Fatmir Grejqevci

Vetëm 15 mijë e 532 qytetarë kanë aplikuar nga diaspora për të votuar në zgjedhjet e 17 tetorit

Vetëm 15 mijë e 532 qytetarë kanë aplikuar nga diaspora për të votuar në zgjedhjet e 17 tetorit

Kanë mbetur edhe 9 ditë nga mbajtja e zgjedhjeve lokale në Kosovë. E për të votuar për këto zgjedhje kanë aplikuar vetëm 15 mijë e 532 qytetarë dukshëm më pak se në zgjedhjet nacionale të cilat u mbajtën vitin e kaluar. Zëdhënësi për media i KQZ-së, Valmir Elezi, në një …

Më shumë...

Zyra e Prokurorit të Specializuar kërkon refuzimin e aplikimit të të mbrojtjes së ish-kryetarit të PDK-së, Kadri Veselit

Zyra e Prokurorit të Specializuar kërkon refuzimin e aplikimit të të mbrojtjes së ish-kryetarit të PDK-së, Kadri Veselit

Zyra e Prokurorit të Specializuar ka kërkuar nga gjykatësi paraprak, Nicolas Guillou, që të refuzojë aplikimin e mbrojtjes së Kadri Veselit për leje për të apeluar vendimin mbi mocionin për sfidim të juridiksionit mbi bazën e shkeljeve të Kushtetutës. Sipas ZPS-së, kërkesa duhet të refuzohet pasi e njëjta injoron pjesët …

Më shumë...

Janusz Bugajski dhe Daniel Serwer, vlerësojnë se Bashkimi Evropian po ndjek një qasje të gabuar ndaj Kosovës

Analistët amerikanë Janusz Bugajski dhe Daniel Serwer, vlerësojnë se Bashkimi Evropian po ndjek një qasje të gabuar ndaj Kosovës

Analistët amerikanë dhe njohësit e çështjeve të Ballkanit, Janusz Bugajski dhe Daniel Serwer, vlerësojnë se Bashkimi Evropian po ndjek një qasje të gabuar ndaj Kosovës. Bashkimi Evropian edhe njëherë ka refuzuar të caktojë një datë për zgjerimin me vendet e Ballkanit Perëndimor. Kjo po shihet si shumë e gabuar nga …

Më shumë...

Federata Sindikale e Shëndetësisë e Kosovës paralajmëron protestë masive pas zgjedhjeve në Kosovë

ederata Sindikale e Shëndetësisë e Kosovës paralajmëron protestë masive pas zgjedhjeve në Kosovë

Federata Sindikale e Shëndetësisë e Kosovës ka paralajmëruar protestë masive pas zgjedhjeve në Kosovë. Arsye për këtë, është mos-pagesa e shtesave në pagë për personelin shëndetësor. Kjo është bërë e ditur me anë të një komunikate për media. “Protestë në të cilën u shpalosën kërkesat për shtesat në pagë sipas …

Më shumë...

Përmbytje të mëdha rrezikojnë të përfshijnë Kosovën dhe Shqipërinë gjatë kësaj jave dhe javës së ardhshme

Përmbytje të mëdha rrezikojnë të përfshijnë Kosovën dhe Shqipërinë gjatë kësaj jave dhe javës së ardhshme

Përmbytje të mëdha rrezikojnë të prekin vendin tonë gjatë kësaj jave dhe javës së ardhshme. Alarmi është dhënë nga media gjermane “Focus.de”, e cila parashikon që reshjet e shiut të kapin shifra rekord, deri në 300 litra shi për metër katror në 24 orë. Përmbytjet pritet të përfshijnë të gjithë Mesdheun, …

Më shumë...

Uran Ismaili flet për nevojën e debatit publik mes kandidatëve të Prishtinës, që nuk ka ndodhur deri më tani

Uran Ismaili flet për nevojën e debatit publik mes kandidatëve të Prishtinës, që nuk ka ndodhur deri më tani

Uran Ismaili, kandidati për Kryetar të Komunës së Prishtinës ka folur për nevojën e debatit publik mes kandidatëve të Prishtinës, i cili nuk ka ndodhur deri më tani. Për këtë fakt, Uran Ismaili ka shprehur habinë e tij, duke thënë se është e çuditshme se si kandidatët tjerë në garë …

Më shumë...

Asociacioni i Komunave të Kosovës bën të ditur se masat ekzistuese anti-Covid do të vazhdojnë edhe për dy javë

Asociacioni i Komunave të Kosovës bën të ditur se masat ekzistuese anti-Covid do të vazhdojnë edhe për dy javë

Asociacioni i Komunave të Kosovës ka njoftuar se Ministria e Shëndetësisë ka rekomanduar që masat ekzistuese anti-Covid do të vazhdojnë edhe për dy javë. AKK-ja ka vlerësuar se në takimin që sot kanë pasur me ushtruesen e detyrës së Ministres së Shëndetësisë, Dafina Gexha-Bunjaku, kanë diskutuar për situatën lidhur me …

Më shumë...

