KEK
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 1041)

Ahmet Qeriqi

Shtyhet fillimi i Gjysmëvjetorit të Dytë, deri me datë 16 janar 2017

Ministria e Arsimit ka kërkuar që ora e parë mësimore t’i kushtohet pavarësisë së Kosovës

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, në konsultim me Drejtoritë Komunale për Arsim (DKA), ka marr vendim për shtyrjen e fillimit të Gjysmëvjetorit të Dytë, deri me datë 16 janar 2017. “Ky vendim është marr për shkak të motit të lig dhe temperaturave të ulëta që po mbretërojnë këto ditë ...

Më shumë...

Komuniteti shqiptaro- amerikan në Amerikë, kërkon lirimin e Ramush Haradinajt

Ramush Haradinaj pas luftës ka thënë se UÇK-ja në Dukagjin kishte 4000 deri 6000 ushtarë

Komuniteti shqiptaro- amerikan në Amerikë, nesër organizon protestë paqësore në New York dhe Washington DC, me kërkesë për lirimin e ish kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj. Përkrahjen për lirimin e menjëhershëm të Haradinajt, komuniteti shqiptaro-amerikan do ta kërkojë në dy qytetet amerikane, duke iu bërë thirrje të gjithë shqiptarëve që ...

Më shumë...

Fitim Rifati: Në vitin 1919 Mitrovica kishte 88.50% shqiptarë dhe 11.50% serbë

Fitim Rifati: Në vitin 1919 Mitrovica kishte 88.50% shqiptarë dhe 11.50% serbë

Mitrovica dhe rrethina i takojnë territorit të Dardanisë antike, përkatësisht trungut iliro-shqiptar të Kosovës historike. Në gjysmën e dytë të shekullit XIX deri në vitin 1912, Mitrovica bënte pjesë si rreth (kaza) me 110 fshatra në kuadër të sanxhakut të Prishtinës të Vilajetit të Kosovës, i cili përfshinte një territor ...

Më shumë...

AAK: Mbështetja për kryetarin, Ramush Haradinaj, është mbështetje për Kosovën dhe të drejtën e saj

AAK

Përmes një njoftimi drejtuar medieve, Aleanca për Ardhmërisë e Kosovës, konsideron se mbështetja popullore për kryetarin, Ramush Haradinaj, pozicionimi në krah të tij nga personalitete të rëndësishme nga vendi dhe bota, është mbështetje për Kosovën dhe të drejtën e saj, që ajo dhe qytetarët të trajtohen me dinjitet dhe në ...

Më shumë...

Lidhja e Miqësisë Suedi-Kosovë në krye me Anders Wessman, organizuan grevë urie për lirimin e Ramush Haradinajt

Ramush Haradinaj

Lidhja e Miqësisë Suedi-Kosovë, me në krye z. Anders Wessman, organizuan grevë urie për të protestuar ndaj autoriteteve policore franceze dhe ndaj Interpolit, të cilët me kërkesë të Serbisë privuan nga liria kryetarin e AAK-së, Ramush Haradinaj, ndërkohë që kriminelët serbë, që  në mënyrën më barbare vranë e dhunuan shqiptarë ...

Më shumë...

Mexhid Yvejsi: Poezia e parë shqipe në Gjakovë e shkruar në vitin 1699

Mexhid Yvejsi

Historia e poezisë është e gjatë sikur edhe vetë njeriu… Njeriu e filloi kohën e shkrimit me numrat e mandej shkrimet e tjera me germa në formë të pykave (shkrimi kuneiform). Nga artet, poezia gjendet e shkruar e para, pikërisht mbi monolite. Këto shkrime datojnë prej para 3000-5000 vjetësh. Sot ...

Më shumë...

Interesi politik dhe kombëtar i bashkoi kryetarët e partive politike në Maqedoni

Interesi politik dhe kombëtar i bashkoi kryetarët e partive politike në Maqedoni

Në tekstin e marrëveshjes mes partive politike shqiptare lidhur me koalicionin me partitë sllavo-maqedonase thuhet: ne, përfaqësuesit e partive politike shqiptare në Maqedoni: “Bashkimi Demokratik për Integrim”, “Koalicioni Rilindje me Besë” dhe “Aleanca për Shqiptarët”, duke respektuar vullnetin e lirë dhe demokratik të votuesve shqiptarë të shprehur në zgjedhjet e ...

Më shumë...

Rexhep Qosja, ka reaguar kundër arrestimit të kryetarit të AAK-së, Ramush Haradinaj

Dr. Rexhep Qosja

Akademiku, Rexhep Qosja, ka reaguar kundër arrestimit të kryetarit të  AAK-së, Ramush Haradinajt, dhe shprehet  shumë i pezmatuar sepse gjykata franceze e arrestoi atë në bazë të aktakuzës së regjimit të Sllobodan Millosheviqit dhe të bashkëpjesëmarrësve të tij në krimet e shumëllojshme në Kroaci, në Bosnjë e Hercegovinë e në ...

