Fatmir Grejqevci

1 mijë e 283 raste të reja të infektuara me këtë virus dhe 6 viktima gjatë 24 orëve të fundit

Koreja Veriore ka konfirmuar vdekjen e parë me koronavirus, pas mbylljes së kufijve prej fillimit të vitit 2020

Duke u bazuar në të dhënat e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, Ministria e Shëndetësisë ka publikuar raportin e rregullt për gjendjen e pandemisë në vendin tonë. Nga ky raport mësohet se gjatë 24 orëve të fundit, në vendin tonë janë evidentuar 1 mijë e 283 raste të …

Më shumë...

Tahiri: Po të dëgjoheshin zërat kundër Rambujesë, Serbia s’do të bombardohej dhe tragjedia do vazhdonte

Duke kujtuar Konferencën e Rambujesë, të mbajtur gjatë vitit 1999, ish kryenegociatorja e Kosovës në dialogun me Serbinë pas shpalljes së pavarësisë, Edita Tahiri ka shkruar se po të dëgjoheshin zërat kundër Rambujesë, Serbia s’do të bombardohej dhe tragjedia do vazhdonte. “Më kujtohen qartë se ka pasur zëra që kanë …

Më shumë...

Kryetari i Shoqatës së Naftëtarëve të Kosovës, Fadil Berjani ka kërkuar miratimin e Ligjit të naftës

Kryetari i Shoqatës së Naftëtarëve të Kosovës, Fadil Berjani, ka deklaruar se ka rritje të çmimit të derivateve të naftës dhe se tashmë ka arritur në 1 euro e 30 euro cent. Gjatë intervistës për “Ekonomia Online” ai ka shtuar më tutje se . Në tregjet ndërkombëtare çmimet janë duke …

Më shumë...

Shala: SBASHK pret rritje rrogash me ligjin e ri të pagave

SBASHK ka reaguar për raportimet se Gjykata Themelore e Prishtinës e ka refuzuar padinë e tyre kundër MASHT-it

Nënkryetarja e Sindikatës së Bashkuar së Arsimit, Shkencës dhe Kulturës ,Vjollca Shala ka deklaruar se SBASHK-u pret rritje rrogash me ligjin e ri të pagave. Ajo ka deklaruar për “Kosovapress” se do të kërkojmë që në projektligjin e ri të pagave, punëtorët e arsimit duke filluar nga çerdhet e deri …

Më shumë...

OKB-ja ka tërhequr vërejtjen se Koreja e Veriut po kërkon të prodhojë materiale për armë bërthamore

Organizata e Kombeve të Bashkuara ka tërhequr vërejtjen se Koreja e Veriut po kërkon të prodhojë materiale për armë bërthamore. Associated Press njofton se në një raport të panelit të ekspertëve të OKB-së shkruan se ka një “përshpejtim të dukshëm” të testimeve të kryera nga Pheniani dhe të demonstrimit të …

Më shumë...

Fetahu: Konsumatorët i kanë borxh “Termokosit” 18 milionë €

Krye shefi ekzekutiv i ngrohtores së Prishtinës “Termokos”, Arsim Fetahu ka deklaruar se vlera e borxhit që i kanë konsumatorët kësaj kompanie ka arritur në 18 milion euro. Ai ka shtuar më tutje se zyra Ligjore janë duke dërguar te përmbaruesi çdo konsumatorë që ka borxh më shumë se 50 …

Më shumë...

Qeveria mori vendim për subvencionim e energjisë në shumën prej 90 milionë euro

Në mbledhjen e sotme të Qeverisë së Kosovës është miratuar projektligji për konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme

Qeveria Kurti ka marr vendim për subvencionim të energjisë në shumën prej 90 milion euro. Qeveria e Kosovës gjatë mbledhjen elektronike, ka miratuar propozimi i Ministrisë së Ekonomisë për zotimin e Qeverisë për subvencionimin e pagesës së energjisë nga konsumatorët. Sipas vendimit të miratuar, Qeveria e Republikës së Kosovës është …

Më shumë...

Hodaj: Prokuroria është e obliguar t’ia dorëzojë provat shfajësuese mbrojtjes së të akuzuarve në Gjykatën speciale

KMDLNj: Gjykata Speciale nuk është duke garantuar gjykim të drejtë dhe të paanshëm për ish-krerët e UÇK-së

Avokati i licencuar nga Gjykata Speciale, Taulant Hodaj, ka deklaruar se prokuroria e Gjykatës Speciale është e obliguar t’ia dorëzojë provat shfajësuese mbrojtjes së të akuzuarve në këtë gjykatë. “Prokuroria e ka një provë ose informacion të cilin e ka marrë në mënyrë konfidenciale dhe e trajton të privilegjuar atë …

Më shumë...

