KEK
Fillimi / Fatmir Grejqevci (faqe 20)

Fatmir Grejqevci

Para Komisionit për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale raporton sot ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia

Kandidati i Vetëvendosjes për kryetar të Prishtinës, Arben Vitia pritet të jep sot dorëheqje nga pozita e ministrit të Shëndetësisë

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, do të raportojë sot para deputetëve të Komisionit për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale. Vitia para deputetëve, duke filluar në orën 10:00 do të raportojë lidhur me menaxhimin e situatës me COVID-19. Shkak i rritjes së numrit të të vdekurve dhe numrit të rasteve pozitive, në ...

Më shumë...

Fehmi Muhamet Lladrovci (15.5.1956- 22.9.1998)

Fehmi Muhamet Lladrovci (15.5.1956- 22.9.1998)

Fehmi Lladrovci lindi më 15.5.1956 në fshatin Shkabë (ish-Gllanasellë) të komunës së Drenasit. Ishe i biri i Muhamet dhe Shefkie Lladrovcit. Ka qenë pjesëtar i një familjeje me tradita të shquara të ardhetarisë. Shkollën fillore e kreu në Dritan (ish- Dobrashec), të mesmen në shkollën teknike “19 Nëntori” -drejtimi i makinerisë-në Prishtinë, ...

Më shumë...

23 vjet nga rënia heroike e komandantit të UÇK-së, Fehmi Lladrovci, Xhevë Krasniqi-Lladrovci dhe e dëshmorëve të tjerë

23 vjet nga rënia heroike e komandantit të UÇK-së, Fehmi Lladrovci dhe bashkëshortes së tij, Xhevë Krasniqi-Lladrovci

Sot mbushen 23 vjet nga rënia heroike e komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës i Zonës së Drenicës, Fehmi Lladrovci dhe bashkëluftëtares e bashkëshortes së tij, Xhevë Krasniqi-Lladrovci, po ashtu njëra ndër luftëtarët e para të UÇK-së. Fehmi e Xhevë Lladrovci, ishin ndër personalitetet  më emblematike të organizimit dhe luftës ...

Më shumë...

Xhevë Avdyl Krasniqi – Lladrovci (1.6.1955 – 22.9.1998)

Xhevë Avdyl Krasniqi – Lladrovci (1.6.1955 – 22.9.1998)

Xhevë Krasniqi-Lladrovci lindi më 1 qershor të vitit 1955 në fshatin Drenoc të Klinës. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, të mesmen në gjimnazin “Luigj Gurakuqi” të Klinës, paralele e ndarë në Kijevë, ndërsa studimet i kreu në Universitetin e Prishtinës, në degën gjuhë dhe letërsi shqipe. Kishte absolvuar edhe ...

Më shumë...

Jens Stoltenberg: Anëtaret e Aleancës duhet të qëndrojnë të bashkuar pavarësisht mosmarrëveshjeve

Jens Stoltenberg: Anëtaret e Aleancës duhet të qëndrojnë të bashkuar pavarësisht mosmarrëveshjeve

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg deklaroi dje në Nju Jork se anëtaret e Aleancës duhet të qëndrojnë të bashkuar pavarësisht mosmarrëveshjeve mbi përfundimin e kontratave për shitjen e nëndetëseve franceze në Australi si pjesë e partneritetit të ri strategjik midis SHBA-së, Britanisë dhe Australisë. Stoltenberg tha se anëtaret ...

Më shumë...

Murat Muharrem Haliti, 05.03. 1964 – 22. 09. 1998

Murat Muharrem Haliti, 05.03. 1964 – 22. 09. 1998

Drenica është djep i bujarisë e lirisë, atdhedashëse dhe trimërisë shqiptare. Në këtë trevë kanë lindur njerëz të mençur, trima të shquar e besnikë, të cilët, më veprimtarinë e tyre atdhetare, kanë lënë gjurmë të pashlyeshme në historinë tonë kombëtare. Në kufirin në mes të fshatit Galicë, vendlindjes së trimit ...

Më shumë...

Xhelal Sveçla: Vendimi për targat nuk është në asnjë mënyrë diskriminim dhe as provokim ndaj qytetarëve serbë

Xhelal Sveçla: Vendimi për targat nuk është në asnjë mënyrë diskriminim dhe as provokim ndaj qytetarëve serbë

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, deklaroi sot se vendimi për targat nuk është në asnjë mënyrë kundër qytetarëve serbë. Ai thotë se Policia e Kosovës është vendosur pranë pikave kufitare ekskluzivisht për mbrojtjen e tyre. “Si ministër i Punëve të Brendshme i Qeverisë së Kosovës garantoj ...

Më shumë...

Në 24 orët e fundit shënohen 7 raste të vdekjeve, 173 raste të reja me virusin korona dhe 1.434 qytetarë shërohen

Në 24 orët e fundit shënohen 7 raste të vdekjeve, 173 raste të reja me virusin korona dhe 1.434 qytetarë shërohen

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon se në 24 orët e fundit janë dhënë 17.643 doza të vaksinës kundër COVID-19. Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 1.193.786 doza të vaksinës. Deri më sot 453.760 qytetarë ...

