Ahmet Qeriqi

PDK: Menaxhimi i keq i QKMF në Fushë Kosovë po ndikon në rritjen e rasteve me Covid 19

PDK

Menaxhimi i keq i QKMF në Fushë Kosovë po ndikon në rritjen e rasteve me covid 19. PDK e gatshme të japë ndihmën e saj në përballimin e situatës Si pasojë e menaxhimit të keq, Qendra e Mjekësisë Familjare në Fushë Kosovë po bëhet vatër e infeksionit, pasi në të …

Më shumë...

NJOFTIM PËR HAPJEN E SHQYRTIMIT PUBLIK: Projekt dokumenti – Harta Zonale e Komunës së Prizrenit 2020-2028

NJOFTIM PËR HAPJEN E SHQYRTIMIT PUBLIK: Projekt dokumenti – Harta Zonale e Komunës së Prizrenit 2020-2028

  Komuna e Prizrenit fton qytetarët, sektorin publik dhe privat, ekspertët, dhe të gjithë të interesuarit që të marrin pjesë në procesin e Shqyrtimit Publik të Projekt dokumentit – Harta Zonale e Komunës së Prizrenit 2020-2028. Shqyrtimi publik Projekt dokumenti – Harta Zonale e Komunës së Prizrenit 2020-2028 do të …

Më shumë...

Blerim Muriqi: VANDALIZËM NË TIRANË, KORÇË DHE LEZHË 

Blerim Muriqi: VANDALIZËM NË TIRANË, KORÇË DHE LEZHË

Shqipëria po ndryshon! A po vdes Berishizmi?.    Vrasja e të riut Klodian Rashës nxiti revoltë në gjithë gjykimin e shoqërisë sonë. Reagimi qytetar u shpreh e po shprehet me revoltë dhe solidarizim me familjen, e cila po shprehë qytetarinë e saj, duke kërkuar drejtësi dhe mos përdorje politike. Opozita e vënë nën maskën …

Më shumë...

Shtëpia Muze e At Shtjefën Gjeçovi ndriçohet portokalli për të shënuar përmbylljen e fushatës 16 Ditë të Aktivizmit

Shtëpia Muze e At Shtjefën Gjeçovi ndriçohet portokalli për të shënuar përmbylljen e fushatës 16 Ditë të Aktivizmit

Shtëpia muze e At Shtjefën Gjeçovi, lokacion historik në Janjevë  u ndriçua mbrëmë portokalli për të shënuar mbylljen e fushatës 16 Ditë të Aktivizmit kundër Dhunës në Baza Gjinore. Riccardo Serri, Zëvëndës Shef i Zyres së BE-së, Znj. Vlora Dumoshi, Ministreshë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Znj. Maria Suokko, Përfaqësuese …

Më shumë...

Mehmet Musa: Lamtumirë Sazan, biri, nipi dhe vëllai ynë i shtrenjtë!

Mehmet Musa: Lamtumirë Sazan, biri, nipi dhe vëllai ynë i shtrenjtë!

(Sazan (Sabri) Durakut 1995-2020) Sot, në këtë ditë të ftohtë dhjetori ju dha lamtumira e fundit birit të atdhetarit e veprimtarit të hershëm, birit të burgosurit për çështje të kombit, Sabri Durakut, Sazan Sabri Durakut. Para më shumë se njëmijedyqind pjesëmarrësve që kishin ardhur nga të katër anët për ta …

Më shumë...

Mehdi Krasniqi: Përditë mblidhen komisione e komisione ndërsa seancat e Kuvendit nuk mbahen sepse s’ka kuorum

Mehdi Krasniqi

Përditë mblidhen komisione e komisione në Kuvendin e Republikës sonë, ndërsa seancat e Kuvendit nuk mbahen sepse s’ka kuorum? Po më duket këto komisione paguhen mirë edhe në to marrin pjesë deputetët që nuk po shkojnë në kuvend. Ata janë të zgjedhurit tanë për të punuar në të mirë të …

Më shumë...

Gjykata Kushtetuese i jep të drejtë Nismës Socialdemokrate për mos numërimin e votave të ardhura nga jashtë

Gjykata Kushtetuese

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka reaguar pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese i cili i jep drejtë kërkesës së Nismës për mos numërimin e votave të ardhura nga jashtë pas afatit të përcaktuar nga KQZ. Limaj ka thënë se “aktgjykimi i sotëm kthen ligjshmërinë, forcon demokracinë tonë dhe përfundimisht …

Më shumë...

