Fatmir Grejqevci

Zyra e Kryeministrit njofton për takimet që po zhvillon kryeministri Albin Kurti gjatë qëndrimit në Francë

Gazeta amerikane, “Politico”, shkruan se Albin Kurti pretendon se është miku i amerikanëve, por në fakt është armiku i tyre

Zyra e Kryeministrit njofton për takimet që po zhvillon kryeministri Albin Kurti gjatë qëndrimit në Francë. Kjo zyrë ka dhënë detaje për takimin e kryeministrit Albin Kurti me Zëvendës Sekretarin për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike të Departamentit të Shtetit amerikan, James C. O’Brien në Paris. U fol dhe mbi procesin …

Më shumë...

Analistët kanë vlerësuar se brenda partisë Vetëvendosje ka pakënaqësi të shumta

Vetëvendosje në Shqipëri bënë projektrezolutë për gjenocidin serb ndaj shqiptarëve të Kosovës

Analistët kanë vlerësuar se brenda partisë Vetëvendosje ka pakënaqësi të shumta. Ata kanë thënë se këto pakënaqësi po mundohet t’i mbaj nën kontroll kryetari i kësaj partie, njëkohësisht edhe shefi i Qeverisë, kryeministri, Albin Kurti. Analisti Bekim Kabashi ka thënë për Ekonomia Online se kryeministri Kurti po mundohet që t’i …

Më shumë...

Netanyahu: Me gjithë forcën tonë, me gjithë fuqinë tonë, ne do të vazhdojmë deri në fitore

Kryeministri i Izraelit, B. Netanjahu, fajësoi rrjetin televiziv “Al Xhazira” për nxitje të dhunës në Jeruslaem

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu është zotuar se lufta ndaj grupit palestinez “Hamas” do të vazhdoj deri në fitoren e plotë mbi ta. Ai ka thënë për mediet ndërkombëtare se beteja e Izraelit kundër Hamasit do të vazhdojë. “Me gjithë forcën tonë, me gjithë fuqinë tonë, ne do të vazhdojmë …

Më shumë...

Gërxhaliu: Buxheti i vitit 2024, nuk do të jetë buxhet zhvillimor

Bordi i Asociacionit të Komunave të Kosovës i ka bërë thirrje Qeverisë që sot t’ ua ndajë pagat të gjithë mësimdhënësve

Eksperti i ekonomisë, Safet Gërxhaliu ka vlerësuar se buxheti i vitit 2024, nuk do të jetë buxhet zhvillimor. Ai ka shtuar më tutje se ndonëse ka një rritje simbolike me atë të vitit paraprak por ky buxhet do të jetë më tepër i natyrës sociale. “Buxhetin e kamë analizuar në …

Më shumë...

PDK-ja e AAK-ja kanë vlerësuar se buxheti prej rreth 3 miliard euro, nuk është i mjaftueshëm për zhvillim të madh

Partitë opozitare kanë vlerësuar se buxheti prej rreth 3 miliard euro, nuk është i mjaftueshëm për zhvillim të madh pasi niveli i inflacionit është tejet i lartë. Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Ferat Shala ka thënë se përveç kësaj, shqetësuese është edhe mënyra e shpenzimit të tij. “Shqetësimin më …

Më shumë...

Papa Françesku ka bërë thirrje për ndalim të luftimeve në Gaza

Papa Françesku ka bërë thirrje për ndalim të luftimeve në Gaza. Gjatë fjalimit të bërë sot në sheshin “Shën Pjetri” në Vatikani, ai kërkoi që të dërgohen ndihma humanitare për të plagosurit, për të lehtësuar situatën ekstreme. “Unë vazhdoj të mendoj për situatën e vështirë në Palestinë dhe Izrael, ku shumë …

Më shumë...

Gregory Keohe: Provat e Prokurorisë janë të pafuqishme

Avokati, Gregory Kehoe, në fjalën e tij hyrëse ka thënë se Hashim Thaçi nuk ka pasur motiv të kryejë krimet për të cilat akuzohet

Avokati kryesor i ish kryetarit, Hashim Thaçi, Gregori Keohe ka thënë se provat e Prokurorisë janë të pafuqishme dhe kjo e bën të besoj se do të ia del që klienti i tij të lirohet sa më parë. “Mendoj se do të përpiqem ta nxjerrë Presidentin sapo Prokuoria ta përfundojë …

Më shumë...

AKB-ja ka paralajmëruar për pasojat e shumta që do të ketë Kosova nga Asociacioni

AKB: Bizneset dhe Punëtorët e sektorit privat, humbës të vitit 2020 në Kosovë

Aleanca Kosovare e Bizneseve ka paralajmëruar për pasojat e shumta që do të ketë Kosova nga Asociacioni. Ajo ka tërhequr vërejtjen se vet-menaxhimi ekonomik do të ketë pasoja edhe më të rënda për Kosovën se sa ai politik. “Asociacioni vet-menaxhues është vet-menaxhimi ekonomik dhe është më të drejta të plota …

Më shumë...

