Fillimi / Lajmet / Sot në Gjykatën Speciale, në Hagë, vazhdon gjykimi kundër krerëve të OVL-UÇK-së, Hysni Gucati e Nasim Haradinaj
Gjatë kësaj jave në Gjykatën Speciale fillon gjykimi ndaj krerëve të OVL-UÇK-së, Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinaj

Sot në Gjykatën Speciale, në Hagë, vazhdon gjykimi kundër krerëve të OVL-UÇK-së, Hysni Gucati e Nasim Haradinaj

Në seancat paraprake para trupit gjykues të Gjykatës Speciale në Hagë, gjatë javës së  kaluar ka dëshmuar, Zenka Pumper që është dëshmitarja e parë e Zyrës së Prokurorit.  Dëshmia e saj nuk ka përfunduar dhe gjykimi do të vazhdojë sot.  Në shtator të viti  2020 hetueses së Prokurorisë, Pumper, Zyra i ishte kërkuar të shqyrtojë dokumentet që pretendohen të jenë sekuestruar në zyrat e Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së. Krerët e OVL-UÇK-së, Hysni Gucati e Nasim Haradinaj, akuzohen për vepra penale kundër administrimit të drejtësisë, konkretisht për pengim të personave zyrtarë në kryerjen e detyrave zyrtare, frikësim të dëshmitarëve, hakmarrje dhe shkelje të fshehtësisë së procedurës. Në OVL të UÇK-së kishin arritur disa pako që pretendohej të ishin me dokumente që kishin rrjedhur nga Zyra e Prokurorisë. Të gjitha këto ata i kishin bërë publike përmes konferencave për media dhe paraqitjeve të tjera publike. Ata janë arrestuar më 25 shtator 2020 në Prishtinë, prejse edhe mbahen në qendrën e paraburgimit në Hagë.

Kontrolloni gjithashtu

Dritan Abazoviq

Dritan Abazoviq: Nuk jam zemëruar nga ofendimet e rënda, por do t’ua tregojë gjithmonë vendin, atyre që nxisin urrejtje

Zëvendës-kryeministri i Malit të Zi dhe lideri i Lëvizjes Qytetare URA, Dritan Abazoviq tha se ...