leoni

Fatmir Grejqevci

Bajraktari: Kompensimi i të burgosurve politik është obligim ligjor

Burgu

Duke folur për çështjen e mos kompensimit të të gjithë ish të burgosurve politik, avokati, Ardian Bajraktari ka thënë se kompensimi i kësaj kategorie të shoqërisë sonë është obligim ligjor dhe si i tillë duhet të kryhet. “Fakti që nuk është përfunduar kemi një kohë relativisht të gjatë kur nuk …

Më shumë...

Dhjetëra të vrarë e të plagosur nga një sulm në një qytet të pushtuar nga Rusia në Ukrainë

Mediet ndërkombëtare raportojnë për dhjetëra të vrarë e të plagosur nga një sulm në një qytet të pushtuar nga Rusia në Ukrainë. Radio Evropa e Lirë njofton se së paku 28 njerëz janë vrarë nga një sulm me artileri në një ndërtese në qytetin e uzurpuar nga Rusia, Lisiçansk, në …

Më shumë...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Britania e Madhe kanë kryer sulme të reja ajrore kundër objektivave iraniane

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Britania e Madhe kanë kryer sulme të reja ajrore kundër objektivave iraniane duke i goditur 36 caqe të grupit rebel, Huthi, në Jemen. Në një komunikatë për media Uashingtoni zyrtar ka bërë të ditur se sulmet u kryen nga luftanijet dhe nga avionët luftarakë. …

Më shumë...

Bashkimi Evropian ka shfaqur shqetësimin e tij për mbylljen e disa komunave paralele serbe në Kosovë

Bashkimi Evropian ka shfaqur shqetësimin e tij për mbylljen e disa komunave paralele serbe në Kosovë. Zyrtar të këtij unioni i kanë bërë thirrjeve autoriteteve të vendit tonë që këtë çështje ta zgjidhin në bisedime me Serbinë në dialogun e ndërmjetësuar nga blloku. BE-ja i bëri thirrje Kosovës që çështjen …

Më shumë...

QKUK-ja ka nevojë për 100 anesteziolog ndërsa për momentin i ka vetëm 48

ShSKUK reagon pas deklarimeve për fshehje të rasteve të vdekjeve nga virusi korona

Ndonëse Qendra Klinike Universitare e Kosovës ka nevojë për 100 ansesteziolog, për momentin ajo ka dukshëm më pas se sa duhet t’i ketë. Drejtori i Klinikës së Anesteziologjisë dhe Mjekimit Intenziv, Gazmend Spahia ka thënë se “në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës i kemi për momentin të punësuar 48 anesteziologë. …

Më shumë...

Ebrahim Raisi: Teherani nuk e do luftën por do t’i përgjigjej me forcë çdo vendi që e kërcënon Republikën Islamike

Pas zhvillimeve të fundit në lindjen e mesme, presidenti i Iranit, Ebrahim Raisi ka deklaruar se Teherani nuk e do luftën por do t’i përgjigjej me forcë çdo vendi që e kërcënon Republikën Islamike. Këto deklarata erdhën pak kohë para se Shtetet e Bashkuara t’i fillonin sulmet ajrore hakmarrëse ndaj …

Më shumë...

Hovenier: SHBA-ja thellësisht e shqetësuar me veprimet e fundit të Qeverisë së Kosovës, po nxisin tensione

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në vendin tonë, Jeffrey Hovenier ka shkruar se Qeveria e Shteteve të Bashkuara është thellësisht e shqetësuar për veprimet e fundit të autoriteteve të Qeverisë së Kosovës që kanë një efekt të drejtpërdrejtë dhe negativ ndaj pjesëtarëve të serbëve etnikë dhe komuniteteve tjera …

Më shumë...

Qeveria Kurti nuk ka ndarë asnjë euro për proteza të invalidëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Nga 174 invalidë të luftës së UÇK-së në Prizren, 46 janë pa punë, 27 kanë lëshuar vendin kurse 8 kanë vdekur

Ndonëse mungesa e protezave adekuate ju shkakton dhimbje të jashtëzakonshme atyre që kanë nevojë për to, Qeveria Kurti nuk ka ndarë asnjë euro për proteza të këmbëve. Si pasojë e kësaj shkujdesje të jashtëzakonshme të kësaj qeverie dhe kryeministrit Kuri, invalidët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kanë mbetur pa proteza …

Më shumë...

