Fillimi / Lajmet / Mjeku, Ilir Tolaj, ka deklaruar se Kosova e ka kaluar valën e fundit me virusin korona
Ilir Tolaj:

Mjeku, Ilir Tolaj, ka deklaruar se Kosova e ka kaluar valën e fundit me virusin korona

Ai tregoi se kjo ishte një nga valët më të vështira të COVID-19, pasi shkaktoi gati 1000 të vdekur. “Ka një rënie drastike të numrit të të infektuarve dhe të shtruarve në Kosovë. Kemi më pak se 250 persona të shtruar në spital, kemi pasur vetëm 4 vdekje një ditë më parë”, u shpreh Tolaj në Euronews Albania. Ai nënvizoi se vaksinimi dhe ashpërsimi i masave anti-COVID janë disa nga faktorët kryesorë që kanë sjellë situatën e stabilizuar epidemiologjike. Mjeku u shpreh më tej se me rëndësi është vaksinimi masiv te të rriturit, por edhe te fëmijët, pasi këta të fundit bëhen mbartës dhe transmetojnë virusin.

 

Kontrolloni gjithashtu

Krasniqi: 28 Nëntori është festë shumëdimensionale për shqiptarët

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ka vizituar godinën e Lidhjes Shqiptare të ...