Më shumë...

Shtetet e Bashkuara i largojnë masat kufizuese për pasagjerët nga Britania e Madhe dhe të shteteve evropiane

Shtetet e Bashkuara i largojnë masat kufizuese për pasagjerët nga Britania e Madhe dhe të shteteve evropiane

Amerika po zbut kufizimet në udhëtime shkaku i koronavirusit, duke i rihapur për pasagjerët e Britanisë së Madhe, të BE-së dhe shteteve tjera. Nga nëntori, udhëtarët e huaj do të lejohen të udhëtojnë në Amerikë nëse janë plotësisht të vaksinuar, dhe t’i nënshtrohen testimit apo gjurmimit të kontakteve, raporton BBC. ...

Më shumë...

Ministria e Punëve të Brendshme brenda 24 orëve lëshon afër 1 mijë e 500 targa provuese

Ministria e Punëve të Brendshme brenda 24 orëve lëshon afër 1 mijë e 500 targa provuese

Duke filluar nga dje secili automjet që hynë nga Serbia në Kosovë do të duhet që të ndërrojë targat, me ato të përkohshme apo provuese në Kosovë. Edhe pse vendimi në fjalë veçse është funksionalizuar, janë serbët ata që po vazhdojnë të kundërshtojnë atë madje me protesta mjaftë të zëshme. ...

Më shumë...

Daut Haradinaj: Do të hartohet plani për furnizim të serave të fshatrave të Prishtinës me avullin e ngrohjes qendrore

Daut Haradinaj: Do të hartohet plani për furnizim të serave të fshatrave të Prishtinës me avullin e ngrohjes qendrore

Kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për kryetar të Prishtinës, Daut Haradinaj, ka paraqitur disa nga planet për bujqësinë në kryeqytet. Ai përmes një postimi ka thënë se me qëllim të zhvillimit të bujqësisë, do të hartohet plani për furnizim të serave të fshatrave të Prishtinës me avullin e ...

Më shumë...

Komunat shprehen të gatshme dhe kërkojnë që viti i ri shkollor të fillojë më 27 shtator

Komunat shprehen të gatshme dhe kërkojnë që viti i ri shkollor të fillojë më 27 shtator

Në takimin e sotëm të Kolegjiumit të drejtorëve komunalë të arsimit me përfaqësues të Ministrisë së Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, është diskutuar rreth fillimit të vitit të ri shkollor. Drejtori i Asociacionit të Komunave të Kosovës, Sazan Ibrahimi, ka bërë të ditur se komunat janë të gatshme dhe kërkojnë ...

Më shumë...

Sadik Halitjaha: Shqiptarëve duhet t’u njihet e drejta e bashkimit në Shqipërinë natyrale

Sadik Halitjaha

Ish-komandanti  Zonës Operative të Pashtrikut, Sadik Halitjaha përmes një shkrimi ka reaguar pas publikimit të fakteve të Eduard Grej! Në shkrimin e tij ai ka thënë së evropianët nuk e kanë kuptuar dhe nuk ta kuptojnë se çka është i koloniarizuari, se si ai e përjeton shtypjen dhe padrejtësitë. “Faktet ...

Më shumë...

Ish-eprori i UÇK-së, Salih Mustafa thotë se kohëve të fundit ka stres të shkaktuar nga faktorë të ndryshëm

Edhe sot ka vazhduar gjykimi kundër Salih Mustafës, dëshmitari ndërron dhe ngatërron deklaratat

Sot ka nisur seanca e radhës në gjykimin e Salih Mustafës, i cili ka kërkuar leje për të marrë fjalën dhe për të sqaruar arsyen pse nuk ka qëndruar në seancat e para të gjykimit. Në fjalën e tij, Mustafa ka thënë se nuk ka pasur qëllim që të mos ...

Më shumë...

Ragmi Mustafi: Reciprociteti i Kosovës me Serbinë i penalizon edhe shqiptarët e Kosovës Lindore

Ragmi Mustafi: Reciprociteti i Kosovës me Serbinë i penalizon banorët e Kosovës Lindore

Ragmi Mustafi, kryetar i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Kosovën Lindore ka folur për vendimin e institucioneve të Kosovës për vendosjen e reciprocitetit për targa me Serbinë. Mustafi thotë se shqiptarët e këtyre trevave përshëndesin çdo veprim që forcon shtetin e Kosovës, megjithatë ai ka thënë se ky vendim në një ...

Më shumë...

Vjosa Osmani: Politika agresive serbe e nxitur nga politika ruse, paraqet kërcënim për sigurinë rajonale

Vjosa Osmani: Politika agresive serbe e nxitur nga politika ruse, paraqet kërcënim për sigurinë rajonale

Kryetarja Vjosa Osmani ka deklaruar se politika agresive e Serbisë ndaj sovranitetit të Kosovës, e nxitur nga politika ruse, paraqet kërcënim të vazhdueshëm për sigurinë rajonale. Ajo gjatë një takimi në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, me kryetarin e Lituanisë, Gitanas Nausėda, ka thënë se bota demokratike duhet ...

Më shumë...