KEK
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 1041)

Ahmet Qeriqi

Për 397 ditë, ministri Avdullah Hoti i mbanë të bllokuar 51 autobusë urbanë për Prishtinën

Avdullah Hoti thotë se formimi i Ushtrisë së Kosovës, do të determinoj paqe dhe siguri në rajon

Sot, Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti dhe Nënkryetari, Dardan Sejdiu, mbajtën konferencë për media, në përgjigje ndaj arsyetimeve të paqena të Ministrit të Financave, Avdullah Hoti, i cili edhe më tutje po e bllokon projektin e autobusëve urbanë për Prishtinën, duke mos e nënshkruar garancionin e sovranitetit. Në ...

Më shumë...

Përfaqësues të Kuvendit të Shqiptarëve të Zvicrës biseduan me zyrtarë të Lëvizjes Vetëvendosje

Albin

Përfaqësuesit e Kuvendit të Shqiptarëve të Zvicrës (KSHZ) zhvilluan të shtunën e kaluar, 21 maj 2016, një takim me një delegacion të  Lëvizjes Vetëvendosje, të kryesuar nga ish-lideri Albin Kurti dhe Salih Salihu, deputet në Kuvendin e Kosovës. Takimi u mbajt në Lausanne, në vazhdën e takimeve që Vetëvendosje! zhvilloi ...

Më shumë...

Maliqi: Patriot është ai që i falë toka Malit të Zi dhe Serbisë, për hir të përbashkësisë…

Shkelzen

Shkëlzen Maliqi, i biri i kryedbashit të Kosovës, kriminelit të luftës, Mehmet Maliqi-Cikuli, këshilltar aktual politik i kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, ka kritikuar ashpër deputetët e opozitës dhe të gjithë ata që po kundërshtojnë ratifikimin në Kuvend të demarkacionit me Malin e Zi. Ata që po angazhohen për një ...

Më shumë...

Server: Është i vogël numri i të rekrutuar nga Kosova në krahasim me përmasat e popullsisë myslimane

Daniel Serwer: Pak shtete kanë arritur më shumë gjatë 12 viteve të ekzistimit të tyre

Analisti amerikan Daniel Serwer thotë se Prishtina është e angazhuar në përpjekje për të frenuar ekstremizmin dhe se kjo luftë ka dhënë rezultate. Duke komentuar  një artikull të botuar në gazetën New Jork Times, në të cilin Kosova cilësohet si një burim i ekstremizmit islamik dhe i xhihadistëve, Serwer thotë ...

Më shumë...

Nëse s’ mund të shpallet tradhtare kryetarja e Gjykatës Kushtetuese, atëherë le të shpallet Kushtetuta apo gardiani i saj

RKL: Fushata kundër vlerave të UÇK-së vazhdon, por ata që bashkuan armët për çlirimin e Kosovës, “prej luftës nuk largohen...” I

Nëse nuk mund të shpallet tradhtare kryetarja e Gjykatës Kushtetuese, atëherë le të shpallet Kushtetuta, kryetari si gardian i saj, apo kryeministri që ka nënshkruar marrëveshje për falje të territorit të vendit. Nëse as këta nuk mund të shpallen tradhtarë, atëherë është mirë që kjo fjalë të hiqet nga përdorimi, ...

Më shumë...

KFOR-i rrit masat e sigurisë përreth Kompleksit të Manastirit të Deçanit

KFOR

Burimet nga terreni bëjnë të ditur se forcat e KFOR-it   kanë shtuar masat e sigurisë përreth Manastirit të Deçanit. Kjo masë sigurie është marrë me qëllim të jetësimit të vendimi të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, që ia ka falur këtij Manastiri 23 hektarë tokë, të cilat 20 vjet më parë ...

Më shumë...

Adil Cena dhe Selman Bala, dy këngëtarë të njohur të këngës rapsodike shqiptare

Adil Cena dhe Selman Bala, dy këngëtarë të njohur të këngës rapsodike shqiptare

Tradita e përcjelljes brez pas brezi e tërë trashëgimisë gojore e ka krijuar tek shqiptaret kastën e rapsodëve popullor te cilët mësonin përmendesh me mira vargje,ata duke I dëgjuar këngëtaret me te moshuar duke I kënduar edhe vet ngjarjet e caktuar  historike ndodhitë e ndryshme rajonale merrni pjese edhe ne ...

Më shumë...

VV: Bashkëqeverisja me Listën Srpska është fyerje për 12.000 viktimat e luftës në Kosovë

VV

Zëdhënësi i Vetëvendosjes, Frashër Krasniqi, ka reaguar kundër deklaratës së ish-ministrit në Qeverinë e Kosovës e ish liderit të Listës Serbe, Aleksandër Jabllanoviq. “Vetë mundësia që Qeveria ta ka dhënë ty dhe listës Srpska, për bashkëqeverisje, për Kosovën, është pështymje mbi varret e mbi 12,000 njerëzve të vrarë në Kosovë ...

