KEK
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 1044)

Ahmet Qeriqi

Selimi: EULEX-it nuk ka arritur të arsyetojë buxhetin e BE-së as besimin e qytetarëve të Kosovës

Peci: EULEX-i ka dështuar në luftimin e krimit të organizuar dhe korrupsionit

Behar Selimi, ish deputeti dhe njohës i çështjeve të sigurisë, ka deklaruar  se misioni i EULEX-it nuk ka arritur të arsyetojë buxhetin e Bashkimit Evropian dhe besimin e qytetarëve të Kosovës. Në një intervistë për “Epoka e Re”, ai ka thënë se EULEX-i ka pasur dështime dhe nuk ka mundur ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Kushtëzimi i lëvizje së lirë të qytetarëve të Kosovës me ngushtimin e hapësirës territoriale është antidemokratik

Për gati gjysmë shekulli të konfrontimit ndërkombëtar të Botës së Lirë Perëndimore me Bllokun e shteteve totalitare të Lindjes, e drejta e njeriut për të lëvizur lirshëm qëndronte në themelet e vlerave të demokracive perëndimore. Me plotë të drejtë. E dimë se çka ndodhi pas përmbysjeve të regjimeve që kishin ...

Më shumë...

Sylejman Selimi: Kam luftuar me bashkëluftëtarët e mi për ta mbrojtur popullin tim nga ushtria dhe policia serbe

Sylejman Selimi, Sami Lushtaku dhe Musa Jashari

Avokati, Tomë Gashi bëri të ditur se  ka përfunduar paraqitja e fakteve nga ana e avokatëve mbrojtës të Sylejman Selimit, si  dhe fjala e tij para trupit gjykues.  Sipas tij, kryetari i trupit Gjykues ka deklaruar se aktgjykimi nga Gjykata e Apelit do të publikohet në korrik apo gusht të ...

Më shumë...

Ridvan Rahimi: Homoseksualiteti apo homofobia?

Nëpër qendrën e Prishtinës marshuan pederët, lesbiket dhe devijantët seksualë

Këto dite, pothuajse ne te gjitha mediet  elektronike e te shkruara ishin te vërshuara me “lajmin” për homoseksualët. Ata-o tashmë kanë fituar vrull të konsiderueshëm politik dhe shoqëror në shoqërinë tonë. Me debate, organizime, marshe e besa edhe parada  duke predikuar doktrinën e tyre të “dashurisë”, tolerancës e barazisë, kinse ...

Më shumë...

Mustafa: Nuk kemi asnjë kontest shtetëror me Malin e Zi, as kontest kufitar

Isa Mustafa

Në një intervistë për Radion-Evropa e Lirë, kryeministri Isa Mustafa është shprehur se beson  se nuk do të paraqiten komplikime në Kuvend sa i përket ratifikimit të Marrëveshjes me Malin e zi për demarkacion, sepse, sipas tij  vendi do ta rrezikonte liberalizimin e vizave, por edhe partneritetin  me Bashkimin Evropian ...

Më shumë...

Prokuroria Speciale ka ngritur aktakuzë kundër 19 të pandehurve në rastin “Rugova”

Prokuroria Speciale ka ngritur një aktakuzë në Departamentin për Krime të Rënda në Gjykatën Themelore të Prishtinës kundër 19 të pandehurve në rastin “Rugova”. Në këtë listë janë Ukë Ibrahim  Rugova, Izet Beqiri, Azad Beqiraj, Fitim Beqiri, Visar Beqiri, Florian Petani, Kujtim Avdyli, Edison Idrizaj, Qefser Baholli, Liridona Beqiri, Hamza ...

Më shumë...

Rama: Pse PD-ja nuk është në tryezën e komisionit për të votuar draftin e miratuar nga Komisioni i Venecias?

Gjatë seancës së sotme në Kuvendin e Shqipërisë, kryeministri Edi Rama iu përgjigj akuzave të ish-kryeministrit Berisha me një pyetje: qëndrimin e tij për reformën në drejtësi. Rama tha se Berisha e pengon reformën në drejtësi pasi gjykatat bëjnë shërbime për të dhe familjen e tij. “Prapë unë kam pyetjen ...

Më shumë...

Partitë opozitare vazhdojnë të këmbëngulin të rishikohet demarkacioni me Malin e Zi

Lekaj

Partive opozitare nuk ju bëjnë përshtypje deklaratat e burokratëve të Brukselit. Pavarësisht deklaratës së komisionarit për Zgjerim të Bashkimit Evropian, Johanes Khan i cili ka thënë se nuk do të ketë liberalizim të vizave pa u ratifikuar demarkacioni me Malin e Zi, partitë opozitare vazhdojnë të këmbëngulin të rishikohet demarkacioni ...

