Fatmir Grejqevci

Lumir Abdixhiku: Do të shpërthejë skandali nëse nuk ka përgjigje pozitive nga qeveria ndaj Amerikës për gazin

Lumir Abdixhiku: Do të shpërthejë skandali nëse nuk ka përgjigje pozitive nga Qeveria e Kosovës ndaj Amerikës për gazin

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, e ka kritikuar ashpër Qeverinë Kurti për qasjen ndaj administratës Biden. Ai tha se qeveria po refuzon t’u përgjigjet Shteteve të Bashkuara për projektin rajonal të furnizimit me gaz. “Ka një përplasje në heshtje që do të shpërthejë shumë shpejt për çështjen e gazit, unë …

Më shumë...

Albulena Haxhiu njofton se një delegacion i Ministrisë së Drejtësisë do t’i vizitojë ish-krerët e UÇK-së, në Hagë

Albulena Haxhiu: Një delegacion i Ministrisë së Drejtësisë do t'i vizitojë ish-krerët e UÇK-së në Hagë në fund të shtatorit

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka treguar se të enjten është takuar me kryetaren e Dhomave të Specializuara të Kosovës, Ekaterina Trendafilova. Ajo ka bërë me dije se në këtë takim është diskutuar për funksionimin e Gjykatës Speciale dhe për një vizitë të një delegacioni të Ministrisë së Drejtësisë në …

Më shumë...

Pal Lekaj: Për Albin Kurtin, UÇK është baraz me arkivat e ushtrisë dhe policisë vrastare dhe kriminale serbe

Pal Lekaj: Për Albin Kurtin, UÇK është baraz me arkivat e ushtrisë dhe policisë vrastare dhe kriminale serbe

Ish-mjeku i UÇK-së, tani deputet i Kuvendit të Kosovës nga radhët e AAK-së, Pal Lekaj, ka reaguar pas deklaratave të zv.kryeministrit Bislimi, ku ky i fundit tha se është dakorduar t’ia dorëzojë “arkivat e UÇK-së”. Lekaj në një shkrim në Facebook, tha se Kurti dhe profesorët e tij, duke aluduar …

Më shumë...

Agim Çeku – Besnik Bislimit: Ushtria Çlirimtare e Kosovës nuk ka arkiva, nuk kemi çka hapim

Agim Çeku - Besnik Bislimit: Ushtria Çlirimtare të Kosovë nuk ka arkiva, nuk kemi çka hapim

Ish-komandanti i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Agim Çeku ka folur për ekzistencën ose jo të arkivave të UÇK-së, për çka zëvendëskryeministri i parë i Kosovës, Besnik Bislimi, ka deklaruar se janë dakorduar me palën serbe për hapjen e arkivave shtetërore, përfshirë edhe ato për UÇK-në, në …

Më shumë...

Sot në Kosovë janë shënuar 19 të vdekur nga virusi corona, 703 kanë rezultuar pozitivë, janë shëruar 2 mijë e 255

Shënohen 19 raste të vdekjeve,konfirmohen 703 raste të reja, shërohen 2.255 pacientë

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, nga 10 mijë e  851 testime, sa janë bërë sot,  703 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin corona. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shënuar 19 raste të vdekjeve. Sot janë …

Më shumë...

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve kërkon që vëzhguesit dhe komisionerët të jenë të vaksinuar kundër virusit korona

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve organizon sot tërheqjen e shortit për renditjen e subjekteve politike

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, në mbledhjen e sotme ka bërë të ditur se pa dëshmi të vaksinimit apo të testit PCR se janë negativ me COVID-19, asnjë anëtarë i KQZ-së nuk mund të punojë në ditën e zgjedhjeve. Kështu bëri të ditur gjatë kësaj mbledhje, shefi i sekretariatit, Burim Ahmetaj. …

Më shumë...

SPSPK kërkon përfshirjen në pagat shtesë edhe të punonjësve të sektorit privat të angazhuar nëpër spitale

Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës kërkon përfshirjen në pagat shtesë edhe punonjësit e sektorit privat

Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës ka kërkuar sot që të përfshihen në pagat shtesë edhe punonjësit e sektorit privat që janë të angazhuar në spitale dhe ambulanca në këtë kohë pandemie. Kryetari i kësaj sindikate, Jusuf Azemi theksoi se janë këmbëngulës për realizimin e kërkesave të tyre, …

Më shumë...

Në 14 shtator në Gjykatën Speciale mbahet seanca e radhës përgatitore në çështjen kundër ish-krerëve të luftës

Në 14 shtator në Gjykatën Speciale mbahet seanca e radhës përgatitore në çështjen kundër ish-krerëve të luftës

Gjykata Speciale ka caktuar seancën e radhës përgatitore në çështjen kundër Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit dhe Jakup Krasniqit. Sipas njoftimit në faqen e Speciales seanca e radhës ndaj tyre do të mbahet të martën më 14 shtator në orën 14:30. Ndryshe, Gjykata Speciale konfirmuan aktakuzën ndaj ish-eprorëve UÇK-së …

Më shumë...

