Fatmir Grejqevci

Nga numërimi i deri tashëm i votave, del se Partia Socialiste ka fituar tri bashki

Nga numërimi i deri tashëm i votave, del se Partia Socialiste ka fituar tri bashki. Autoritetet zgjedhore kanë njoftuar se Partia Socialiste ka fituar garat për kryetar bashkie në Elbasan, Kamëz dhe Vorë. Nga votat e numëruara, mësohet se në Elbasan, ka fituar kandidati i Partisë Socialiste, Gentian Llataj, duke …

Më shumë...

Sipas KQZ, deri në ora 18.00, në zgjedhjet lokale në Shqipëri kanë marrë pjesë rreth 37 për qind të qytetarëve me të drejt vote

Sipas Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, deri në ora 18.00, në zgjedhjet lokale në Shqipëri kanë marrë pjesë rreth 37 për qind të qytetarëve me të drejt vote. Në shumicën e qendrave të votimit, procesi i zgjedhjeve ka përfunduar në ora 19.00 por në disa qendra, ku ka pasur qytetar duke …

Më shumë...

Edhe një fitore historike e kryetarit të Turqisë, Rexhep Tajip Edrogan, në zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare

Sot në Turqi u mbajtën zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare. Pas votimit, i cili ka kaluar pa akte dhune dhe me një pjesëmarrje të jashtëzakonshme të votuesve, në numërimet e para, bëhet e ditur se kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan ka fituar bindshëm kund dy rivalëve të tij të opozitës.  …

Më shumë...

Deri në ora 16.00 kanë votuar rreth 32 për qind e votuesve

Në Shqipëri po vazhdon procesi i votimit për zgjedhjet lokale, nga të cilat do të zgjidhen 61 kryetar të bashkive. Njoftohet se deri në ora 16.00, kanë votuar 32.18 për qind e votuesve. Bashkitë ku ka pasur pjesëmarrje më të madhe të votuesve deri në ora 16.00 janë ato që …

Më shumë...

Zgjedhjet në Shqipëri po shoqërohet me disa probleme dhe incidente

Zgjedhjet në Shqipëri po shoqërohet me disa probleme dhe incidente. Nga të dhënat nga terreni mësohet se gjatë procesit të votimit elektronik, janë shfaqur disa pengesa që kanë pamundësuar votimin në këtë mënyrë. Një problem tjetër ka ndodhur në një qendër tjetër të votimit ku rënia e suvasë ka shkaktuar …

Më shumë...

Hoti: Kosova qenka zhvilluar nga “regjimet e kaluara”

Avdullah Hoti: Albin Kurti duke mos përfillur këshillat e aleatëve, bien në kurthin e Vuçiqit që për qëllim ka tensionimin e veriut

Deputeti nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti ka shkruar se nga të dhënat e Bankës Botërore mësohet se vendi është zhvilluar gjatë qeverisjeve të kaluara. Ai ka shkruar se këto të dhëna dëshmojnë se pavarësisht vështirësive me të cilat është përballur, Kosova është zhvilluar gjatë qeverisjeve paraprake …

Më shumë...

Konjufca: Serbia mbron kriminelët e saj, për ta fshehur të vërtetën e saj gjenocidale

Glauk Konjufca i ka reaguar edhe deputetit tjetër të Vetëvendosjes, Gramos Agusholli, lidhur me komunitetin horr, LGBT+

Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca ka thënë se përderisa Kosova nderon të rënët për liri, Serbia mbron kriminelët e saj, për ta fshehur të vërtetën e saj gjenocidale. “Kriminelët e rekrutuar nga burgjet serbe në grupin paramilitar “Çakallët”, si pjesë kyçe e aparatit ushtarak të regjimit serb dhe gjenocidit të …

Më shumë...

PDK ka kritikuar Qeverinë Kurti për qasje të egër ndaj sektorit privat

Konventa për zgjedhjen e kryetarit të ri të Partisë Demokratike të Kosovës mbahet me 3 korrik

Partia Demokratike e Kosovës ka vlerësuar se Qeveria Kurti ka qasje të egër ndaj sektorit privat dhe për këtë shkak nuk ka investime të huaja. Koordinatori i Financave në PDK, Arben Mustafa ka thënë se qeveria e udhëhequr nga Albin Kurti ka dështuar t’i mbajë premtimet karshi sektorit privat. Gjatë …

Më shumë...

Ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim ka ftuar qytetarët, që ta ushtrojnë të drejtën e tyre për votim

Yuri Kim:

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri, Yuri Kim ka ftuar qytetarët, që ta ushtrojnë të drejtën e tyre për votim. Ajo ka shkruar se shpreson që të gjithë qytetarët e Shqipërisë të ushtrojnë të drejtën e tyre themelore demokratike për të shprehur vullnetin e tyre përmes zgjedhjeve …

Më shumë...

Sinani: Beogradi zyrtar duhet të mundësojë sa më parë fillimin e hetimeve mbi pasivizimin e adresave të shqiptarëve në Serbi

Ardita Sinani

Këshilltarja Politike e kryeministrit Albin Kurti për Kosovën Lindore, Ardita Sinani, ka shkruar se Beogradi zyrtar duhet të mundësojë sa më parë fillimin e hetimeve mbi pasivizimin e adresave të shqiptarëve në Serbi. Ajo ka shkruar më tutje se këtë e kërkon tashmë zyrtarisht edhe Parlamenti Evropian. “Në Raportin e …

Më shumë...

Totaj: Qeverisja lokale dhe qendrore duhet të jenë partnere dhe jo rivale

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, ka thënë se rikthimi i ligjshmërisë tashmë ka filluar në komunën që drejton

Kryetari i komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj ka shfaqur mospatjime dhe kritika ndaj kryeministrit, Albin Kurti, i cili, ditë më parë ka drejtuar kritika ndaj komunave që udhëhiqen nga kryetar i të partive opozitare. Kryeministri, Albin Kurti ka thënë se komunat po përdoren për t’i bërë opozitë pushtetit qendror. “Dikur …

Më shumë...

Haradinaj: Martirët janë dhembje e krenari dhe kujtimi e nderimi për ta forcon themelet e shtetit tonë

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka përkujtuar  masakrat në Qyshk, Pavlan, Zahaq e Llabjan në përvjetorin e tyre. Ai ka shkruar se drejtësia për këto krime, duhet të vendoset sa më parë. “Martirët janë dhembje e krenari dhe kujtimi e nderimi për ta forcon themelet e …

Më shumë...

Kryetari i Shqipërisë, Bajram Begaj ju ka bërë thirrje qytetarëve që të marrin pjesë në zgjedhje

Në Shqipëri, po vazhdon procesi zgjedhor për zgjedhjet lokale. Deri më tani, nuk vërehet pjesëmarrje e madhe por e zbehtë. Njohësit e zgjedhjeve kanë thënë se deri në ora 9.00 kanë marrë pjesë afër 4 për qind e votuesve. Ndërkohë, kryetari i Shqipërisë, Bajram Begaj ju ka bërë thirrje qytetarëve …

Më shumë...

Një delegacion i KQZ-së nga Kosova po merr pjesë në vëzhgimin dhe vlerësimin e zgjedhjeve në Shqipëri

Një delegacion i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve nga Kosova po merr pjesë në vëzhgimin dhe vlerësimin e zgjedhjeve në Shqipëri. Anëtarë e këtij delgacioni do të jenë të pranishëm në disa Qendra të Votimit për të vëzhguar nga afër organizimin e zgjedhjeve dhe mbarëvajtjen e tyre. Zëdhënësi i Komisionit Qendror …

Më shumë...

Shefja e USAID-it, Samantha Power ka shkruar se është e mahnitur me përparimin që ka bërë Kosova nga viti 1999 e deri më tani

Pas vizitës disa ditore në vendin tonë, shefja e USAID-it, Samantha Power ka shkruar se është e mahnitur me përparimin që ka bërë Kosova nga viti 1999 e deri më tani. Ajo ka shkruar se është e vetëdijshme që në Kosovë ende nga plagë të shkaktuara nga lufta por se …

Më shumë...

Drejtori i AMKM-së, ka tërhequr vërejtjen se shumë artefakte të luftës kanë filluar të zhduken e disa kanë humbur tashmë

Bisedë me të burgosurin politik, të mbijetuarin e Masakrës së Dubravës, drejtorin e AMKMK-së, Bislim Zogaj

Drejtori i Agjencisë për Menaxhimin e Komplekseve Memoriale, Bislim Zogaj, ka tërhequr vërejtjen se shumë artefakte të kohës së luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, kanë filluar të zhduken e disa kanë humbur tashmë. Ai ka theksuar se buxheti prej rreth 5 milionë euro për investime kapitale nuk është i …

Më shumë...