leoni

Fatmir Grejqevci

Çavushoglu: Ne duhet të angazhohemi që të ketë edhe eksport të Kosovës në Turqi

Duke folur për marrëdhëniet ekonomike në mes të Kosovës dhe Turqisë, krye diplomati turk,  Mevlut Çavushoglu ka theksuar se duhet të ketë edhe eksport të prodhimeve të Kosovës në Turqi dhe ne duhet të angazhohemi për këtë. Gjithashtu duhet të rriten edhe investimet e Kosovës në Turqi. “Ne duhet t’i …

Më shumë...

Çavushoglu: Turqia mbështet rrugën euroatlantike të Kosovës

Cavushoglu

Në vendin tonë është duke qëndruar shefi i diplomacisë turke, Mevlut Çavushoglu. Ai është prit në takim nga ministrja e Punëve të Jashtme të vendit tonë, Donika Gërvallaj Shvarc. Gjatë konferencës së përbashkët për medie, ai deklaroi se Turqia mbështet rrugën euroatlantike të Kosovës. “Me zonjën Donika kemi biseduar për …

Më shumë...

Kryekuvendari Konjufca deklaron se Gjykata Speciale nuk është bërë me dëshirë por nga presioni

KMDLNj: Gjykata Speciale nuk është duke garantuar gjykim të drejtë dhe të paanshëm për ish-krerët e UÇK-së

Duke folur për rrethanat e krijimit të Gjykatës Speciale, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca ka deklaruar se kjo gjykatë nuk është bërë me dëshirë por nga presioni. “Me iu thënë të drejtën ne si Kosovë i shohim me shumë shqetësim. Shqetësuese ka qenë vet ekzistenca themelimi i kësaj …

Më shumë...

Thaçi: Prodhimet që hyjnë në Kosovë i nënshtrohen kontrolleve rigoroze prandaj janë të sigurta për ushqim

Zëdhënësi i Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinarisë (AUV), Lamir Thaçi ka deklaruar se prodhimet që hyjnë në Kosovë i nënshtrohen kontrolleve rigoroze prandaj janë të sigurta për ushqim. Ai ka theksuar se para se të dalin në tregun e Kosovës, prodhimet ushqimore i nënshtrohen kontrollit fitosanitar prandaj ato mund të …

Më shumë...

Kurti: Vettingu është i domosdoshëm, porsi edhe konfiskimi i pasurisë i fituar në mënyrë të paligjshme

Albin Kurti

Pas vlerësimit të Komisionit të Venecias për koncept-dokumentin e Qeverisë së Kosovës për vetting, kryeministri, Albin Kurti se Kosova do të nisë me zbatimin e procesit të vetingut dhe projektligjit të Byrosë Shtetërore për Verifikimin dhe Konfiskimin e Pasurisë së Pajustifikueshme. “Vettingu është i domosdoshëm, porsi edhe konfiskimi i pasurisë …

Më shumë...

Bujqit ankohen se kushtet e pafavorshme po i de motivojnë të merren me këtë sektor të ekonomisë

Serbia dhe Maqedonia reagojnë pas taksës që Kosova ka vendosur për importin e pemëve, perimeve dhe misrit

Bujqit ankohen se kushtet e pafavorshme po i de motivojnë të merren me këtë sektor të ekonomisë. Ata kanë deklaruar se derisa po ka rritje të vazhdueshme të çmimit të naftës në njërën anë dhe çmimi të njëjtë sikur vitin e kaluar për prodhimet e tyre, kjo po i bënë …

Më shumë...

Gjatë qëndrimit në Kosovë, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama do ta vizitoj edhe familjen e ish presidentit, Hashim Thaçi

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i shoqëruar nga ministra të kabinetit të tij, sot arrin për vizitë në vendin tonë. Gjatë kësaj vizite, ai do të qëndron edhe në familjen e ish presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi. Po sot, kryeministri, Edi Rama së bashku e delegacionin që shoqëron, do të …

Më shumë...

 Sot u vu gur themeli për ndërtimin e objektit të ri të shkollës fillore “Kadri Beba” në Ribar të Madh

 Sot u vu gur themeli për ndërtimin e objektit të ri të shkollës fillore “Kadri Beba” në Ribar të Madh

Sot u vu gur themeli për ndërtimin e objektit të ri të shkollës fillore “Kadri Beba” në fshatin Ribar i Madh të komunës së Lypjanit. Duke folur para mësimdhënësve, nxënësve dhe banorëve të këtij fshati, nënkryetari i komunës së Lypjanit, Diamant Bytyqi theksoi se jemi të lumtur dhe krenar me …

Më shumë...

