Fatmir Grejqevci

Daniel Server: Me marrëveshjen për normalizim Serbia merr “vetëqeverisjen” për qytetarët e saj në Kosovë, asgjë për shqiptarët në Serbi

Serwer

Njohësi i thellë i politikave në Ballkan e më gjerë, analisti i profesori i njohur amerikan, Daniel Serwer, ka thënë se Aneksi Zbatues i marrëveshjes për rrugën e normalizimit të marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë ka dy probleme të mëdha. I pari, sipas tij, është se “ai fokusohet në proces, …

Më shumë...

NATO: Kosova dhe Serbia ta zbatojnë shpejt dhe plotësisht atë për të cilën u pajtuan

NATO e ka mirëpritur marrëveshjen e arritur në Ohër mes Kosovës dhe Serbisë në orët e vona të së shtunës mbi aneksin e zbatimit të planit europian. Zëdhënësja e Aleancës Ushtarake Veri – Atlantike, Oana Lungescu ka shkruar se tani të dyja vendet duhet të angazhohen dhe të punojnë me …

Më shumë...

Osmani: Serbia do të vazhdojë të shkel marrëveshjet e dakorduara, siç kanë bërë këto 12 vjet

Kryetarja e Kosovës, Vjosa Osmani, i ka borxh 88 mijë euro kompleksit “Marigona Hill”, edhe pse nuk ka deklaruar shtëpi

Kryetarja e vendit, Vjosa Osmani ka thënë se nuk pret që Serbia do ta vazhdojë të shkeli marrëveshjet e dakorduara, siç kanë bërë këto 12 vjet. “Tani që u dakordua edhe aneksi i marrëveshjes bazë dhe Kosova u dëshmua të jetë e vetmja palë në dialog që u tregua konstruktive …

Më shumë...

Bërnabiq: Asociacioni duhet të bëhet në përputhje me marrëveshjet e nënshkruara në vitin 2013 dhe 2015

Ana Brnabiq thotë se nuk tërhiqet nga deklaratat skandaloze e raciste të bëra ditë me parë për shqiptarët

Duke komentuar për pajtimin e djeshëm në Ohër mes Kosovës dhe Serbisë për realizimin e të gjitha marrëveshjeve të arritura mes dy vendeve deri më tani, kryemionistrja e Serbisë, Ana Bërnabiq ka shkruar se është shumë e qartë se Asociacioni i Komunave Serbe duhet të bëhet në përputhje me marrëveshjet …

Më shumë...

OEK-u ka kërkuar nga Qeveria që të ndërmerr masa për subvencionimin e bizneseve

OEK synon themelimin e Gjykatës Komerciale e cila do ta ndihmonte ekonominë tash në kohën pandemike

Oda Ekonomike e Kosovës ka kërkuar nga Qeveria që të ndërmerr masa për subvencionimin e bizneseve. Ky institucion ka vlerësuar se masat e ndërmarra nga Qeveria e Kosovës për mbështetjen e sektorit privat, nuk janë të mjaftueshme, veçanërisht nëse merret parasysh situata e vështirë dhe sfidat e njëpasnjëshme me të …

Më shumë...

Në Prishtinë do të mbahet marsh solidarizues me të paraburgosurit e UÇK-së që po mbahen me pa të drejt në Hagë

Masat ndaj virusit korona po e rrisin ankthin tek qytetarët, pasi ato po vlerësohen si ndëshkueese e jo mbrojtëse

Në Prishtinë do të mbahet marsh solidarizues me të paraburgosurit e UÇK-së që po mbahen me pa të drejt në Hagë. Drejtuesit e platformës “Liria ka emër” kanë njoftuar se të dielën, më dy prill, nga sheshi “Zahir Pajaziti” do të nis marshi qytetar dhe solidarizues në mbështetje të luftës …

Më shumë...

Lëvizja për Bashkim: Planin i BE-së jo që nuk zgjidh gjë, por i komplikon tutje raportet Kosovë-Serbi

Lëvizja për Bashkim

Lëvizja për Bashkim ka shfaqur rezervat dhe kritikat e saj ndaj vendimeve të Qeverisë Kurti dhe qëndrimeve të saj të shfaqura dje në Ohër. Lëvizja për Bashkim, ka vlerësuar se dje në Ohër, nuk ka pasur Marrëveshjepor pajim mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksander Vuçiq …

Më shumë...

Partia Socialdemokratike ka paralajmëruar protestë kundër marrëveshjeve të dëmshme për Kosovën

Dardan Molliqaj

Partia Socialdemokratike ka paralajmëruar se do të organizon protesta kundër marrëveshjeve të dëmshme për Kosovën. Ky subjekt politik ka konstatuar se dakordimi për marrëveshjen e mbrëmshme në Ohër është i dëmshëm për Kosovën. Kryeministri Albin Kurti nuk ka mandat për këtë marrëveshje. Mashtrimi është i madh dhe i rrezikshëm për …

Më shumë...

