KEK
Fillimi / Fatmir Grejqevci

Fatmir Grejqevci

BQ: Gjatë muajit gusht të këtij viti diaspora ka dërguar 7 milion euro më shumë se vitet paraprake

BQK: Si shkak i pandemisë është rritur përdorimi i shërbimeve elektronike dhe atyre të automatizuara

Nga të dhënat e Bankës Qendrore të Kosovës njoftohet se gjatë muajit gusht të këtij viti diaspora ka dërguar 7 milion euro më shumë se vitet paraprake. Të dhënat tregojnë se në muajin gusht 2020, në Kosovë u sollën 80.6 milionë euro, kurse një vit më herët kjo vlerë ishte ...

Më shumë...

Brenda 24 orëve janë gjobitur 228 persona për mos përfillje të masave anti-COVID-19

Policia e Kosovës ka shqiptuar 18 mijë e 320 gjoba për kundërvajtje gjatë implementimi ligjit anti-covid

Policia e Kosovës njofton se gjatë 24 orëve të fundit, janë gjobitur 228 persona për mos përfillje të masave anti-COVID-19. Gjoba për mosmbajtje të maskës është 35 euro. Nga ana tjetër, avokatët kanë bërë thirrje që policia të mos ndërmarr masa të panevojshme ndaj qytetarëve që nuk tregohen sa duhet ...

Më shumë...

Haxhiu: Deklarimi i Isa Mustafës është vetëm titulli i një vepre që kishte nisur më herët

Haxhiu

Duke komentuar deklaratën e kryetarit të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa për heqjen e vijave të kuqe Partisë Demokratike të Kosovës, deputetja e Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu i ka quajtur se kjo është përpjekja e radhës për të ju shmangur zgjedhjeve të reja. Ajo ka shkruar se deklarimi i Isa ...

Më shumë...

Greqia është goditur nga tri tërmete të njëpasnjëshme

Një seri tërmetesh janë regjistruar pas mesnatës në rajonin e Ohrit dhe Prespës

Afër mesnatës, pas saj dhe në orët e hershme të mëngjesit të sotëm, Greqia është goditur nga tri tërmete. Tërmeti i parë ka ndodhur afër orës 23.00 me një fuqi prej 4.4 ballësh. Më pas një tërmet me magnitudë 5.2 i shkallës Rihter është regjistruar në orën 01:50 të mëngjesit të së ...

Më shumë...

Musliu: Nuk ka mundësi që ta kenë mirë edhe Eulexi edhe UÇK-ja

Ganimete Musliu: Është i çuditshëm fakti se si pas cenimit të sovranitetit, nuk është mbledhur Këshilli i Sigurisë

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Ganimete Musliu ka drejtuar kritika të ashpra ndaj kryeministrit, Avdullah Hoti për vlerësimin e tij që i ka bërë arrestimit të kryetarit të Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare, Hysni Gucati dhe nënkryetarit, Nasim Haradinaj. Deputetja ...

Më shumë...

Ka arritur në 33 milion numri i të infektuarve me virusin korona

97 pacinentë janë shëruar në 24 orët e fundit ndërsa 85 të tjerë janë konfirmuar me virusin korona

“Worldometers.info raporton se numri i personave të infektuar me virusin Covid-19, ka arritur në 33 milion e 58 mijë e 557 persona ndërsa numri i viktimave afër 1 milion. Mes këtyre shifrave, vendin e parë e zënë Shtetet e Bashkuara të Amerikës me 7,280,860 të infektuar, 209,090 të vdekur dhe ...

Më shumë...

Të hënën pritet të nis seanca gjyqësore në Gjykatën Speciale kundër çlirimtarit, Salih Mustafa

Të hënën pritet të nis seanca gjyqësore në Gjykatën Speciale kundër çlirimtarit, Salih Mustafa

Është paralajmëruar se të hënën pritet të nis seanca gjyqësore në Gjykatën Speciale kundër çlirimtarit, Salih Mustafa, i arrestuar ditë më parë nga policia e EULEX-it. Dhomat e Specializuara, kanë njoftuar se Mustafa ballafaqimin e parë me Prokurorët e Specializuar do ta ketë të hënën në ora 15:00. Salih Mustafa ...

Më shumë...

Gashi: Vendimi për Gucatin e Haradinajn merret javën e ardhshme

Gjykata Speciale

Avokati, Tomë Gashi ka deklaruar se për momentin, kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hysni Gucati dhe nënkryetari, Nasim Haradinaj janë vetëm të arrestuar. Azokati Gashi ka shtuar më tutje se javën që vjen gjyqtari i procedurës paraprake në Gjykatën Speciale në Hagë do ...

