Fillimi / Fatmir Grejqevci (faqe 10)

Fatmir Grejqevci

Selim Pacolli: Shoqatat e dala nga lufta në Prishtinë do të kenë linjë të rregullt buxhetore

Selim Pacolli: Shoqatat e dala nga lufta në Prishtinë do të kenë linjë të rregullt buxhetore

Nënkryetari i komunës së Prishtinës, Selim Pacolli, përmes një postimi në rrjetin social ka deklaruar se  pjestaret e shoqatave  dala nga lufta do të kenë linjën e tyre të rregullt buxhetore.“Tani e tutje shoqatat e dala nga Lufta e UÇK-së, në Komunën e Prishtinës, do te jene me linjë të ...

Më shumë...

Shërohen 409 të infektuar, konfirmohen 42 raste të reja me virusin korona dhe 2 të sëmurë e humbin jetën

Shërohen 409 të infektuar, konfirmohen 42 raste të reja me virusin korona dhe 2 të sëmurë e humbin jetën

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon se në 24 orët e fundit janë dhënë 14.821 doza të vaksinës kundër COVID-19. Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 1.343.656 doza të vaksinës. Deri më sot 541.431 qytetarë ...

Më shumë...

Ramush Haradinaj, kritikon Qeverinë Kurti për anulimin e projektit amerikan lidhur me gazin si dhe për targat

R. Haradinaj: Kosova dhe ka marr dy goditje të rënda nga kryeministri Albin Kurti

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, sot gjatë një konference për medie ka kritikuar Qeverinë Kurti për anulimin e projektit amerikan për gazin si dhe për marrëveshjen e arritur në Bruksel, për targat. Ai ka thënë se Kurti me këto veprime e fundit ka rrezikuar shtetin e ...

Më shumë...

Armend Zemaj: Arben Vitia, papërgjegjësinë e dëshmoi, paaftësinë e vulosi, dështimit nuk mund t’i ikë

Armend Zemaj: Arben Vitia, papërgjegjësinë e dëshmoi, paaftësinë e vulosi, dështimit nuk mund t’i ikë

Ish-ministri i Shëndetësisë, Armend Mehaj, ka reaguar pas dorëheqjes së Arben Vitisë nga posti i ministrit të Shëndetësisë. Ai ka thënë se sot, iku nga detyra ministri më i dështuar i qeverisë më populliste. “Thënë ndryshe e lëshoi detyrën për të synuar një detyrë të re, duke lënë të nënkuptohet ...

Më shumë...

Daut Haradinaj i fton kundërkandidatët në debat të hapur për shpalosje të ofertës para qytetarëve të Prishtinës

Kandidati i AAK-së për kryetar të Prishtinës, Daut Haradinaj premton hapjen

Kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për kryetar të Prishtinës, Daut Haradinaj, i ka ftuar kundërkandidatët e tij në debat të hapur për t’i shpalosur programet për kryeqytetin. Haradinaj ka shkruar se Prishtina dhe qytetarët e saj duhet ta shohin kë duhet votuar. “Nga pamundësia që t’i përballim argumentet ...

Më shumë...

Bodo Weber: Dialogu i udhëhequr nga BE ka humbur besueshmërinë, kërkohet angazhimi i Amerikës

Bodo Weber: Dialogu i udhëhequr nga Bashkimi Evropian ka humbur fuqinë dhe besueshmërinë, kërkohet angazhimi i Amerikës

Eksperti i njohur gjerman për Ballkanin, Bodo Weber deklaroi se pret ulje të tensioneve mes Kosovës dhe Serbisë pas marrëveshjes së Brukselit për targat që është arritur gjatë së enjtes. Weber thotë se kryetari serb Aleksandër Vuçiq e përdori masën e reciprocitetit për të rritur tensionet, si një mjet thelbësor ...

Më shumë...

Ramush Haradinaj: 1 tetori i vitit 1997, na kujton guximin rinor ndaj padrejtësive dhe fillimin e ndryshimit të madh

Ramush Haradinaj: 1 tetori i vitit 1997, ‘na kujton guximin rinor për t’u ngritur mbi padrejtësitë dhe paralajmërimin e ndryshimit të madh

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka kujtuar protestat e Lëvizjes Studentore që ndodhën 24 vjet më parë. Përmes një postimi, kreu i AAK-së, tha se 1 tetori i vitit 1997, ‘na kujton guximin rinor për t’u ngritur mbi padrejtësitë dhe për ta paralajmëruar e legjitimuar ndryshimin ...

Më shumë...

Njoftohet se kandidati i Vetëvendosjes për kryetar të Prishtinës, Arben Vitia, do të japë dorëheqje nga pozita e ministrit të Shëndetësisë

Kandidati i Vetëvendosjes për kryetar të Prishtinës, Arben Vitia pritet të jep sot dorëheqje nga pozita e ministrit të Shëndetësisë

Arben Vitia pritet të jep dorëheqje nga pozita e ministrit të Shëndetësisë. KosovaPress mëson se për dorëheqjen nga pozita e të parit të shëndetësisë, Vitia do ta bëjë edhe në konferencën për medie në Qeverinë e Kosovës. Ndërkohë që Vitia është duke synuar qeverisjen e Komunës së Prishtinës, për çka ...