Partitë opozitare kanë konstatuar se pushteti aktual ka dështuar për t’i mbajtur në Kosovë punëtorët shëndetësorë

OMK: Të gjitha institucioneve publike të vihen në zbatim të plotë të Ligjit për Luftimin e Pandemisë

Partitë opozitare kanë konstatuar se pushteti aktual ka dështuar për t’i mbajtur në Kosovë punëtorët shëndetësorë. Ish-ministri i Shëndetësisë, tani deputet i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Armend Zemaj ka thënë se ikja e mjekëve dhe e profesionistëve të tjerë shëndetësorë është një fatkeqësi e madhe që është duke e goditur …

Më shumë...

Dy autobusë me udhëtar shqiptar brenda tyre, janë goditur me gurë gjatë kalimit nëpër territorin e Serbisë

Dy autobusë me udhëtar shqiptar brenda tyre, janë goditur me gurë gjatë kalimit nëpër territorin e Serbisë. Zyrtar të agjencisë turistike “Fjolla Impex” kanë bërë të ditur se fatmirësisht, përveç dëmeve materiale, nuk është lënduar asnjë udhëtar. “Me gurë na kanë gjuajtur, xhamin e ka thy. Dy autobusë, njëri duke …

Më shumë...

Kryetarja, Vjosa Osmani e quan komunitet popullin shqiptar në Maqedoninë e Veriut

KPK: Vjosa Osmani ka konfirmuar përpjekjen e saj sistematike për shtrirje të ndikimit politik mbi sistemin prokurorial të Kosovës

Kryetarja, Vjosa Osmani e ka quajtur komunitet popullin shqiptar në Maqedoninë e Veriut. Pak kohë pas zgjedhjes në krye të Qeverisë së Maqedonisë së Veriut, ajo e ka uruar kryeministrin, Talat Xhaferin dhe ka vlerësuar se ky është një moment historik komunitetin shqiptar në Maqedoninë e Veriut. “Urime, Kryeministër Talat …

Më shumë...

Autoritetet nga Kosova e Shqipëria kanë uruar Talat Xhaferin për zgjedhjen në krye të Qeverisë teknike të Maqedonisë së Veriut

Për shkak të mungesës së kuorumit, kryeparlamentari Talat Xhaferi dje ka ndërprerë seancën e 79-të të Kuvendit.

Autoritetet nga Kosova e Shqipëria kanë uruar Talat Xhaferin për zgjedhjen në krye të Qeverisë teknike të Maqedonisë së Veriut. Ai është uruar nga kryekuvendari i Kosovës, Glauk Konjufca, kryetarja, Vjosa Osmani, kryetar të partive politike, Lumir Abdigjiku i Lidhjes Demokratike të Kosovës, nga kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, …

Më shumë...

Talat Xhaferi është zgjedhur kryeministër i Qeverisë teknike të Maqedonisë së Veriut

Sot në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi është zgjedhur kryeministër i Qeverisë teknike. Për zgjedhjen e tij në krye të pushtetit ekzekutiv, që ka mandat prej 100 ditësh, votuan 65 deputetë, 3 ishin kundër, asnjë abstenim. Gjatë fjalës së tij para të pranishmëve, kryeministri, Talat Xhaferi theksoi se …

Më shumë...

Molliqaj: PSD-ja është themeluar në kushte të rënda dhe e ka dëshmuar se nuk përkulet para pushtetit

Dardan Molliqaj

Partisë Socialdemokrate e ka mbajtur sot Kuvendin e saj zgjedhor gjatë të cilit ka pasqyruar aktivitetet e saj. Kryetari këtij subjekti politik, Dardan Molliqaj theksoi se Partia Socialdemokrate është themeluar në kushte të rënda dhe ndryshe prej partive të tjera, e ka dëshmuar se nuk përkulet para pushtetit. “Ne e …

Më shumë...

OKB-ja ka bërë thirrje për vazhdimin e financimit të agjencisë së ndihmës në Gazë

Organizata e Kombeve të Bashkuara ka bërë thirrje për vazhdimin e financimit të agjencisë së ndihmës në Gazë. Radio Evropa e Lirë njofton se sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres u ka bërë thirrje shteteve që të vazhdojnë financimin e agjencisë kryesore që ofron ndihmë në Gazë, …

Më shumë...

Qalaj: Kryetarët do duhej të shkarkoheshin përmes dorëheqjes në koordinim me Qeverinë e jo nga komuniteti serb

Rashit Qalaj: Qëndrimi sa më i gjatë i serbëve në rrugë në Jarinjë e Bërnjak e tensionon edhe më shumë situatën

Deputeti nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Reshat Qalaj ka drejtuar kritika ndaj Qeverisë së Kosovës për mënyrën se si po bëhet shkarkimi i kryetarëve të komunave të pjesës veriore të Kosovës. Ai ka theksuar se këta kryetar do duhej të shkarkoheshin përmes dorëheqjes në koordinim me Qeverinë e …

Më shumë...