Nga shumë të burgosur që po mbahen në Hagë, kryeministri  Kurti e vë theksin vetëm te Rexhep Selimi

Gjatë fjalës para pjesëmarrësve në mbledhjen e Vetëvendosjes, lideri i kësaj partie, Albin Kurti ka folur mes tjerash edhe për Gjykatën Speciale në Hagë, ku po gjykohen e po mbahen me pa të drejtë në burg, drejtuesit dhe eproret e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Por nga shumë të burgosur që …

Më shumë...

Kryetari i OEK-ut i ka bërë thirrje qeverisë që të ndërmerr masa për ndaljen e ikjes së të rinjve nga Kosova

Pagat më të larta të vendit do t’ i ketë treshja: Vjosa Osmani, Albin Kurti dhe Glauk Konjufca më të ulëtat, shërbyesit civilë

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës (OEK), Lulzim Rafuna, i ka bërë thirrje Qeverisë Kurti që urgjentisht të hartojë strategji të qartë që ta parandalojë ikjen e të rinjve nga vendi. Ai ka thënë më tutje se është shqetësuese ikja e madhe e të rinjve nga Kosova dy vitet e …

Më shumë...

Hoti: Kryetarja Osmani dhe kryeministri Kurti janë pajtuar për autonomi për serbët

Hoti

Ish kryeministri, Avdullah Hoti ka shkruar se kryetarja, Vjosa Osmani dhe kryeministri, Albin Kurti janë pajtuar që serbëve të ju jepet autonomi. Duke iu referuar një lajmi në Fox News, ku thuhej se presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen gjatë vizitës së fundit në Kosovë dhe Serbi kërkoi …

Më shumë...

Behrami: Kryeministri Kurti ka ardhur në pushtet me anë të kundërshtimit të “Zajednices” të cilin tani po pranon

Duke folur për qëndrimit e kryeministrit, Albin Kurti për Asociacionin, ish këshilltari i kryetarit, Hashim Thaçi, Artan Behrami ka thënë se kryeministri Kurti ka ardhur në pushtet me anë të kundërshtimit të “Zajednices” të cilin tani po pranon. Ai ka theksuar më tutje se “Zajednica” ka qenë pika kyçe e …

Më shumë...

Analistët kanë vlerësuar se kryeministri Kurti dhe presidenti Vuçiq kanë bërë kompromise

Njohësit e çështjeve politike në Kosovë dhe Serbi kanë vlerësuar se draft- statuti i Asociacionit nuk po bëhet publik për shkak se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq kanë bërë kompromise dhe se tani këta dy duhet  përgatitur publikun për një gjë të tillë. Analisti, …

Më shumë...

OKB-ja ka alarmuar se gjendja në Rripin e Gazës është katastrofike

Organizata e Kombeve të Bashkuara ka alarmuar se gjendja në Rripin e Gazës është katastrofike, sidomos për fëmijët. Vëzhguesit e kësaj organizate kanë thënë se rreth 300 mijë banorë të pjesës veriore të Gazës janë duke u strehuar në objekte të Organizatës së Kombeve të Bashkuara.Kjo organizatë po ashtu ka …

Më shumë...

Dhjetëra të vrarë e të plagosur nga sulmi izraelitë në kampin e refugjatëve Maghaza në Rripin e Gazës

Janë shuar 400 familje palestineze në sulmet e Izraelit ndaj Rripit të Gazës

Mëngjesin e sotëm, Aeroplanët luftarakë izraelitë kanë goditur kampin e refugjatëve Maghaza në Rripin e Gazës dhe kanë shkaktuar vdekjen e dhe plagosjen e dhjetëra palestinezëve. Autoritetet shëndetësore palestineze kanë njoftuar se nga ky sulm kanë mbetur të vdekur 33 persona dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur. Autoritetet e Izraelit …

Më shumë...

Shkëmbime zjarri mes ushtrisë izraelite dhe Hezbollahut përgjatë kufirit mes Libanit dhe Izraelit

Është raportuar për përshkallëzim dhe zgjerim të zonave të shkëmbimeve të zjarrin në Lindjen e Mesme. Ato kanë ndodhur mes ushtrisë izraelite dhe Hezbollahut përgjatë kufirit mes Libanit dhe Izraelit. Radio Evropa e Lirë njofton se aeroplanët luftarakë të Izraelit kanë kryer sulme ajrore të shtunën përgjatë kufirin me Libanin, …

Më shumë...