Ahmet Qeriqi

Server: Donald Trump po kërkon ndonjë sukses ndërkombëtar që do të largonte vëmendjen nga gjyqi në Senat

Deputeti i AAK-së, Besnik Tahiri ka akuzuar qeverinë Kurti për shkarkim e bordit të AKP, dhe emërimin e bordit të ri. Sipas tij Kurti po do ti kapë institucionet në emër të çkapjes. “Po e shoh njëfarë tendence, e pash edhe sot në Komisionin Parlamentarë, edhe jam ka pe nijë, diqysh po ju ngutet që në emër të çkapjes me kap sa më shpejt shtetin. Kurti e ka përdorë, dhe doli në foltore, çka ka qef me dëgju populli tha: Na e nalum hajnin në Kosovë, edhe ma nuk ka hajni AKP-ja mshelet, shuhet. AKP sot nuk është shuar. AKP është qatu”, tha ai. “Paramendoni çfarë argumenti një takim i bordit kushton 20 mijë euro, e i këtij bordit të ri sa kushton?!,”. Nuk është këtu një parti shtet, diqysh fortë është ka i ngutet që në emër të çkapjes me kap sa më shpejt shtetin” tha ai

Analisti, Daniel Serwer, profesor në Universitetin Johns Hopkins në Washington ka deklaruar se  dialogu me Serbinë mund të vazhdojë para formimit të Qeverisë në Prishtinë, dhe mund të vonohet më tej me zgjedhjet e majit në Serbi. Lidhur me propozimin për krijimin e linjës ajrore midis Beogradit dhe Prishtinës dhe …

Më shumë...

Ardian Gjini: Lëvizja Vetëvendosje po sillet sikur t’i ketë fituar të gjitha votat në zgjedhjet e 6 Tetorit

Nënkryetari i AAK-së, Ardian Gjini, thotë se Vjosa Osmani, ushtruese e detyrës së presidentit, ka abuzuar me këtë zyrë

Nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ardian Gjini, ka folur lidhur me bisedimet që po bëhen mes Vetëvendosjes  dhe LDK-së për arritjen e koalicionit qeverisës, kërkesën e të deleguarit të presidentit të SHBA-vë, Riçard Grenell për heqjen e taksës 100 për qind si dhe arritjen e marrëveshjes për linjën …

Më shumë...

Shpend Ahmeti: Për ndërtimet në Badovc, presioni më i madh ka ardhur nga Lëvizja Vetëvendosje

Shpend Ahmeti: Shtetet më të mëdha të botës po i marrin vaksinat kineze, ndërsa Kosova po i refuzon

Kryetari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti në diskutimin e tij për çështjen e ndërtimeve në Badovc ka thënë se presioni më i madh për këtë çështje ka ardhur nga ish- partia e tij, Lëvizja Vetëvendosje. Ne po e mbrojmë komunën nga çdo padi. Dëshira ime  më e madhe  është …

Më shumë...

Fitore Pacolli ka kërkuar nga Shpend Ahmeti, të jap dorëheqje nga pozita e kryetarit të kryeqytetit

Pacolli

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Fitore Pacolli, pas seancës për çështjen e ndërtimeve te liqeni i Badovcit në Kuvendin Komunal të Prishtinës, ka kërkuar nga Shpend Ahmeti që të jap dorëheqje nga pozita e kryetarit të kryeqytetit. Ajo ka thënë se edhe 30 mijë qytetarë janë duke e kërkuar dorëheqjen e …

Më shumë...

Së paku 16 policë afganë u vranë, kur militantët talibanë sulmuan stacionin e tyre në Baglan të Afganistanit

Afganistan

Së paku 16 policë afganë u vranë, kur militantët talibanë sulmuan stacionin e tyre në provincën Baglan të Afganistanit. Sulmi ndodhi në periferi të kryeqytetit të provincës, Khumri, dhe disa persona të tjerë mbeten të plagosur Zëdhënësi i talibanëve, Zabiullah Muxhahid, tha se sulmuesit morën një peng. Në shtator, talibanët …

Më shumë...

RKL: Etja për pushtet e Kurtit dhe Konjufcës po del jashtë përcaktimeve programore të Vetëvendosjes

Kurti dhe Konjufca

Etja për pushtet e Albin Kurtit dhe militantëve të Vetëvendosjes, sidomos e Konjufcës ka bërë që të zhvillohet një luftë e ashpër politike, e cila ka degjeneruar në degradimin e programit të kësaj parti, dikur Lëvizje gjithë popullore,  e cila ka fituar besimin e elektoratit, pikërisht duke sulmuar të eturit …

Më shumë...

Kadri Veseli: Nëse Vetëvendosja dhe LDK-ja kanë frikë dhe nuk marrin përgjegjësi, ne jemi të gatshëm

Kadri Veseli

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, ka kritikuar Vetëvendosjen dhe LDK-në të cilat tash e dy muaj pas certifikimit të rezultatit të zgjedhjeve, nuk po munden të dakordohen për koalicion qeverisës. Në një takim me të rinjtë e partisë, në shënimin 20-vjetorit të themelimit të Rinisë Demokratike të Kosovës, Veseli LVV-në …

Më shumë...

