Ahmet Qeriqi

OJQ, Syri i Vizionit dhe Save the Children, organizuan aktivitetin kreativ “Kutia postare e fëmijëve për qeverinë”

OJQ, Syri i Vizionit dhe Save the Children, organizuan aktivitetin kreativ “Kutia postare e fëmijëve për qeverinë”

Organizata jo-qeveritare Syri i Vizionit nga Peja, në partneritet me organizatën Save the Children – zyra në Kosovë, në bashkëpunim me Zyrën për Qeverisje të Mirë dhe Komisionin Parlamentar për të Drejtat e Njeriut, organizuan aktivitetin kreativ “Kutia postare e fëmijëve për qeverinë”, ku letrat e dërguara nga fëmijët u janë dorëzuar  institucioneve …

Më shumë...

Driton Selmanaj: Albin Kurti ka qasje antiamerikane pasi ka fyer e poshtëruar rolin e saj derisa ishte kryeministër

Driton Selmanaj

Zëvendës-kryeministri i Kosovës, Driton Selmanaj ka deklaruar se Albin Kurti ka qasje antiamerikane, pasi ka fyer e poshtëruar rolin e saj derisa ishte kryeministër. Ai ka thënë se Albin Kurti ka fyer dhe ka ofenduar rëndë Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe për këtë Lidhja Demokratike e Kosovës ka reaguar …

Më shumë...

Anëtarësia e LSI-së po kthehet në Partinë Socialiste

Anëtarësia e LSI-së po kthehet në Partinë Socialiste

Pas njësisë nr, 11 në Tiranë, edhe bërthama e njësisë nr 2 të kësaj force politike në Tiranë, është shkrirë. Protestat e fundit duket se kanë patur një rol vendimtar në largimin e një personazhi influencues si Elez Gjoza drejt PS. Ish-administratori i njësisë nr 2 është bërë pjesë e …

Më shumë...

Jeta e natës në Wuhan të Kinës iu ka kthyer normalitetit, shtatë muaj pasi autoritetet hoqën masat e rrepta mbrojtëse

Jeta e natës në Wuhan të Kinës iu ka kthyer normalitetit, shtatë muaj pasi autoritetet hoqën masat e rrepta mbrojtëse

Jeta e natës në Wuhan të Kinës iu ka kthyer normalitetit, shtatë muaj pasi autoritetet lokale të këtij qyteti kinez hoqën masat e rrepta mbrojtëse për luftimin e pandemisë së coronavirusit, shkruan Agjencia  Reuters. Në Vuhan është mbajtur një festival ku morën pjesë me mijëra njerëz, e kinematë, teatrot dhe …

Më shumë...

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se situata me pandeminë e koronavirusit është nën kontroll

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se situata me pandeminë e koronavirusit është nën kontroll me anëtarët e Këshillit Kombëtar për Ekonomi dhe Investime në Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë të mërkurën se situata me pandeminë e koronavirusit është nën kontroll dhe se masat kufizuese, që po zbatohen nga 11 nëntori, kanë treguar rezultat të kënaqshëm. “Në dy-tri ditët e fundit, numri i rasteve të reja së paku është stabilizuar, një rënie e …

Më shumë...

Ministri Krasniqi kërkoi nga CEFTA që emërtimi, UNMIK-Kosovo të hiqet e të shkruhet vetëm Republika e Kosovës

Sipas ministrit të MTI-së, Vesel Krasniqi gjatë pandemisë është rritur papunësia por jo në 30 mijë siç po raporohet

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi, ka replikuar me sekretaren shtetërore të Serbisë, Olivera Joçiq, e cila në një takim virtual të anëtarëve nënshkrues të CEFTA-s ka kundërshtuar që Kosova të trajtohet si shtet. Ministri Krasniqi i është kundërvënë duke ia bërë të ditur se Kosova është shtet i …

Më shumë...

Erion Braçe pyet Albin Kurtin se a u arrestuan ata që vranë në Tiranë, sikur bëri Berisha dhe në Prishtinë, sikur bëri UNMIK-u

Erion Braçe

Lidhur me shkrimin e Albin Kurtit, ka reaguar zëvendës-kryeministri i Shqipërisë, Erion Braçe. Ai thotë se  Albin Kurti i doli në përkrahje protestës, duke e parë si revoltë, por  protesta e dhunshme po kthehet në mjet që PD-ja e Sali Berishës dhe LSI-ja e Ilir Metës duan ta kthejnë në …

Më shumë...

Njoftim i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, për mbajtjen e Takimit letrar, “Esad Mekuli”

Njoftim i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, për mbajtjen e Takimit letrar, “Esad Mekuli”

TAKIMI LETRAR “ESAD MEKULI” Më 17.12.2020, nesër, në bibliotekën kombëtare “Pjetër Bogdani”, Prishtinë, ora 12. Sesioni letrar: Veprimtaria letrare e shkrimtarit Zejnullah Halili Përurime veprash letrare Akademi letrare Shpallen emrat e anëtarëve të rinj të LSHK-së. Jepen tri çmime letrare “Bardi I”, “Bardi II”, “Bardi III” dhe një komplet botimesh …

Më shumë...