Zv.kryeministri, Dritan Abazoviç ka paralajmëruar nisjen e negociatave për krijimin e Qeverisë së re të Malit të Zi

Dritan Abazoviq

Pas mocionin e mosbesimit të kabinetit qeveritar të kryeministrit të malit të Zi, Zdravko Krivokapiç, zëvendës kryeministri shqiptar, Dritan Abazoviç ka nisjen e negociatave për krijimin e Qeverisë së re të Malit të Zi. “Besoj se vendimet e radhës të rëndësishme do t’i marr pa vonesë, si dhe ndryshime rrënjësore …

Më shumë...

Kusari: Edhe policët e gëzojnë të drejtën e lirisë së shprehjes dhe postimi i policit nuk bie ndesh me asnjë parim etik

Kundër suspendimit të zyrtarit të zyrtarit policor, Amir Hoxha për shkak të shprehjes publike të pakënaqësisë, ka reaguar edhe juristja e së drejtës së medias, Flutura Kusari. Ajo ka shkruar se edhe policët e gëzojnë të drejtën e lirisë së shprehjes. “Masa disiplinore e suspendimit të policit është kufizim i …

Më shumë...

LDK-ja ka reaguar ndaj suspendimit të zyrtarit policor, Amir Hoxha i cili kishte reaguar ndaj keqpërdorimeve të parasë publike

LDK

Lidhja Demokratike e Kosovës ka reaguar ndaj ndaj suspendimit të zyrtarit policor, Amir Hoxha i cili kishte reaguar ndaj keqpërdorimeve të parasë publike. Ai kishte shkruar ditë më parë në rrjetet sociale se “përderisa policët nuk janë duke i marr shtesat as për punë jashtë orarit e as për shujta, …

Më shumë...

Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj kërkon hetim ndaj deputetëve të Kosovës që janë rimbursuar për shpenzime të naftës

Dardan Molliqaj

Kryetari i Partisë Socialdemokrate, Dardan Molliqaj ka kërkuar që të hetohen deputetët e Kuvendit të Kosovës të cilët janë rimbursuar për shpenzimet e naftës. “Nuk mjafton kërkim falja. As kthimi i parave. As ”humanizmi” me para të keqpërdorura. Mashtruesit duhet të gjykohen e dënohen. Sepse ky është keqpërdorim i pastërt. …

Më shumë...

IKSHPK ju ka bërë thirrje qytetarëve që të vaksinohen dhe t’i respektojnë masat antikovid

IKSHPK

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ju ka bërë thirrje qytetarëve që të vaksinohen dhe t’i respektojnë masat antikovid. “Omicron (B.1.1.529) po vazhdon të përhapet me intensitet të lartë, me shtim të rasteve fatale dhe është varianti dominues në qarkullim që po rëndon gjithnjë e më tepër situatën epidemiologjike dhe mund …

Më shumë...

Kryetari i PSD, Dardan Molliqaj paralajmëron protesta dhe aksione tjera kundër shtrenjtimit të rrymës

Dardan Molliqaj

Kryetari i Partisë Socialdemokrate, Dardan Molliqaj ka paralajmëruar protesta dhe aksione tjera kundër shtrenjtimit të rrymës. “Të dëgjohet vullneti i qytetarëve, të kthehet mbrapsht propozimi për shtrenjtim të rrymës. Pabarazia socio-ekonomike në Kosovë është shumë e thellë. Çmimet, përfshirë edhe ato të produkteve bazike ushqimore e higjienike janë rritur shumë …

Më shumë...

Sot nuk ka vdekur asnjë i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 2 mijë e 390 raste të reja, janë shëruar 1 mijë e 281 të infektuar

Shtatë raste të reja me virusion korona, një rast i vdekjes dhe 199 qytetarë janë shëruar gjatë 24 orëve

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga  10 mijë 336  testime  sa janë kryer  në nivel vendi, 2 mijë e 390 të dyshuar  kanë rezultuar pozitiv me virusin korona. Gjatë …

Më shumë...

Stoltenberg: Nuk planifikojmë të dërgojmë trupa luftarake të NATO-s, në Ukrainë

Jens Stoltenberg

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se aleanca ushtarake e Perëndimit nuk do të dërgojë trupa luftarake në Ukrainë, në rast se Rusia pushton këtë shtet. “Ne nuk planifikojmë të dërgojmë trupa luftarake të NATO-s në Ukrainë… ne jemi duke u fokusuar në ofrim të mbështetjes”, ka …

Më shumë...