Ahmet Qeriqi

Vjosa R. Osmani mohon qëndresën titanike të Jasharëve kundër Serbisë dhe atë e paraqet si mendësi shfarosëse të saj

Vjosa R. Osmani mohon qëndresën titanike të Jasharëve kundër Serbisë dhe atë e paraqet si mendësi shfarosëse të saj

E papërmbajtur se e ka dërguar në biletë pa kthim për në Hagë, kryetarin e Kosovës, Hashim Thaçi, të cilit ia zuri zyrën duke e kapardisur si zonjë e rëndë dhe e trashë,  U.D -ja Vjosa R. Osmani, ka bërë homazhe në kompleksin memorial, “Adem Jashari” në Prekaz. Ajo nuk …

Më shumë...

Petrit Dibrani: Vetëm, gjaku i dëshmorëve është: EMRI I LIRISË

Petrit Dibrani

Urrejtja e shëmtuar e disa gazetarëve dhe militantëve të subjekteve politike….. …….shkrime, postime pa edukatë dhe nxitje të urrejtjes, ndaj njëri tjetrit! Pse? Daurtrokitja për fatkeqësitë e të tjerëve, kur shqiptarët në përgjithësi dhe Kosova në veqanti, po përballet me një sfidë shumë të rëndë, disa qytetar pa edukatë dhe …

Më shumë...

Dedë Abazi: Së bashku më shumë shqiptarë të besimit katolik ishim pjesë e pandashme e luftës për çlirimin e vendit

Dedë Abazi: Së bashku më shumë shqiptarë të besimit katolik ishim pjesë e pandashme e luftës për çlirimin e vendit

Ish-ushtari i UÇK-së, Dedë Abazi, i cili i takon besimit katolik, me të lexuar aktakuzat e Prokurorisë së Gjykatës Speciale, ku thuhet se “janë vrarë katolikë”, ka reaguar menjëherë duke thënë se në Kosovë nuk ka pasur luftë fetare. Abazi ka thënë se së bashku më shumë shqiptarë të tjerë …

Më shumë...

Shpend Salihu: Thërras të gjithë shtetasit e Kosovës, Shqipërisë amë dhe Diasporës që të ngritemi në protesta dhe greva masive

Sot në Gjykatën Themelore në Prishtinë mbahet seanca e katër ndaj 11 veteranëve të UÇK-së

Të nderuar bashkëkombës, ngjarjet e fundit nga Specialja e trazuan Sigurinë Nacionale të shtetit tonë Kosovës. Siç dihet lufta e UÇK-së, siç kam shkruar edhe në shumë evenimente të tjera ishte luftë për mbrojtën e popullit të Kosovës, dhe për fitimin e mëvetësisë nga sundimi hegjemonist Serb që e kishte …

Më shumë...

KMDLNj: Policia e EULEX-it po shpërfillë skajshmërisht institucionet, por Policinë e Kosovës po e përdor si “punëtorë krahu”

KMDLNJ

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave të Njeriut (KMDLNj) ka reaguar ndaj bastisjeve që po bëhen në shtëpinë e ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, ish-kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) dhe shefit të Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Rexhep Selimit. KMDLNj thotë se policia e EULEX-it po shpërfillë skajshmërish institucionet …

Më shumë...

Bedri Islami: Shqiptarët në Kosovë fituan në luftë dhe po humbasin në paqe!

Bedri Islami

1342 fëmijë shqiptarë të Kosovës të vrarë nga forcat fashiste serbe që nga marsi i vitit 1988 deri në qershor 1999. Fëmijët e vrarë në Kosovë janë më shumë se gjithë fëmijët e vrarë në luftën e Bosnjes dhe të Kroacisë, së bashku. Askush nuk është dënuar për vrasjen e …

Më shumë...

VATRA BESON SE AGRESORI NUK DO TË BARAZOHET ME VIKTIMËN

“Vatra“

 DEKLARATË E FEDERATËS PANSHQIPTARE TË AMERIKËS “VATRA” Federata Panshqiptare e Amerikës”VATRA” po ndjek me vëmendje dhe shqetësim situatën që po kalon Republika e Kosovës dhe institucionet e saj pas konfirmimit të aktakuzave nga Dhomat e Specializuar në Hagë për presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, kryetarin e  PDK Kadri Veseli, ish …

Më shumë...

Egzon Kastrati: RAPORTI I PROGRESIT INDIKATOR MATËS I PËRFORMANCËS “SË KOSOVËS

Egzon Kastrati

 Një indikator tepër i rëndësishëm qe vlerëson stagnimet dhe progresin e Kosovës është raporti vjetor i progresit nga Bashkimi Europian për Kosovën. Kosova  nuk ka bërë ndonjë progres të theksuar në aspektin ekonomik vlen të theksohet heqja e tarifës 100% e cilsuar në kundërshtim me marrëveshjen tregetare CEFTA dhe shfuqizimi …

Më shumë...