Më shumë...

RKL: Përpjekjet për ta nxirosur Kosovën nuk i bëjnë vetëm Nikoliqi e Tadiqi por edhe “xhaurrët” e vetëshpallur pro amerikanë

RKL

Qysh prej viti 1918 kur shtetet e Evropës dhe Rusia Cariste i shkëputen Shqipërisë dy të tretat e territorit dhe ua bënë tapi, Serbisë, Malit të Zi, Bullgarisë e Greqisë, nuk kanë pushuar përpjekjet institucionale serbe për t’i paraqitur shqiptarët si mbeturinë, turke, xhihadistë, apo myslimanë të rrezikshëm për Ballkanin. ...

Më shumë...

Dy priftërinj grekë abuzojnë me dy fëmijë shqiptarë të moshës pesë-vjeçe

prifterinjte

Një skandal i tmerrshëm  kriminal ka rrëmbyer opinionin grek. Gjatë këtyre ditëve u bë i ditur lajmi se një grua  shqiptare, me kërkesë të një prifti e dërgoi djalin e saj 5 vjeç për t’ia  përmbushur epshet seksuale të prifti. Skandali po ndiqet prej vitit 2014 nga  “Fonirodopis”, por dje ...

Më shumë...

Obama nuk do të kërkojë falje për shpërthimin e bombave bërthamore në Hiroshimë dhe Nagasaki

Barak Obama u ka kërkuar amerikanëve të refuzojnë gjuhën e cilitdo lider, që ushqen urrejtje raciste

Kryetari i Amerikës, Barack Obama ka deklaruar për televizionin japonez NHK, se gjatë vizitës në Hiroshima nuk do të kërkojë falje për shpërthimin e bombës bërthamore në fund të Luftës së Dyrë Botërore. Në pyetjen se nëse planifikon që të kërkojë falje për bombën bërthamore të cilën SHBA e hodhi ...

Më shumë...

Shtatorja e Legjendarit, Adem Jashari edhe në qytetin e Dragashit

Adem Shaban Jashari (28.11.1955 - 7.3.1998)

Vendimi për të ngritur një shtatore të ish-komandantit të UÇK-së, Adem Jashari në sheshin kryesor të qytetit të Dragashit, është pranuar. Dje është vënë themeli i kësaj shtatoreje që do të përurohet në Ditën e Çlirimit të Dragashit, më 15 qershor. Sipas kryetarit të OVL – UÇK-së, Qerkin Krasniqi, deri ...

Më shumë...

Historianët e Deçanit: Arta Rama – Hajrizi, tradhtare e popullit

Hajrizi

Lidhja e Historianëve të Kosovës “Ali Hadri”, Dega në Deçan, ka shpallur tradhtare të popullit kryetaren e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, Arta Rama – Hajrizi, pas shpalljes së aktgjykimit në lidhje me çështjen kontestuese në mes të Ndërmarrje shoqërore “Apiko” dhe “Iliria” dhe Manastirit të Deçanit, ku të gjitha pronat ...

Më shumë...

Luftime të ashpra në disa qytete e vendbanime të Sirisë

tartus

Mbi 20 veta  kanë vdekur pas një sërë shpërthimesh që ndodhën ne qytete bregdetare të qyteteve Jableh dhe Tartus, provincën Sira dhe Latakia në zonën e kontrolluar nga ushtria ruse. Sipas një televizioni lokal ka pasur deri në tri shpërthime në qytetin bregdetar të Jableh në afërsi të terminalit të ...

Më shumë...

Vetëvendosja: Nuk do të lejojmë miratimin e Marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi, as AKS-në

Vetëvendosja nuk ka marrë pjesë në “tryezën për dialogun politik”, organizuar nga BRPG

Lëvizja “Vetëvendosje” ka paralajmëruar se nuk do të lejojë miratimin e Marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi dhe as Asociacionin e Komunave Serbe në veri të vendit.  Kjo parti, e cila  nuk ka organizuar protesta që nga 17 shkurti i këtij viti paralajmëron që  në ditët në vijim, të ...

Më shumë...

Secili drejtor i AKP-së merr pagë 2.880 euro

AKP

Me paratë e privatizimit të pasurive të Kosovës, nuk abuzojnë vetëm ata që kanë përfituar nga ky proces i shkatërrimit të pasurive të Kosovës, por në radhë të parë përfitojnë ata që janë caktuar në krye të kësaj “Korporate të krimit të organizuar”. Anëtarët e Bordit të Agjencisë “Kosovare” të ...

Më shumë...