Ahmet Qeriqi

Ç. Jovanoviq: Kujt nuk i kishte shkuar në mendje se dikush do t’i varroste një mijë trupa grash e fëmijësh shqiptarë, në Batajnicë

Ç. Jovanoviq: Kujt nuk i kishte shkuar në mendje se dikush do t’i varroste një mijë trupa grash e fëmijësh shqiptarë, në Batajnicë

Kryetari i Partisë Liberale Demokratike serbe, Çedomir Jovanoviq, derisa  ka folur për varrezat masive të shqiptarëve në Serbi, ka thënë se ish-kryeministri serb, Zoran Gjingjiq kishte kërkuar që “të hetohej pa zhurmë, që të fitonte kohë për të kuptuar se çfarë të bëhej”.  “Fjalët si ‘nuk është e vërtetë, se …

Më shumë...

Sahit Salihu: Dashuria ime e përjetshme ka qenë dhe ka mbetur libri, arsimimi dhe edukata kombëtare

Sahit Salihu: Dashuria ime e përjetshme ka qenë dhe ka mbetur libri, arsimimi dhe edukata kombëtare

Në emisionin e  rregullt javor, Bisedë në studion e TV-Diellit  dhe në valët e Radios-Kosova e Lirë, ka shpalosur kujtime nga jeta dhe puna e tij,  veterani i arsimit, mësimdhënësi dhe i përndjekuri  politik, profesori në pension, Sahit Selim Salihu,  i lindur në Carralevë,  me vendbanim në Ferizaj. Duke evokuar …

Më shumë...

Isuf Ismaili: Mishërimi i së vërtetës historike dhe përkushtimi artistik në romanin, “Guri i Betimit”

Isuf Ismaili

Në historinë e letërsisë mbeten gjithmonë ata shkrimtarë, që kanë shkruar me një përkushtim të madh letrar, gjuhësor, shoqëror e të njerëzishëm, duke i përmbledhur ngjarjet e së kaluarës, të së tashmes e duke hedhur ide për një botë më të mirë, më të përparuar, për të fituar e vërteta …

Më shumë...

Partia Socialiste e Shqipërisë sot ka mbajtur Asamblenë

Partia Socialiste e Shqipërisë sot ka mbajtur Asamblenë

Partia Socialiste e Shqipërisë sot ka mbajtur Asamblenë e saj. Edhe pse në ambient të hapur, për shkak të numrit të madh të njerëzve, u është kujtuar të gjithëve që mbajtja e maskës është e detyrueshme. Kryeministri Edi Rama përpara anëtarëve të asamblesë shpjegoi arsyet se përse e do një …

Më shumë...

Nisma Socialdemokrate ka reaguar kundër deklaratës së ministrit të Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq

Nisma Socialdemokrate

Nisma Socialdemokrate ka reaguar ndaj deklaratës së ministrit të Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, i cili u ka thënë serbëve: “që të mos tregojnë se ku gjenden varrezat masive të shqiptarëve”. Sipas Nismës Socialdemokrate kjo deklaratë e Daçiqit përbën kërcënim të hapur ndaj serbëve nga ana e tij. …

Më shumë...

Dinjitetin e shqiptarëve s’mund ta cenojë askush nga autoritetet serbe, ka thënë ministri i Jashtëm i Shqipërisë Gent Cakaj

Ministri Cakaj

Dinjitetin e shqiptarëve s’mund ta cenojë askush nga autoritetet serbe,  ka thënë ministri i Jashtëm i Shqipërisë Gent Cakaj. Nuk dua të bëj patriotin në studio televizive për çështje që ndodhin prapa syrit të medieve, për çështje që ndodhin në marrëdhëniet diplomatike të dy vendeve. Thelbësore është të nënvizohet se …

Më shumë...

PDK në Fushë-Kosovë: Komuna nuk informon për rastet me Covid në shkollat e Fushë Kosovës

PDK

Deri më tani trembëdhjetë mësimdhënës të Fushë Kosovës kanë rezultuar të infektuar me Covid 19, ndërsa nuk ka asnjë reagim apo njoftim nga komuna për asnjërin prej këtyre rasteve apo për gjendjen në shkolla pas fillimit të procesit mësimor. Edhe më tej qytetarët nuk e dinë se si po menaxhohet …

Më shumë...

Gjokë Dabaj: I kujt ishte Sigurimi i shtetit shqiptar në kohën e Enver Hoxhës?

Gjokë Dabaj

Ka disa ditë që antikomunistët tradicionalë po e sulmojnë Nasho Jorgaqin duke e quajtur, me urrejtje, spiun të Sigurimit të shtetit shqiptar. Ata janë aq të cekët, sa nuk e dinë që, me të këtillë etiketime, nuk po i bëjnë asnjë të keqe Nashos… I kujt ish Sigurimi i shtetit …

Më shumë...

Ilir Muharremi: Mos ta vajtojmë Kadarenë për çmimin Nobel, ka edhe shqiptarë të tjerë që e meritojnë

Ilir Muharremi

Shkrimet e mëdha burojnë nga gjaku dhe shpirti pastaj shndërrohen në gjëra të mëdha që janë të thejshta dhe modeste. Leo Tolstoy, shkrimtar i madh, filozof, asnjëherë nuk e fitoi çmimin Nobel. Henrik Ibsen, shkrimtari më i madh norvegjez dhe një prej shkrimtarëve të dramës moderne më të mirë në …

Më shumë...