OVL e UÇK-së: Dy mijë persona, që kanë falsifikuar dokumentet për statusin e veteranit janë larguar nga listat

Përfaqësuesit e Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, thonë se rreth dy mijë persona, kryesisht ata që kanë falsifikuar dokumentet për ta fituar statusin e veteranit të luftës, janë larguar nga lista e përfituesve të pensionit. Por, këto të dhëna nuk janë konfirmuar nga Ministria e …

Më shumë...

Shefqet DIBRANI: ÇFARË ËSHTË NJË TITIST?

Shefqet Dibrani

Titisti, është insekti më vdekjeprurës në Kosovë, Ai është politikani më i urryer, më i pabesë, më tradhtarë më antikombëtar. Titisti, të premton në mëngjes të gënjen në drekë dhe të vret në mbrëmje, dhe pastaj pa turp, pa fytyrë, pa ndërgjegje, del para mediave për tu tallur me Kosoven …

Më shumë...

Ali Hertica: Burokracia dhe sistemi demokratik

Ali Hertica

Termat burokraci dhe demokraci zakonisht mendohen,  si qasje antitetike për sigurimin e qeverisjes për një shoqëri. Burokracitë publike zakonisht konceptohen si të nevojshme nga njëra anë për administrimin efektiv të programeve publike, por si legaliste dhe kryesisht indiferente sipas dëshirave dhe kërkesave të qytetarëve individual.  Burokracitë gjithashtu priren të shoqërohen …

Më shumë...

Geoana: 50 vjet pas Aushvicit, NATO-ja intervenoi në Kosovë për të parandaluar një gjenocid të ri në tokën evropiane

Në Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit, Zëvendës- sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Mirçea Geoana, ka thënë se 50 vjet pas Aushvicit, Aleanca e NATO-s intervenoi në Kosovë për të parandaluar një gjenocid të ri në tokën evropiane. Në fjalimin e tij para të pranishmëve, Geoana tha se Holokausti ishte …

Më shumë...

Ministri, Rrustem Berisha, mori pjesë në përkujtimin e Holokaustit të hebrenjve

Ministri Mbrojtjes, Rrustem Berisha, sot, në kuadër të delegacionit qeveritar të kryesuar nga kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, mori pjesë në përkujtimin e Ditës Ndërkombëtare të Holokaustit, me c ‘rast  në oborrin e  Kryeministrisë, në Prishtinë, në shenjë përkujtimi të holokaustit, ku gjetën vdekjen miliona hebrenj, vendosën lule dhe bënë …

Më shumë...

Filloi aksioni tradicional i dhurimit vullnetar të gjakut në Ministri të Mbrojtjes dhe FSK

Në ambientet e Ministrisë së Mbrojtjes sot filloi aksioni tradicional për dhurimin vullnetar të gjakut. Ky aksion realizohet sipas planit vjetor të Departamentit për Çështje Mjekësore të MM-së në realizim të Qendrës Kombëtare të Transfuzionit të Gjakut dhe Regjimentit të Mjekësisë së FSK-së. Aksioni i filluar sot në MM do …

Më shumë...

Doli nga shtypi drama, “Plisi i Shotë Galicës”, e autorit, Ramadan Pllana

Doli nga shtypi drama, “Plisi i Shotë Galicës”, e autorit, Ramadan Pllana

Veprimtari, i burgosuri politik dhe atdhetari, Ramadan Pllana ka nxjerrë në dritë dramën  në tri akte, “Plisi i Shotë Galicës”.  Duke folur për këtë dramë, studiuesi e shkrimtari, Bedri Tahiri ka shkruar se  tema e kësaj drame nuk është as e re as e panjohur dhe ka të bëjë me …

Më shumë...

Ministri, Abelard Tahiri, kërkon të sqarohet lidhja e Albin Kurtit e Glauk Konjufcës me organizatën, “Syri i Popullit

Abelard Tahiri: Partia Demokratike të Kosovë nuk ka votë për zgjedhjen e Ramush Haradinajt kryetar të vendit

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri ka kërkuar  të sqarohet lidhja e Albin Kurtit dhe Glauk Konjufcës me organizatën, “Syri i Popullit. Për faktin se tashmë kemi një aktgjykim dënues për disa persona të akuzuar për vepra terroriste kundër rendit kushtetues, përmes organizimit në përpjekje të atentateve ndaj krerëve të shtetit, …

Më shumë...

Nënkryetari i LDK-së, Agim Veliu ka thënë se nuk do të heqin dorë në asnjë variant nga posti i kryeparlamentarit

Agim Veliu

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Agim Veliu ka thënë se nuk do të heqin dorë në asnjë variant nga posti i kryeparlamentari, duke saktësuar se sa më parë  duhet të dihet epilogu se a ka marrëveshje për bashkëqeverisje, po apo jo. Veliu pas mbledhjes së kryesisë së ngushtë të …

Më shumë...