Ministri i Mbrojtjes Anton Quni mori pjesë në Konferencën „Bashkëpunimi Mbrojtës i Evropës Qendrore“

Ministri i Mbrojtjes Anton Quni mori pjesë në Konferencën „Bashkëpunimi Mbrojtës i Evropës Qendrore“

Ministri i Mbrojtjes, zoti Anton Quni, ishte pjesëmarrës i takimit „Bashkëpunimi Mbrojtës i Evropës Qendrore“, që u mbajt sot në Slloveni, përmes video komunikimit. Pjesëmarrja e Ministrit të Mbrojtjes të Republikës së Kosovës në këtë takim, ishte një mundësi e mirë për të shprehë qëndrimet dhe objektivat e Kosovës, në …

Më shumë...

Ruzhdi Jashari: Çka paralajmëron vizita e Llavrovit në Serbi dhe në Bosnje e Hercegovinë

Ruzhdi Jashari

Vizita e ministrit të Jashtëm rus, Sergej Llavrov në Serbi dhe në Bosnje e Hercegovinë, solli vazhdimësinë e përpjekjeve ruse në planin diplomatik për forcimin e pykës kundër perëndimit dhe SHBA-ve. Mesazhet ishin të qarta, të adresuar ndaj BE dhe ndërmjetësimit të negociatave Kosovë-Serbi, që adresojnë një lloj Asociacioni të …

Më shumë...

Portali rus “Sputnik”, alarmon lidhur me mundësinë që zonja Olbrajt të jetë ndërmjetësuese e bisedimeve Kosovë-Serbi

Madeleine Albright

Lajmi i analistit, Daniel Server, lidhur me mundësinë që ish-Sekretarja amerikane e Shtetit, Madeleine Albright,  të përfshihet në ndërmjetësimin e dialogut, mes Kosovës dhe Serbisë, ka ngjallë reagime të shumta në Serbi dhe në Rusi. Portali i Kremlinit, “Sputnik” thekson se rikthimi i zonjës Albright për rusët sjell kujtime të …

Më shumë...

Zelanda e Re është i vetmi vend në botë që deri më tani e ka eleminuar plotësisht virusin korona

Autoritetet shëndetësore rapotojnë për 327 raste të reja me Covid-19, 508 pacientë të shëruar dhe 5 raste të vdekjeve

Zelanda e Re është i vetmi vend në botë që deri më tani e ka eleminuar plotësisht virusin corona. Sipas kryeministrit të Zelandës së Re, Jacinda Ardern, ky qëllim u arrit nga ambicia, por edhe nga frika, sepse edhe në fillim të pandemisë, u arrit në përfundimin se sistemi shëndetësor …

Më shumë...

Kreshnik Spahiu: Opozita ka organizuar veprime dhe skenarë në protestat për Klodian Rashën

Kreshnik Spahiu: Opozita ka organizuar veprime dhe skenarë në protestat për Klodian Rashën

Shiko, protesta ka vlerë, jeta e Klodianit është më me vlerë se çdo semafor, tabelë dhe pemë e Tiranës. Unë e kam thënë që në protesta do ketë dhunë dhe do jetë pas saj opozita që nuk do dalë hapur dhe kështu ndodhi. Shërbimet sekrete dhe ato aleate në Shqipëria …

Më shumë...

Albin Kurti: Në Kosovë ende nuk ka revolta të tilla sikur në Shqipëri

Kryeministri i vendit, Albin Kurti po merr pjesë në Konferencën e Ballkanit Perëndimor të organizuar nga qeveria austriake

Kryetari i Vetëvendosjes përmes një postimi në Facebook, shprehet se protestat e dhunshme në Tiranë tregojnë se ka ardhur koha të ndryshojë sistemi politik dhe ekonomik korruptiv. Ai ka hequr një paralele më situatën në Kosovë, ku thotë se në këtë vend nuk ka ende revolta të tilla, por ka …

Më shumë...

Petrit Dibrani: Jo shumë çudi! Albin Kurti, prapë me demagogji…..

Petrit Dibrani

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, i ka shkruar një letër gjyqtarit të Gjykatës Speciale, Nicolas Guillou. Në këtë letër, duke u bazuar në portalin TVPRIZRENI.NET, bartë datën1 dhjetor 2020. Kurti ka kërkuar nga Guillou, që Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, z. Rexhep Selimi, të lirohet me kusht. …

Më shumë...

Blerina Gjylameti: Berisha, Meta, Kryemadhi po përpiqen të krijojnë kauzë, për të ardhur në pushtet nëpërmjet dhunës

Blerina Gjylameti: Berisha, Meta, Kryemadhi po përpiqen të krijojnë kauzë, për të ardhur në pushtet nëpërmjet dhunës

Deputetja e PS-së në Shqipëri, Blerina Gjylameti,  tha se është fatkeqësi fakti se edhe kjo protestë u tentua të politizohej nga forcat politike dhe po ashtu të përdorej vrasja e të ndjerit Klodian Rasha. “U tentua të politizohej vdekja e tij, u tentua përsëri të vihej në pushtet me ato …

Më shumë...