PDK ka marrë vendim që për ditën e sotme të pezullojë të gjitha aktivitetet e saj politike anembanë vendit

PDK përkujton përvjetorin e demostratave të 68-ës kundër dhunës dhe politikës shtypëse serbe ndaj shqiptarëve

Një ngjarje tragjike ka ndodhur mbrëmë në qytetin e Pejës, ku pa shenja jete mbetën dy pjesëtarë të Partisë Demokratike të Kosovës. Pas kësaj nga Partia Demokratike e Kosovës kanë deklaruar se ndarja e papritur dhe tragjike nga jeta e Astrit Ademajt dhe Blerand Kadriajt kanë tronditur rënë të gjithë. …

Më shumë...

Ministri i Mbrojtjes, Mehaj njofton se Maqedonisë së Veriut i ka ofruar kapacitetet e FSK-së për tejlakimin e situatës në Tetovë

Prokuroria në Maqedoni njofton se deri tani janë konfirmuar se ka 14 viktima, ndërsa në mesin e tyre nuk ka nga stafi mjekësor

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, njoftoi se e ka ngushëlluar ministren e  Mbrojtjes së Maqedonisë së Veriut, Radmila Shekerinska dhe kryetares së Tetovës, Teuta Arifi, pas shpërthimit të mbrëmshëm në spitalin e këtij qyteti ku mbetën të vdekur disa persona. Mehaj gjithashtu i ka ofruar Shekerinskas dhe Arifit kapacitetet e …

Më shumë...

Qendra e Studentëve do të bëjë verifikimin e të gjithë studentëve nëse janë të vaksinuar kundër virusit korona

Nesër shpallen rezultatet për pranimin e studentëve në konviktet e Qendrës së Studentëve

Në Qendra e Studentëve do të bëjë verifikimit e të gjitha e të studentëve se a janë të vaksinuar apo jo. Në të kundërtën ata duhet të kenë dëshmi se janë negativ, testim që duhet ta bëjnë çdo dy apo tri ditë, ka konfirmuar drejtori i kësaj qendre, Fatmir Sfishta. …

Më shumë...

Ndahet nga jeta Hasibe Kiqinia, nëna e heroit kombëtar Rasim Kiqina

Ndahet nga jeta Hasibe Kiqinia, nëna e heroit kombëtar Rasim Kiqina

Ka ndërruar jetë në moshë të shtyer nëna e heroit kombëtar Rasim Kiqina, Nëna Hasibe. Lajmin e hidhur e ka dhënë i biri i saj, Fejziu, i cili është edhe kandidat për Kryetar të Drenasit nga Lëvizja Vetëvendosje. Varrimi i së ndjerës bëhet sot (09.09.2021), në orën 17:00 tek varrezat …

Më shumë...

10 pacientë me Covid-19 e kanë humbur jetën nga një shpërthim që ka ndodhur në spitalin e Tetovës

15 pacientë me Covid-19 e kanë humbur jetën nga një shpërthim që ka ndodhur në spitalin e Tetovës

Një shpërthim i fuqishëm dhe shkatërrues  ka ndodhur në spitalin e Tetovës, mbrëmë rreth orës 21.00 ku trajtoheshin pacientët e sëmurë me virusin korona. Forcat zjarrfikëse kanë intervenuar  menjëherë në vendngjarje, kanë arritur të shuajnë zjarrin si dhe të ndihmojnë pacientët që të dalin prej saj. Rrethanat mbeten ende të …

Më shumë...

Reagon PDK pas vrasjes së dy zyrtarëve të kësaj partie Astrit Ademaj dhe Blerand Kadrijaj mbremë në Pejë

Reagon PDK pas vrasjes së dy zyrtarëve të kësaj partie Astrit Ademaj dhe Blerand Kadrijaj mbremë në Pejë

Partia Demokratike e Kosovës, ka reaguar pas vrasjes së dyfishtë që ka ndodhur mbremë në Pejë, ku të vrarë kanë mbetur dy zyrtarë të kësaj partie, Astrit Ademaj dhe Blerand Kadrijaj. PDK thotë se janë të tronditur nga lajmi tragjik për vrasjen e dyfishtë në qytetin e Pejës. “Partia Demokratike …

Më shumë...

Mbrojtja e ish-kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi, kërkon shkarkimin e gjyqtarit të Speciales, Emilio Gatti

Mbrojtja e ish-kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi kërkon shkarkimin e gjyqtarit të Speciales, Emilio Gatti

Pasi gjyqtari,  Kai Ambos kërkoi që Hashim Thaçit t’ i jepet mundësia të mbrohet me kusht në liri, u shkarkua nga detyra. Në vend të tij, kryetarja e Speciales,  Ekaterina Trendafilova caktoi Emilio Gattin. Kjo ka shtyrë avokatin  e ish-kryetarit të Kosovës të kërkojë shkarkim edhe të Gattit. Jo domosdoshmërish …

Më shumë...

Shënohen 24 raste të vdekjeve,konfirmohen 1029 raste të reja, shërohen 3.266 pacientë

Sot u shënua një rast i vdekjes nga virusi korona, janë shënuar 25 raste të reja, ndërsa janë shëruar 362 të infektuar

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon se në 24 orët e fundit janë dhënë 17.316 doza të vaksinës kundër COVID-19. Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 955.811 doza të vaksinës. Deri më sot 329.246 qytetarë …

Më shumë...