KEK
Fillimi / Fatmir Grejqevci (faqe 30)

Fatmir Grejqevci

30 të vdekur në 24 orët e fundit nga virusi korona, 685 raste të reja dhe 1.384 qytetarë shërohen

30 të vdekur në 24 orët e fundit nga virusi korona, 685 raste të reja dhe 1.384 qytetarë shërohen

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon se në 24 orët e fundit janë dhënë 20.646 doza të vaksinës kundër COVID-19. Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 995.930 doza të vaksinës. Deri më sot 347.344 qytetarë ...

Më shumë...

Sazan Ibrahimi: Ministria e Shëndetësisë kërkoi që viti i ri shkollor të shtyhet deri më 26 shtator

Sazan Ibrahimi

Viti i ri shkollor nuk do të fillojë të paktën deri më 26 shtator. Kështu është propozuar nga ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia gjatë takimit me Asociacionin e Komunave të Kosovës dhe kryetarët e komunave. Kryetari i AKK-së, Sazan Ibrahimi ka thënë se shkollimi parauniversitar është pezulluar deri më 26 ...

Më shumë...

Arrijnë në Prishtinë vëzhguesit e parë të Bashkimit Evropian të cilët do t’i monitorojnë zgjedhjet lokale

KQZ

Bashkimi Evropian ka marrë vendim që të vendos misionin vëzhgues të zgjedhjeve në Kosovë. Tashmë në Prishtinë kanë ardhur ekipi kryesorë i përbërë nga 10 ekspertë zgjedhorë, ndërsa në mes të shtatorit misionit do t’i bashkohen edhe 22 vëzhgues afatgjatë. Prania e vëzhguesve ndërkombëtar erdhi pas ftesës së kryetares së ...

Më shumë...

Albin Kurti: Rritja e infektimeve dhe rasteve të vdekjeve nga virusi korona ishte e befasishme dhe e paparashikuar

Albin Kurti: Rritja e infektimeve dhe rasteve të vdekjes nga virusi korona ishte e befasishme dhe e paparashikuar

Kryeministri, Albin Kurti, përmes një videomesazhi u ka shprehur ngushëllime të gjithë familjarëve të të vdekurve nga virusi korona, duke thënë se pikëllimi që ka kapluar mbarë njerëzimin nuk e bën më të vogël dhimbjen që ndjen secili kur e humb të afërmin e vet, e sipas tij, atë dhimbje ...

Më shumë...

Qeveria e Kosovës pritet që këtë javë të merr vendim për shtyrjen e sërishme të vitit të ri shkollor 2021/22

Komunat shprehen të gatshme dhe kërkojnë që viti i ri shkollor të fillojë më 27 shtator

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka rekomanduar që masat antiCOVID të vazhdojnë të jenë në fuqi edhe për një kohë derisa të bie numri i rasteve të reja me Koronavirus. Sipas këtij rekomandimi, as fillimi i vitit të ri shkollor nuk do të duhej të bëhej me prezencë ...

Më shumë...

Oda e Hotelerisë dhe Turizimit të Kosovës kërkon që të negociojë me ministrin Vitia, që të hiqet ora policore

Oda e Hotelerisë dhe Turizimit të Kosovës kërkon që të negociojë me ministrin Vitia, që të hiqet ora policore

Kryetari i Odës së Hotelerisë dhe Turizimit të Kosovës, Hysen Sogojeva, ka thënë se kanë kërkuar që të negociojnë me ministrin e Shëndetësisë, Arben Vitia, që të hiqet ora policore në vend. Sipas Sogojevës, arsyeja se pse kanë kërkuar nga Vitia që të hiqet ora policore është sepse nuk ka ...

Më shumë...

Enver Hoxhaj: Albin Kurti po legjitimon gënjeshtrat e Serbisë, duke i ngjallur fantamzat serbe për arkiva të UÇK-së

Enver Hoxhaj: Qeveria e Kosovës po legjitimon gënjeshtrat e Serbisë, duke i ngjallur fantamzat serbe për arkiva të UÇK-së

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, ish-ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj, ka reaguar pas deklaratës së zëvendëskryeministrit Besnik Beslimi, i cili sot tha se pala serbe është pajtuar që të hapën arkivat, duke përfshirë edhe ato të UÇK-së. Hoxhaj në llogarinë e vet në “Facebook”, ka shkruar se ...

Më shumë...

Lumir Abdixhiku: Do të shpërthejë skandali nëse nuk ka përgjigje pozitive nga qeveria ndaj Amerikës për gazin

Lumir Abdixhiku: Do të shpërthejë skandali nëse nuk ka përgjigje pozitive nga Qeveria e Kosovës ndaj Amerikës për gazin

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, e ka kritikuar ashpër Qeverinë Kurti për qasjen ndaj administratës Biden. Ai tha se qeveria po refuzon t’u përgjigjet Shteteve të Bashkuara për projektin rajonal të furnizimit me gaz. “Ka një përplasje në heshtje që do të shpërthejë shumë shpejt për çështjen e gazit, unë ...

Më shumë...