Urime 23 vjetorin e kurorëzimit të luftës së shumë gjeneratave për çlirim të finalizuar me Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës!

Fatmir Graiçevci

Është shqetësuese vetëdija e një kategorie të shoqërisë sonë sipas se cilës gjithçka fillon me ta!!! Vetëdije sipas se cilës, para tyre nuk ka pas as atdhetarizëm, as përparim e zhvillim ekonomik por vetëm degradim e shkatërrim! Janë këta mohuesit e historisë, mohuesit e çdo përparimi para tyre. Janë këta …

Më shumë...

Tahiri: Kryeministri, Albin Kurti nuk mund ta pastrojë “turpin” ndaj veteranëve me vizitat e tij nëpër varrezat e dëshmorëve

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri

Shefi i grupit parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri ka drejtuar kritika të ashpra në adresë të kryeministrit, Albin Kurti. Ai ka shkruar se kryeministri Kurti ka kohë që me vetëdija të plotë ka shpërfillur lavdinë dhe sakrificën e luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. “Fatkeqësisht, Albin Kurti …

Më shumë...

Mesiq: Është e domosdoshme përfshirja e SHBA-ve në dialogun Kosovë-Serbi

Stipe Mesic

Ish presidenti i Kroacisë, Stipe Mesiç ka deklaruar se në dialogun Kosovë – Serbi, duhet të përfshihen edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Gjatë intervistës për “Kosovapress” ai ka theksuar se gjatë luftrave në Jugosllavi, është pa se Evropa është e pafuqishme prandaj është e domosdoshme përfshirja e Uashingtonit. “Është …

Më shumë...

Drejtuesit e opozitës bojkotuan aktivitetin e organizuar në Han të Elezit për ditën e çlirimit nga Zyra e Presidencës

Drejtuesit e partive opozitare, Partisë Demokratike të Kosovës, Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës kanë bojkotuar aktivitetin e organizuar në Han të Elezit për ditën e çlirimit nga Zyra e Presidencës. Nga zyra e kryetares së vendit, Vjosa Osmani kanë deklaruar se ata kanë dërguar ftesa …

Më shumë...

Hovenier: 23 vite më parë, shumë kosovarë u kthyen në shtëpi e NATO-ja solli stabilitet dhe prosperitet për Kosovën dhe rajonin

Jeffrey M. Hovenier

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Xhef Hovenier ka thënë se është i nderuar të marr pjesë në shënimin e ditës së çlirimit të Kosovës. I nderuar për të festuar sot Ditën e Paqes në kufirin e Maqedonisë së Veriut/Kosovës, përkrah zyrtarëve të Kosovës dhe anëtarëve të …

Më shumë...

Krasniqi: 23 vjet më parë iu dha fund përgjithmonë robërisë dhe vuajtjeve shekullore të popullit të Kosovës

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, ka përkujtuar heroin e kombit Luan Haradinajn në përvjetorin e rënies së tij

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, ka shkruar se 23 vite më parë, iu dha fund përgjithmonë robërisë dhe vuajtjeve shekullore të popullit të Kosovës. “23 vjet më parë, për Kosovën nisi një kohë e re, e lirisë, që i hapi rrugë ndërtimit e zhvillimit të vendit. Kështu, …

Më shumë...

Haradinaj: Kosova është lirë falë gjakut të dëshmorëve, luftëtarëve të UÇK-së dhe intervenimit të NATO-s

Haradinaj

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka uruar qytetarët e Kosovës për ditën e çlirimit – 12 qershorin. Ai ka shkruar se Kosova sot është pjesë e botës së lirë falë gjakut të dëshmorëve, vendosmërisë e trimërisë së luftëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe intervenimit të …

Më shumë...

Gjenerallejtënant, Bashkim Jashari: Duke nderuar luftën e drejtë të UÇK, nderojmë atdheun dhe të ardhmen tonë

Gjeneral Bashkim Jashari bashkë me ministrin Mehaj marrin pjesë në Konferencën vjetore dhe panairin “AUSA 2022”

Duke kujtuar ditën e çlirimit të vendit tonë nga Serbia, gjenerallejtënant, Bashkim Jashari ka shkruar se duke nderuar luftën e drejtë të UÇK, ne nderojmë atdheun dhe të ardhmen tonë. “Duke nderuar dhe kujtuar rezistencën dhe luftën e drejtë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, dëshmorët e kombit dhe sakrificën e …

Më shumë...