Abdixhiku: Kushtet e vëna, fjalimet e thëna, qëndrimet e dhëna, thjeshtē u zhbënë

Lumir Abdixhiku: Do të shpërthejë skandali nëse nuk ka përgjigje pozitive nga Qeveria e Kosovës ndaj Amerikës për gazin

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdigjiku e ka quajtur humbje të madhe marrëveshjen e arritur dje në Ohër në mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksander Vuçiq. Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdigjiku ka shkruar se një kauzë politike e rremë – …

Më shumë...

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi e ka shkruar se kryeministri Kurti ka pranuar për tri javë gjithçka që ka kundërshtuar me vite

Memli Krasniqi

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi e ka shkruar se kryeministri, Albin Kurti vetëm për tri javë, ka pranuar për tri javë gjithçka që ka kundërshtuar me vite me radhë. “Me 27 shkurt, në Bruksel, Kryeministri Kurti e pranoi propozimin evropian. Dje, me 18 mars, ai u dakordua …

Më shumë...

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier e ka vlerësuar lart marrëveshjen e arritur në Ohër

Jeffrey M. Hovenier

Ambasadori i shteteve të Bashkuara të Amerikës në vendin tonë, Jeffrey Hovenier e ka vlerësuar lart marrëveshjen e arritur në Ohër. Ai e ka vlerësuar si është shumë e rëndësishme që ka pajtueshmëri mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit serb, Aleksandar Vuçiq për zbatimin e Marrëveshjes drejt normalizimit …

Më shumë...

Kryeministri, Albin Kurti fajin për vendimin e vet për marrëveshjen në Ohër, ua atribuon pushteteve paraprake

Kryeministri, Albin Kurti, mbajti një fjalë rasti në edicionin e dhjetë të “Javës së Gruas”, organizuar nga Instituti Kombëtar Demokratik

Kryeministri, Albin Kurti, fajin për pajtimin që e dha mbrëmë për Marrëveshjen që do ta fuqizoj ndikimin e Serbisë në Kosovë nëpërmjet komunave me shumicë serbe, ua ka atribuuar pushteteve paraprake. Ndonëse për dhjetë vite me radhë ka kërkuar vota për t’u bërë shefi i Qeverisë së Kosovës për ta …

Më shumë...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka shfaqur rezervat e tij në mbarëvajtjen e  marrëveshja së arritur në Ohër

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka shfaqur rezervat e tij në mbarëvajtjen e  marrëveshja së arritur në Ohër mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka vënë në pah se ndonëse pati një marrëveshje, nuk pati nënshkrim të saj. “Le …

Më shumë...

Borell: Marrëveshja e arritur në Ohër, do të hyjë në fuqi në një mënyrë tjetër

Shefi i BE-së për Politikë të Jashtme, Josep Borell, sot në Bruksel iu raporton krerëve të diplomacisë evropiane

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Jozef Borell ka theksuar se marrëveshja e arritur mes Kosovës dhe Serbisë në Ohër ,do të hyjë në fuqi në një mënyrë tjetër. Ai ka treguar se pala e Kosovës ka pranuar ta nënshkruaj këtë marrëveshje por ka qenë presidenti i Serbisë që nuk …

Më shumë...

BE ka publikuar përmbajtjen e aneksit të zbatimit të marrëveshjes për normalizim raportesh në mes të Kosovës dhe Serbisë

BE ka publikuar përmbajtjen e aneksit të zbatimit të marrëveshjes për normalizim raportesh në mes të Kosovës dhe Serbisë Bashkimi Evropian ka publikuar përmbajtjen e aneksit të zbatimit të marrëveshjes për normalizim raportesh në mes të Kosovës dhe Serbisë. Teksti i kësaj Marrëveshje, ka një faqe dhe në të tregohet …

Më shumë...

Borrell: Udhëheqësit e Kosovës dhe të Serbisë u pajtuan për zbatimin e Marrëveshjes

Josep Borrell, në seancën e KS të OKB-së ka folur edhe për propozimin franko-gjerman dhe për dialogun Kosovë-Serbi

Duke folur për rezultatin e takimit në Ohër mes palës së Kosovës dhe Serbisë, shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka thënë se udhëheqësit e Kosovës dhe të Serbisë u pajtuan për zbatimin e Marrëveshjes drejt normalizimit të marrëdhënieve mes tyre, të mbështetur nga Bashkimit Evropian. …

Më shumë...