KEK
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 1042)

Ahmet Qeriqi

Ish-kryetarja, Jahjaga, për një vit vetëm për telefona ka shpenzuar mbi 50 mijë euro, po për garderobë etj…?

Në kuadër të Javës së Gruas, sot do të bëhet lansimi i Fondacionit Jahjaga

Kabinetit të ish-kryetares, Atifete Jahjaga për një vit harxhoi gati 50 mijë euro vetëm në biseda  telefonike. Sipas Auditorit të Përgjithshëm zyra e presidencës sa ishte udhëhequr nga Atifete Jahjaga kishte shpenzuar rreth 47 mijë euro vetëm për telefoni mobile. “Shpenzimet e telefonisë mobile ishin 46,590 euro. Nga tre pagesat ...

Më shumë...

Ka vdekur dhe është varrosur ish i burgosuri politik, Rexhep Shaip Badallaj

Ka vdekur ish i burgosuri politik, Rexhep Shaip Badallaj. I ndjeri ka qenë pjesëmarrës në demonstratën e Zhurit të 28 marsit të vitit 1989, në kohën kur Serbia e Milosheviqit, Kosovës ia kishte suspenduar edhe autonominë. Atë ditë forcat serbe në oborrin e shkollës së Zhurit kishin vrarë: Xhemshit Badallajn, ...

Më shumë...

Rexhep Qosja, mendje erudite, sedër volteriane,kritikë goditëse Roterdamiane, zëdhënësi besnik i kombit…

Dr. Rexhep Qosja

 (Në 80-vjetorin e lindjes së dr. Rexhep Qoses) Aureola kombëtare, mendja erudite, sedra volteriane, kritika goditëse kundër prapësive e marrëzisë si  ajo e Erazmo Roterdamit, zëdhënësi më besnik i kombit,   origjinaliteti intelektual,  i profesor doktor, Rexhep Qoses,  janë vlera unike, të këtij kolosi të letrave tona. Me qëndrimin e tij ...

Më shumë...

Dalja e Britanisë së Madhe nga BE-ja, fillimi i kapitullit të fundit të shpërbërjes së Unionit

Dalja e Britanisë së Madhe nga BE-ja, fillimi i kapitullit të fundit të shpërbërjes së Unionit

Fillimi i rrënimit të  BE-së doemos se do  t’i  nxit shqiptarët të bashkohen, të unifikohen dhe ta shikojnë realitetin  me sy hapur dhe jo me ëndrrat se fillimisht do të bashkohemi në BE, pastaj të bashkohemi mes veti. Kjo logjikë tashmë ka rënë. Britania e Madhe ka qenë dhe do ...

Më shumë...

Tomë Gashi: EULEX-i ende nuk ka mandat për të vepruar në Kosovë

Tomë Gashi: Skandali më i madh juridik i pasluftës është mbajtja në paraburgim e Sylejman Selimit dhe Jahir Demakut

Avokati Tomë Gashi duke folur lidhur me anulimin e  seancave të hetuesisë së veçantë kundër Azem Sylës dhe të tjerëve të caktuara për datat 27, 28, 29 qershor dhe 1 korrik 2016, ka deklaruar se arsyeja për këtë shtyrje  vlerësohet të jetë se EULEX-i sepse ende nuk ka mandat për ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Tri jetë të humbura nga papërgjegjësia e qeveritarëve!

Jakup Krasniqi

Familjes që humbi në mënyrë tragjike një vajzë e një djalë, jo pa fajin e politikës, secili nga ne, duhet që t’ju shprehim ngushëllimet më të sinqerta! Partitë politike, sidomos të koalicionit qeverisës, mos ta hedhin fajin siç “hidhet topi në lojën e pingpongut”. Ata, duhet të reagojnë më nguti, ashtu ...

Më shumë...

Pren Marashi: Të gjithë e dinë se listat janë të fryra

Pren Marashi: 5, 6 dhe 7 Marsi nuk është festë zyrtare ndërsa Dita e Evropës po si falënderim për izolimin

Luftëtari i UÇK-së, veterani, Pren Marashi, i cili gjatë luftës së fundit në Kosovë ishte Komandant i Batalionit të 4-të, Brigada 138,”Agim Ramadani” e Zonës Operative të Dukagjinit, në një prononcim për Radion Kosova e Lirë, lidhur me fillimin e hetimeve për keqpërdorimet e listave të veteranëve nga Zyra e ...

Më shumë...

David Cameron ka deklaruar se do të jap dorëheqje nga posti i kryeministrit

David Cameron ka deklaruar se do të jap dorëheqje nga posti i kryeministrit

David Cameron ka deklaruar se do të jap dorëheqje nga posti i kryeministrit, pasi që Britania e Madhe tanimë ka votuar për tu larguar nga Bashkimi Evropian. Duke folur pas votimit të britanikëve për dalje nga BE-ja, ai ka thënë se “vullneti i popullit britanik” duhet respektuar. Ai ka shtuar: ...

Më shumë...