Më shumë...

Bedri Hamza është optimist se do ta fitojë garën për kryetar të Mitrovicës pa balotazh

Bedri Hamza është shprehet optimist se do ta fitojë garën për kryetar të Mitrovicës pa balotazh

Kandidati i Partisë Demokratike të Kosovës në Mitrovicë, Bedri Hamza është shprehur optimist se do ta fitojë garën për kryetar të kësaj komune pa balotazh. “Në bazë të atmosferës që e vërejë në qytet, punës që po bëhet, komunikimi me njerëz vërehet që është një atmosferë pozitive dhe unë jam ...

Më shumë...

24 vjet nga protestat studentore, kur studentët kërkuan kthimin në fakultete, nga ku ishin dëbuar nga regjimi okupator serb

24 vjet nga protestat studentore të cilat u organizuan për të kundërshtuar pushtimin e Kosovës nga Serbia

Sot mbushen 24 vjet nga protestat e Lëvizjes Studentore të vitit 1997. Ishte Lëvizja Studentore e atëhershme që organizoi protestat, të cilat u organizuan për të kerkuar kthimin e studentëve në objektet universitare, nga ku studentët ishin dëbuar nga regjimi i kasapit Slobodan Millosheviqit në fillim të viteve të 90-ta. ...

Më shumë...

Bekim Jashari nga Merdare thotë se këto janë arkivat tona, vuajtjet dhe historia jonë e lavdishme

Bekim Jashari nga Merdare thotë se këto janë arkivat tona, vuajtjet dhe historia jonë e lavdishme

Me rastin e kthimit të trupave të viktimave të masakrës së Rezallës, në Merdare në pritjen e këtyre trupave, bashkë me familjarët i pranishëm ishte edhe Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari. Ai, me këtë rast u shpreh se në këtë ditë krahas pikëllimit që ndajmë me familjaret e ...

Më shumë...

Fatmir Limaj: Qeveria e Kosovës e drejtuar nga Albin Kurti ka pranuar që në veri të ushtroj sovranitetin edhe Serbia

Fatmir Limaj: Qeveria e Kosovës e drejtuar nga Albin Kurti ka pranuar që në veri të ushtroj sovranitetin edhe Serbia

Limaj thotë se Qeveria ka pranuar që në veri të ushtroj sovranitetin edhe Serbia, shpreh kundërshti për refuzimin që Kurti i ka bërë projektit të gazsjellësit amerikan Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka reaguar pas marrëveshjes për targat. Limaj ka thënë se partia të cilën ai e drejton prej ...

Më shumë...

NATO e mirëpret marrëveshjen mes Kosovës dhe Serbisë për shtensionimin e situatës në veri

Forcat e KFOR-it nga sot marrin nën kontroll pikat kufitare të Kosovës me Serbinë në Jarinjë dhe në Bërnjakë

NATO-ja tha se mirëpret marrëveshjen midis Kosovës dhe Serbisë për shtensionimin e situatës në veri të Kosovës. Në një deklaratë për media, zëdhënësja Oana Lungescu tha se misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë, KFOR, “do të luajë një rol themelor, për të siguruar zbatimin efektiv” të marrëveshjes. Që nga 20 ...

Më shumë...

Vlora Çitaku: Marrëveshja e nënshkruar sot në Bruksel e barazon policinë me huliganët që kanë vendosur barrikadat

Vlora Çitaku: Marrëveshja e nënshkruar sot në Bruksel e barazon policinë me huliganët që kanë vendosur barrikadat

Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës, Vlora Çitaku ka deklaruar se marrëveshja e arritur sot në Bruksel është e njëjta me atë të 2016-ës, me disa hapa prapa. Çitaku përmes një replikë në Twitter, të Emisarit Lajçak ka shkruar se kjo marrëveshje e nënshkruar barazon policinë me huliganët që kanë ...

Më shumë...

Konfirmohen 45 raste të reja me virusin koroona, shërohen 298 qytetarë dhe 4 të sëmurë vdesin

Konfirmohen 45 raste të reja me virusin koroona, shërohen 298 qytetarë dhe 4 të sëmurë vdesin

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon se në 24 orët e fundit janë dhënë 15.910 doza të vaksinës kundër COVID-19. Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 1.328.825 doza të vaksinës. Deri më sot 530.959 qytetarë ...

Më shumë...

Gjykata Kushtetuese e Kosovës dhe ajo e Shqipërisë nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi

Aleksandar Vuçiq: Është arritur një zgjidhje kompromisi për krizën në kufi, policia e Kosovës tërhiqet më 2 tetor

Me ftesë të Gjykatës Kushtetuese të Shqipërisë, një delegacion i Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, i udhëhequr nga kryetarja Gresa Caka – Nimani, po qëndron në vizitë zyrtare dy ditore në Shqipëri. Gjatë qëndrimit në Tiranë, kryetarja Caka – Nimani dhe homologia e saj shqiptare, Vitore Tusha, nënshkruan dje në një ...

Më shumë...