Gent Cakaj vlerëson lartë fjalimin e presidentit të Komitetit për Punë të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve amerikan, Eliot Engel

Ministri Cakaj

Ministri për Evropën dhe Punë të Jashtme në Qeverinë e Shqipërisë, Gent Cakaj ka vlerësuar lartë fjalimin e presidentit të Komitetit për Punë të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve amerikan, Eliot Engel, duke thënë se ai shprehu fare qartë, jo vetëm thirrjen që Serbia të pajtohet me realitetin e ri …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Diaspora shqiptaro-amerikane shpresë për shqiptarët

Agim Vuniqi

“Diplomacy, Development and Defense: Diaspora” (Diplomacia, Zhvillimi dhe Mbrojtja: Diaspora), ka shënuar një ndryshim historik në pikëpamjet e Agjencisë së Emigrantëve Global. Inciativa e SHBA për Diasporën Globale në fakt ishte angazhim për nismën e “IDEA”-International Diaspora Engagement Alliance (Aleancës për Angazhim të Diasporës Ndërkombëtare), që shënon një ndryshim historik …

Më shumë...

Albert Z. ZHOLI: Pse po e ribotoj librin “Ikja e madhe”!

Albert Z. ZHOLI: Pse po e ribotoj librin “Ikja e madhe”!

Letër e shkrimtares Helena Kadare, dërguar autorit nga Parisi, pas leximit të librit “Ikja e madhe” Paris, 7 shkurt 1998 I nderuari zoti Albert, Lexova me një frymë librin tuaj dhe dua t’ju uroj nga zemra për këtë punë të mrekullueshme që keni bërë, lidhur me ikjen, jetën dhe peripecitë …

Më shumë...

Me rastin e 20 vjetorit të themelimit të Agjencisë Kadastrale të Kosovës, shpërndahen mirënjohje për kontribuesit

Me rastin e 20 vjetorit të themelimit të Agjencisë Kadastrale të Kosovës, shpërndahen mirënjohje për kontribuesit

Agjencia Kadastrale e Kosovës këtë vit shënon 20 vjetorin e themelimit të saj. Në mesin e aktiviteteve të parapara për të shënuar këtë përvjetor jubilar, shumica u të cilave u pamundësuan edhe nga situata e krijuar nga pandemia, ishte paraparë edhe ceremonia e shpërndarjes së mirënjohjeve për të gjithë ata …

Më shumë...

Pas vendimit të Kuvendit të Shqipërisë për ngritjen e komisionit të posaçëm lidhur me raportin e Dick Martit u mbajt mbledhja e parë

Me 83 vota pro, 10 kundër, 10 abstenime, Kuvendi i Shqipërisë miratoi kërkesën për ngritjen e Komisionit lidhur me raportin e Dik Martit

Dy javë pas vendimit të Kuvendit të Shqipërisë për ngritjen e komisionit të posaçëm lidhur me raportin e Dick Martit është zhvilluar mbledhja e parë, pastaj janë caktuar edhe dy relatorët e çështjes. Ulsi Manja, që në fillim të mbledhjes tha qartësisht se ky nuk është një komision hetimor, ndërsa …

Më shumë...

Ambasada amerikane në Tiranë reagon për protestën kundër vrasjes së 25-vjeçarit Klodjan Rasha nga policia

Ambasada ka marrë raporte për protestën që ndodhi përpara zyrave qeveritare në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, në Tiranë. Raportet tregojnë se disa protestues kanë hedhur objekte në drejtim të policisë dhe disa efektivë u plagosën. Efektivët e policisë kanë përdorur gaz lotsjellës për të kontrolluar turmën. Qytetarët amerikanë duhet të …

Më shumë...

PLE: Përjashtimi dhe diskriminimi racor ndaj komunitetit Egjiptian është ende një problem i zakonshëm në Kosovë

Sot shënohet 72 vjetori i miratimit të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara. Këtë vit, Dita e të Drejtave të Njeriut i kushtohet …pabarazitë sistematike, përjashtimi dhe diskriminimi; ajo festohet në të gjithë botën me moton “Stand Up for Human rights”. …

Më shumë...

Avokatët e Hashim Thaçit kërkojnë nga Gjykata Speciale lirimin e parakohshëm të tij

Avokatët e Hashim Thaçit kërkojnë nga Gjykata Speciale lirimin e parakohshëm të tij

Burimet nga Gjykata Speciale bëjnë të ditur se David Hooper, avokat i Thaçit, ka bërë  kërkesë për lirimin e tij  me anë të një parashtrese prej 28 faqesh. Parashtresa tanimë është dërguar te gjyqtari i procedurës paraprake, dhe në të janë të renditur argumentet se pse Thaçi duhet të lirohet …

Më shumë...

Kriminelit serb, Boshko Soldatoviq vetëm 15 vjet burg për vrasjen e nëntë civilëve shqiptarë, më 11 nëntor të viti 1991

Drejtesia

Gjykata e Lartë në Beograd miratoi një vendim për dënimin e Boshko Soldatoviqit me 15 vjet burg për vrasjen e nëntë civilëve shqiptarë, më 11 nëntor të viti 1991, në qytetin kroat të Bogdanovcit, jo shumë larg Vukovarit. Organizata joqeveritare Fondi për të Drejtën Humanitare, e cila merret me krimet …

Më shumë...