Çollaku, ndihet i trishtuar, i pikëlluar i humbur në ditën e daljes së Britanisë së madhe nga BE-ja

Çollaku: Kosovës duhet t’i ofrohet qartësi në procesin e integrimit në BE njësojë sikur shteteve tjera

Ministri i Integrimit, Bekim Çollaku, e ka quajtur të trishtuar ditën e daljes së Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian. Ai ka shkruar se anëtarësimi i Britanisë së Madhe në BE ishte një frymëzim për të gjithë që aspirojnë BE-në. “Kjo është një ditë e trishtuar, thotë Çollaku i cili ...

Më shumë...

Drejtori i Inspektoriatit të Komunës së Prishtinës, Xhelal Sveçla, ka dhënë dorëheqje

Xhelal Sevçla

Drejtori i Inspektoriatit të Komunës së Prishtinës, Xhelal Sveçla ka  dhënë dorëheqje nga posti i tij, pas vdekjes tragjike të dy fëmijëve të familjes Mramori në lagjen Kolovicë të Prishtinës. “Është tragjedi e madhe. Është pak të them se ndjej keqardhje. Është tragjedi jo vetëm për familjen, ka thënë Sveçla. ...

Më shumë...

Rrahje mes shqiptarëve dhe serbëve te Ura e Ibrit në Mitrovicë. Policia nuk jep informatë

Rrahje mes shqiptarëve dhe serbëve te Ura e Ibrit në Mitrovicë. Policia nuk jep informatë

Mbrëmë rreth orës 22:00 tek Ura e Ibrit në Mitrovicë,  ka ndodhur një përleshje fizike mes disa shqiptarëve e serbëve dhe për pasojë disa prej tyre edhe janë lënduar. Burime të KosovaPress-it bëjnë të ditur se ndihmë mjekësore në spitalin e veriut të Mitrovicës kanë kërkuar Strahinja Barbullov nga qyteti ...

Më shumë...

Aktivitete të shumta në shënim të “24 Qershorit” ditës nacionale të Komunitetit Egjiptian të Ballkanit

Aktivitete të shumta në shënim të "24 Qershorit" ditës nacionale të Komunitetit Egjiptian të Ballkanit

Me rastin e shënimit të “24 Qershorit” ditës nacionale të komunitetit Egjiptian të Ballkanit  të ju ftoj të përcjellni aktivitetet e “Javës Egjiptiane” që do të mbahen  me rastin e kësaj dite. Me 23.06.2016 e Enjte:     Në  Fushë Kosovë duke filluar nga ora 17:00 në teatrin e qytetit mbahet aktivitet kulturor, ...

Më shumë...

Fillimi i shpërbërjes së sigurt të BE-së, Britania e Madhe largohet nga Unionin globalist i Evropës

Fillimi i shpërbërjes së sigurt të BE-së, Britania e Madhe largohet nga Unionin globalist i Evropës

Qytetarët e Britanisë së Madhe në Referendunimin  e 23 qershorit i kanë thënë jo vazhdimit të qëndrimit në BE. Sipas rezultateve zyrtare të orëve të para të ditës së sotme, fushata për daljen nga BE-ja ka fituar 52 % të votave, kurse ajo për mbetjen në BE 48 %. Lideri ...

Më shumë...

Në lagjen e quajtur “Kolovica” të Prishtinës kanë humbur jetën dy fëmijë, njëri 11 e tjetri 13 vjeçar

Në lagjen e quajtur “Kolovica” të Prishtinës kanë humbur jetën dy fëmijë, njëri 11 e tjetri 13 vjeçar

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se në lagjen e quajtur “Kolovica” të Prishtinës kanë humbur jetën dy fëmijë, njëri 11 dhe tjetri  13 vjeçar. Ata janë mbytur  pasi nga pakujdesia  kanë rënë në një gropë, e cila është hapur nga persona të panjohur dhe nuk është mbyllur më. ...

Më shumë...

LDK-ja ngutet që ta akuzojë Shpend Ahmetin për mbytjen e fëmijëve

Shpend Ahmeti

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, i është përgjigjur LDK-së, e cila me të mësuar lajmën për mbytjen e dy fëmijëve  përnjëherë fajin e ka adresuar te kryetari  me kërkesë për dorëheqje, pavarësisht se gropa mund të jetë hapur në kohën e Isa Mustafës. Ahmeti ka thënë se të gjithë ata që ...

Më shumë...

U përkujtua dëbimi dhe shpërngulja masive e popullatës shqiptare nga trojet e tyre në Kosovën Lindore

U përkujtua dëbimi dhe shpërngulja masive e popullatës shqiptare nga trojet e tyre në Kosovën Lindore

Sot në Prishtinë në selinë e Shoqatës së të Burgosurve Politikë u përkujtua dëbimi, shpërngulja dhe zhvendosja masive e popullatës  shqiptare nga trojet e tyre në  Kosovën Lindore. Pjesëmarrësit në këtë aktivitet përkujtimor thanë se Prishtina dhe Tirana zyrtare duhet të bëjnë më shumë për popullatën e Preshevës, Medvegjës dhe ...

Më shumë...