Deklaratë për medie e Institutit të Historisë së Kosovës lidhur me projektin e CDRSEE-së, me seli në Selanik

Deklaratë për medie e Institutit të Historisë së Kosovës lidhur me projektin e CDRSEE-së, me seli në Selanik

Lidhur me projektin “Mësimdhënia e historisë bashkëkohore e Evropës Juglindore”, që është realizuar nga Qendra për Demokraci dhe Pajtim në Evropën Juglindore (CDRSEE), me seli në Selanik. Instituti i Historisë-Prishtinë, këto ditë po ndjekë me shqetësim debatin e fundit në mediume të ndryshme, lidhur me botimin e teksteve të përbashkëta …

Më shumë...

RKL: Kryetari i Shqipërisë, që përfaqëson opozitën në vend, Ilir Meta, akuzon kryeministrin Rama se do ta aneksojë Kosovën(!)

RKL

Kryetari i Shqipërisë, i cili e përfaqëson opozitën në vend, Ilir Meta ka akuzuar kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama se nuk e njeh shtetin e Kosovës, pasi mendon ta aneksojë atë. Rama sipas tij ka thënë se në ardhmen Kosova e Shqipëria do të kenë një kryetar shteti, ndërsa Meta …

Më shumë...

Petrit Dibrani: Mujsharët deputetë prapë dështojnë projektligje me rëndësi jetike për qytetarët të votojnë…

Petrit Dibrani

Do i’u mallkoj, gjaku i derdhur dhe gjymtyrët e çlirimtarëve, që luftuan për Liri dhe krijuan histori. Do i’u mallkojnë familjet e dëshmorëve të lirisë. Do i’u mallkojnë, prindërit dhe familjarët e fëmijëve të masakruar, nga regjimi shovinist, barbar dhe gjenocidial serb. Do i’u mallkojnë, të gjitha ato femra shqiptare …

Më shumë...

Hajrush Kurtaj: Katër heroina të UÇK-së në Zonën e Kaçanikut: Lumnije Raka, Jehona Raka, Emsale Frangu, Mukadeze Muhaxhiri

Hajrush Kurtaj: Katër heroina të UÇK-së në Zonën e Kaçanikut: Lumnije Raka, Jehona Raka, Emsale Frangu, Mukadeze Muhaxhiri

Lumnije Sherif Raka (11.06.1976-09.04.1999) Ndër vajzat e para, që vullnetarisht u radhitën në radhët e UÇK-së, në Brigadën 162 “Agim Bajrami” në Kaçanik, ishte Lumnije Raka. Ajo u lind më 11 Qershor 1976, në Kaçanik. Shkollën fillore e ka kryer në Bob të Kaçanikut, ndërsa shkollën e mesme të mjeksisë …

Më shumë...

Dr. Skënder Demaliaj: Studiuesi i njohur, i talentuar dhe i apasionuar i sociologjisë, Prof. Lekë Sokoli

Dr. Skënder Demaliaj: Studiuesi i njohur, i talentuar dhe i apasionuar i sociologjisë, Prof. Lekë Sokoli

Emri i Prof. Lekë Sokolit është i lidhur pazgjidhshmërisht me zhvillimet dinamike të sociologjisë shqiptare pas viteve `90. Sado të mendosh, po nuk veprove nuk mund të largosh edhe një gur nga rruga. Prof. Lekë Sokoli i hyri me kurajo fushës së sociologjisë, duke arritur maja të larta. Kurajoja nuk …

Më shumë...

Hajrush Kurtaj: ROLI DHE KONTRIBUTI I FEMRËS NË LUFTËN ÇLIRIMTARE TË KOSOVËS, NË KAÇANIK ME RRETHINË I

Hajrush Kurtaj: ROLI DHE KONTRIBUTI I FEMRËS NË LUFTËN ÇLIRIMTARE TË KOSOVËS, NË KAÇANIK ME RRETHINË I

Nënat shqiptare ishin shtyllë e fortë e kombit. Emri nënë është i shenjtë. Ato, në çdo kohë, kanë lindur dhe kanë rritur djem dhe vajza, trima e trimëresha, djem e vajza që i kanë dalë zot atdheut dhe që dhanë më të shtrenjtën për liri. Nënat shprehën tërë qëndresën, tërë …

Më shumë...

Hajrush Kurtaj: ROLI DHE KONTRIBUTI I FEMRËS NË LUFTËN ÇLIRIMTARE TË KOSOVËS, NË KAÇANIK ME RRETHINË II

Hajrush Kurtaj: ROLI DHE KONTRIBUTI I FEMRËS NË LUFTËN ÇLIRIMTARE TË KOSOVËS, NË KAÇANIK ME RRETHINË II

Gratë dhe vajzat  që e kanë ndihmuar  Luftën Çlirimtare në Kaçanik Ndihmë ushtrisë Çlirimtare në përgatitje të ushqimit në Kovaqec kanë dhënë këto gra dhe vajza: Azemine Troni, Bahrie Troni, Gyltene-B Troni, Bylgizare Troni, Nazmije Troni, Nebije Troni, Baftije Troni, Havush Troni, Ramize Troni,Hajrie Troni ndim mjeksore, Safete Burrniku,Emine Burrniku,Safete …

Më shumë...