Më shumë...

Veteranët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kanë paralajmëruar protesta

Një Shqipëri e bashkuar ishte ëndrra e të gjithë dëshmorëve të kombit dje - është aspiratë e të gjithë shqiptarëve sot Ushtria Çlirimtare e Kosovës

Veteranët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kanë paralajmëruar protesta. Përfaqësuesit e Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kanë thënë se kryetari i tyre, Hysni Gucati dhe nënkryetari, Nasim Haradinaj nuk janë arrestuar por kidnapuar nga policia e EULEX-it dhe nëse ata mbahen në Hagë, do të ...

Më shumë...

Baskin: Pavarësisht kush fiton zgjedhjet presidenciale në SHBA përkrahja për Kosovën nuk do të mungoj

Duke folur për marrëdhëniet mes Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe rezultatit të zgjedhjeve presidenciale, profesori amerikan që ligjëron Marrëdhëniet Ndërkombëtare dhe Politikat Publike në Universitetin Amerikan në Kosovë, Mark Baskin ka deklaruar se pavarësisht kush fiton zgjedhjet presidenciale në SHBA përkrahja për Kosovën nuk do të mungoj. ...

Më shumë...

Gjatë 24 orëve të fundit janë evidentuar 119 të shëruar, 61 të infektuar dhe dy të vdekur

Sot në Prishtinë lansohet fushata “Së bashku kundër COVID-19” pë të rritur vetëdijen e respektimit të masave

Mga raporti i Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës mësohet se gjatë 24 orëve të fundit janë evidentuar 119 të shëruar, 61 të infektuar dhe dy të vdekur. “Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 464 mostra të ...

Më shumë...

Nesër në Prishtinë pritet të arrij Richard Grenell-emisar Special i presidentit Donald Trump

Grenell: Heqja e tarifës ndaj këtyre mallrave do të ishte fillim i mirë për më shumë progres

Nesër në vendin tonë pritet të arrij Richard Grenell-emisar Special i presidentit Donald Trump. Ai do t’i prij një delegacioni të Korporatës Ndërkombëtare të Financave të Zhvillimit. Njoftohet se kjo vizitë realizohet për verifikuar se deri ku ka shkuar zbatimi i marrëveshjes së 4 shtatorit në Shtëpinë e Bardhë për ...

Më shumë...

Zemaj: Ministria e Shëndetësisë, ditëve në vijim do ta bëjë gati “Spitalin për Covid-19” me 500 shtretër

Zemaj: Qytetarët të mos i dëgjojnë ata që bëjnë thirrje për padëgjueshmëri të vendimeve të qeverisë

Ministri i Shëndetësisë. Armend Zemaj ka njoftuar se ministria që ai drejton do ta bëjë gati “Spitalin për Covid-19”, me 500 shtretër në Prishtinë. “Përderisa shtetet evropiane po ballafaqohen me përhapjen e shpejtë të virusit dhe raportojnë numër të lartë të infeksioneve me Sars Covid-19, ne po përgatitemi për çdo ...

Më shumë...

Kryetari, Hashim Thaçi është pritur në takim nga presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan

Kryetari, Hashim Thaçi është pritur në takim nga presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan. “Mirënjohës për mikpritjen e ngrohtë nga Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, si dhe për bisedën produktive për të gjitha çështjet me interes të përbashkët, përfshirë bashkëpunimin dypalësh, çështjet rajonale dhe globale. Turqia është një partnere ...

Më shumë...

Tramp: Marrëveshja e nënshkruar në Uashington ndali vrasjet masive mes serbëve dhe shqiptarëve (!)

Kryetari amerikan, Donald Trump e portretizon kundërshtarin e tij, Joe Biden, si një kundërshtar të naftës, armëve dhe Zotit

Gjatë një tubimi zgjedhor në Karolinën Veriore, presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, e ka vlerësuar tejet lart marrëveshjen e nënshkruar në Uashington për të cilën ka thënë se e ka ndalur vrasjen masive mes shqiptarëve dhe serbëve(!). Ai ka shfaqur bindjen e tij se do ta ...

Më shumë...

Gastronomet kanë thyer pjata para Qeverisë për t’i shprehur pakënaqësitë e tyre

Të pakënaqur nga mungesa e përkrahjes financiare nga institucionet dhe mos shfuqizimin e masave ndaj gastronomisë, disa nga gastronomët kanë protestuar sot para qeverisë. Me këtë rast, ata kanë thyer pjata para ndërtesës së qeverisë dha kanë paralajmëruar protesta tjera. “Përmes këtij akti simbolik po shprehim pakënaqësitë tona ndaj mospërkrahjes ...

Më shumë...