KEK
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 1039)

Ahmet Qeriqi

Fidan Mustafa: “Gardianët e Manastireve”, që harruan shqiptarët e Kosovës Lindore

Fidan Mustafa

Mijëra shqiptarë të zhvendosur nga Kosova Lindore edhe pas 17 vjetësh, vazhdojnë të jenë ende refugjatë në pjesë të ndryshme të Kosovës, pas shpërnguljeve së dhunshme nga sistemi shovinist serb në vitin 1999, si dhe konfliktit të armatosur gjatë periudhës së vitit 2000-2001, ku shqiptarët e Kosovës Lindore kërkonin të ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Jo histerisë

Frank Shkreli: Një mbështetje historike ndërkombëtare ndaj lirisë së fjalës

Ndërsa udhëheqësit e Bashkimit Evropian po mblidhen në Bruksel për të biseduar mbi krizën “Brexit”, të daljes së Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian, kryetari i Shteteve të Bashkuara, Barak Obama në një intervistë për mediet paralajmëroi kundër shfaqjeve histerike, anë e mbanë botës dhe sidomos në fushën financiare, si ...

Më shumë...

Daçiq: BE-ja mori një vendim të turpshëm, të pakuptueshëm dhe poshtërues për Serbinë

Daçiq

Vendimin e Bashkimit Evropian për të mos i hapur kapitujt 23 e 24, për Serbinë. ministri i Jashtëm, Ivica Daçiq përmes një komunikate e ka quajtur vendim të turpshëm, të pakuptueshëm dhe poshtërues për Serbinë. Ai mendon se vendimi është rezultat i qëllimeve politike, që të ndalet ose të ngadalësohet ...

Më shumë...

Haradinaj kërkoi që institucionet përgjegjëse të vendit t’i kundërvihen veprimeve të Serbisë ndaj Kosovës

Ramush Haradinaj

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka kërkuar që institucionet më të larta të vendit t’i kundërvihen veprimeve të Serbisë ndaj Kosovës. Ai ka theksuar se institucionet përgjegjëse të Kosovës duhet të ndërmarrin veprime konkrete kundër  ngritjes së përmendores së princit Llazar në veri të Mitrovicës, vendosjes ...

Më shumë...

KSHZ-ja e Maqedonisë ka fshirë nga lista zgjedhore 40 mijë votues, 32 mijë prej tyre janë shqiptarë

IRJM

Komisioni Shtetëror Zgjedhor në ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë ka fshirë nga lista zgjedhore 40 mijë votues ku rreth 32 mijë prej tyre janë shqiptarë. Sipas KQZ fshirja e tyre është bërë pasi ata nuk kanë adresa adekuate dhe një kohë të gjatë nuk kanë marrë dokumente të reja personale, prandaj ...

Më shumë...

Blerta Deliu-Kodra: Qeveria nga 82 anëtarë të bordeve gjatë vitit 2015 ka përzgjedhur vetëm pak femra

Blerta Deliu-Kodra: Qeveria nga 82 anëtarë të bordeve gjatë vitit 2015 ka përzgjedhur vetëm pak femra

Sot u mbajt takimi konsultativ i nivelit të lartë rreth procesit të integrimit evropian dhe barazisë gjinore, ku morën drejtues të institucioneve të larta të vendit dhe të OJQ-ve. Gjatë fjalës para të pranishmëve, kryeministri, Isa Mustafa tha se institucionet e Kosovës kanë bërë hapa të rëndësishëm në krijimin e ...

Më shumë...

Ministria e FSK-së ka në dispozicion planin e integritetit që duhet të zbatohet në përpikëri

Në Ministrinë e Forcës të Sigurisë së Kosovës mbahet Konferenca e 8-të, “FSK-ja dhe Partnerët’’

Me qëllim të parandalimit të korrupsionit në këtë ministri dhe në Forcën e Sigurisë së Kosovës, Ministria e Forcës dhe Sigurisë së Kosovës lansoi planin e integritetit për periudhën kohore 2016 – 2018. Me këtë rast, ministri i FSK-së, Haki Demolli tha se ministria që drejton është e përkushtuar për ...

Më shumë...

Testin e Maturës e kanë kaluar 70 për qind e maturantëve

Matura Shtetërore 2019, pjesa e parë e provimit mbahet me 12 dhe 15 qershor kurse pjesa e dytë me 19 dhe 22 qershor

Komisioni shtetëror i Maturës bërë të ditur se Testi i Maturës është kaluar nga 70 për qind e maturantëve. Nga të dhënat e paraqitura vërehet një dallim i konsiderueshëm në kalueshmërinë e testit në mes të gjimnazistëve dhe nxënësve të shkollave profesionale. Përderisa 90 përqind e maturantëve të gjimnazeve e ...

Më shumë...