Më shumë...

Në Vjenë është themeluar Shoqata e Miqësisë Austri- Kosovë

Në Vjenë është themeluar Shoqata e Miqësisë Austri- Kosovë

Në Vjenë është themeluar mbrëmë Shoqata e Miqësisë Austri- Kosovë. Kjo shoqatë ka për qëllim forcimin e lidhjeve dypalëshe në mes të dyja vendeve. Kryetar i Shoqatës është zgjedhur deputeti austriak, Lukas Mandl nga Partia Popullore Austriake. Ai deklaroi se një Republikë e Kosovës evropiane është në interes të njerëzve ...

Më shumë...

Hulumtimi “Amnesty International” përgënjeshtron burokratë dhe politikanë të vendeve anekënd botës

Amnesty International

Organizata ndërkombëtare për të drejtat e njeriut, “Amnesty International” ka realizuar një hulumtim i cili ka përgënjeshtruar burokratë dhe politikanë të vendeve anekënd botës. “Amnesty International” ka realizuar një anketë në të cilën janë përfshirë 27 mijë qytetar nga 27 vende të botës pët të vlerësuar gatishmërinë e tyre për ...

Më shumë...

Kongresi Amerikan ka bërë thirrje për ta përgatitur Kosovën në programin Partneritet për Paqe të NATO-s

Kongresi Amerikan

Duke folur për  ndërmarrjen e Kongresit Amerikan, i cili i  ka bërë thirrje  Qeverisë për ta përgatitur Kosovën drejt përfshirjes në programin Partneritet për Paqe të NATO-s, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka deklaruar se  është një lajm shumë i mirë për të gjithë qytetarët e vendit të ...

Më shumë...

Shënohet 17-vjetori i masakrave të kanë kryer serbët kundër shqiptarëve në Burgun e Dubravës

Fatmir Limaj: U bënë 21 vjet qyshkur kur ushtria dhe policia serbe kryen një nga krimet më monstruoze në Burgun e Dubravës

Më 19 maj të vitit 1999  në burgun famëkeq të Dubravës, kur serbët mbanin në arrest qindra shqiptarë, kishte fillura  ploja mizore e ushtarëve dhe policëve serbë kundër të  burgosurve shqiptarë. Aeroplanët e NATO-s kishin goditur atë shënjestër të ushtrisë serbe, pa ditur  se ishte kamp ku torturoheshin dhe mbaheshin ...

Më shumë...

Mr. Islam Krasniqi: LGBT-ja nuk është vlerë për tu promovuar, përkundrazi

Islam Krasniqi

Prishtinës ju shtua një njollë të cilës kjo klasë politike ka vendosur që ta infektojë shoqërinë, me një sëmundje që do ta shkatërrojë rinin tonë, e cila ka virtyte të larta dhe është me e shëndosha në botë. A besoni së kjo është vlerë për tu promovuar, vlerë që do ...

Më shumë...

Çela: Janë 400 banesa të uzurpuara të shqiptarëve në veri dhe 400 shtëpi të pa ndërtuara

Raif Qela

Deputeti, Raif Çela, në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës, e ka pyetur ministrin për Kthim dhe Komunitete, Dalibor Jeftiq për angazhimin që ministria e tij ka bërë në kthimin e shqiptarëve në Mitrovicën e Veriut. Ai, nga Jevtiq po ashtu ka kërkuar të dhëna se sa shqiptarë janë ...

Më shumë...

Prokuroria Ndërkombëtare e Hagës pranoi zyrtarisht “Dosjen Çame”

cameria

Në Den Hag të Holandës, me 17. 5. 2016, Prokuroria Ndërkombëtare e Hagës, konfirmoi me shkrim pranimin e Dosjes Çame,  kundër gjenocidit që ka  bërë Greqia mbi popullsinë shqiptare çame. Konfirmimin me shkrim e morën, Kryetari dhe atdhetari, i Shoqatës Demokratike Çamëria, në Holandë, Festim Lato, dhe Kryetari i Këshillit ...

Më shumë...

Në Fjalorin e Akademisë malazeze të Shkencave dhe Arteve fyhen shqiptarët

akademija

Në Fjalorin e Akademisë malazeze të Shkencave dhe Arteve i botuar disa ditë më parë, në mes tjerash shkruan se shqiptarët janë agresorë, okupatorë dhe se kulturën e gjuhën përmes agresionit ua imponojnë të tjerëve me qëllime për t’i “shqiptarizuar”.Lidhur me këtë ka reaguar deputeti shqiptar,  Nik Gjeloshaj, i cili ...

Më shumë...