë fundvitit, për nderë të Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri, por asnjëherë një gjë e tillë nuk ndodhë për Fiter Bajram apo Kurban Bajram! Komunat e Kosovës, bëjnë shpenzime të shumta vetëm e vetëm të dekorohen qytetet për këto ...

Më shumë...

Për tri ditë vriten 3000 myslimanë nga sulmet e ushtrisë në Mianmar dhe Arakan

Për tri ditë vriten 3000 myslimanë nga sulmet e ushtrisë në Mianmar dhe Arakan

Zëdhënësja e Këshillit Evropian për Muslimanët në Rohingia,  dr. Anita Shug, tha sot në Gjenevë se midis dy dhe tre mijë muslimanë janë vrarë në sulmet e ushtrisë së Mianmarit në Arakan në tre ditët e fundit, raporton Anadolu Agency. Në një deklaratë të saj zonja  Schug tha se masakrat ...

Më shumë...

Zyrtarë të lartë të PDK-së, kanë akuzuar Vetëvendosjen për rrahjen e bashkëshortes së ministrit, Blerand Stavileci

Zyrtarë të lartë të PDK-së, kanë akuzuar Vetëvendosjen për rrahjen e bashkëshortes së ministrit, Blerand Stavileci

Zyrtarë të lartë të PDK-së, nënkryetari, Uran Ismajli dhe deputetja Blerta Deliu, në një konferencë për media kanë akuzuar Vetëvendosjen për rrahjen e bashkëshortes së Ministrit, Blerand Stavileci. Partia Demokratike e Kosovës ka akuzuar Lëvizjen Vetëvendosje në lidhje me sulmin fizik që i është bërë bashkëshortes së ministrit në detyrë ...

Më shumë...

Sot në Therandë është arrestuar një serb 74-vjeçar me akuzë për “Krime të Rënda”, dhe “Krime Lufte” të kryera në Kosovë

Sot në Therandë është arrestuar një serb 74-vjeçar me akuzë për “Krime të Rënda”, dhe “Krime Lufte” të kryera në Kosovë

Policia e Kosovës, ka njoftuar se sot rreth orës 12:00, në hyrje të autostradës në Reshtan të Therandës, me kërkesë të Gjykatës Themelore në Prizren-Departamenti për Krime të Rënda, me kërkesë të Prokurorisë Speciale të Kosovës është arrestuar i dyshuari B. M. serb, i cili gjer më tani ndodhej në ...

Më shumë...

Vitore Metaj-Stavileci, është goditur gjatë pasdites së sotme në një lagje të Prishtinës, nga sulmues ende të panjohur

Policia e Kosovës përmes një komunikate për media e ka konfirmuar se sot rreth orës 14:00, policia ka marrë informacionin se në lagjen Veternik

Policia e Kosovës përmes një komunikate për media e ka konfirmuar se sot rreth orës 14:00, policia ka marrë informacionin se në lagjen Veternik në Prishtinë, një femër është sulmuar fizikisht nga persona të dyshuar. Bëhet fjalë për,  Vitore Metaj Stavileci  femër, shtetase e Republikës së Kosovës, e cili ka ...

Më shumë...

BIK: Kurbani është dispozitë Fetare – mos bien në lajthitje nga individë të ndryshëm

Bashkësia Islame e Kosovës sivjet nuk do të organizojë pritje të liderëve shtetëror për shkak të epidemisë

 Të nderuar qytetarë të Kosovës; Të nderuar besimtarë! Jemi në prag të festës së Kurban Bajramit, që, siç dihet, është ndër festat kryesore për besimtarët myslimën.  Festa e Kurban Bajramit vjen pasi besimtarët kryejnë një ndër kushtet themelore të fesë – Haxhin. Përveç, kryerjes së Haxhit, besimtarët në këtë festë ...

Më shumë...

Sasha Kulukcija: Dita Ndërkombëtare e të Zhdukurve, -përkujtim për të zhdukurit nga konfliktet Jugosllave të viteve 1990

Sarajevë, 28 gusht 2017: Këtë të mërkurë në çdo pjesë të botës, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të të Zhdukurve, familjet e të zhdukurve do të bëjnë thirrje për veprim për të gjetur dhjetëra mijëra njerëz që zhduken çdo vit si pasojë e konfliktit, fatkeqësive natyrore, krimit, Migracioni të parregullt ...

Më shumë...

Nesër më 29. 8. 2017, me aktivitete tematike e përkujtimore shënohet Dita e Dëshmorëve të Hanit të Elezit

Sot në “Ditën e dëshmorëve të Hanit të Elezit” janë rivarrosur dëshmorët Ramadan Shiti dhe Izet Bushi

Më 29 gusht 2017 me aktivitete të ndryshme tematike, përkujtimore e kulturore, organizuar nga komuna, do të shënohet Dita e Dëshmorëve të Hanit të Elezit. Fillimisht në orën 11:00 do të bëhen homazhe te Varrezat e Dëshmorëve në “Puset e Nikës” e më pastaj do të bëhet rivarrimi i trupave ...

Më shumë...