Albulena Haxhiu njofton se një delegacion i Ministrisë së Drejtësisë do t’i vizitojë ish-krerët e UÇK-së, në Hagë

Albulena Haxhiu: Një delegacion i Ministrisë së Drejtësisë do t'i vizitojë ish-krerët e UÇK-së në Hagë në fund të shtatorit

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka treguar se të enjten është takuar me kryetaren e Dhomave të Specializuara të Kosovës, Ekaterina Trendafilova. Ajo ka bërë me dije se në këtë takim është diskutuar për funksionimin e Gjykatës Speciale dhe për një vizitë të një delegacioni të Ministrisë së Drejtësisë në ...

Më shumë...

Pal Lekaj: Për Albin Kurtin, UÇK është baraz me arkivat e ushtrisë dhe policisë vrastare dhe kriminale serbe

Pal Lekaj: Për Albin Kurtin, UÇK është baraz me arkivat e ushtrisë dhe policisë vrastare dhe kriminale serbe

Ish-mjeku i UÇK-së, tani deputet i Kuvendit të Kosovës nga radhët e AAK-së, Pal Lekaj, ka reaguar pas deklaratave të zv.kryeministrit Bislimi, ku ky i fundit tha se është dakorduar t’ia dorëzojë “arkivat e UÇK-së”. Lekaj në një shkrim në Facebook, tha se Kurti dhe profesorët e tij, duke aluduar ...

Më shumë...

Agim Çeku – Besnik Bislimit: Ushtria Çlirimtare e Kosovës nuk ka arkiva, nuk kemi çka hapim

Agim Çeku - Besnik Bislimit: Ushtria Çlirimtare të Kosovë nuk ka arkiva, nuk kemi çka hapim

Ish-komandanti i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Agim Çeku ka folur për ekzistencën ose jo të arkivave të UÇK-së, për çka zëvendëskryeministri i parë i Kosovës, Besnik Bislimi, ka deklaruar se janë dakorduar me palën serbe për hapjen e arkivave shtetërore, përfshirë edhe ato për UÇK-në, në ...

Më shumë...

Sot në Kosovë janë shënuar 19 të vdekur nga virusi corona, 703 kanë rezultuar pozitivë, janë shëruar 2 mijë e 255

Shënohen 19 raste të vdekjeve,konfirmohen 703 raste të reja, shërohen 2.255 pacientë

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, nga 10 mijë e  851 testime, sa janë bërë sot,  703 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin corona. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shënuar 19 raste të vdekjeve. Sot janë ...

Më shumë...

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve kërkon që vëzhguesit dhe komisionerët të jenë të vaksinuar kundër virusit korona

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve organizon sot tërheqjen e shortit për renditjen e subjekteve politike

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, në mbledhjen e sotme ka bërë të ditur se pa dëshmi të vaksinimit apo të testit PCR se janë negativ me COVID-19, asnjë anëtarë i KQZ-së nuk mund të punojë në ditën e zgjedhjeve. Kështu bëri të ditur gjatë kësaj mbledhje, shefi i sekretariatit, Burim Ahmetaj. ...

Më shumë...

SPSPK kërkon përfshirjen në pagat shtesë edhe të punonjësve të sektorit privat të angazhuar nëpër spitale

Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës kërkon përfshirjen në pagat shtesë edhe punonjësit e sektorit privat

Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës ka kërkuar sot që të përfshihen në pagat shtesë edhe punonjësit e sektorit privat që janë të angazhuar në spitale dhe ambulanca në këtë kohë pandemie. Kryetari i kësaj sindikate, Jusuf Azemi theksoi se janë këmbëngulës për realizimin e kërkesave të tyre, ...

Më shumë...

Në 14 shtator në Gjykatën Speciale mbahet seanca e radhës përgatitore në çështjen kundër ish-krerëve të luftës

Në 14 shtator në Gjykatën Speciale mbahet seanca e radhës përgatitore në çështjen kundër ish-krerëve të luftës

Gjykata Speciale ka caktuar seancën e radhës përgatitore në çështjen kundër Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit dhe Jakup Krasniqit. Sipas njoftimit në faqen e Speciales seanca e radhës ndaj tyre do të mbahet të martën më 14 shtator në orën 14:30. Ndryshe, Gjykata Speciale konfirmuan aktakuzën ndaj ish-eprorëve UÇK-së ...

Më shumë...

PDK ka marrë vendim që për ditën e sotme të pezullojë të gjitha aktivitetet e saj politike anembanë vendit

PDK përkujton përvjetorin e demostratave të 68-ës kundër dhunës dhe politikës shtypëse serbe ndaj shqiptarëve

Një ngjarje tragjike ka ndodhur mbrëmë në qytetin e Pejës, ku pa shenja jete mbetën dy pjesëtarë të Partisë Demokratike të Kosovës. Pas kësaj nga Partia Demokratike e Kosovës kanë deklaruar se ndarja e papritur dhe tragjike nga jeta e Astrit Ademajt dhe Blerand Kadriajt kanë tronditur rënë të gjithë. ...

Më shumë...