Imam Shuajb Gërguri: Perderisa Serbia kërkon të drejta maksimale për serbët në Kosovë, ajo ua mohon të drejtat më elementare shqiptarëve në Luginë

Imam Shuajb Gërguri: Perderisa Serbia kërkon të drejta maksimale për serbët në Kosovë, ajo ua mohon të drejtat më elementare shqiptarëve në Luginë

Takimi i perfaqësuesve te Komunitetit Shqiptar në Detroit me Ambasadorin Richard Grenell i dërguari special i Presidentit Trump Takimi i perfaqësuesve te Komunitetit Shqiptar në Detroit me Ambasadorin Richard Grenell i dërguari special i Presidentit Trump per ndermjetësimin në mes Kosovës dhe Serbisë, me datë 29 tetor 2020. Te pranishëm …

Më shumë...

PDK-ja reagon kundër bastisjeve të reja të forcave të EULEX-it në shtëpinë e Kadri Veselit dhe Hashim Thaçit

PDK

Partia Demokratike e Kosovës kanë reaguar ashpër pas nisjes së bastisjeve të reja të forcave të EULEX-it në shtëpinë e Kadri Veselit dhe Hashim Thaçit. Deputetja e këtij subjekti, Ganimete Musliu, me anë të një postimi në Facebook i ka quajtur provokime,  aksione të EULEX-it. Ajo ka shtuar se Kosovë …

Më shumë...

Kryeministri Hoti përshëndet largimin e Thaçit nga presidenca dhe postimin e Vjosa Raif Osmanit në krye të Kosovës

Hoti

Në mbledhjen e sotme të Qeverisë së Kosovës kryeministri, Avdullah Hoti, përshëndeti sjelljet e urta dhe të buta, tani  ish kryetarit të Kosovës,  Hashim Thaçi, kreut të PDK-së, Kadri Veseli, deputetit Rexhep Selimi, as ngritje së aktakuzave nga Gjykata Speciale. Unë përshëndes sjelljet e tyre e gatishmëritë për të bashkëpunuar …

Më shumë...

OVL të UÇK-së ose duhet të veprojnë ose të lëshojnë rrugë, është momenti i fundit para stuhisë së zemërimit popullor

OVL-UÇK

Tri shoqatat e dala nga lufta e  UÇK-së, nuk po arrijnë  të koordinohen as të ballafaqohen me siturën tejet të rëndë në vend, pas “gjuetisë së shtrigave” nga milicët e EULEX-it, bastisjeve arrestimeve e dërgimit në Hagë të kreut të luftës dhe të paqes në Kosovë. Ata po mjaftohen të …

Më shumë...

Eliot Engel ka kritikuar Zyrën e Prokurorit të Gjykatës së Hagës pasi ka shënjestruar vetëm qytetarët e një etnie

Kosova mund humbasë mbështetësin e saj më të madh në Kongresin amerikan, Eliot Engel, kur të largohet nga detyra

Kryetari i Komitetit për Punë të Jashtme në Dhomën e Përfaqësuesve, Eliot Engel,  tha se Hashim Thaçi tregoi respektim ndaj ligjit, kur dha dorëheqje nga posti i presidentit, për t’u përballur me drejtësinë. Por, Engel shtoi se Kongresi amerikan do të përcjellë nga afër punën e Gjykatës Speciale, që të …

Më shumë...

Gani Koci: Të mbuloftë turpi e të vraftë gjaku i Qerimit, vëllait tënd, o Ibrahim Kelmendi!

Gani Koci

“Urime Kosovë për çlirimin nga gjarpri”  ka shkruar  në një postim të tij  njëri nga ish udhëheqësit kontravers të LPK-së, Ibrahim Kelmendi. Ky postim ka ka nxitur reagimin e anëtarit të PDK-së, Gani Kocit, i cili në kundërpërgjigje ka shkruar: “Të mbuloftë turpi e të vraftë gjaku i Qerimit, vëllait …

Më shumë...

Edhe pse Hashim Thaçi dhe Kadri Veseli iu përgjigjen ftesës për të shkuar në Hagë, sot po u bastisen shtëpitë

Edhe pse Hashim Thaçi dhe Kadri Veseli iu përgjigjen ftesës për të shkuar në Hagë, sot po u bastisen shtëpitë

Edhe pse kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryetari i PDK-së iu përgjigjen ftesës për të shkuar në  Hagë prapë se prapë  shtëpitë e tyre në Prishtinë, janë duke u bastisur.  Zyrtarë të “milicisë”  EULEX-it janë parë sot të kenë hyrë brenda selisë së Partisë Demokratike të Kosovës, në Prishtinë, …

Më shumë...

Aktakuza e Gjykatës Speciale kundër UÇK-së, për fillim zgjerohet edhe me tetë ish anëtarë të Shtabit të Përgjithshëm

Gjykata

Me publikimin e aktakuzës ndaj katër krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Gjykata Speciale ka publikuar edhe emrat e disa zyrtarëve të tjerë të cilët po i konsideron “pjesë të këtij grupi”. Aty bëjnë pjesë: Azem Syla, Lahi Brahimaj, Fatmir Limaj, Sylejman Selimi, Rrustem Mustafa, Shukri Buja, Latif Gashi dhe …

Më shumë...