BE-ja do të marrë qëndrim këmbëngulës në raport me Serbinë, e cila duhet të vendos mes Brukselit apo Kremlinit

BE-ja do të marrë qëndrim këmbëngulës në raport me Serbinë, e cila duhet të vendos mes Brukselit apo Kremlinit

Bashkimi Europin  do të jetë më këmbëngulës në qëndrimin ndaj Serbisë. Brukseli është i vendosur që në fazën e anëtarësimit  theksin ta vë në çështjen e Kosovës, marrëdhëniet me Rusinë dhe sundimin e ligjit. Sipas portalit serb “novostionline”, nga disa vende ka presione që në rendin e ditës të vihet ...

Më shumë...

AAK: Ministria e Shtetit për Diasporë, në krye me Pandeli Majkon do të jetë përkrahje e fuqishme e shqiptarëve në botë

AAK: Qeveria të ndërprejë menjëherë të gjitha aktiviteteve që lidhen me procesin e dialogut me Serbinë

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, departamenti për diasporën, konsideron se krijimi i Ministrisë së Shtetit për shqiptarët jashtë Shtetit dhe emërimi në krye të saj i ish-kryeministrit të Shqipërisë, Pandeli Majko, e ka kompletuar si asnjëherë më parë qeverinë shqiptare të prezantuar nga Kryeministri, Edi Rama. “Çështjet shqiptare në rajon, ...

Më shumë...

Behxhet Pacolli ka vlerësuar Edi Ramën për reduktimin e numrit të ministrive në Qeverinë e Shqipërisë

Kryetari i AKR-së Behxhet Pacolli e konfirmon prishjen e koalicionit me LDK-në

Kryetari i Aleancës Kosova e Re dhe deputetii i Kuvendit të Kosovës, Behxhet Pacolli, ka uruar kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, për formimin e kabinetit të ri qeveritar. Ai  ka vlerësuar Ramën për veprimin që ka ndërmarr për të reduktuar edhe numrin e ministrive. Uroj kryeministrin Edi Rama për kabinetin e ...

Më shumë...

Adil Fetahu: Lufta speciale e Serbisë me fqinjët, zbatim i Memorandumit të Dytë të ASHAS-it

Adil Fetahu

Pse Serbia tërhoqi personelin e ambasadës së vet nga Shkupi? Këto ditë Serbia tërhoqi tërë personelin e ambasadës së vet që kishte në Shkup. Zyrtarët më të lartë serbë, duke filluar nga kryetari i shtetit, Aleksandar Vuçiq, kryeministresha Ana Barnabiq, dhe ministri i punëve të jashtme, Ivica Daçiq, pastaj analistë ...

Më shumë...

Bardhyl Ermini: Paaftësia e pandershmëria janë sëmundje të pashërueshme dhe përsëriten me cikle nga larot e penës

Sot në orën 7:00 të mëngjesit janë hapur qendrat e votimit në të gjithë Shqipërinë

Kohët e fundit në faqet e shtypit të përditshëm janë publikuar artikuj e studime lidhur me të kaluarën komuniste të vendit tonë, në të cilën bëhen përpjekje për të gjetur të vërtetën, apo më saktë për t’ju afruar asaj sa më pranë. Pa diskutim që ky angazhim, ndër të cilat ...

Më shumë...

Selim Pacolli: Përvoja e suksesshme në menaxhim më ka shtyrë t’i hyjë garës për postin e kryetarit të kryeqytetet

Kandidati për kryetar të komunës së Prishtinës nga Aleanca Kosova e Re, Selim Pacolli, ka bërë me dije se përvoja e suksesshme në menaxhim e ka shtyrë t’i hyjë garës për të parin e kryeqytetit. Ai ka thënë se programi i tij dhe i AKR’së parasheh zhvillimin e Prishtinës dhe ...

Më shumë...

Koalicioni PDK-AAK-NISMA nuk do ta ndërrojë kandidatin, Kadri veseli, për kryetar të Kuvendit

Koalicioni PDK-AAK-NISMA nuk do ta ndërrojë kandidatin, Kadri veseli, për kryetar të Kuvendit

Koalicioni PDK-AAK-NISMA nuk do ta ndërrojë kandidatin për kryetar të Kuvendit, pavarësisht se Kadri Veseli nuk po përkrahet nga deputetët e Vetëvendosjes  dhe të koalicionit LAA. Deputeti i “Vetëvendosjes”, Albin Kurti, në seancën e fundit të Kuvendit të Kosovës kishte ftuar koalicionin PAN që emërojë  një kandidati tjetër për kryeparlamentar, ...

Më shumë...

Lëvizja Kombëtare serbe e Kosovës: Lista serbe veprimtarinë e vet po e zhvillon në kuadër të Shtetit të Kosovës

Lista Serbe

Lëvizja Kombëtare serbe e Kosovës (NPSK) kundërshton deklaratën e  Marko Gjuriqit, i cili thotë se “Lista serbe”  është projekt me rëndësi kombëtare. Ky  është edhe një mashtrim në vargun e mashtrimeve të këtij politikani axhami, sepse e ashtuquajtura Lista serbe  është krijuar që veprimtarinë e vet ta zhvillojë në kuadër ...

Më shumë...