Fillimi / Lajmet / OBSH paralajmëroi se varianti i ri i koronavirusit, Omicron paraqet rrezik të madh për rritjen e infeksioneve në tërë botën
Sot u shënua një rast i vdekjes nga virusi korona, janë shënuar 25 raste të reja, ndërsa janë shëruar 362 të infektuar

OBSH paralajmëroi se varianti i ri i koronavirusit, Omicron paraqet rrezik të madh për rritjen e infeksioneve në tërë botën

Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi se varianti i ri i koronavirusit,  Omicron paraqet rrezik të madh për rritjen e infeksioneve në të gjithë botën. Në paralajmërimin e saj të fundit, OBSH-ja tha se varianti mund të çojë në pasoja të rënda në disa rajone. Drejtori i organizatës, Tedros  Gebrejesus, bëri thirrje për shpërndarjen e vaksinave në vende të varfra.  Varianti Omicron u zbulua në Afrikën e Jugut në fillim të këtij muaji. Të dhënat e para sugjerojnë se numri i madh i mutacioneve të tij mund ta ndihmojë atë që të shmangë përgjigjen e sistemit imunitar dhe të rrisë aftësinë e tij për t’u përhapur nga një person në tjetrin. “Omicron ka një numër të paprecedentë mutacionesh – disa prej të cilave janë shqetësuese për ndikimin e mundshëm në trajektoren e pandemisë”, njoftoi  OBSH-ja.

Kontrolloni gjithashtu

Nga testimi i 7.946 mostrave, 1.067 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin korona

Sot nuk ka vdekur asnjë i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 3 mijë e 206 raste të reja, ndërsa janë shëruar 317 të infektuar

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë ...