Fillimi / Fatmir Grejqevci (faqe 50)

Fatmir Grejqevci

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, po qëndron për vizitë zyrtare në Republikën e Gjermanisë

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, po qëndron për vizitë zyrtare në Republikën e Gjermanisë

Me ftesë zyrtare nga autoritetet më të larta të Ministrisë Federale të Mbrojtjes së Gjermanisë, ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, gjendet për vizitë zyrtare në Republikën e Gjermanisë. Gjatë kësaj vizite, ministri Mehaj do të realizojë takime me autoritetet gjermane nga Ministria e Mbrojtjes, parlamentar gjerman të komisioneve të sigurisë ...

Më shumë...

Arbërie Nagavci: Viti i ri shkollor fillon me 1 shtator me orar të rregullt e pjesëmarrje fizike në shkolla

Arbërie Nagavci: Viti i ri shkollor fillon me 1 shtator me orar të rregullt e pjesëmarrje fizike në shkolla

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci me anë të një postimi ka treguar që viti i ri shkollor fillon me 1 shtator. Ajo ka shkruar se synohet që shkollat të jenë të hapura dhe mësimi të zhvillohet me orar të rregullt e pjesëmarrje fizike në institucione shkollore. “Bazuar edhe në rekomandimet për ...

Më shumë...

OBSH: Duhet t’u jepet përparësi rritjes së vaksinimit në vendet e varfra para dozave përforcuese

OBSH: Duhet t’u jepet përparësi rritjes së vaksinimit në vendet e varfra para dozave përforcuese

Drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, ka deklaruar se miratimi i dozave përforcuese të Covid-19 duhet të shtyhet pasi duhet t’u jepet përparësi rritjes së normave të vaksinimit në vendet ku vetëm 1% ose 2% e popullsisë është vaksinuar. Nëse normat e vaksinimit nuk rriten në nivel global, ...

Më shumë...

Nga testimi i 7.946 mostrave, 1.067 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin korona

Nga testimi i 7.946 mostrave, 1.067 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin korona

Ministria e Shëndetësisë, duke u bazuar në të dhënat zyrtare ka njoftuar se në 24 orët e fundit, në vendin tonë, 17  të infektuar nga virusi korona kanë vdekur. Gjatë kësaj periudhe kohore janë regjistruar 1 mijë e 67 raste të reja të infektimit, nga 7 mijë e 946 testime. ...

Më shumë...

OAK: Vendimi i Qeverisë së Kosovës për masat e reja kundër virusit korona i ka goditur edhe njëherë bizneset

Konfirmohen 920 raste të reja me virusin korona, 1.698 qytetarë shërohen ndërsa 28 të infektuar vdesin

Vendimi për anulimin e dasmave dhe ahengjeve, si dhe kufizimi i orarit të punës për gastronominë, ka bërë që komuniteti i bizneseve të kërkojë kompensimin e humbjeve gjatë kësaj periudhe. Kryetari i bordit të Odës së Afarizmit të Kosovës, Skënder Krasniqi thotë se vendimi i Qeverisë së Kosovës për masat ...

Më shumë...

Forca e Sigurisë së Kosovës ka shpërndarë sot maska për të gjithë qytetarët në të gjithë vendin

Forca e Sigurisë së Kosovës ka shpërndarë sot maska për të gjithë qytetarët në të gjithë vendin

Vendimet e reja të Qeverisë së Kosovës për parandalimin e përhapjes së COVID-19 obligojnë edhe bartjen e maskave në ambientet e mbyllura, në mjetet e transportit publik dhe të udhëtarëve. Në të vërtetë, bartja e maskës duke mbuluar hundën dhe gojën është obligative në të gjitha rastet, përveç: Gjatë ecjes ...

Më shumë...

Shemsedin Dreshaj: Është fatkeqësi që jeta njerëzore po trajtohet nga shteti vetëm si shifër në statistikat ditore

Shemsedin Dreshaj: Është fatkeqësi që jeta njerëzore po trajtohet nga shteti vetëm si shifër në statistikat ditore

Infektologu dhe deputeti në Kuvendin e Kosovës Dr.Shemsedin Dreshaj, ka deklaruar se është fatkeqësi që jeta njerëzore po trajtohet vetëm si shifër në statistikat ditore të infeksioneve me Covid19. Ai ka shkruar se shtetet janë krijuar për të mbrojtur jetën e qytetarëve të tyre.  “Është fatkeqësi e madhe që jeta ...

Më shumë...

Ragip Gjoshi: RABIT ALIU-KOMANDANT PRESHEVA E DESHTI SHQIPËRINË E PANDARË NË COPA…!

Ragip Gjoshi: RABIT ALIU-KOMANDANT PRESHEVA E DESHTI SHQIPËRINË E PANDARË NË COPA...!

Luftëtari i lirisë,bashkëluftëtari im i orëve të para të luftës çlirimtare të UÇK-së Rabit Aliu,si shumë shqiptar të degdisur në katër anët e globit,ai në vitet 90-ta kishte mësyrë Gjermaninë…Rabit Aliu la vëndlindjen (Coroticë e Preshevës) jo nga dëshira,por nga përndjekjet, por asnjëherë nuk kishte harruar amanetin e të parëve ...