Myftiu Tërnava udhëzoi të gjithë imamët e Kosovës që ditën e premte, të lutën për të vrarët në Stamboll

Naim Tërnava

Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava me rastin e sulmit terrorist në Aeroportin “Ataturk” të Stambollit dje u ka dërguar telegram ngushëllimi udhëheqësve më të lartë të shtetit turk, presidentit Rexhep Tajip Erdogan, kryeministrit, Binali Jëldërëm dhe kryetarit të DIJANET-it, Dr. Mehmet Gormez. Në telegramin e Myftiut Tërnava, dënohet ashpër sulmi terrorist ...

Më shumë...

Në Bosnje e Hercegovinë jetojnë 3.531.159 banorë të përhershëm

Në Bosnje e Hercegovinë jetojnë 3.531.159 banorë të përhershëm

Agjencia e Statistikave të Bosnjës e Hercegovinës ka shpallur rezultatet e regjistrimit të popullsisë së këtij shteti, që përbëhet nga tri entitete. Sipas rezultateve të shpallura në këtë shtet jetojnë, 3.531.159 banorë të përhershëm.  Prej tyre, 50.11 për qind janë boshnjakë, 30, 78 për qind serbë, 15. 43 për qind ...

Më shumë...

UEFA ka kundërshtuar të mbajë një minute heshtje me rastin e sulmit terrorist në Stamboll

UEFA ka kundërshtuar të mbajë një minute heshtje me rastin e sulmit terrorist në Stamboll

UEFA  ka kundërshtuar të mbajë një minute heshtje me rastin e sulmit terrorist në Stamboll me ç rast janë vrarë 41 qytetarë dhe janë plagosur qindra të tjerë, në mesin e të vrarëve edhe 13 shtetas të huaj. Në arsyetimin e krerëve të kësaj organizate thuhet se UEFA mban zi ...

Më shumë...

AAK dhe Nisma mirëpresin idenë e mbajtjes së një seance dëgjimore në Kuvend për çështjen e demarkacionit

Kuvendi i Kosoves

AAK-ja dhe Nisma kanë mirëpritur idenë e mbajtjes së një seance dëgjimore në Kuvendin e Kosovës për çështjen e demarkacionit mirëpo, kjo nuk do të kishte efekt pa pasur ndryshim të qëndrimeve nga ana e pozitës. Muharrem Nitaj nga AAK-ja dhe Zafir Berisha nga Nisma kanë paraqitur propozimet e këtyre ...

Më shumë...

Ipeshkvia e Kosovës solidarizohet me popullin turk me rastin e aktit terrorist në Aeroportin e Stambollit

Ipeshkvia e Kosovës

Në deklaratën e ipeshkëvisë thuhet se me dhembje dhe pikëllim të thellë kanë përcjell lajmin trishtues të aktit terrorist në Aeroportin e Stambollit, i cili ishte i drejtuar kundër njerëzve të pafajshëm. “Kjo shëmti e njerëzve të ligj ka tronditur botën e qytetëruar dhe të gjithë njerëzit vullnetmirë. Ipeshkvia e ...

Më shumë...

Moska kërkon nga Serbia të mbajë referendum para hyrjes në BE dhe në NATO

Kremlini zyrtar: Amerika është në një rrugë të rrezikshme dhe me dashje po nxit tensione midis fuqive bërthamore

Gazeta beogradase, “Blic” bën të ditur se autoritetet e larta të Kremlinit  kanë kërkuar nga Serbia që paralelisht me zgjedhjet presidenciale në vitin e ardhshëm të mbahet edhe referendumi për hyrjen e Serbisë në Bashkimin Evropian dhe në NATO. Referendumi është temë e të gjitha bisedimeve ndërmjet zyrtarëve rusë e serbë. ...

Më shumë...

Krichbaum: Shqipërisë mund t’ia heqin statusin e vendit kandidat për shkak të zvarritjes së “Reformës në Drejtësi”

Gjermania është lodhur me politikën shqiptare dhe debatet e saj mbi reformën në drejtësi. Kancelarja Angela Merkel, nëpërmjet kryetarit të Komisionit të Çështjeve Evropiane në Bundestag, Gunther Krichbaum, ka artikuluar dhe “kërcënimin” më të rëndë për Shqipërinë. “Mendoj që të gjitha palët e përfshira të jenë të ndërgjegjshme për përgjegjësinë ...

Më shumë...

Sharësi i nënave shqiptare, Jabllanoviq vendos kurora lulesh në Koshare, atje ku u vranë kriminelët serbë gjatë luftës

Sharësi i nënave shqiptare, Jabllanoviq vendos kurora lulesh në Koshare, atje ku u vranë kriminelët serbë gjatë luftës

Në ditën e sotme, të cilën serbët e shënojnë si fitore historike, me humbjen fatale të Betejës së Kosovës të qershorit të vitit 1389, ata kanë orgjizuar  duke ngjallur mitet, duke përkujtuar viktimat, madje edhe serbët që u vranë në Koshare nga UÇK-ja dhe NATO-ja. Mbrojtjen e tyre, gjatë ditës, ...

Më shumë...