Më shumë...

Pal Lekaj: Deri në 40 ditë zgjatë afati lidhur me procedurat në Gjykatën franceze

Pal Lekaj

Deputeti i  AAK-së, Pal Lekaj, ka thënë se deri në 40 ditë zgjatë afati lidhur me procedurat në Gjykatën franceze, që po e mbanë në arrest komandantin e Zonës Operative të Dukagjinit  gjatë luftës, Ramush Haradinaj. Kemi pasur të njëjtin rast me z. Haradinaj në Lubjanë kur është arrestuar dhe ...

Më shumë...

Seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit për rastin Haradinaj mbahet të martën

Kryesia në detyrë e Kuvendit të Kosovës ka marrë vendim që të ndërpriten privilegjet e deputetëve

Kryesia e Kuvendit mori vendim që seanca e jashtëzakonshme për të debatuar rreth arrestimit të Ramush Haradinajt të mbahet të martën, duke filluar nga ora 11:00. Sot kryesia shqyrtoi kërkesën e deputeteve të AAK-së dhe pas diskutimeve ne u morëm vesh që për arsye se deputetet janë në pushime, seanca ...

Më shumë...

Përfaqësuesit ligjorë të Ramush Haradinaj kanë deponuar kërkesë për lirimin e tij me kusht

Ramush Haradinaj

Zyrtarë të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës i kanë konfirmuar Radios Evropa e Lirë se “përfaqësuesit ligjorë të zotit Haradinaj kanë deponuar tek autoritetet franceze kërkesën për lirimin e tij me kusht”. Zëdhënësi i AAK-së, Muharrem Nitaj, tha se kërkesa është deponuar dhe pritet lirimi me kusht i zotit Haradinaj”. ...

Më shumë...

Dushan Janjiq: Urdhër-arrestet e kohës së Millosheviqit janë refuzuar në gjithë Evropën

Dushan Janiq

Analisti serb,  Dushan Janjiç ka deklaruar se urdhër-arrestet e lëshuara në kohën e Sllobodan Millosheviçit janë refuzuar në gjithë Evropën. Gjykata në Francë do ta shqyrtoj nëse urdhër-arrestet tona janë të motivuara politikisht. Ekziston dyshimi i përgjithshëm për akuzat që vijnë nga Serbia, edhe pse në Francë nuk ekziston një ...

Më shumë...

Tomislav Nikoliq: Serbia nuk do të heq dorë kurrë nga kërkesa për ekstradimin e Haradinajt

Tomisllav Nikoliq

Burimet serbe të lajmeve  bëjnë të ditur se në fillim të javës së ardhshme, autoritetet gjyqësore në Francë do ta kenë në dorë kërkesën zyrtare të Serbisë për ekstradimin e Ramush Haradinajt,  në Serbi.  Kryetari i Serbisë, Tomislav Nikoliq, ka thënë se Serbia nuk do të heq dorë kurrë nga ...

Më shumë...

Dëmet financiare nga ndërhyrjet e Serbisë në sistemin energjetik të Kosovës mbi 100 milionë euro

Dëmet financiare nga ndërhyrjet e Serbisë në sistemin energjetik të Kosovës mbi 100 milionë euro

Dëmet e mëdha financiare që evidentohen  nga ndërhyrjet e Serbisë në sistemin energjetik të Kosovës llogaritet të jetë rreth 6 milionë euro brenda një viti, ndërsa dëmi që nga paslufta kap shumën mbi 100 milionë euro. Dëmet dalin të jenë shumë më të mëdha nëse llogaritet pengesa që po bëhet ...

Më shumë...

Putin ka urdhëruar një fushatë ndikimi, që synonte dëmtimin e kandidates Hillary Clinton në zgjedhjet presidenciale

Donald Trump dhe Vladimir Putin kanë biseduar me telefon për marrëdhëniet, Amerikë-Rusi

Komiteti i inteligjencës amerikane ka përfunduar një raport të klasifikuar në lidhje me ndërhyrjen ruse në zgjedhjet presidenciale, që u mbajtën vitin e shkuar në Shtetet e Bashkuara, ku theksohet se Presidenti rus, Vladimir Putin, urdhëroi një fushatë ndikimi, që synonte dëmtimin e kandidates Hillary Clinton dhe favorizimin e republikanit ...

Më shumë...

Xhavit Haliti: Të rrimë urtë e butë, se na kthehet Serbia në Kosovë (!)

Xhavit Haliti

Nënkryetari i PDK-së dhe i Kuvendit të Kosovës, Xhavit Haliti është shprehur kundër ndërprerjes së dialogut me Serbinë, për shkak të arrestimit të Ramush Haradinajt, apo për arsye të tjera, kundër rrënimit të murit në Veri dhe kundër të gjitha veprimeve që sipas tij dëmtojnë marrëveshjet me Serbinë. Në një ...

Më shumë...