Më shumë...

Edhe sot janë krijuar kolona të gjata në dalje të kufijve të Kosovës, pritjet në Merdare janë rreth katër orë

Edhe sot janë krijuar kolona të gjata në dalje të kufijve të Kosovës, pritjet në Merdare janë rreth katër orë

Për dallim nga muaji korrik kur kolona të gjata pati në hyrje të pikave kufitare të vendit, tashmë kolonat janë zhvendosur në dalje të kufijve të Kosovës. Kësisoj edhe sot qytetarë të shumtë detyrohen të presin për mbi tri orë në mënyrë që të dalin jashtë vendit. Në pikën kufitare ...

Më shumë...

Joe Biden: 11,000 persona janë evakuuar nga Kabuli gjatë fundjavës, prioritet i yni është largimi i shtetasve tanë nga aty

Joe Biden

Kryetari amerikan, Joe Biden, ka thënë se 11,000 persona janë evakuuar nga Kabuli gjatë fundjavës dhe është zotuar që t’iu ndihmojë të gjithë amerikanëve që duan të largohen nga Afganistani. Nga 14 gushti, ai ka thënë se nga ky vend janë nxjerrë 28,000 persona. Biden ka theksur të dielën se ...

Më shumë...

Infektologu, Lul Raka thotë se virusi korona nuk mund të mjekohet e as parandalohet me antibiotikë

Infektologu, Lul Raka thotë se virusi korona nuk mund të mjekohet e as parandalohet me antibiotikë

Infektologu i njohur kosovar, Lul Raka ka qenë në qendër të vëmendjes ditët e fundit për shkak të deklaratës së tij, ku thotë se qytetarët nuk duhet të marrin antibiotikë për ta trajtuar virusin Covid-19 edhe nëse ua rekomandojnë mjekët. Raka tha se antibiotikët nuk veprojnë në viruset dhe se ...

Më shumë...

Nga dita e sotme pezullohen operimet joemergjente në QKUK dhe vizitat në ambulantat specialistike reduktohen

Nga dita e sotme pezullohen operimet joemergjente në QKUK dhe vizitat në ambulantat specialistike reduktohen në gjysmë

Gjatë kësaj jave në Kosovë ka pasur numër të madh të infektuarve me coronavirus. Kjo rritje e infektimeve ka ndikuar edhe në shtimin e rasteve të hospitalizuara. Drejtori i SHSKUK-së, Valbon Krasniqi, thotë se ka rritje drastike të numrit të pacientëve me coronavirus që kërkojmë trajtim spitalor. Sipas tij çdo ...

Më shumë...

Në Mal të Zi protestojnë mbi 10.000 qytetarë kundër shugurimit të kreut të Kishës Ortodokse serbe, Joanikije

Në Mal të Zi protestojnë mbi 10.000 qytetarë kundër shugurimit të kreut të Kishës Ortodokse serbe, Joanikije

Një protestë u organizua nga një grup qytetarësh, dhe u mbështet nga organizatat pro-malazeze dhe patriotike. Ata akuzuan Kishën Ortodokse Serbe se mohoi kombin, gjuhën, shtetin dhe kishën malazeze. Në Cetinje të Malit të Zi kanë protestuar sot mbi 10.000 qytetarë me flamuj kombëtar te Malit të Zi kundër shugurimit ...

Më shumë...

Meteorologët kanë paraparë reshje shiu e bubullima në mesin e javës së ardhshme

Meteorologët kanë paraparë reshje shiu e bubullima në mesin e javës së ardhshme. Ata kanë paralajmëruar se fillimi i javës do të vazhdoj të jetë me temperatura të larta ndërsa të mërkurën, më 25 gusht, në vendin tonë do të ketë bubullima e rrebeshe shiu intensive. Reshjet e shiut do ...

Më shumë...

Mërgimtarët tonë që po kthehen në perëndim nëpër pikat kufitare me Serbinë po presin nga disa orë

Rreth 15 mijë qytetarë të kosovës me automjete personale dhe autobusë kanë hyrë në mëngjesin e sotëm në Shqipëri

Mërgimtarët tonë që po kthehen për në shtetet perëndimore ku jetojnë e punojnë, po detyrohen të presin nëpër pikat kufitare me Serbinë nga disa orë. Nga të dhënat e Qendrës për Menaxhimin e Kufirit, mësohet se nëpër pikat kufitare me Serbinë ka kolona të gjata rreth një kilometër. Në pikën ...

Më shumë...

Ka ndërruar jetë veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Rabit Aliu – Komandant Presheva

Ka ndërruar jetë veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Rabit Aliu – Komandant Presheva. Rabit Aliu ka lindur në Koroticë të Preshevës në një familje atdhetare. Edukimi familjar bëri që të mos qëndrojë indiferent ndaj zhvillimeve në Kosovë, ndonëse ai jetonte në perëndim, larg atdheut. Rabit Aliu  ishte gëzuar tej ...

Më shumë...