Shërohen 94 qytetarë nga virusi korona dhe konfirmohen 30 raste të reja

Shërohen 94 qytetarë nga virusi korona dhe konfirmohen 30 raste të reja

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon se në 24 orët e fundit janë dhënë 10.736 doza të vaksinës kundër COVID-19. Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 1.407.966 doza të vaksinës. Deri më sot 588.481 qytetarë …

Më shumë...

Andin Hoti: Serbia duhet të jap qasje në arkiva në mënyrë që të zbardhet fati i të të zhdukurve

Andin Hoti: Serbia duhet të jap qasje në arkiva në mënyrë që të zbardhet fati i të të zhdukurve

Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione është takuar me përfaqësuesit e Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur. Kryesuesi i komisionit qeveritar për persona të zhdukur, Andin Hoti tha se është shumë i nevojshëm bashkëpunimi i të …

Më shumë...

Faton Klinaku: Edhe unë është dashur që të jem në Hagë nga fillimi bashkë me shokët Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj

Faton Klinaku

Sot kur ka filluar gjykimi ndaj ish-kryetarit të OVL-UÇK-së, Hysni Gucati dhe nënkryetarit Nasim Haradinaj në Gjykatën Speciale në Hagë, kreu i OVL UÇK-së, Faton Klinaku, shprehet se edhe ai është dashur të ishte sot në Hagë. Këtë deklaratë, Klinaku e ka bërë në profilin e tij në Facebook “edhe …

Më shumë...

Krerët e OVL-UÇK-së, Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj deklarohen të pafajshëm në fillim të seancës gjyqësore

Krerët e OVL-UÇK-së, Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj deklarohen të pafajshëm në fillim të seancës gjyqësore

Në Gjykatën Speciale në Hagë ka nisur gjykimi ndaj ish-krerëve të Organizatës së veteranëve të Luftës së UÇK-së, Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinajt, të cilët akuzohen për vepra penale kundër administrimit të drejtësisë. Versioni i paredaktuar i aktakuzës është lexuar nga prokurori në seancë të mbyllur. Seanca e sotme parasheh …

Më shumë...

Sot takohet kryetarët e komunave për të diskutuar lidhur me situatën e pandemisë dhe lirimin e masave

Sot takohet kryetarët e komunave për të diskutuar lidhur me situatën e pandemisë dhe lirimin e masave

Sot janë ftuar në takim kryetarët e komunave për të diskutuar lidhur me situatën e pandemisë. Këtë e ka konfirmuar kryetari i Asociacionit të Komunave, Sazan Ibrahimi. “Po sot do të mbajmë takim, dhe pritet lirimi i masave pra do të ketë ndryshim të masave”, tha Ibrahimi. Takimi do të …

Më shumë...

Ndahet nga jeta ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sejdi Hysen Hoti nga Ratkoci i Rahovecit

Ndahet nga jeta ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sejdi Hysen Hoti nga Ratkoci i Rahovecit

Pas një sëmundje të rëndë ka ndërruar jetë ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sejdi Hysen Hoti. Ai ishte i lindur në vitin 1959. Varrimi i të ndjerit bëhet sot në orën 14:00 në varrezat e fshatit Ratkoc të Rahovecit.

Më shumë...

Britania e Madhe e largon Kosovën nga lista e vendeve të rrezikshme si i përket virusit korona

Britania e Madhe e largon Kosovën nga lista e vendeve të rrezikshme si i përket virusit korona

Britania e Madhe e ka larguar Kosovën nga lista e vendeve të rrezikshme sa i përket COVID-19. Britanikët nuk këshillohen më që t’i shmangin udhëtimet në 32 destinacione, përfshirë edhe Kosovën. Kjo u bë e ditur nga Zyra e Jashtme. Më herët qytetarët ishin këshilluar që të mos udhëtonin drejt …

Më shumë...

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë inkurajon angazhimin e mëtejshëm për zgjerimin e Bashkimit Evropian

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë inkurajon angazhimin e mëtejshëm për zgjerimin e Bashkimit Evropian

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë inkurajon angazhimin e mëtejshëm për zgjerimin e BE -së, dhe kujton se mbajtja e premtimeve janë kyç për këtë proces. Ky këshill mirëpret Samitin Brdo BE-Ballkani Perëndimor dhe deklaratën përmbyllëse të tij. Mbështetja e qartë e BE -së për perspektivën evropiane të rajonit të Ballkanit, si …

Më shumë...

Kandidati i AAK-së për kryetar të kryeqytetit, Daut Haradinaj, shprehet i bindur se Prishtina do të ketë balotazh

Kandidati i AAK-së për kryetar të Prishtinës, Daut Haradinaj premton hapjen

Kandidati i AAK-së për kryetar të kryeqytetit, në zgjedhjet vendore të 17 tetorit, Daut Haradinaj, shprehet i bindur se Prishtina do të ketë  balotazh. Ai thotë se i pari mund të dalë, Arben Vitia, derisa gara për të dytin mbetet e hapur. Unë jam i bindur se do të ketë …

Më shumë...